tlamovci.cz
tlamovci.cz


leceni tropheusu

Mam dotaz, zda pri strevnim problemu u tropheusu je lepsi prelecit (entizolem) cele akva, a nebo odchytnout postizeneho (postizene) jedince do karanteny


jarda
28. ledna 2009, 18:37


28. ledna 2009, 19:53 - odpověď č. 1

Nazdar Jardo.
Z určitého hlediska je lépe léčit celé akva.
Jelikož střevní parazité se mohou nacházet volně v akva.
Také mám upravenou léčbu pro tropheusy.
Rád ti poradím co a jak.

pietro
28. ledna 2009, 20:12 - odpověď č. 2

Pietro jsem jedno velke ucho :))

jarda
28. ledna 2009, 20:36 - odpověď č. 3

Léčení je snadné metronidazolem; sám jsem použil Entizol l tabletu (250 mg) na 25 litrů vody a po dvou dnech opakoval poloviční dávku (l tabletu na 50 litrů vody) třikrát po 48 hodinách. Léčení tedy trvalo 8 dní, bez výměny vody. Zároveň jsem jednorázově na začátku léčby použil 10 ml nasyceného roztoku krystalického chloridu vápenatého (CaCl2- 6 HgO) a 2 ml nasyceného roztoku tetraboritanu sodného (borax) na 10 litrů akvarijní vody. Po skončení léčby metronidazolem za 8—9 dní jsem začal postupně vyměňovat vodu za čerstvou,
denně asi 10 % objemu a dodával ještě po dalších 10 dní chlorid vápenatý a tetraboritan sodný v příslušném množství odpovídajícím objemu vyměněné vody.
Závěrem upozorňuji, že voda určená k přípravě metronidazolové lázně byla čistá, odstátá, ne stará akvarijní, správně temperovaná, v daném případě na 26 °C. Po celou dobu léčení je třeba ryby krmit lehce stravitelnou potravou, nejlépe planktonem (např. naupliemi žábronožky solné, buchankami, hrotnatkami, větší ryby pak larvami komárů a pakomárů apod.), aby voda v nádrži nebyla nadměrně znečisťována nedokonale stravitelným krmivem, dostatečně vzduchovat, popřípadě mechanicky filtrovat vodu přes silonovou stříž.

pietro
28. ledna 2009, 22:21 - odpověď č. 4

Jardo, kopiruju sem nas prispevek z jineho tematu:

Metronidazole se jmenuje tento veterinarni lek urceny primo pro ryby a tableta 250mg se ma podle navodu pridat do 38 litru vody. Toto antibiotikum je urcene nejen na bloat u Tropheusu, ale i na jina onemocneni ryb a navod je spis universalni. Pokud maji totiz Tropheusi bile vykaly, je uz hodne pozde na leceni a ta doporucovana davka jedna 250mg tableta na 38 litru vody by se mela cca 1,5 znasobit. Takze leceni u takoveho stadia nemoci (bohuzel toto onemocneni ma hlavne u Tropheusu hrozne rychly prubeh a navic je pozorovatelne az je uz dost pozde) by melo byt Metro nebo Entizol jednu 250mg tabletu na 25 litru vody = na 100 litru 4 tablety. Davkovat po 8 hodinach pri stale zhasnutem svetle nad akvariem (na svetle se antibiotikum rozpada) a pri teplote vody 28`C (antibiotikum zacina pusobit az nad 27`C vody a pusobi po dobu 8 hodin). Dvakrat denne odkalovat dno, aby se dostalo co nejvic detritu z akva pryc a tim se snizilo riziko sireni nemoci, a jednou denne udelat asi 30% vymenu vody tesne pred aplikaci nove davky - na odebrani jiz nepusobicich predeslych davek antibiotika. Rybam, ktere jeste zerou, je dobre namocit granule do trosky vody s praskem z rozdrcene tablety a nechat chvili nasaknout. Doba leceni 7-8 dni a tuto dobu dodrzet i pri viditelnem zlepseni. Tenhle lecebny postup je vyzkouseny, jak nejlip Metro na bloat u Tropheusu zabira.
Dodatek - laboratore, ktere Metronidazole vyvinuly doslova rikaji jak a jak dlouho davkovat a ze jednou denne je nutne vymenit aspon 25% vody.

Pietro - proc snizujes davku antibiotika na polovinu a davkujes obden? Tohle by na rozbehnuty bloat u Tropheusu tezko zabralo.

A+I
29. ledna 2009, 10:00 - odpověď č. 5

Diky vam obema, pietro: postup zajimavej, ale nemel jsem tolik casu sehnat ingradience, ale urcite je pro priste uz budu mit pripravene. Jeste dotaz, kde sezenu potrebne chemikalie?
A+I: jenom pro upresneni, Metronidazole neni antibiotikum, ale jsou to Antiparazitika (antiprotozoika, antimalarika)
Takze dnes jsem do akva rozpustil 40 tablet Entizolu, jestli jsem to sparavne pochopil, tak v sobotu pridam dalsich 20 tablet a v pondeli znovu.

jarda
30. ledna 2009, 9:49 - odpověď č. 6

Jardo, rikej si tomu jak chces, hlavne at Ti to zabere. Laboratore Merck, ktere Metronidazole vyrabi, ho maji v kategorii jako antibiotikum k zevnimu pouziti. Dale vyrobce uvadi, ze polocas rozpadu Metra je 6-7 hodin a ze je neucinny pod teplotou vody 28`C protoze se zvlockuje, nerozpusti a padne ke dnu bez ucinku.
Vidim, ze ses rozhodl pro lecbu podle Pietra, ale bez ostatnich chemikalii. Nevim, v jakem stadiu je nemoc ve Tvem akva, ale pokud je bloat uz rozbehly, nebude to stacit. My osobne jsme tyto chemikalie nikdy nepridavali. S bloatem jsme se setkali u malych asi 3-4 cm Tropheusu Duboisi, kdy 4 ryby byly uz dost postizene nez jsme si vsimli. Nekolik dalsich nezralo nebo se stranilo hejna. Okamzite jsme zahajili lecbu, ktera nam byla doporucena a kterou jsme Ti sem okopirovali. Davkovali jsme presne jak pisu kazdych 8 hodin 250 mg na 100 litru vody, teplota mirne nad 28`C, akva zhasnute a 1x denne vymena 30% vody po dobu 8 dnu. Prisli jsme tenkrat jen o ty 4 ryby. Mohla to byt nahoda, ale tahle lecba zabrala nekolika lidem, ktere zname.
Mas akva od podzimu a bloat v nem uz podruhy, zkus prehodnotit v cem by mohla byt chyba.

A+I
30. ledna 2009, 9:55 - odpověď č. 7

Jardo, mam tam preklep - davkovali jsme tenkrat 250mg Metronidazole na 25 litru vody (Entizol by byl 4 tablety na 100 litru vody) kazdych 8 hodin po 8 dni, presne jak pisu v tom navodu.
Lecili jsme cele 450 l akva.

A+I
30. ledna 2009, 15:46 - odpověď č. 8

Tak ze zahada je vyresena. Bylo mi divny, ze normalne zerou a neschovavaji se.
Nedavno jsem do akva pridal "cistici rasu" takova ta zelena koule. Zatim co koule je skoro minulosti, tropheusy maji "divne vykaly" Tak ze, nic jim neni :))

jarda
31. ledna 2009, 0:21 - odpověď č. 9

V případě léčby entizolem se odstavuje filtr, nebo se stále filtruje přes filtrační média?

adam
31. ledna 2009, 8:47 - odpověď č. 10

Při jakékoliv léčbě je lépe použít původní filtr ale musíš z něho vytáhnout filtrační média a použít jiná!! Také po ukončení léčby se má dle správnosti důkladně odkalit dno akva a použít do filtrace aktivní uhlí na odbourání chemických látek.Zbylé média, ve kterých se nachází nitrifikační bakterie se vloží do jiné tomu určené nádoby a tuto nádobu prokysličujeme po dobu než opět vložíme média do původní filtrace.

pietro


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 78
tučně označené položky jsou povinné