tlamovci.cz
tlamovci.cz


Okousana zebra

Zdravim,
Chci poprosit o radu. Mame v akva zebry red blue a Sciaenochromis fryeri a jedna ze zeber ma najednou skoro rozkousane brisko. Mame jednoho samce a dve samice plus jeste asi 4cm velke mlade. Nevite cim by to mohlo byt? Chuderka je na tom zle :( nevim zda to davat do souvislosti s tim, ze pred nedavnem nam jedna ryba mela neco jako "sedy zakal" tak jsme ji dali pryc. Tahle okousana mela vetsi brisko a nejaky cas se zdalo ze nosi mlade. Ted uz je nema a najednou z niceho nic je cela okousana. Prosim poradte co muze byt spatne :( diky moc nika


Nika_berunda_1234
23. září 2012, 21:49


23. září 2012, 21:54 - odpověď č. 1

Nemusí to být rozkousané břicho.příčinou může být vnitřní parazit,který si jen našel cestu ven.

miran
24. září 2012, 9:27 - odpověď č. 2

Dobrý den, výše uvedený dotaz tazatelky mně donutil k poněkud obsáhlejší odpovědi. Niki, nyní si to prosím neberte osobně, ale váš dotaz je velmi typický a řeší se to tu stále dokola. Nedělám si iluze, že by si lidi před pořízením tlamovců něco nejprve přečetli a pak podle toho uzpůsobili akvárium a teprve potom koupili ryby. Z čirého zoufalství sem tedy napíšu několik absolutně základních informacíi pro jakžtakž bezproblémový chov. Pokud někoho napadne a má tu moc to někam viditelně umístit na základní stránku webu, budu mu nesmírně vděčný a myslím, že nejen já. Ale řeba si moc fandím.
1. Nekupujte si africké tlamovce do nádrže menší než je 200 litrů.
2. Nedávejte si do nádrže nesmyslné vysoké dno (několik cm) ze štěrkopísku nebo štěrku. Je nejčastější příčinou hromadění dusíkatých lítek ve vodě. Použijte jemný říční písek v tl. do 1 cm.
3. Nepřeplňte si nádrž nesmyslným množstvím kamenů a jeskyňěk. Ideální je použití kamenů se zásaditou reakcí - vápenec, mramor, opuka atd, který pomáhá udržet žádoucí hodnotu pH mezi 7,5 - 8. Teplotu nastavte na cca 26 st. C.
4. Nepoužívejte příliš tmavé kameny, černé popzadí a podobně.
5. Nepoužívejte 3D pozadí.
6. Nepoužívejte v nádržích s africkými jezerními cichlidami kořeny. Zbytečně okyselují vodu.
7. Pokud možno používejte v akváriu s tlamovci rostliny. n
Nejvhodnější a nejodolnější jsou druhy rodu Anubia a některé cryptocoryny.
8. Kupujte ryby ve větším množství od jednoho druhu a méně druhů do jedné nádrže. Sestavy 1+3 je nejpoužívanější a nejhloupější kobinace. Ideální je alespoň 10 ks od druhu a přibližně vyrovnaný poměr pohlaví. Ideální množství ryb je cca 1 ryba (velikosti kolem 10 cm) na 10 litrů vody.
9. Krmte střídmě, max. 2x denně, jako základ používejte kvalitní vločkové krmivo, jako příkrm mražený plankton. Granule a větší mražená sousta jsou vhodná jen u velmi omezeného počtu druhů.
10. Měňte často a pravidelně vodu. Čím menší nádrž, tím více. Ideální je 2/3 až 3/4 obsahu nádrže týdně, dle hustoty ryb.
11. Nutná je mohutná filtrace, především dostatečně velká filtrační marace a silné čerpadlo. Poud používáte vnější filtry, vybave je předfiltrem (kostka matrace), který často perete. Jakákoli filtrační média perte pouze v akvarijní vodě.
12. Velmi důležité je dostatečné provzdušnění vody.
DĚKUJI.

miroslav kraut
24. září 2012, 9:43 - odpověď č. 3

Dobrý den p. Kraut, smím se zeptat proč nedoporučujete černé pozadí? Děkuji

Jaromír Ševčík
24. září 2012, 11:39 - odpověď č. 4

Protože mu ryby zbytečně přizpůsobují zbarvení stejně jako příliš tmavým kamenům a nemají tak barvy optimální. Přirozené barvy jsou mimo jiné důležité i pro sociální komunikaci mezi rybami. Kromě jeskynních a hlubinných ryb není černá barva pozadí prostě pro ryby v přírodních podmínkách normální.

miroslav kraut
24. září 2012, 11:54 - odpověď č. 5

Ok, děkuji za logické vysvětlení. Takže modrá barva, zelená, žlutá jsou v pořádku? Jaké je optimální. Já mám černou, zkoušel jsem i modrou, ale připadalo mi to divné a žádné přebarvování ryb jsem po cca půl roce nezaznamenal i proto jsem se vrátil zpět k černé. Lamentuji nad tím již delší dobu jaká barva bude finální, proto si rád nechám poradit. Máte nějakou osvědčenou v kompromisu estetika/ "spokojenost" ryb?

Jaromír Ševčík
24. září 2012, 12:25 - odpověď č. 6

Odpověď č.2 bych nechal vyvěsit na hlavní stránku tohohle webu.Jestli admin žije nebi nespí nebo nemá práci,tak by to pro ten svůj web mohl po 25letech aspoň něco udělat.

miran
24. září 2012, 12:49 - odpověď č. 7

Co se týká černého pozadí tak bych si dovolil oponovat a to že většina světle vybarvených malawských mbun které nemají schopnost barvu nějak radikálně měnit jsou naopak v nejlepším kontrastu především na černém pozadí které působí mnohem decentněji a neutrálněji než modrý bazén. Je to ovšem věc vkusu a také toho co zde píše MK že některé druhy se mohou tmavému pozadí přizpůsobovat zbarvením tak, aby splynuli s okolím.
Ovšem na druhou stranu hejna zdravých jedinců v perfektně fungujícím sociálu a dobře fungující nádrži nemají potřebu tmavnout někde u kamenu čí pozadí, naopak taková hejna aktivně plavou po nádrži, rozmnožují se , somrují o potravu a vedou aktivní život. Když se ryby krčí a maskují tak za to v prvé řadě nemůže černé pozadí ale např hodnoty vody, špatně složené hejna atd atd.
Některé zdejší boje proti černému pozadí či 3D opravdu nechápu.
je to přece každého věc a jedná se pouze a jenom ve většině případech o estetický vzhled nádrže.
To jestli ryby tmavnou nebo se někde krčí, je úplně o něčem jiném a určitě mi to potvrdí dost chovatelů kteří mají pěkné ryby i když mají černé nebo 3D pozadí.

hr
24. září 2012, 17:45 - odpověď č. 8

Abych pravdu rekla rybicky jsem si neporidila ja, ale pritel a mel predtim nastudovani celkem dost, travil tim mnoho casu a jiz drive choval jine rybky.. Pravidla, ktera uvadis dodrzujeme, kdyz cistime vody davame doni "start" a pri jakemkoliv zasahu preventan a krmime pravidelne vlockami. Zrovna jsme uvazovali, ze akvarium zmenime a udelame jednodruhove - pouze zebry red blue. Vim ze muj dotaz asi znel jako ze jsem totalni lama ale byla jsem z toho vcera hodne rozrusena (rybicky jsem nechtela protoze kazdou obrecim jako clena rodiny) prosim poradte mi co ted udelat s akvariem jestlize to byl nejaky vnitrni parazit.. :( dekuju

Nika_berunda_1234
24. září 2012, 18:08 - odpověď č. 9

A jeste bych chtela dat poznamku k odpoovedi c. 2.. Je hezke, ze jste mi napsal pravidla, ale odpovedi na sve otazky jsem se nedockala.. Pravidla chovu pokud vim, na techto strankach najdu.. Takze to ocenuji, neberu si to osobne a verim, ze jeste zkusite poradit s mym problemem...

Nika_berunda_1234
25. září 2012, 7:56 - odpověď č. 10

Dobré ráno Niky, pravidla chovu na těchto stránkách najdete určitě a pokud myslíte článek "Základy úspěšného..." tak je v něm víc hloupostí, než užitečného, ale zase je to jen můj subjektivní názor.
Čekáte ode mně odpověď na vaše otázky. Na jaké? Proč vám ta rybka uhynula? Vámi popsané příznaky včetně předcházejícího zákalu očí u jiné ryby mi napovídaly, že ve vaší nádrži nemusí vše fungovat úplně dobře. Omlouvám se, ale nedovedl jsem odhadnout za vašeho popisu, jak dlouho a jak ryby chováte. Využil jsem váš dotaz k sepsání určitých pravidel a jak už jsem napsal, neměly sloužit jen pro vás a byly myšleny všeobecně. No, možná jsem to měl nechat být. Podobné reakce jsem předpokládal.
Takže konkrétně k vaší rybě. Z vašich "otázek" jsem nepoznal, kolik ryb vlastně chováte, jak je velká nádrž, jaké je dno, kolik měníte vody a jak často a podobně. Také nejsem jasnovidec, který pozná z fotografie, co to poškozené bříšo způsobilo. Pokud to někdo umí, určitě vám to sem napíše. Důvodu může být skutečně víc, už avizovaný parazit nebo jiné střevní onemocnění, zanícené povrchové poranění, genetická anomálie zvrhlá do ndoru atd. Pokud chcete poradit, tak udržujte standardní podmínky jako prevenci. Pokud to končí úhynem této jedné rybky, byla to pravděpodobně anomálie a není to zase tak velká tragédie, jakkoli chápu vaši empatii ke zvířatům. Jsem na tom stejně :-). Pokud by se podobné příznaky vyskytly u dalších ryb, doporučuji osádku zlikvidovat, veškeré zařízení nádrže vydesinfikovat a rozjet nádrž znovu s rybkami z dobrého zdroje. Samozřejmě držím palce, aby tato druhá možnost nenastala a vše bylo dobré.

miroslav kraut
25. září 2012, 8:45 - odpověď č. 11

Promiňte, kolik "zeber" chováte tam máte. Ten počet je opravdu jedna z nejhorších variant a u sociálního chování uvnitř "hejna" to samozřejmě všechno začíná. Ale to už se tu řešilo opravdu mnohokrát a tak s vámi nemohu bohužel sdílet názor, že "přítel toho nastudoval celkem dost". Zdravím.

miroslav kraut
25. září 2012, 9:11 - odpověď č. 12

Plne souhlasim s odpovedi c.6.

hansjochen
25. září 2012, 10:38 - odpověď č. 13

Pane Kraute, omlouvám se, ale myslela jsem,že otázky jsem ve fóru kladla já a asi naivně očekávala, že mi třeba někdo poradí, jediné co děláte vy je, že mě obviňujete (ačkoliv možná oprávněně) ze špatného chovu. OK respektuji to. Nyní prosím můžete mi PORADIT, odpovědět a třeba se podívat na foto jaké jsem přiložila zda se jedná o parazita, nebo je ryba je okousaná? Situaci ohledně "hejna" řešíme, ale dřív než dokoupím další ryby rozhodně chci vědět, zda nejde o parazita, abych je neodsoudila k smrti! Možná jsme hloupí, když jse si nechali poradit od jiného chovatele a koupili dva druhy ve složení 1:3,ale s tím již nic nenaděláme minimálně do doby než budu vědět, že ryby nezabiju tím, že je třeba vložím do "zamořeného akvária". Podle toho, že ryba byla nafouklá, bych to viděla na "bloat" ale nedokážu odhadnout, zda mohl způsobit to co jsem vyfotila.

Nika_berunda_1234
25. září 2012, 11:46 - odpověď č. 14

Niky: jak uz bylo nekolikrat psano vyse a na spouste dalsich mist ve foru, je potreba uvest aspon zakladni info k nadrzi tzn. velikost, filtrace, vymena vody (frekvence, mnozstvi), slozeni dna a treba cim a jak krmis. Ale v podstate z odpovedi c.2. neni problem si urcit co je na tvem chovu v poradku a co ne. Problemy pak jdou ruku v ruce s nedodrzovanim techto zakladnich zasad chovu.

Aldakr-nepřihlášen
25. září 2012, 11:58 - odpověď č. 15

Niki, buď neumím česky já nebo vy. Jestli máte pocit, že vás obviňuji a neradím vám, tak myslím, že je naše vzájemná debata již nikam nepovede. Napsal jsem vám, že z fotky nemoci věštit neumím a co BY TO MOHLO BÝT a PORADIL jsem vám, co máte dělat dál, co případně vylepšit, počkat, jak dopadnou další ryby a co případně dělat dál, když nedopadnou dobře. Mohu vědět, co mohu ještě poradit?? Já to totiž opravdu nevím.
Děkuji.

miroslav kraut
25. září 2012, 12:39 - odpověď č. 16

Chtěla bych se moc omluvit, přehládla jsem odpověd 10 :-( ještě jednou se omlouvám :-(

Nika_berunda_1234
25. září 2012, 13:39 - odpověď č. 17

No, ona nebyla zas tak moc dlouhá :-)). Nic se samozřejmě nestalo :-). Hlavně aby vše dobře dopadlo. Držím palce a zdravím.

miroslav kraut
25. září 2012, 19:40 - odpověď č. 18

Vo se naseho akvaria tyka: mame 150l (vim, ze je male, budem kupovat vetsi) , filtraci asi normalni-vnitrni, pozadi nemame a jako dno jsou malinke kaminky, nebo spis hruby pisek. Ted uz mame jen jednoho samce a dve samice zebra red blue a jak jsem psala ty freiy. Bohuzel nam prodali 3 samce a jednu samici tak ted momentalne mame jen 1:1. Teplotu nastavenou na 26-27 stupnu a vodu menime jednou za tyden, max 14 dni a to 1/3 az 1/2. Jinak jsem nasla jednu fotku jeste nez byla rybka "rozezrana" a mela trochu vypoukle a svetle brisko. Ostatni ryby zatim vypadaji v poradku tak uvidime. Jo a krmime jednou denne namocenym krmivem.. Snad jsem napsala vse potrebne :)

Nika_berunda_1234
25. září 2012, 19:41 - odpověď č. 19

A tady jeste foto akva..

Nika_berunda_1234
25. září 2012, 20:02 - odpověď č. 20

zdravím,nevím jestli je to nějaký parazit,ale klidně se mohla zranit o kámen vlevo,připadá mi takový drsný,ryby se někdy otírají o písek,kameny,mohla si přivodit zramění a pak se to jen stupnovalo,150l je málo,jen můj postřeh, nemusí být učelový

luboš kovařík
25. září 2012, 20:49 - odpověď č. 21

Ten koral není opravdu vhodný.

mates69
25. září 2012, 21:23 - odpověď č. 22

Pane Kovaříku, fakt jste srandista. Já bych to typoval na vetřelce. Neberte si to osobně, ale věci se mají trochu jinak. Pouze žertuji tak se omlouvám předem.
V podstatě to zde napsal Mirek Kraut.
V nádrži co má slečna nebo paní Nika je vše špatně.
Onemocnění pod pseudo -názvem BLOAT je proboha nesmysl.
Už několikrát jsem to zde i jinde psal,že BLOAT není žádný symptom nebo choroba je to nějaký slang nebo zkratka vnitřního onemocnění trávicího traktu.ve vašem případě se může jednat o široký sled chorob. Příčinu lze zjistit pouze na odborném pracovišti jako je například: http://www.svuolomouc.cz/index.php?nid=8804&lid=CS&oid=1771230
Fotka je neprůkazná a zavádějící. Pokud máte tu fotku v super kvalitě a můžete mi ji poslat, budu velice rád. Určitě se mi bude do budoucna hodit.
Osobně bych vám radil akvárium co nejdřív zlikvidovat myšleno totálně a vyčkat než si pořídíte novou nádrž. Ryby si prosím kupte u uznávaného chovatele, který vám jistě odborně poradí. Takových chovatelů je tu dost, ale zrovna jste narazila na zoufalce. Podle toho to taky vypadá.
Ten kdo vám tyto s prominutím mrzáky prodal je totální neználek a amatér. Ještě bych si dovolil hodnotit vaše akvárium. Ryby, které chováte, nejsou mořské že?? Soudím podle zařízení nádrže. Na You tube je mraky dokumentů o životě v jezeru tak se pokuste orientovat tímto směrem. Je to vaše akvárium ale myslím, že to víc ocení ryby než vaše představy.
Děkuji za pozornost a doufám, že jsem nebyl moc kritický a arogantní. Kritika se špatně čte, ale taky vás to možná bude motivovat k zamyšlení jak dál postupovat.

pietro
25. září 2012, 21:47 - odpověď č. 23

Pietro vím, že to bude asi znít hloupě,ale můžete sem dát fotku vašeho akva, abych se tedy inspirovala jak má vypadat správně? Podle toho jak jsem našla fotky akva Malawi mi přijde, že naše je jim celkem podobné.

Už z toho všeho začínám být vážně hodně zmatená, protože co článek na internetu to jiný názor, co chovatel to jiný názor.

No až budeme zakládat větší akva snad bude vše v pořádku.

Nika_berunda_1234
25. září 2012, 21:59 - odpověď č. 24

Niko stačí si přečíst odpověď č.2

miran
25. září 2012, 22:07 - odpověď č. 25

Kromě bodu 1, 6 a možná 11 (to neumím posoudit) naše akva splňuje odpověď 2.

Nika_berunda_1234
25. září 2012, 22:12 - odpověď č. 26

no myslím,že ne.Na dno příjde jemný říční písek,tu hromadu,rozdělit na dvě mini skalky.Filtrace je v pohodě,tahle hlava a matrace to utáhne,ale potřebuje,každý týden,při výměně vody vymáchat,v té vodě z akvárka.A voda se mění každých 7dní,né max.14dní.

miran
26. září 2012, 13:56 - odpověď č. 27

Vážená Niky,
nasypalo se toho na vás tady opravdu hodně. Chovám tlamovce už dlouho, tak bych to asi shrnul:
A) počkejte na nové akva
B) zařiďte ho podle odpovědi 2 - rostliny a barva pozadí je jen na vašem vkusu
C) nezapomeňte, že náběh nového akva trvá několik týdnů
D) pořiďte nové ryby od chavatele (ne akvashop), pokud možno mladé a v doporučeném množství. Budete mít pocit, že je jich tam moc, ale sníží se tím jejich agresivita. Tlamovci jsou hejnové ryby, vzorec 1:3 je opravdu nešťastný. Jestli chcete víc než jeden druh, poraďte se s chovatelem. Kromě snášenlivosti je také důležité čím se ryby krmí. NEKOMBINOVAT rostlinožřavé a masožravé druhy.
E) dodržujte zásady krmení a časté výměny vody podle odpovědi č.2

Co se současnou osádkou akvaria je trochu problém. Zkuste je vrátit tam, kde jste je koupila. Solidní obchodník to pochopí. Všechna ostatní řešení jsou pro ryby nešťastná.
A pak už hodně štěstí.

Filip Král
26. září 2012, 15:51 - odpověď č. 28

Filipe pokud použiješ zajetý filtr a nějakou vodu z předešlého akvária nemusíš čekat vůbec a ryby můžeš nechat plavat hned.Jinak vzorec 1:3 si lidé vytrhávají z kontextu,protože je to myšleno vždy na poměr pohlaví třeba v 15ti hlavem hejnu.

miran


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 52
tučně označené položky jsou povinné