tlamovci.cz
tlamovci.cz


Články

« zpět na přehled článků

Kameny v akváriu

Admin | 27.1.2004

Tlamovci jsou teritoriální ryby, proto potřebují dostatečné množství úkrytů. Toto jim můžeme zajistit vhodným množstvím a správným uspořádáním kamenů do nádrže.

Andezit v akváriuJaké kameny použít:
Vhodné jsou sopečné vyvřeliny. Já používám andezit, kterého se v našem okolí dá nasbírat dostatečné množství. Má i zajímavou strukturu. Po rozbití větších kusů na menší části je nutné všechny ostré hrany kamenů obrousit. Hrany jsou totiž ostré a ryby by se o ně mohly zraňovat. Nepoužívejte kameny rychle uvolňující do vody chemické prvky nebo sloučeniny.

Jaké množství:
Do nádrží nad 300 litrů se bez problémů vejde 100 a více kilogramů kamenů. Proto s tím počítejte, aby stolek pod nádrží byl dostatečně pevný (sečtěte si hmotnost skla, vody, písku a kamenů) a aby to snesla i podlaha:).

Jak je uspořádat:
Kameny neukládejte pouze na písek, ale zasaďte je tak hluboko, aby dobře seděli přímo na skleněném dně akvária. Tlamovci totiž rádi kameny podhrabávají, aby si vytvořily úkryt. Při špatné stabilitě kamenů by takto mohlo dojít k jejich zhroucení s nepříjemnými následky (prasknutí nebo přímo vytečení nádrže). Kameny uspořádejte tak, aby vytvářely co největší množství ukrytů jak pro malé rybky, tak i pro dospělé a počítejte s tím, že ryby postupně vyrostou.

Andezit v akváriuKde je sehnat:
Kameny je možné zakoupit i v prodejně, ale jelikož při velkém množství by to bylo finančně příliš náročné a není velký výběr, doporučuji spíše navštívit opuštěný kamenolom nebo navštívit fungující kamenolom. Mistr vám určitě poradí, který druh kamene by byl nejvhodnější.


Komentáře (0)