tlamovci.cz
tlamovci.cz


tvrdost a PH - zas a znovu

Zdravím.
O víkendu jsem si koupila test UT a CT, tak jsem měřila (akvárium je teprve v záběhu a nic v něm není). UT je 6, CT je 8 a PH je 7. NO3 ve vstupní vodě je kolem 20-30, což už samo o sobě je vysoká hodnota.
Má to vůbec cenu se snažit o úpravu vody na cca CT 12 a PH 8,5, nebo je ta potenciální nestabilita spojená s tou manuální úpravou při každé výměně vody moc riskntní a docházelo by k výkyvům nevhodným pro ryby?

Samozřejmě, ryby už mám vybrané, nádrž připravenou a jsem ve fázi domlouvání nákupu ryb, jen jsem dnes četla články o úpravě tvrdosti vody a stabilizaci PH a až tak moc jim nerozumím, abych se do toho po hlavě vrhla.

Pokud je to proveditelné tahle úprava bez výrazných rizik pro budoucí obyvatele, bude pro mě asi nejvýhodnější sehnat si nějakou formu Na2CO3, co zvyšuje jak PH tak tvrdost ( abych nemusela přidávat zvlášť jedlou sodu a zvlášť hořkou sůl), že?

Děkuji, vím že to není něco, na co se můžu ptát cizích lidí a musím si to zvážit sama, ale já nejsem úplně objektivní: ryby co mám vyhlídnuté - Cyprichromis leptosoma a Neolamprologus multifasciatus - vážně chci, takže to na posouzení chce třetí stranu.


Tereza
27. listopadu 2012, 15:43


27. listopadu 2012, 19:12 - odpověď č. 1

Bud nic, nebo stačí jen UT a nebo dejte třeba do filtru korál a toto
http://akvaristika.inshop.cz/aqua-medic/filtracni-materialy/dolomite-1l-%5Bid%3D410.95-1-107E%5D.html?ItemIdx=16

http://akvaristika.inshop.cz/aqua-medic/filtracni-materialy.html/

Pavel 86
28. listopadu 2012, 5:43 - odpověď č. 2

Ahoj, je tady toho o tvrdosti a pH na foru dost. Ale zjednodusene:
Pokud mas tvrdost KH 6 a GH 8, tak to neni tak spatny a mohlo (ale i nemuselo) by to udrzet pH nahore. Poznas to snadno - po vymene vody rozmichej ve vodovodni vode asi lzici sody na kazdych 100 litru nove vody a vlej do akva. Zmer pH asi pul hodiny po tom (az se voda promicha) a pak zmer pH znovu za tyden tesne pred dalsi vymenou vody. Pokud bude vyrazne nizsi, budes muset tvrdost zvednout napriklad tim koralem, Epsom soli, popr. troskou soli urcene pro morskou akvaristiku plus tu sodu bicarbonu.
Akva s mladaty je ale rozdil nez pak s dospelymi rybami kdy je na vodu vetsi zatez, tak to pH cas od casu otestuj.
Kdyz tak se tu klidne ptej, nikdo uceny z nebe nespadl ;-) .

A+I
28. listopadu 2012, 14:51 - odpověď č. 3

Ahoj,mám teď opačný problém.Jelikož se mi tlamky najednou rozhodli neničit můj Echinodorus rose,který je ted tak velký,že je přes třetinu akva a listy tak vysoké,že koukají nad hladinu,tak mi ph klesá i pd 7.Ale nevím jak to zkloubit dohromady,protože za prvé je to akva s tou kytkou samozřejmě hezčí,za druhé si myslím,že to prospívá ke snížení NO3.Co je ale můj problém?Celkovou tvrdost mám 22-25,ale to PH prostě klesá.Dá se nějak zvednout PH,aniž by to mělo vliv na tu tvrdost.Tu bych totiž nerad víc zvedal.Vstupní voda,kterou dávám do akva má PH 7,5 a tvrdost již zmíněných 22-25.Díky za rady

klitosaurus
28. listopadu 2012, 15:15 - odpověď č. 4

Máte měřit uhličitanovou tvrdost a ne CT. Stačí soda , to je Hydrogenuličitan neebo vápenec.

Pavel 86


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 16
tučně označené položky jsou povinné