Jakou tryskou filtrovat?

Zdravím všechny. Potřebuju se poradit,jaká koncovka je nejlepší na konci hadice. Je lepší tam nechat jen úzkou trysku nebo tam dát rozstřikovací rampu? Mám vnější Fluval 205,akva je 160litrů.Je nejlepší umístit trysku do jednoho rohu a sací koš do prostilehlého kvůli proudu vody? Když dám rozstřikovací rampu, zdá se mě že proud vody se zastaví o kameny které jsou na prostředku a k sacímu košy toho jede málo.... Díky za rady:-)

František Trtek

6.5.2012 19:48

Nejlepší je mít nasávací koš v jednom rohu tak 7 cm nad pískem a v protilehlém rohu vyústění (co nejblíž hladině). Proud vody má čeřit a provzdušňovat hladinu. Přitom je jedno jestli použiješ trysku nebo rozstřikovací rampu. Cílem vypouštěcí hadice není nahánět vodu ke koši. Ten nasává vodu tak jako tak...

Kozlik
6.5.2012 21:40

Prostě je to jedno pokud to nebude jak v mixeru, ten nadměrný proud taky není dobrý.

Pavel 86
7.5.2012 10:35

Mám obě hadice od exterňáku v jednom rohu. Řekl bych že voda se tak lépe filtruje než jak to zde uvádíte - naproti sobě. Logika hovoří pro moji variantu.

ondrášovi
7.5.2012 10:56

Přesně tak jako v č.3,mám to taky tak a s logikou souhlasím.

komla
7.5.2012 11:12

Já moc tu vaši logiku nechápu, podle mě je to u kratších akvárií docela jedno...zkoušel jsem obě varianty a výsledek byl stejný. V delším akváriu co mám, má filtr Eheim 2080 dvě nasávání (pro oba konce akvária) a podporuje to i tvrzení Kozlíka v č.1...tedy v každém z uvedených příkladů může vzniknout v akváriu mrtvá zóna, kde se bude voda méně točit....

mattes
7.5.2012 16:52

A zůstávají vám na dně i nějaké hrubé nečistoty(hovínka). Chtěl sem právě zkusit aby rampa jela tak,aby proud zvýřil dno a nečistoty se odplavili směrem k sacímu koši. nevím jestli tohoto efektu dosáhnu

František Trtek
7.5.2012 18:00

Já mám také jak sání tak výtlak v jednom rohu.A na výtlaku rozstřikovací rampu a myslím si že je to nejlepší.Nemám žádné mrtvé místo kde by se hromadili nečistoty.A na stejné straně výtlaku a sání externího fitru mám hlavu atman s bioakvacitem,který mi sbírá mechanické nečistoty a do externího filtru mi jde voda přes houbu nasazenou na sání.

Kupeček
8.5.2012 0:30

Pro mattes:Když máš kvalitní filtraci v akva,tak mrtvá zóna,slepá hladina,nečistoty v akva atd.,odpadá.U kratších akvárií to právě jedno vůbec není,tam je ta logika a u delších a větších nádržích je důležitý právě jak píšeš o těch dvou nasáváních u Eheimu 2080,kvalita filtru,ale ta je důležitá možná ještě víc u menších nádrží,ale to je lidem líto peněz a o tom tu lidi jak to čtu,neví nic moc a kupujou si nevhodné filtry a ještě se hádaj,že to bohatě stačí..

komla
8.5.2012 0:39

Dle mého názoru není účelem externího filtru, aby nasával nečistoty. Do externího filtru by se hrubé nečistoty vůbec neměly dostat. Naopak na sacím koši by měl být nasazen předfitr, který tyto nečistoty zachytí.

ruda
8.5.2012 1:11

To snad neni ani možný,takže účelem externího filtru je asi přečerpávat jen vodu,ne?Když máš kvalitní externí filtr,tak nemusíš nic nasazovat atd.,protože kvalitní externí filtr má předfiltr umístněný v horní části filtru pro snadné a rychlé čištění.

komla
8.5.2012 2:38

Dle mého je úkolem externího filtru proces nitrifikace, nikoliv nasávání nečistot. Naopak nasávání nečistot do externího filtru posuzuji jako nežádoucí. Předfiltr, který je zabudován v externích filtrech považuji v mnohých případech za nedostačující a náročnější na obsluhu při čištění na rozdíl od předfiltru instalovaného na sacím potrubí.

ruda
8.5.2012 7:54

Já pořád nemám jasno... proč to nejlepší řešení je umístění nasávání v místě výpustě a naopak umístění nasávání na druhém konci akvária je špatně? Pomozte mi objasnit tu logiku :) Jinak funkce externího filtru a moje logika.....Výrobci předpokládají,že do filtru budou nasávány i nečistoty, proto je součástí balení nasávací koš a né molitanová kostka...proto je ve filtru předfiltr v podobě bioakvacitu + vložka z vaty...proto je mnohdy třetina filtru určená pro válečky,které mají primárně zachytit nečistoty.....proto jsou ve filtru koše se kterými při čištění lze snadno manipulovat atd. Problém u Africký cichlid je, že produkují víc odpadu a proto by i filtry měli být výrazně předimenzovány. Já mám u 350 l nádrže filtr Eheim 2075 (pro akva do 600litr.) a u 600 litrové nádrže mám Eheim 2080 ( pro akva do 1200litr.). Filtry čistím cca co 3 měsíce a i když teď mám na nasávání bioakvacitovou kostku, tak míra znečistění není o mnoho nižší,ale možná je to tím, že mám špatnou hrubost kostky?? Nicméně tvrdím, že čištění externího filtru není nic časově náročného a při správném postupu se čištěním nenarušuje biologická rovnováha!

mattes
8.5.2012 10:01

Pro mattes:Když je výpust a sání v jednom rohu,při kratších nádržích,lépe probíhá cirkulace nečistot(podle mých zkušeností).Pro některé upřesním,že v jednom rohu je myšleno výpust je nahoře,sání dole.U 2m nádže by to chtělo už nasadit sání v obou rozích.Výpust a sání v jednom rohu taky má další výhodu,že stačí vše zakrýt v jednom rohu,nebo,když se nezakrývá,tak alespoň nejsou trubky po celej nádrži. Ještě ti musím poděkovat,že si to napsal tak jak to je s tou filtrací a s filtry a 100% souhlas s č.12. Dále jak je tu móda k č.11, již bez komentáře.

komla
8.5.2012 11:08

Já si ale nemyslím, že bychom měli cíleně lapat nečistoty do filtru (jen tvrdím,že je na to koncipován),já cirkulaci vody řeším spíš z pohledu látkové výměny a nitrifikačního procesu.No a proto je dle mého jedno, kde nasávání je ?!? U estetického hlediska platí to stejné....nasávací trubka je jediná viditelná? Molitanová kostka na nasávání je pro mě osobně pořád velký otazník, protože použití objemově malé a úzkoporézní může přeci již po krátké době být zanesena odpadem,který sníží průtok a k nitrifikačním bakteriím ve filtru se tak může dostávat jen málo okysličená voda a způsobovat tak biologickou nerovnováhu. Proto si taky myslím, že výrobci pro mechanické čištění používají válečky,které zajišťují stále dobrou propustnost vody.....

mattes
8.5.2012 11:36

Citace Mattes: Já si ale nemyslím, že bychom měli cíleně lapat nečistoty do filtru (jen tvrdím,že je na to koncipován),já cirkulaci vody řeším spíš z pohledu látkové výměny a nitrifikačního procesu. S touto větou 100% souhlasím. Přesně tak jsem to myslel. Pro mě je praktické stáhnout špinavou kosku ze sacího potrubí při výměně vody (někdy i častěji) a nelézt zbytečně do externího filtru. K extrémnímu zanášení předfiltru, při kterém by docházelo k výraznému snížení průtoku u mě nedochází. Místo keramických válečků pro zachycení hrubých nečistot mám v externím filtru filtrační média s velkou životní plochou pro bakterie (bioakvacit + siporax). Tyto filtrační média se mi neucpávají mechanickými nečistotami a probíhá v nich velmi efektivní nitrifikace.

ruda
8.5.2012 11:43

Osobně se domnívám, že výrobcům jde jen o jedno a to aby se jejich výrobek prodával. Z tohoto důvodu dávají do filtrů různá média, aby to vypadalo pestře a vědecky k tomu. Když čtu občas ty kecy na reklamních letácích, tak se chytám za břicho. Každopádně by do externího hrncového filtru měla jít voda zbavená mechanických nečistot. Vhodné je nasadit na sání hustý bioakvacit, ale pozor prát ho často a stačí pod kohoutkem, tady bych si na nitrifikaci nehrál. HD

hynek dařbujan
8.5.2012 13:07

k č.11: Karlosi, manipulace s kostkou molitanu nasazenou na sacím koši je sice jednoduchá, ale v případě že není sací koš zakoponován v pozadí a nedostaneš se k němu pouze tak, že musíš sundavat třeba 2m kryt (nebo komín je dělaný pouze na trubku se sacím košem, nikoli na velkou kostku molitanu) Konkrétně předfitr u Eheimu 2080 mi připadá dostatečný. Nebo myslíš, že jsou v konstruktéři v Eheimu blbci? Souhlasím s Mattesem. Co se týče umístění výpustě a sání, myslím že je to jedno, jak to komu u které nádrže vyhovuje, nevidím v tom nějaký rozdíl. Výpusť je těsně u hladiny, ta chrlí při dostatečném výkonu filtru vodu v nejvyšším vodním sloupci do dáli, a sací koš je většinou ve spodní části (prvních 10cm)a tahá vodu z té spodní části vodního sloupce.

sarka.x
8.5.2012 15:12

Chytání drobků funguje takhle dobře. Žinyny k nitrifikaci ve 160l je to jedno a na toto by stačili 2 bublifuky.

Pavel 86
8.5.2012 15:26

Přez trubku ukázka http://www.youtube.com/watch?v=e3-qobDasTQ&feature=related

Pavel 86
8.5.2012 16:24

Komlo, zde máš odkaz na diskusní vlákno, kde se již nevhodnost nasávání mechanických nečistot do externího filtru řešila. V tomto vlákně se i řeší předfiltr pro externí filtry. http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=53263 Mně se předfiltr ve formě kostky biomolitanu na sacím potrubí jako mechanický lapač nečistot osvědčil. Samozřejmě, že tento předfitr má i své nevýhody a to estetické - kostka je vidět a působí nevzhledně. Když ji schováme za pozadí, tak je zase nepřístupná pro časté čištění. Každý si vybere podle toho co mu vyhovuje. Ale cílené nahánění výkalů a nečistot do externího filtru považuji za chybu.

ruda
8.5.2012 16:47

Pane Dařbujáne, ve svém příspěvku naznačujete, že moderní filtrační média nejsou tak účinná jak výrobci proklamují. Platí to i pro siporax? Já ho ve svém externím filtru mám, vodu čistí perfektně, ale nemohu provést objektivní srovnání s bioakvacitem nebo jinými výrobky na filtrování vody. Ani nevím, jak bych toto srovnání na nějaké měřitelné úrovni prováděl. Subjektivně mám pocit, že siporax funguje. Když budu brát poměr cena - výkon, tak vždy platilo, že nejlepší byl bioakvacit - poměrně levný a vysoce efektivní. Někde jsem četl, že siporax by měl být několikanásobně účinnější (četl jsem i údaj o 60ti násobně větší ploše pro život bakterií než u bioakvacitu).

ruda
8.5.2012 17:22

Pro mattes a ostatní:Já si zase nemyslím,že by se na filtr s předfiltrem měl ještě nasadit hustý bioakvacit na sání.Proto si člověk kupuje kvalitní filtr s předfiltrem.To jinak mohl zůstat u kostky s bioakvacitem.Příspěvek č.15 je úplně mimoň a nemohl filtr s přetfiltrem nikdy mít,jinak by nemohl napsat takovou hloupost.Pokud je filtr s předfiltrem předimenzovaný alespoň o půlku-dle návodu,tak není třeba nasazovat žádné další kostky na sání,to by se jenom přicpal.Nevěřte tomu co je psáno v č.15,nechtěl jsem,ale musím takovou blbost citovat.Cituji č.15:Pro mě je praktické stáhnout špinavou kosku ze sacího potrubí při výměně vody (někdy i častěji) a nelézt zbytečně do externího filtru. K extrémnímu zanášení předfiltru, při kterém by docházelo k výraznému snížení průtoku u mě nedochází. Jak psal už mattes,filtr je na to koncipován,takže není třeba dávat kostky na sání a tím filtr přicpávat a stěžovat tak jeho funkci.Dále nevěřte,že by se nějak výrazně snížil průtok filtru s předfiltrem,je to na to dělané a nikdy se mi to nestalo.Lidem kterým je líto za takovej filtr platit,tak budou prosazovat kostky,ale za filtr kterej samozřejmě zaplatíte nmohonásobně víc,vám ale dá komfort v tom že nemusíte máchát týdně svoje ruce v bordelu.Dále nevěřte,že čištění předfiltru u externího filtru je nějak náročné a že lezením do filtru,které opravdu není v žádném případě potřeba čistit jednou za týden je něco časově náročného.Opak je pravdou,je to brnkačka. Dobré filtraci zdar!

komla
8.5.2012 20:23

k 21 Siporax je super, ten jsem nemyslel. Myslel jsem různé keramiky a hlavně umělohmotné segmenty. HD

Hynek Dařbujan
9.5.2012 11:06

Pro Františka Trtka: Františku, tvému Fluvalu 205 bych určitě předřadil kostku bioakvacitu nasazenu na sací potrubí. Samozřejmě pokud ti nevadí nevzhledná kostka, ale i ta se dá maskovat kamenem. Někteří akvaristé doporučují do sacího potrubí udělat ještě otvory navíc, aby se sání rozložilo po celém objemu kostky. Filtrační média, která máš v samotném filtru, slouží jako životní prostor pro bakterie, nikoliv jako skladiště pro výkaly a jiné mechanické nečistoty. Na odstraňování výkalů jsou určeny odkalovače a mechanická filtrace, kterou je v tvém případě právě ta kostka na sacím potrubí. Jako mechanická filtrace by neměl sloužit první koš externí filtrace a rozhodně by se neměly výkaly cíleně nahánět k sacímu koši a nasávat do externího filtru. V samotném filtru (pokud má předfiltr na sacím potrubí) je pak mnohem větší životní prostor pro bakterie (prostor v něm nezabírají lapače nečistot a samotné nečistoty) a filtr ti lépe odbourává škodlivé látky. Nemusíš pak předimenzovávat filtraci, jak tady někteří radí. Kostku bioakvacitu ti doporučuji při každé výměně vody čistit. Včasné odstranění výkalů při odkalování nebo zachycené na mechanické filtraci nejsou pak zdrojem pro nárůst NO3. Pokud si je necháš nasávat do samotného externího filtru, tak si tím snižuješ schopnost filtru odbourávat škodliviny ve vodě a rozkládající se výkaly jsou pak zdrojem dusíkatých látek. Abys tomu zabránil, musel bys často čistit předfiltr (pokud ho filtr má) zabudovaný v samotném filtru. Funkčnost některých předfiltrů je spíše marketinkovým tahem výrobce, nikoliv opravdu funkční záležitostí. Nečistotami zabraný prostor na úkor nitrifikačních bakterií ale tímto způsobem ztrácíš a to třeba i v samotném zabudováném předfiltru.

ruda
9.5.2012 11:36

absolutní souhlas s rudou odp. č. 24 jen bych VYPICHOL toto, což podtruhuji a dávám do tučna ! Funkčnost některých předfiltrů je spíše marketinkovým tahem výrobce, nikoliv opravdu funkční záležitostí.

lubnek - neprihlasen
9.5.2012 12:13

Měl bych dva dotazy:Co si mám představit pod slovem často? (č.24:musel bys často čistit předfiltr) A druhý dotaz:Které filtry to jsou? (Funkčnost některých předfiltrů je spíše marketinkovým tahem výrobce, nikoliv opravdu funkční záležitostí. )

komla
9.5.2012 14:22

Já souhlasím s nějakým předfiltrem ale jemný funkční brzdí průtok a zas v hrubým se to stejně rospadne na prach a většina se do filtru dostane a chytá se ve vatě a substátu pokud to dřív nezapadne do písku v podloží a čeká na odkalení. V podloží se chytne hodně a víc.

Pavel 86
9.5.2012 14:46

k č. 25 jen bych VYPICHOL toto, což podtruhuji a dávám do tučna ! Funkčnost některých předfiltrů je spíše marketinkovým tahem výrobce, nikoliv opravdu funkční záležitostí. lubnek - neprihlasen Lubore, máš nebo měl si nějaký filtr s předfiltrem a máš s ním tudíš nějakou špatnou zkušenost, že je předfiltr na nic a pouze marketingový tah? Nemám vše nastudováno, tak mi možná něco uniklo, ale předfiltry mají některé modely Eheimů a Fluval G3, G6... U Eheimů dle mého opravdu předfiltr funguje mám 2 (E2080 a E2075), hypermoderní Fluval G3 - G6 neznám, ale na použití pro africké ryby ve mě důvěru nebudí, jelikož složení a objem filtračních hmot je zvláštní... Jinak mám zkušenost s Fluvalem 405 - bohužel mu po nějaké době rapidně klesl průtok a nedokážu si předestavit, že bych ještě utemovala sací koš bioakvacitem. To by asi voda jen něžně vytékala z výpustě. Já bych na sání u Fluvalů kostku nedávala, ale je to pouze můj názor a má zkušenost. U Eheimu se mi ještě nestalo, že by mu klesl průtok a to ani před čištěním.

sarka.x
9.5.2012 19:54

Šárko, je to věc názoru, ale dle toho mého se předfiltr ve filtru nevyrovná kostce na sacím koši. Logicky tam nemůžeš dát jemný akvacit, ale hrubý, aby si nesnížila průtok a filtr se ti za 4 dny ucpal. Když dáš jemnej molitan, za 4 dny se ti zcvrkne, jak se nasaje bordelem a ucpe filtr. Nejvhodnější je tam hrubý, prostě lapač bordelu. Navíc máš další prostor pro nitr. bakterie. Ano, zkušenost mám s Fluvalem, měl jsem tu i starší eheim e 2080, dlouho se ale neohřál. Pak jak už tady někdo psal, je vhodné mít delší kostku, na nasávací trubce udělat díry navíc, aby to nasávalo na co největší ploše akvacitu, pak se nemusíme bát rapidního snížení průtoku, v kýbláku pak budeš mít jen ten fajnovej, žádoucí bordel, ne vločky, výkaly, mražený atp.... Ale dělám jen obyčejné Malawi, u tanganyiky to funguje třeba jinak :)

lubnek
9.5.2012 22:47

Lubore, ano je to věc názoru, já nevidím důvod nasazovat bioakvacit na sání (2080 má 2x sání tedy 2 kostky), když má filtr bioakvacitový předfiltr. Proto mám exterňák, abych neměla v aq houby :-) Jinak za mě je Eheim 2080 nejlepší filtr pro velké nádrže a konkurence moc nemá (pro menší aq 2075) Dělám jen obyčejnou Tanganyiku a u Malawi to funguje třeba jinak, třeba není E 2080 na Malawi to pravé tak se u Tebe neohřál :-D

sarka.x
9.5.2012 23:42

:D ... Tím jsem ten filtr nechtěl nijak shazovat. Já nejsem moc milovník externích filtrů. Používám čerp. hlavy. Ono je to i tím, že kdybych měl mít externí všude, tak se nedoplatím jak pořizovací cenou, tak potom Watovou spotřebou. Jinak pokud jde o okrasné akva, je externí filtr lepší volba. Nicméně osobně bych tam tu houbu prostě dal ... :))

lubnek
10.5.2012 0:41

Šárko, souhlasím, že Eheim 2080 je špičkou ve svém oboru. Pokud nechceš mít z estetických důvodů kostky bioakvacitu v akva, tak s tím se nedá nic dělat. Každý se rozhodne sám, jestli upřednostní lepší funkčnost nebo estičnost. Plně chápu tvoje rozhodnutí. Firma Eheim doporučuje do spodního koše 4 litry filtračního materiálu Eheim Mech jako předfiltrační materiál - doslovně uvádí, že se jedná o mechanickou filtrační hmotu sloužící především k odfiltrování pevných částic. Táži se proč, když má tento filtr tak účinný předfiltr? Kdyby jsi měla na obou sacích hadicích nasazen bioakvacit jako mechanickou filtraci, tak by do zabudovaného předfiltru pronikalo jen minimum mechanických nečistot. Čtyři litry předfiltračního materiálu Eheim mech bys mohla vyndat a dát tam třeba siporax nebo EHEIM Substrat Pro, které jsou mnohem účinější v odstraňování dusíkatých škodlivin. Účinnost tvého filtru by se pak dosti zvýšila. Je to ale na úkor estetického vzhledu celého akvária. Plně tvé rozhodnutí dát přednost estetice chápu.

ruda
10.5.2012 1:14

Jaká lepší funkčnost?? Filtr funguje naprosto dokonale, lépe než 2 menší Eheimy co jsem na stejném aq také měla. Voda je jako křišťál a odbourávání s tak velkým objemem filtračních hmot je snad logické. Celý filtr je neplněn médii EheimPro v kombinaci se Siporaxem + tenký plát filtrační vaty v posledním koši. Jiná média v něm nemám. Kdybych měla na obou sacích hadicích nasazen bioakvacit, tak si tam můžu rovnou dát 2 hlavy a 2 kostky biomolitanu. Filtr je účinný!! Nebo myslíš ještě účinější (jako v reklmách na prací prášek :-)) a voda bude ještě křišťálověji čistčí? :-)

sarka.x
10.5.2012 3:39

Mam taky Eheimy 2080 a 2075 a musim souhlasit s klukama. Samotna Eheim prodava predfilter na sacim kosi kvuli zamezeni blokovani rustu bakterii. Ve filtru jsou media a ne filtracni peny bioakvacit. Tyto filtry jsou hlavne na bazi biologicke filtraci nikoliv mechanicke. Sarko ten maly predfiltr je opravdu dobra vec a nezabere fakticky zadne misto. Popripade nevim, jak mas resene pozadi ale lehce se da schovat za nim.

melanochromis
10.5.2012 3:42

http://www.aquariumonline.co.uk/eheim_prefilter_4004320_P0000001964.html Nevim kolik stoji v CR ale nemel by stat tolik.

melanochromis
10.5.2012 8:28

A čokoláda tak bude,ještě čokoládovější.A filtr filtrovatější.

komla
10.5.2012 8:55

To kolma : ... :-)))))) ( k odpo. č. 36 )

ondrášovi
10.5.2012 8:57

Bez houby na sací trubici filtruje dobře, s houbou lépe. Kdo nevěří ať si to vyzkouší. Používám Eheimy 2080, akvária 600-700 l, cca 60 ryb, houby peru každý týden s výměnou vody, předfiltr v kýblu á 3měsíce, zbytek náplní po 6-8měsících. Bez kostek jsem to musel dělat zhruba o polovinu dřív.

charvis
10.5.2012 11:23

a komla ještě komlovatější !

lubnek - neprihlasen
10.5.2012 13:33

Šárko, tobě se ucpával předfiltr u Fluvalu 405? Já měl opačný problém, že ten hrubomolitanový kýblový předfiltr nic nezachytil. Já zkoušel cosi nasazovat na sání, aby se mi to vlezlo za pozadí s výsledkem, že se to buď ucpalo nebo nezachytávalo žádnou špínu a vše zachytil až předfiltr v kýblu, který mám z hrubé vaty a čistím ho co 3 měsíce.

Kankunen
10.5.2012 14:15

Kankunen, tak to nevím co si tam nasazoval. Fluval používám a žádný takový problém nemám. Předfiltr si měl original Fluval ?

lubnek - neprihlasen
10.5.2012 14:19

Nasazoval jsem na to molitan a pak vatu. Kýblový předfiltr byl originál - bílý molitan

Kankunen
10.5.2012 14:21

Mně origoš předfiltr na 305ce funguje taky v pohodě. Jednou za měsíc ho vyždímu v kýblu s akva vodou, dám zpátky a jedu dál...

Kozlik
10.5.2012 15:32

Do FX5 jsem nelezl rok. Místo sacího koše kostka molitanu(tu peru při každé výměně vody). Už mám cukání do něj nahlídnout, ale výkon se nesnížil tolik, že by to bylo poznat, tak odolávám.

Gringo1
10.5.2012 17:15

Gringo Media se necisti vse ve filtru najednou, ale po castech. Takze ten filtr klidne otevri a neco stoho proper.

melanochromis
10.5.2012 17:31

Gringo,filtr se samozřejmě čistí najednou a celej v akva vodě a co nejrychleji.Ale to předpokládám víš.Tady je fakt sranda.To je jako kdyby si měl čistit vnitřní kostku po kouskách.

komla
10.5.2012 17:36

Komla si vedle jak ta jedle. Jestli mas pouze jeden filtr v akva tak toto je nejlepsi reseni. Ten detrit s vodou se skyble vylije a jen polovina se propere v te akvarijni vode. Pristi cca tyden dva se propere zbytek. Je to jistora, ze dalsi kolonizace bakterii nezacnou od nuly.

melanochromis
10.5.2012 17:37

Mluvim o externim filtru pouze.

melanochromis
10.5.2012 17:42

Zapomel jsem na jednu vec. U tech vnitrnich filtru se pere cela houba, ale neni dobre proprat nejak dukladne. Myslim, ze je to i logicke.

melanochromis
10.5.2012 18:09

Vedle nejsem ani náhodou,není k tomu žádnej důvod.Ano taky mám na mysli externí filtr.K tomu abych si dával před fitr s předfiltrem,ještě předpředfiltr,tak k tomu už za mne bez komentáře. Ano při jednom externím filtru čistím celej najednou v akva vode co nejrychleji.Všechny bakterie nezničíš,takže tvrdit že začneš od nuly,je přinejmenšim omyl.Stašit takhle lidi by se nemělo.Dělám to tak pořád nejenom já,ale i dalsí akvaristi který znám cca 15 lidí a nikdo s tím neměl po vyčištění nikdy žádnej problém,ani já ho neměl a nemám.Ryby jsou čilé,dýchání v normě,parametry vody taky dobré,tak proč bejt vyplašenej z bakterií a dělat takové zbytečnosti.

komla
10.5.2012 18:14

Komlo, sranda tady je, to máš recht. :)) Jinak melanochromis má pravdu samozřejmě. Tím ale netvrdím, že to nejde tak, jak to děláš ty, ostatně jsem to dělal stejně. Ale melanochromisův způsob je pro vodu lepším řešením. Jinak ex. filtr s kostkou je logicky lepší. :) Ale už no flame a zdržuju se výměny názorů, nemá to smysl. Věřím, že si zkušený akvarista, tak víš co děláš. Jde to tak i tak ...

lubnek
10.5.2012 18:22

Spíš jsem to myslel, jestli je vůbec důvod do něj lézt, když se průtok výrazně nesnížil. Když už ho otevřu, tak vyčistím všechny média, jen ne nějak razantně. Snad jen molitany po obvodu košů.

Gringo1
10.5.2012 19:03

Gringo1,po roce by to vyčistit chtělo a to pořádne proprat. Špína nejsou bakterie !!!Takže media proprat v akva vodě a to ne jen po obvodu.S filtru vylejt veškerej bordel co tam je a vypláchnout.Bakterií zbydou milióny.Když vymácháš kostku vnitřního molitanu,tak si bakterie všechny taky nezabiješ a ikdyby,to ale nedoporučuju,tak kdyby si propláchl kostku molitanu pod kohoutkem,tak ti v akva stejně zbyde tolik bakterií,že můžeš bejt v klidu.Říkám,že to ale nedoporučuju a je to jenom extrémní příklad. Pro lubnek:Víš,že to,že jsem zkušený akvarista o sobě říct nemůžu,ale dám na rady zkušených,které si na vlastních rybách vyzkouším a proto můžu s klidem psát ze svojí zkušenosti.Když tu ale čtu některé ty názory,tak se neudržím a reaguju s těma svejma,protože jsou prostě jiný.Já bych nebral výměnu názorů za hádku!Kolikrát si člověk veme něco užitečnýho i od toho druhého,právě při tý výměně názorů.Myslím si,že to kolikrát je ku prospěchu věci,ne jenom kejvat a souhlasit se vším,abych si jeden nedělal zle.Neznamená to,že toho druhýho neberu,nám k němu zášť,nenávidím ho,nebo něco podobnýho.Jenom s ním třeba nesouhlasím a jsem schopen to napsat.

komla
10.5.2012 19:08

Tady je přesný návod jak čistit filtr http://m.youtube.com/#/watch?desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DQqPGjcMFd8U%26feature%3Dyoutube_gdata_player&feature=youtube_gdata_player&v=QqPGjcMFd8U&gl=CZ

pája
10.5.2012 19:11

Komlo, však přesně tak, žádná křeč :) Jinak s tím zkušeným akvaristou jsem to nemyslel nijak ironicky.

lubnek
10.5.2012 20:10

Kdyz mas predfilter na sacim kosi, tak se ti filtr jen tak nezanese a kdyz tak minimalne a nevidim duvod, proc by se mel cely filtracni material cely proprat, kdyz staci tak jak jsem to psal. Dale uz bez komentare. Jde to vsemi zpusoby jak uvadi Lubor, kazdy at si to prebere sam. Ja mam v akva 3 filtrace a ja si muzu dovolit proprat cely filtr, hlavne neni vhodnecistit filtr hned po vymene vody, ale take to je vec nazoru.

melanochromis
11.5.2012 7:10

Dá přece rozum, že když se na sání dá kostka molitanu a čistí se pravidelně, tak se kýbl zasírá pomaleji a je to lepší pro biologickou filtraci. V mém případě, kdy mám vše za pozadím z estetických důvodů nasazovat na sání něco co by plnilo svou funkci je nemožné a kýbl čistím co 3 měsíce a vše funguje jak má.

Kankunen
11.5.2012 19:37

Myslím že rozumnej filtr s rozumným účinným předfiltrem je něco podobného jako zde. http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=zxpBOGXkGls&NR=1 Nějaký kýble jsou jen hračky

Pavel 86
13.5.2012 12:35

Souhlas s Komlem a se Sarkou. Koupit venkovni filtr s uzkym nasavanim, ktere se da jakztakz v akvariu zamaskovat, ale pak na to navlict kvadr molitanu, ktery bude v akva strasit, je i pro mne nesmysl, presne jak Sarka popisuje. Musim rict, ze mam v malych akvarkach se shrimpama tenky kvadrik hrubeho molitanu navleceny, ale to proto, aby mi to nenasavalo drobotinu a taky shrimpy na tom rady okusuji biofilm. Zkouseli jsme to na velkem Eheimu 2260 u Geophagu, ale ten se za 4 dny zacal dusit a malem bylo po nem, jsem rada, ze jsme byli doma. Ta nasavaci trubka by se musela cela navrtat jak to ma Gringo. Dalsi nesmysl je schvalne nechat nasavat detrit do filtru misto toho, aby se dno odkalilo zvonem.

A+I
17.6.2012 13:58

Tak jsem po třinácti měsících vyčistil Fluval FX5. Obvodové molitany důkladněji a obsah vnitřních košů méně důkladněji :-) Nebylo to tak hrozné. Pár fotek jak vypadal je tady http://gringo63.rajce.idnes.cz/Fluval_FX5_po_13-ti_mesicich/

Gringo1
18.6.2012 11:46

Pěkně čisté, prostě ten hrubý molitan toho moc nezachytí, já vyměnil v předfiltru kýblu hrubý molitan za vatu a ta už toho zachytí mnohem více a ke keramice v koších jde voda skutečně čistější. Na výstup jsem dal difuzor z čerpací hlavy Atman a parádně to navíc vzduchuje.

Kankunen

VLOŽIT ODPOVĚĎ