tlamovci.cz
tlamovci.cz


Potíže s filtrací

Mám akvarium s tlamovci rok a půl staré. Filtraci zajišťuje externí celoskleněný filtr a v něm bioakvacit a filtrační vata. V posledních dnech mám problémy s vodou, rychle se kalí (jakoby zežloutne)a ryby po týdnu plavou u hladiny. Co by mohlo být příčinou?


MRSA
21. ledna 2010, 20:01


21. ledna 2010, 21:54 - odpověď č. 1

Nenapsal jsi jak mas velky ten filtr, jak velke akva a kolik v nem jakych a jak velkych ryb. Jestli je v akva drevo, rostliny a jak casto menis vodu..

A+I
22. ledna 2010, 7:26 - odpověď č. 2

Akva má 1200l, jedná se o velký čtyřkomorový filtr ( přesný objem nevím), mám v něm cca 65 ryb. Jsou v něm pouze kořeny, bez rostlin. Vodu jsem měnil jednou za 14 dní až tři týdny a bylo to v pohodě. Nyní již po týdnu jsou problémy

MRSA
22. ledna 2010, 8:16 - odpověď č. 3

Hmm, my mame 65 tlamovcu ve 100 litrovem akvarku a s vodou se nic spatneho nedeje ... tak Ti nevim. Jsou to mlade Cyprichromis leptosoma.
Prosimte, mas tam 65 Geophagu, Frontos, Haplochromis, Mbun a nebo ceho?? Jak jsou ty ryby VELKE ?

A+I
22. ledna 2010, 9:19 - odpověď č. 4

Mám tam směsku,zebry, afry, demasonky, melanochromis maingano a interruptus, labidochromis yellow a hongi. Počet ryb je opravdu orientační, protože se množí jak na běžícím pásu. Napadlo mě, že by i podle zabarvení vody, mohl být problém v těch kořenech? Jsou tam rok a půl. Nemám vůbec představu, jak dlouho ve vodě vydrží.

MRSA
22. ledna 2010, 9:22 - odpověď č. 5

tak ted tomu nerozumím píše se pořád o velikosti akva a ty máš 65tlamovců ve 100l nádrži nebyl to překlep náhodou?

leleup
22. ledna 2010, 9:23 - odpověď č. 6

to bylo pro A+I

leleup
22. ledna 2010, 9:23 - odpověď č. 7

Kdy jste naposledy ten filtr čistil??

miroslav kraut
22. ledna 2010, 9:27 - odpověď č. 8

Já bych řekl, že na 99% je to v kořenech. Kořeny barví a "měkčí"vodu! Malawi naopak potřebuje "tvrdší" vodu. Plus myslím, že trochu možná zanedbáváš údržbu. Moje rady, kořeny ven, šutry dovnitř:) a změřit PH.Měj se

Los.Laiblos
22. ledna 2010, 9:53 - odpověď č. 9

filtr jsem čistil před deseti dny. Zanedbání údržby- myslíš častěji měnit vodu, nebo jak? Nechám si rád poradit. Jen mě mate, že se k akva chovám stále stejně a až do teď klapalovšechno jak po másle.

MRSA
22. ledna 2010, 9:55 - odpověď č. 10

Samozřejmě, že kromě tří kořenů mám plné akva kamenů:-))

MRSA
22. ledna 2010, 10:08 - odpověď č. 11

Není už náhodou ten bioakvacit za hranicí své životnosti? Jestli ho máš rok a půl, tak možná bude třeba ho vyměnit. Jestli je "měkčí" než býval a po zmáčknutí se špatně vrací do původního tvaru, je po něm.

Kozlik
22. ledna 2010, 10:23 - odpověď č. 12

Kořen to určitě nebude, jestliže je tam rok a půl bezproblémů.

Podle mého problém v čištění. Jak dlouho je problém s vodou - není náhodou po posledním čištění filtru? Čistil jsi všechny filtrační náplně zároveň? Hrozná chyba.

Podle mého jsi přišel o denitrifikační bakterky filtru a zajíždí se ti znovu. Změř udělej testy na NH, NO2 a NO3. Pokud je toto problém, nezbývá než počkat až se ti znovu zajede filtr a vytvoří nitrifikační kolonie.

Chování ryb tomu nasvědčuje, dusí se.

richard
22. ledna 2010, 10:54 - odpověď č. 13

Leleup - nebyl to preklep. Jsou to mlade a male ryby - potomci od ryb z jineho akva. Ale to byla hlavne narazka, aby se tazatel konecne osmelil napsat, jak ma velke ryby, protoze kdyby mel treba 65 Geophagu, tak uz vim, cim to pravdepodobne bude.
65 mbun do 1200 litru vody, to nemuze byt nicmoc pohled. Mel bys jich tam mit dvakrat tolik. A nebo radeji vetsi druhy, treba Haplochromis. Vypadalo by to lip.
Pri tak malem mnozstvi celkem malych tlamovcu se ale vylucuje problem s prerybnenim :-)
Nevsiml sis treba, ze by poklesl vykon cerpadla ve filtru? Pokud ne, tak zkus vymenit filtracni naplne. Biomolitan tam nemas? Neco bude spatne s filtrem, jinak to nevidim. Koren barvi vodu jen kdyz je novy po nejakou dobu. Pro jistotu otestuj vodu.

A+I
22. ledna 2010, 11:24 - odpověď č. 14

A+I jo tak to sory nebylo tam napsáno že se jedná o mladé ale taky mně to mohlo napadnout

leleup
22. ledna 2010, 11:53 - odpověď č. 15

Leleup - bylo to tam napsane ;-)

A+I
22. ledna 2010, 12:11 - odpověď č. 16

máš pravdu ted sem to zjistil no chce to brejle už asi

leleup
23. ledna 2010, 15:27 - odpověď č. 17

Díky za rady. Asi i podle hodnot vody bude problém v mém razantním zásahu při čištění filtru. Je mi jasné, že se nyní akva musí znovu zaběhnout. Ale co s rybami. Jsou schopné to přežít? Ožijí po výměně vody, ale výměna zase zpomaluje zaběhnutí.

MRSA
24. ledna 2010, 7:31 - odpověď č. 18

Uplne nejlepsi by bylo sehnat filtr ze zabehleho akvaria, vymachat naplne v kyblu s akvarijni vodou a pak to nalit do Tveho filtru nebo primo do akvaria. Te spinave vody pak se nelekej, odfiltruje se to a tim prestehuje do Tveho filtru(zbytek ze dna se odkali). Jinak by mely ryby krusne chvile. Zkus se tu zeptat, jestli nekdo nebydli blizko Tebe.
Co jsi delal, to jsi ten filtr tak dukladne vypral?

A+I
24. ledna 2010, 11:30 - odpověď č. 19

ˇVyčistil jsem všechny náplně. Jsem blb, ale chybama se člověk učí. Zdá se, že to snad nebude tak hrozné, ryby jsou dnes živější, jen občas nějaká vysí u hladiny.Mám je krmit?

MRSA
24. ledna 2010, 11:31 - odpověď č. 20

Než se ti akva zaběhne, tak dam dej ještě vzduchovací kamínek, ať mají co dejchat...

Kozlik
25. ledna 2010, 10:58 - odpověď č. 21

Už je to opravdu poněkud únavné......pokud se nesmí všechny filtrační matrace nebo hmoty čistit najednou - pak já dělám chybu každou sobotu ...je divné, že mi to ryby zatím vždy přežily. Fitr se může čistit celý, jen se nemůže prát ve vodovodní chlorované vodě, ale nejlépe ve vodě z nádrže ve které byl. Nevím proč by se měla nádrž po správném vyčištění filtru znovu zajížedět. Ale rád se nechám poučit.

miroslav kraut
25. ledna 2010, 16:33 - odpověď č. 22

Peru také všechny náplně filtru najednou ve vodě z akvária a žádné problémy jsem nezaznamenal. Mám dojem, že se životaschopnost a rychlost množení nitrifikačních bakterií poněkud podceňuje.

srp
26. ledna 2010, 20:06 - odpověď č. 23

to miroslav kraut, srp - pokud akva nějakou dobu šlape a pak hloubkové čištění, ryby u hladiny - pak je to předpokládám jasné. Nevím, jak to MRSA čistil, také jsem čistíval vnitřní filtr ve 200 litrovém akva najednou a bez problémů. Teď mám 2 exterňáky a čistím nastřídačku.

Pokud to ale MRSA propláchnul v nové vodě z kohoutku a nebo ještě v pračce (je to pak bez práce) zadělal si na problém. Jiný důvod v zaběhnutém akva nevidím.

Pokud vy ano, rád se vzdělám.

richard
26. ledna 2010, 23:41 - odpověď č. 24

Jak bylo napsáno-všeho moc škodí...takže čistit filtr zároveň s výměnou vody také není optimální. Já to dělám vždy na střídačku, teda častěji měním vodu a třeba v cyklu 1/3 čistím filtr a za tu dobu vymění 3x ( celá nádrž ) vodu.

Ondrášovi
27. ledna 2010, 9:15 - odpověď č. 25

No, já si nemyslím, že všeho moc škodí. Často tomu bývá právě naopak - ale to už se tu řešilo x-krát. Respektuji, že každý můžeme mít rozdílné zkušenosti. Ono je to často také o tom jaké druhy chováte a o jejich míře tolerance k horší kvalitě vody o jejich míře produkování odpadních látek atd. Tolerance "staré vody" v akváriu je např. u druhů Cyathopharynx foai a Altolamprologus calvus natolik rozdílná, že je to až udivující ....a přitom jsou obě ryby z jednoho jezera, že? Měním každý týden u všech ryb 2/3 - 3/4 a peru vždy všechny filtry. Voda je okamžitě po napuštění průzračná a nevidím v tom opravdu nic neoptimálního. Spíš si myslím, že je škoda když si čistou napuštěnou vodu budu okamžitě zase "kontaminovat" příliš znečištěným filtrem, ale všechno je to pochopitelně relativní, vždy to závisí na tom, co je pro koho zanešený filtr, kolik ryb je v akva atd. Ale je to všechno pochopitelně jen můj subjektivní názor, který podkládám chováním svých ryb, jak na takový model údržby akva a čištění reagují. Ještě to podkládám tím, že pokud někdo toto masivní čištění přijal za své (ač třeba k němu neměl zpočátku důvěru nebo měl strach) vždy mi pak psal, že ryby po takové pravidelné údržbě skutečně výrazně "ožili". Kdo chce ať si to vyzkouši, kdo nechce nemusí. Je to jednoduchá volba :-)Zdravím.

miroslav kraut
27. ledna 2010, 20:54 - odpověď č. 26
mé akvárium
mé akvárium

Zdravím, mám taky problém s vodou. Je to asi 10 dní, co jsem zařizovala akva asi 280 l. Mám tam asi 30 rybek směs tlamovců, ale názvy nevím. Myslím že mám špatný, nebo spíš malý filtr. Zkusím koupit větší a uvidím. Voda není krásně čirá, ale mléčná. Už jsem zkoušela vyměnit 1/3 vody a znova dala sůl, ale pořád nic. Rybky jsou krásně čiperný a vypadá, že jsou úplně v poho. V akvá mám kameny a kus dřeva tvrdého. Teplota je asi 26 - 27 stupňů. Budu doufat, že se to odkalí novým filtrem.

heeeli
27. ledna 2010, 21:01 - odpověď č. 27

Heeeli.Ten zákal je přemnožený nálevník a ten novým filtrem neodstraníš.Řekl bych,že jsi akva zarybnila moc brzo.Výměnou vody jen nálevníka podpoříš.Přidej vzduchování a hodně vzduchuj a nesviť.Krmit jen veeelmi málo.
Zřejmě jsi nekoukala do rubriky rady a zkušenosti.
K tomu filtru napiš aspoň název ať ti sem můžem napsat zda je dostačující či nikoliv.Všeobecně ,ale platí,že čím větší objem filtrační náplně tím lépe.
Pokud by ses rozhodla filtraci měnit,tak než se zaběhne nový filtr nech ten starý současně běžet s tím novým.

wladys
27. ledna 2010, 21:14 - odpověď č. 28

Ahoj,Wladys má pravdu. Vypadá, že tam máš Ps. Demasoni,Metriaclima estherae a Labidochromis yellow. Je dobré mít více kusů od druhu, těch Demasoni určitě. Případně by nebyl problém ještě hejna doplnit, když Ti aq funguje 10 dní. Jak máš velké akvarium?

sarka.x
27. ledna 2010, 21:45 - odpověď č. 29
filtr
filtr

Děkuju za odpovědi, ten filtr si už nepamatuju a krabici jsem vyhodila. Ale pošlu alespoň foto, kdyby náhodou někdo tento filtr poznal. Takže nesvítit, moc nekrmit. Dávám 1-2 denně, ale málo. Tak omezím. Za jak dlouho bych se mohla toho zbavit? Prodávají něco na to? Nebo musím čekat. Taky mě napadá, jestli špatně nesvítím. Máme celý den rozsvícené akva. Nemůžeto být taky špatně? A ještě jeden dotaz, vadí akv dení světlo? Slunce např. Děkuju za přízeň, jsem opravdu laik v tomto začátku

heeeli
27. ledna 2010, 21:49 - odpověď č. 30

Akva mám asi 280 litrů, mám rybky od chovatele a jsou nádherné.Ten filtr taky koupím větší a nechám ho tedy puštěný s tím starým než se zajede. Snad to pomůže. Rybek mám asi 30. Od každého 5-6 kousků.

heeeli
27. ledna 2010, 22:50 - odpověď č. 31

To heeli:
Tak postupně: filtr je opravdu malý na 280L, to ale nevadí - přikup vnější. Značka záleží na tobě, ale ať je určený na 300L akvárium. Tento ponechej, bude ti sloužit jako přídavný a bude honit - čeřit vodu, to je také potřebné. Počet ryb je OK, velikost a malawky také. Jen počet od druhu je spíše na hraně.
Jak psal wladys - nesviť, nekrm a do týdne je po nálevníkovi.
Co se týče světla, denní nevadí, není vhodné nádrž umísťovat v blízkosti okna. Doba svícení 10-12hod denně je běžné. Síla osvětlení-zde na foru se dočteš, tak i jiné tvé dotazy tu jistě najdou odpověď.

Ondrášovi
28. ledna 2010, 0:45 - odpověď č. 32

Filtr rozhodne vetsi jak pise Ondrasovi. Ale podle mne radeji na 400 litrove akvarium, protoze filtr dimenzovany na 300 l akva by tlamovcum v dospelosti nestacil.
Ja mam strach, ze nalevnik je jen zacatek vseho a ze to hlavni teprve prijde. Cetla jsi jak se zabiha akvarium?

http://wds.cz/tlamovci/rady.php?idClanku=7

Nemas nekoho znamyho, kdo ma akvarium zhruba ve velikosti Tveho nebo vetsi nebo aspon dost zarybnene? Vsechno by se urychlilo, kdybys vymachala dostatecne velkou filtracni napln ze zabehleho filtru ve svem akvariu. Tedy stacilo by, kdyby znamy vypral jeho filtr v kyblu s akvarijni vodou a Ty jsi to pak nalila do sveho akva. Ale nez bys to tam nalila, chtelo by to napred vymenit aspon polovinu vody ve Tvem akva a dolit cerstvou odchlorovanou.

A+I
28. ledna 2010, 7:12 - odpověď č. 33

TO heeli - jak píšou ostatní - uspěchala jsi nájezd akva, další co nečte. ten filtr je shark adv3 od sicce. Měl jsem ho v akva 200 litrů a na něm ještě biomolitanovou kostku. Dává 800litrů hodinových při plnén výkonu. Podle fotky vidím, že máš nasazenu pouze jednu krabici s filtrační hmotou. Podle mých zkušeností vzhledem ke tvé velikosti akva výkon dostatečný, velikost filtrační hmoty nedostatečná.Pokud na něj nasadíš molitanovou kostku nějakou dobu ti vydrží. Když koupíš externí filtr, pak bych šel do filtru určený pro 500 litrovou nádrž a reguloval průtok.

To miroslav kraut - pane Kraut, oceňuji vaše zkušenosti a ochotu se o ně podělit. Za sebe na rovinu - na takovou výměnu vody jsem zatím nedostal odvahu ani nenašel čas. Akvaristice se věnuji cca 15 let, tlamovci 5 let - začínal jsem 60 litrovým akva s amazonií, v současnosti mám 500 litrové s mix afrika - vzhledem ke stále novým druhům se dá říci že věčný začátečník. Měním 1/4 - 1/3 akva za 14 dní (500 litrová nádrž, 40ks 10cm ryb aktuálně). Když jsem měnil častěji (ten samý objem týdně) rostla štětice, mohlo to být zajížděním akva. Takto mám odzkoušené, zajeté a funkční, NO2 na nule a NO3 max do 50. Teď zkouším měnit ten samý objem týdně a uvidíme, jestli si akva již sedlo - chtěl bych se zbavit řasy na pozadí. Akva funguje rok a čtvrt. Experimentovat se mi moc nechce. Vždy když experimenuji (naposledy žrádlo, mražená artemka) odnesou to ryby nebo kytky - přestali se mi třít saulosky a měly splasklé břicha. Před měsícem jsem artemku vyřadil, sauloskám narostly břicha a začínají se opět třít.

richard
28. ledna 2010, 9:02 - odpověď č. 34

K výměně vody: Já jsem ze začátku měnila 1/2 450L nádrže a teď měním "odvážně" :-) 2/3 týdně. Nevím co je řasa na skle a rybám to očividně svědčí.

sarka.x
28. ledna 2010, 9:22 - odpověď č. 35

Děkuji Šárko. Takových lidí je víc, jen to sem nenapíší. Nepotřebuji to zde slyšet pro sebe, ale třeba by to přesvědčilo víc lidí a prospělo by to jejich rybám a to je to hlavní.
Zdravím.

miroslav kraut
28. ledna 2010, 9:50 - odpověď č. 36

Děkuji ještě jednou za rady obzvláště těm, u kterých je vidět, že tomu opravdu rozumí a mají dlouholeté zkušenosti. Koupím ještě filtr alespoň na 500 l vody a 1/3 vody jsem už vyměnila. Nesvítím a nekrmím od dnešního dne. Dám vědět za týden jak to dopadlo. Jsem ráda, že jsou lidé, na které se může člověk obrátit. Zatím ahojky

heeeli
28. ledna 2010, 10:35 - odpověď č. 37

My jsme se diky panu Krautovi odhodlali asi pred rokem taky k vetsim vymenam vody. Presli jsme z 1/3 na 50-60% tydne. Na vstupni vode mame nainstalovane filtry na odbouravani chloru aj.
Chteli bysme vsak tady poprosit Sarku, pana Krauta a ostatni, kteri doporucuji velke vymeny vody - vetsi nez polovinu objemu, jestli by mohli VZDY upozornit, ze napoustena voda do akvaria musi byt bezpodminecne zbavena chloru, protoze jinak by bylo zadelano na velmi rychly maler. Ja vim, ze uz to tady bylo receno mockrat, ale kazdy, bohuzel, neprecte vsechno co se uz nekde psalo driv. Mockrat vam dekujem :-)

A+I
28. ledna 2010, 10:49 - odpověď č. 38

Zdravím! Já se teda přiznám že od počátku do současnosti měním vodu častěji a větší množství...nějak se k tomu propracovávám....je to opravdu vidět na rybách. No, ale nemám možnost jako někteří mít zásobníky na vodu aby odstála a jak píšete p. Kraute i Šárka - měnit i přes 60% vody se opravdu bojím. Myslíte že mi postačí běžný akvaregulátor který používám? Viz. obr a info na : http://www.nasezahrady.cz/pla841-113/akvaregulator-na-upravu-vody

Ondrášovi
28. ledna 2010, 11:49 - odpověď č. 39

Pro A+I : děkuji za připomínku, máte pravdu s tím, že mnoho lidí nenapadne (nebo spíš se jim nechce) tu něco hledat ve starších diskusích.
Pro Ondrášovi : konzultujte případně s výrobcem, ale myslím že to půjde bez problému používat, omlouvám se nemám čas ten přípravek studovat :-)
Takže ještě znovu popíšu můj model odstraňování chloru. Je to jednoduché, výchozí přípravek je thiosíran sodný (Na2S2O3 - jestli se nepletu - případně ať mne prosím zpřesní Ondra), vypadá jako sůl - 100g rozpustíte v 1 litru destilky a z tohoto zásobního roztoku dávkujete přímo při napouštění do nádrže 3ml na 100 litrů napouštěné vody. Je možné bez problémů používat i u malých potěrů. Kde se thiosíran shání se mne neptejte, shání se blbě, dřív byl běžný jako součást fotografických potřeb. Je relativně levný - v řádu pár stovek za 1kg. Zdravím.

miroslav kraut
28. ledna 2010, 18:51 - odpověď č. 40

Pro A+I: jj...také se přiznám že někdy spíš napíši dotaz než si projedu témata...no jo no - lenost,jednoduchost no a také aktuálnost...:-)
Pro p. Krauta: přípravek jistě neuškodí, bohužel nepíší chemické složení, takže nemohu porovnávat s vaší metodou.
Copak Ondra, to je chemik i s tatíkem, jak jsem u něj byl pro trophíky, tak jsem odcházel s hlavou jako balón...:-)
On má právě velké nádrže, takže voda je odstátá, jako chemik i kvalitně upravená. No já se spíš zajímal do budoucna na úpravu dusičnanů. Tam kde stavím je voda s vyššíma hodnotama.
No a chlor ve vodě jsem zase tak neřešil, no ale jak jsem psal - vše jde postupně ( složení ryb, vhodná nádrž,krmivo, výměna vody atd. no však víte co mám na mysli - jde to postupně, tak jako u všech co už jsou "machři" v tomto koníčkovi)Vývoj je ovlivněn - různýma faktorama(nedůvěra,lenost,neznalost, pok následné zkušenost, chyby,zklamání či radost atd)
No když to zhrnu - čeká mě ještě hooodně studijních hodin...:-)

Ondrášovi
29. ledna 2010, 6:59 - odpověď č. 41

pane kraut - je potřeba ten thiosíran dávat dopředu a nechat to někde odstát? Nebo to lijete přímo do akva?

Prozatím měním vodu tak, že napustím vanu před výměnou, cca hoďku mi trvá než vypustím vodu, vyčistím skla občas pozadí. Mezitím voda čeká ve vaně voda čeká a odstává se. Pak z vany do sudu a do akva (nemám přímý vtok do akva). Stačí za tuto dobu vyprchat chlor nebo je třeba doplnit thiosíran?

richard
29. ledna 2010, 7:44 - odpověď č. 42

Pokud napíšu "dávkujete přímo při napouštění do nádrže", tak ho liju přímo do nádrže. Nic není potřeba nechat odstávat, ani vodu napouštěnou do nádrže. Apriori to nelze kritizovat, ale je to přinejmenším nepraktické zejména při větším množství vody.
Nevím jestli je chemik Ondra - spíš jeho otec, který je v tomto oboru odborník - doktor a jeho znalosti jsou skutečně velké. Pokud se mohu vyjádřit, je nnohem podstatnější než jak vodu chemicky upravovat nebo chemicky filtrovat atd. ji pravidelně ve větším množství měnit. I kdybych ve vodě naměřil nula nula nic ale byla stará, pokud jí vyměním, ryby na to vždy reagují velmi pozitivně. Ale je to jen názor, který si ovšem co týden ověřuji. Máte dvě možnosti: 1. zkusit, za 2. nezkusit a vybavit se chemickým náčiním :-).Zdravím.

miroslav kraut
29. ledna 2010, 8:44 - odpověď č. 43

pane kraut, děkuji, uteklo mi to. Výměna přes vanu je sice nepraktická, ale doufám, že se tak zbavím chlóru (alespoň částečně). Pokud to nemá význam na hodinu nechat odstát, zjednoduší se mi výměna. Jestli je tu někdo chemik, ať mi poradí, jestli hodina odstátí vody ve vaně má vliv na zbavení se chlóru.

Jak jsem psal, přecházím na týdenní výměnu vody a uvidíme. Více prozatím ne, není jak a tahat se mi to v rukách nechce. Uvidím jak na to budou reagovat ryby.

richard
29. ledna 2010, 9:38 - odpověď č. 44

richarde neznam sice Tve podminky, ale jak to popisujes, tak to musi byt celkem fuska a casove narocne ..... pokud jsem to dobre pochopil, tak mas v dosahu vanu = vodu .... co takhle napoustet vodu primo do AQ pres hadici napojenou na vodovodni baterii? Mozna Ti do toho zbytecne kecam a uz to mas davno zmakle ... jen me napadlo Ti mopoci!

Jerry1
29. ledna 2010, 11:22 - odpověď č. 45

Předem Vás zdravím Mirku :-)

Ahoj Richarde,opravdu se zbytečně "moříš s tím kýblováním.
Já teď používám 2 hadice. 3/4 coulovou na vypouštění akvária (s 1/2 to trvalo hrozně dlouho)Na baterii mám zahradní "forichtung", tak abych mohla naplnit hadici vodou a samospádem ji vypustit do odpadu u umyvadla (při vypouštění prohrabu rukou písek, aby případné nečistoty hadice nasála). 1/2 coulovou hadicí napouštím přímo vodu z vodovodu pod co největším tlakem a co nejvíce nad vodní hladinou, nechávám jí aby se roztřikovala o pozadí. Ihned jak začnu napouštět stříknu 7ml roztoku thiosíranu do nádrže. S tím thiosíranem to není nic složitého. Já jednou za čas odvážím 25g thiosíranu a dám ho 1/4 litru destilky. Mám pouze 1 velkou nádrž, tak roztok nedělám z litru jako pan Kraut. Mám ho ve skleněné láhvi v lednici.
Takže při každém napouštění natáhneš do stříkačky 3 ml na 100 litrů doplňované vody stříkneš do aq a napouštíš. Problém je ho spíš sehnat, jak píše pan Kraut.
Výměna vody s údržbou mi trvá 20 minut :-)

sarka.x
29. ledna 2010, 11:42 - odpověď č. 46

Ještě musím dodat, že napouštěná teplota je !!STEJNÉ!! teploty jako ta v akváriu.

sarka.x
29. ledna 2010, 12:02 - odpověď č. 47

napouštěná VODA nikoli teplota :-)

sarka.x
29. ledna 2010, 12:52 - odpověď č. 48

šárko, díky, není to tak hrozné, zabere to hodinu max.

To co mi radíš společně s Jerrym je pro mne nepoužitelné. Vanu mám na druhé straně bytu a tam mám teplou vodu. Záchod mám kousek od akvárka, a tam pouze studenou. Někdo lije do akva studenou a pak dotápí topením. Podle mého docela šok pro ryby.

Takže budu muset kýblovat. Jen chci info, jestli se třeba dá ta vana vypustit a přímo bečkovat do akva - a nebudu tam lít chlór. Do toho thiosíranu se mi moc nechce, je to chemie a jak vidím velmi těžko sehnatelné.

richard
29. ledna 2010, 13:52 - odpověď č. 49

Jen bych doplnil, ze to menim jako Sarka jen s tim rozdilem, ze mam 1 hadici a nejprve vypustim a pak napoustim. V Tvem pripade bych mozna zauvazoval nad nejakym cerpadlem a hadici a alespon z te vany bych si tak pomohl :-)
To all: kde shanite ten thiosíran sodný?

Jerry1
1. února 2010, 18:47 - odpověď č. 50

Dekuji vsem za rady, ohledne filtrace a nalevnika. Uz jsem koupila filtr Athman AT201 a filtruju spolecne s mym puvodnim filtrem, nekrmila jsem a nesvitila do vcera. Voda je jak kristal a konecne se muzu kochat tou nadherou a krasnymy rybkami. Jinak jsem zjistila me druhy rybek
Labidochromis yellow
Pseudotropheus zebra red red
Labidochromis hongi super red top
Pseudotropheus demasoni
Pseudotropheus crabro
a taky mam 2 kousky Platydortas costatus a 2 synodontis velifer

heeeli
1. února 2010, 21:42 - odpověď č. 51

Crabra se do tvého akva nehodí.Jsou to moc velké a agresivní ryby.Místo nich raději navýšit počet demasonů,kterých určitě máš málo,bych si tipl.Demasonů minimálně 15kousků,ale čím více tím lépe.Zbytek osazenstva je vyhovující,ale zkus dopsat ty počty ryb.
K té čerpací hlavě jsi doufám zvolila dostatečně velký biomolitan.

wladys
2. února 2010, 11:21 - odpověď č. 52

to Heeeli: Ahoj, nevim jestli pto ty Platydorasy a Synodonty nebudeš brzo potřebovat větší bazén. Měl jsem 3 platydorasy ve 450 a musel jsem je dát do většího, za rok mají 15cm a na žrádlo jsou jak vysavač. Synodonta mám jednoho v 650 Malawi taky skoro 20cm a jezdí si tam mezi tlamkama jak král. Krásnej kontrast mezi barevným hejnem. Rozhodně super ryby,ale překvapily mě jak rostou.

charvis
2. února 2010, 14:42 - odpověď č. 53

Tak posílám moje druhy a počet. Asi nevyhovující, jak píšete, ale nechala jsem si poradit od letitého chovatele a ten má rybky opravdu nádherné.
Labidochromis yellow - 6 ks
Pseudotropheus zebra red red - 6 ks
Labidochromis hongi super red top - 5 ks
Pseudotropheus demasoni - 5 ks
Pseudotropheus crabro - 5 ks
a taky mam 2 ks Platydortas costatus ( pouze jsem je vzala na zkoušku, moc se mi líbili) a 2 ks synodontis velifer

heeeli
2. února 2010, 15:03 - odpověď č. 54

Jsem zapoměla, tu filtrační hmotu mám opravdu velikou. Ale velikost asi 35cm x 12cm, ale to jen střílím odhadem. Hned to bylo znát, okamžitý výsledek. U Crabru pozoruju už teď, že jsou to vůdčí typy, ale zatím jsou v pohodě a snášejí se dobře s ostatními. Rybky jsou klidné. Určitě bych chtěla víc těch Demasonů, ty jsou nádherný.

heeeli
2. února 2010, 17:51 - odpověď č. 55

Opravdu bych chtěl vidět letitého chovatele,který ti poradí 5ks demasoni a ještě navíc ti je poradí dát dohromady s 20cm Crabry.A to vše do 280 litrů.
Dělej jak myslíš.

wladys
2. února 2010, 18:57 - odpověď č. 56

Ten chovatel dela akvaria i v interierech a osazuje rybama.Ja fakt myslela ze tomu rozumi. Tak je mam radeji vymenit za Demasony. Tak ja to zkusim a uvidime.

heeeli
2. února 2010, 19:46 - odpověď č. 57

Chci se jen ujistit zda je tohle opravdu Crabro.

heeeli
2. února 2010, 20:04 - odpověď č. 58

Je to crabro

srp
3. února 2010, 6:51 - odpověď č. 59

Crabro je ryba tak minimálně do 400 litrů a o demasonech se tu už psalo několikrát. Možná by nebylo od věci tu zveřejnit jméno toho letitého chovatele nebo firmu toho "odborníka" na inetrierová akvária a jejich osádky. Třeba by pár dalších lidí nemělo pak problémy.
Zdravím.

miroslav kraut
3. února 2010, 9:54 - odpověď č. 60

Tady jsou stránky chovatele.
http://verejneakvarium-cl.ic.cz/?page=kontakt

heeeli


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
Napište prosím číslo třista padesát osm
tučně označené položky jsou povinné