Ekonomické vytápění?

Dobrý den,příští měsíc mě čeká stěhování do přízemního bytu rodinného domu a své tři 400lit. miláčky beru samozřejmě sebou.Poblém spočívá v tom,že ten byt je více než polovinou pod úrovní země,takže i v létě je tam poměrně chladno.Topit budu převážně v krbových kamnech,ale když budu v práci nebo třeba pojedu někam na víkend tak teplota velmi rychle klesá a to dost podstatně.Je tam ještě nainstalovaný přímotop-1200w,takže bud nechám běžet na plno přímotop nebo se na něj vyprdnu a nechám to na 300watových topných tělesech,které mám v akva,ale vzhledem k velkému rozdílu venkovní teploty a teploty v akva poběží asi nepřetržitě což máme dohromady 900w.Namáte někdo radu jak co nejekonomičtěji vytopit místnost 6x4metry alespon na cca 20stup.,nebo jiný nápad jak udržet v akva konstantní teplotu?Předem velmi děkuji za každý přízpěvek.

Simča

27.3.2011 18:13

I v ruské zemljance může být teplo, zem krásně izoluje, stačí to prohřát a bude v zimě teplo a v létě se ti to nebude přehřívat. 300W Jegr to snad utáhne i kdyby se týten netopilo doufám. Nebo kolem akvarka tepelnou fásádu, třeba dostaneš dotaci :-) zelená úsporám :-).

Pavel 86
27.3.2011 18:53

Spíše bych to řešil tím přímotopem, protože když budeš topit jen rybám, tak v bytě bude zima a pak až se vrátíš domů a pustíš si přímotop, tak se nezastaví a spotřeba bude šílená, protože budou vychladlé zdi a to ani nemluvím o možnosti plísní, které v zimě trápí hodně lidí, právě kvůli špatnému vytápění. Když ten přímotop bude zapnutý pořád, tak se ti prohřejí zdi a pak už bude spínat jen pro udržení nastavené teploty. Tím bude i nižší spotřeba.

Michal 27
27.3.2011 18:55

no a samozřejmě i ty topítka, ale ty budou spíše jako přilepšení.

Michal 27
27.3.2011 19:20

Zcela souhlasím s Michalem, přímotop určitě nechat topit. A až na to přijdeš, jak ekonomicky topit, tak s tím pak zacházej hodně opatrně, podle mě se na to snaží přijít nejmíň polovina zeměkoule :-). Jinak se teď pomalu rozšiřuje na trhu nátěrový přípravek na vnitřní stěny, který vytvoří pro teplo jakési zrcadlo, takže nevytápíš stěny, ale pouze vzduch v místnosti, čímž by se mělo dojít k úspoře a urychlení každého zátopu. jakousi

milan.k
27.3.2011 19:38

O tom nátěru bych ráda více info,nemohl by jsi mě odkázat na nějaké stránky?jo a kolik stojí hodina provozu toho přímotopu? Zatím díky všem.

Simča
27.3.2011 20:05

milan.k: ten nátěr je zajímavej, ale jak to funguje? Nějak si to neumím představit. Když budu mít studené stěny, tak je sice pěkné, že se teplo z topení nebude vsakovat do stěn, ale ty stěny budou studené, takže budou ochlazovat vzduch v místnosti. Já právě řešil problém s vytápěním koupelny, protože se mi tam nechce topit celý den na teplotu, která mi bude příjemná pro sprchování a radiátor mi to tam hned nevytopí, když se budu chtít vysprchovat, tak jsem koupil quartzový infrazářič, který právě prohřívá stěny a předměty v místnosti a tím ohřívá i vzduch. Takže tepelná pohoda je tam téměř okamžitě po zapnutí těsně před sprchováním - vlastní zkušenost. Ale nechám se rád poučit o novinkách ve stavebnictví :-).

Michal 27
27.3.2011 20:14

Spotřeba přímotopu se spočítá velice jednoduše: Přímotop má 1200W = 1,2kW spotřeba za hodinu. Teď záleží jaký máš tarif, tj. kolik platíš za 1kW. U nás je to cca 5kč/1kW, takže hodina topení tímto přímotopem by mě vyšla 1,2kW x 5kč = 6kč Za den 96kč

Michal 27
27.3.2011 20:15

oprava 144kč za den, nějak sem to blbě spočítal :-)

Michal 27
27.3.2011 20:17

Ovšem to je když by ten přímotop jel pořád na plno, ale to asi myslím nehrozí, protože až se byt prohřeje, tak bude přímotop spínat jen občas

Michal 27
27.3.2011 20:49

V Loskutáku ten nátěr dávali, do Primalexu se nasipe něco jak mini granulky hrozně jemny a prý duté. Prý to pomáhá až 20-30% tak nevím. Třeba je zas další zázračná věc.

Pavel 86
27.3.2011 21:00

Když budeš vytápět jen akvaria a místnost bude nevytápěná,tak se ti na stěnách bude srážet vlhkost a vytvoří se plísen.Takže to bych nedoporučoval.Jediná možmost je pořídit si pohlcovač vlhkosti a to jsou další náklady a peníze na provoz.Přímotopy jsou neskutečně neekonomické topení.Jestli máte noční proud,tak jsou nejlevněší akumulační kamna + nechat topítka v akvariích.

Dyx
27.3.2011 21:35

Takto od boku je těžký vymýšlet nejekonomičtější způsob vytápění, vycházel jsem z toho co psala Simča. A akumulačky jsou fajn, když jedou permanentně celou zimu, protože se rozehřejí, což dost trvá a pak už jenom přitápějí. Pokud se ale mají pužívat jen občasně když zrovna doma nikdo není, tak nevim no. Topítka jak jsem psal určitě zapnout taky. Jinak super topení jsou infra panely, ale tam je dost vysoká pořizovací cena.

Michal 27
28.3.2011 6:58

Mi se zdá blbost vytápět místnost, když je potřeba udržet teplou vodu v akva, zvláště teď na jaře. Když je akvárium teplejší, tak působí stejně jako radiátor a místnost ohřívá.

Kankunen
28.3.2011 12:10

Večer k tomu dám něco málo navíc, teď opravdu nestíhám.

milan.k
28.3.2011 16:28

K termoizolační stěrce : asi nejrozšířenější je patent AERO-THERM. Slušné informace jsou např. na stránkách www.spanielgroup.cz. Potažmo tento materiál využívá poznatků z kosmických výzkumů, kdy se podobná látka na bázi nanotechnologií vyvíjela jako ochranný nátěr různých komponentů přistávacích modulů a všeho toho kolem. Materiál má veškeré atesty a certifikace, dostupné jsou i termovizní snímky dokazující funkčnost systému. Membrána propouští ven vodní páry a zamezuje vzniku kondenzátu na stěnách, zejména v chladných rozích. Jinak z praxe bych nad tím polosuterénním bytem nelámal hůl (zejména je-li suchý), shora topí sousedi a bočními stěnami to zase v zemi nepromrzá tolik, jako nad terénem. Jinak bych dal taky přednost akumulačkám před přímotopy. Jo a ten materiál stojí zhruba 380,- Kč na m2, dá se natírat, stříkat, nebo natahovat hladítkem (nejčastější způsob). Pak se musí ještě vymalovat.

milan.k
28.3.2011 19:14

milan.k: Z vlastních zkušeností vím, jak hlouho trvá než se rozehřejí akumulačky po zapnutí. Je to několik hodin, takže nevím jak moc se to osvědčí při denním provozu, když bude Simča v práci, protože jinak bude topit krbem, jak píše. To že je přímotop žrout je pravda, ale akumulačky doma nemá, nebo o tom aspoň nic nenapsala. Ale ať se tu pořád nedohadujeme, určitě je nejlepší vytápět byt na příjemnou teplotu a v akvech mít topítka na dotopení na požadovanou teplotu, než jen vytápět samotná akva. Ten nátěr je fakt zajímavej.

Michal 27
28.3.2011 19:42

Jen dodám co zauvažovat o podlahovém topení.Sice to nevytopí úplně ale jako zavlažování dobré.Záleží také jestli je byt ve výstavbě či je již plně vybudován.

Petr.M
28.3.2011 20:09

Proč by podlahové topení nevytopilo byt úplně ? Funguje takto několik domků, které jem stavěl a jiné topení nemají. Mělo by být zřejmě nejlépe teplovodní, takže je to opravdu dost velký zásah i investice. Pro rychlý zátop je přímotop vhodnější, zastával jsem se akumulaček jen proto, že nemají výpadky ve vytápění v době blokovaného drahého proudu ( pokud je teda blokovaný ). Od toho přímotopu 1200 W v takovém objemu bych si moc nesliboval, tepelné ztráty budou podle mě větší, ale to jen vařím z vody, nevím nic o konstrukčních materiálech domu, orientaci ke světovým stranám atd.

milan.k
28.3.2011 20:33

milan.k: Měl jsem namysli el.podlahové a to kvůli jednoduchosti a také zásahu do bytu.(dá se schovat pod dlažbu).

Petr.M
28.3.2011 21:52

jj, to vysvětluje, proč jsi chtěl vytápět jen částečně. Jinak by to asi byl příkon jak vidle. Nicméně u tohoto způsobu by jsi nejvíce ale topil do země, jelikož pod to el. topení jen stěží dostaneš nějakou tepelnou izolaci, maximálně odraznou fólii. I to teplovodní se dá udělat celkem jednoduše. Existují 3 cm silné PPS desky, ve kterých jsou chodbičky pro cca 2 cm tlusté trubky teplovodního vytápění, na ně se pak třeba jen položí plovoučka. Celkem to z výšky ubere max 4 cm. Jde jen o ten zdroj teplé vody, což by mohl být elektrokotel a ve výsledném efektu by to asi bylo více muziky za méně peněz. A samozřejmě vyřídit sazbu ......... Jsme trochu jinde, snad se tlamky nebudou zlobit, holt vlákno ......

milan.k

VLOŽIT ODPOVĚĎ