tlamovci.cz
tlamovci.cz


tropheusové a křížení

Můžou spolu být dva popř.více druhů troph.,např.T. moorii Red Rainbow a T. moorii Murago? Nebudou se křížit? Předem děkuji.


Heduska
30. května 2010, 23:19


31. května 2010, 7:48 - odpověď č. 1

Velmi pravděpodobně se mohou křížit. Nedoporučuji. Zdravím.

miroslav kraut
31. května 2010, 11:11 - odpověď č. 2

Kromě toho byste nerozeznala mláďata obou druhů od sebe Heduško, což je velký problém v praxi, zejména při menším počtu nádrží. Budete si asi muset vybrat jeden nebo druhý :-)) a dát k nim třeba ještě jiný druh Tropheuse. Oba - "Murago" i tzv."Red Rainbow" jsou krásní tropheusové, bude to těžká volba :-). Zdravím.

miroslav kraut
31. května 2010, 15:55 - odpověď č. 3

Tak teď se přiznám bez okolků,že v tom mám trochu chaos.
Pane Kraut,můžou být tedy spolu Muraga a Bemby?
Bemby jsou totiž taky morii,jestli se nepletu.
Jinak Muraga si chci teď pořídit.....co popřípadě k nim dát.....budu mít volnou nádrž 600lt a chci dva druhy u sebe....měl jsem v plánu je dát z Bembama,ale teď opravdu nevím,co k nim dát?....myslím z Tr.Murago.

Hold mám Tropheusy jen dva roky a řádně v tom plavu. :o(

memeo - nepřihlášen
31. května 2010, 17:43 - odpověď č. 4

Já vám moc děkuji za odpovědi.
Takže jestli tomu dobře rozumím,tak spolu nemohou být troph. ze stejné skupiny označené názvem ale mohou se kombinovat:
• Tropheus annectens
• Tropheus brichardi
• Tropheus duboisi
• Tropheus moori
• Tropheus sp. Black
• Tropheus sp. Red
• Tropheus sp. Ikola
• Tropheus sp. Mpimbwe
To rozdělení jsem našla na internetu.Nevím jestli platí. Ale myslím si,že je to ještě složitější.
Ještě jednou děkuji.

Heduska
31. května 2010, 19:34 - odpověď č. 5

Věřím že p. Kraut bude fundovanější v těchto odpovědích, ale tohle jsem před časem také řešil, když jsem chtěl 3 druhovou nádrž. Poradím co jsem si z diskuze odnesl já.
Takže kombinace tu je možná ( nedoporučuje se - více druhů...dopadne to, že jedem bude více dominantní). No ale pokud přeci jenom chcete více druhů, tak duboisi jdou s kýmkoliv a další je možné ( neberte to všeobecně ) kombinovat moorii a sp. Jde i o to aby druhy nebyly podobné ( př. ikoly a bemby...či...ilangy a red rainbow - tam to křížení je velmi pravděpodobné ) V mém případě šlo o kombinaci : duboisi-kasakalawe-bulut point.

Ondrášovi
31. května 2010, 20:24 - odpověď č. 6

Pokud chcete míchat více druhů tak vzdy jen jeden druh ze skupiny
A) moorii a sp. Red
B) sp. Black (Ikola, Kiriza, Bemba, Bulu Point, Rutunga ...)
C) duboisi

Ostatní druhy (annectens, brichardi) michat nedoporucuju

afra
1. června 2010, 6:48 - odpověď č. 7

Pro Ondrášovi: vaše skladba těch tří druhů je velmi dobrá. V dalším textu uvádíte, že se nedoporučuje více druhů kvůli dominanci - to si trochu odporuje a je to věc názoru. Já kombinace naopak doporučuji kvůli právě nižší agresivitě hejn. Dominance druhu nastává při řídké osádce nebo při malém počtu samců, prostě při blbě poskládaném sociálu. S tou podobností druhů máte částečně pravdu, důležitější ale je, aby se nekombinovaly rasy stejného nebo blízce příbuzného druhu. Jednoduše se to ale napsat nedá a já jsem už před časem nabízel konzultaci ke konkrétnímu složení, všeobecně to popsat nelze.
Pro Hedušku: pochopila jste to správně a ten seznam máte správně až na ty mpimbwe - ale to je věc názoru, podle mně je to prostě pouze rasa brichardi. K těm vašim plánovaným murago nebo red rainbow bych vám doporučil třeba bemby, ikoly nebo duboisi - ty je možné kombinovat ke každému trophíkovi, jak už zmínil ondrášovi.
Pro afra: skoro dobře - tak 2 mínus :-), ikoly a bulu pointy rozhodně nepatří mezi sp. black. Možná jsou jim podobné, ale nepatří tam - to je zastaralé označení.
Pro memeo: ano máte v tom chaos :-)) a pokud máte mojí knížku, je to moje vina ne vvaše - blbě jsem to tam asi popsal:-)), muraga i bemby klidně můžete k sobě a bude to i moc pěkná nádrž. Jak jste přišel na to, že bemba je moorii?. Zdravím.

miroslav kraut
1. června 2010, 7:00 - odpověď č. 8

Pro p.Krauta, vy jste prostě profík na správném místě a s dobrým srdcem. Děkuji za pomoc a za rady.
Pěkný den.

Heduska
1. června 2010, 8:23 - odpověď č. 9

Děkuji za poklonu Heduško. Profík sice nejsem, ale dobré srdce myslím mám a zejména k lidem, co mají rádi zvířata. U zbytku světa už si tím nejsem tak jistý :-). Mějte se hezky a ať se chov daří.

miroslav kraut
1. června 2010, 8:43 - odpověď č. 10

Memeo, posilam Ti neco na zmirneni chaosu. Vsadim se, ze az kouknes sem, na Cichlid-Forum, uz se nikdy nespletes ;-)

http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php?genus=212

K tomu krizeni - snad to zvladnete i v anglictine, ale je to v podstate to stejne, o cem tu uz byla rec:

http://www.cichlid-forum.com/articles/tropheus_mixing.php

A+I
1. června 2010, 11:09 - odpověď č. 11

Takže jestli jsem to dobře pochopil,tak Bemby a Muraga můžou být spolu.
Je to tedy tak?

memeo - nepřihlášen
1. června 2010, 14:42 - odpověď č. 12

A+I díky, na ty odkazy jsem se taky kouknul a dal do automatického překladače googlu - vylezla z toho hrůza, jako vždy .-), ale něco jsem pochopil a můžu se s nimi - s tím textem o křížení skoro ztotožnit, kromě toho, že tam píšou, že si vzájemně potlačují barvy - to je podle mne nesmysl. Jo a mají tam zase pochopitelně špatně (i v tom prvním seznamu) zařazené "kirschflecky" alias "Bulu pointy" a "Ikoly". To opravdu nejsou spec. black.
Pro memeo: na tu kombinaci murago+bemba vám mmohu poslat v obálce klasickou poštou potvrzení s mým notářsky ověřeným podpisem, případně přidám záruku dva roky, dle platného obchodního a občanského zákoníku :-))). Zdravím, ať se daří.

miroslav kraut
1. června 2010, 15:14 - odpověď č. 13

Pane Kraut,moc děkuji za odpověď.
Jsem rád,že zase mohu využít akvárium na více druhů..sám víte,jak je to s místem.
Budou tedy plavat spolu. ;o)

memeo - nepřihlášen
2. června 2010, 7:11 - odpověď č. 14

Pane Kraut, maji tam zarazene Ikoly jako Tropheus "sp". a zadny jiny pridavek jako napriklad black tam neni, proste jenom "sp". Ale v tom prehledu o krizeni Tropheusu zaradili Ikoly spolecne s black z toho duvodu, ze by se Ikoly s Tropheusy black krizili - na to jsou jasne dukazy. Kam se radi tedy podle Vas Ikoly, je to samostatna jednotka nebo ne? :-)
Kirschfleck alias Bulu Point ... to jsem Vas nepochopila. Tady se jim rika Cherry Spot a nebo Bulu Point (Kirschfleck by jim tu asi nikdo nerekl), vsechno to ale jsou stejnak jen obchodni nazvy, odborny nazev zni Tropheus sp. "Black" Siyeswe. Je to snad spatne? Urcite patri do black, ne?
Konings zaradil Tropheusy Kalila, Msalaba a Korongwe jako sp. Mpimbwe. To uz dnes neplati? At ano nebo ne, urcite bych je nedavala spolecne s Tropheusy brichardi ani s Ikolami. :-)
Jinak teda s tim orazitkovanym zarucakem pro Memea bych nebyla tak zhava, at neprijdete o byznys :-) , s rybama clovek nikdy na stopro nevi co je napadne :-)))) .

A+I
2. června 2010, 7:34 - odpověď č. 15

Já ještě dodám ke křížení jednu perličku co jsem slyšel od p. Chlupa ( Aqua-Life). Bavil jsem se s ním o tropheusech....a křížení. Je zde vždy možné...jsou to přeci ryby co vznikly z jednoho druhu....a jako úplnou perlu dodal, že viděl i zkřížení ryb malawi a tanganyiky.

Ondrášovi
2. června 2010, 11:46 - odpověď č. 16

Pak panu Chlupovi gratuluji, určitě to bylo v nádrži, kde byl vybalancovaný sociál na nejvyšší úrovni :-).
Pro A+I: "kirschfleck" je tady velmi používaný (německý) obchdní název. Tady se mnohem víc používají obchodní názvy německé než americké:-)). A koningsovo oddělení "mpimbwe" a spol od brichardi už zpochybňuji několik let v článcích i v knížce na základě pozorování chování v akváriu. Pro mně je to jen o něco přerostlejší geografická rasa druhu "brichardi". Ani u jiných druhů nejsou všechny populace stejně velké, porovnejme si například T. moorii - "Kasangy - Red rainbow" a třeba "Kasakalawe". ty jsou zcela zřetelně výrazně menší - tedy pokud se bavíme o přírodních populacích. Co s nimi provedou pak akvaristé, je otázka další.
"Ikola" je zcela nepochybně "samostatná jednotka" a "Bulu Point" alias "kirschfleck" alias "chery spot" také a zcela určitě to není T. spec. "black". Zalistujte v mé příručce, pokud jí máte, mně se to sem nechce celé opisovat. Pokud jí nemáte, zkusím ji nějak smotat do ruličky, nacpat do láhve, hodím jí do Labe a třeba k Vám přes moře připlave:-))). Zdravím Vás.

miroslav kraut
2. června 2010, 11:55 - odpověď č. 17

Ještě k teorii pana Chlupa, že křížení je vždy možné: proč tedy dnes již nejsou v Tanganice pouze jedni Cyprichromisové??, když v přírodě žijí například microlepidotus ve společných hejnech s leptosomami. Zcela určitě měly tyhle ryby taky jednoho předka. Ta Chlupova teorie je "úžasná" jen trochhu postrádá logiku. A proč je např. v jezeře Viktorino tolik podobných druhů (samičky ani od sebe nepoznáte) a žijí na společných lokalitách. Jak to, že už z toho taky není pouze jeden druh?? Nebude to tím, že prostě samičky své samce poznají a pokud to žije (i v akváriu) v normálních sociálních podmínkách, ryby se prostě nemají zájem křížit. Už jsem to tu jednou komentoval, choval jsem svého času v 500l nádrži tři druhy Cyprichromisů - leptosoma jumbo, microlepidotus a pavo. Nic se s ničím nekřížilo a samičky dvoření samců jiných druhů absolutně ignorovaly. To mám ze své praxe a nikde jsem to nevyčetl, jen mi to dala (zkusit takový společný chov) logika. A mimochodem nádrž to byla pro oko překrásná. Zdravím.

miroslav kraut
2. června 2010, 13:34 - odpověď č. 18

Stím křížením Tanganika vs. Malawi se směju.Já jsem viděl jak se kapr vytřel s lososem a o chlup dál se křížil sumec s platýzem.Jednou se mi podařilo(omylem),že jsem měl křížence Afry(samice) se samcem Saulosi.Celé potomstvo bylo po otci.Co se týče Tropheus tak v jedné nádrži jsem měl Duboisy,Ikoly,Bemby-žádný problém s křížením nebyl aspon o něm nevím.

miran
2. června 2010, 14:01 - odpověď č. 19

Doufám že jsem vás všechny trochu pobavil...a odlehčil to hnusný počasí co je venku....
No a vážně doufám že se žádní křižáci nerodí a pokud ano, tak končí...všude možně...jen ne u dalších a dalších majitelů....

Apropo: Včera jsem byl v OBI...mrknout na obklad a dlažbu...a přitočím se k paní co ukázala na nádrž s malawkami...že si "tuhle" rybku ( samec saulosi coral-red )....vezme...chtěla jednu...prodavačka ani nerozeznala co to je za druh. Tak to jsem nemohl takhle nechat. Zeptal jsem se zda ví že je to tlamovec...a také jsem zjistil že má spol. akvárium s parmičkama, dániama a dalšíma rybkama v 60L! No to mě omývalo...naštěsí kup neproběhnul, po tom co jsem vysvětlil vše co vím ( i díky tomuto fajn - foru ).

ondrášovi
2. června 2010, 14:19 - odpověď č. 20

Možná jste zachránil té rybě život. To je myslím pro tento web největší poklona. Zdravím.

miroslav kraut
2. června 2010, 19:31 - odpověď č. 21

Pro Ondrášovi:
Já jsem se ozval cca před měsícem v akvaristice v Globusu, když prodavač jedné paní doporučil do cca 15 l "koule" jednu rybku aureátus. Jen upozorňuji, že jsem se v názvu nespletl :o). Řekl jsem paní, že pradavač je možná šikovný obchodník, ale jeho akvaristické znalosti jsou zřejmě na úrovni mých znalostí o "štrykování". Nakonec paní vzala závojnatku a ty zbývající 3 kusy podle mne aurátů dle akvaristiky aureátů jim tam nechala a já se domnívám, že prodavač mě jistě v duchu "miloval". PETR

PETR - Č.Budějovice
2. června 2010, 20:21 - odpověď č. 22

To PETR Budějky: No na mě se ta prodavačka nijak nedívala, sama přiznala že rybám nerozumí, ale jak píše p. Kraut - zachránil jsem rybu...no spíš si myslím že jsem zachránil to její akvárečko. Čítal bych že to ten saulosák bude plundrovat dokud tam sám nezůstane.
Musel jsem to tu napsat. Prostě jdu kolem a slyším: chtěla bych jednu tuhle - co to je za ryba-prodavačka-to je Ps. zebraR/B-zpozorním-mrknu do akvárka-tam mix jezer-říkám-to zebra není to je něco jiného-prodavačka, tak je to maingano-a už jsem paní začal s podáváním informací: to jsou tlamovci-víte co to je za ryby...atd. a atd... ... paní naštěstí nákup stopla...a řekla mi co má teda doma...no a že chce nějakou "modrou rybu"...na to jsem ji podal info o prodejnách ( SkloRex a Aqua-Life)..no a že bohužel burza v Brně je až na podzim.
No nevím zda jsem to zachránil, ale v ten okamžik jsem udělal max...teď už to není v "mých rukou".
Když se na to podívám zpětně: paní( no i já když jsem měl aq ve svých 10-15letech, tak jsem měl také solidní mišmaš) ale spíš ta obsluha - no, ale všichni víme že se to od hyper-super shopů dá očekávat.

Ondrášovi


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
Napište prosím číslo devětset padesát čtyři
tučně označené položky jsou povinné