tlamovci.cz
tlamovci.cz


Polemika - chovatelé

Dobrý den,
Všechny vás zdravím. Možná to sem nepatří, ale stejně se neubráním pocitu mou polemiku sem umístit.
Vrátím se do doby minulé a to tzv.komančové. V této době mne u svých kamarádů a hlavně chovatelů uchvátily ryby z jezera Tanganika a to konkrétně druh Tropheus. Po poradě s mými přáteli (chovateli) jsem si pořídil celkem čtyři aqua o obsahu 2x400 a 2x200l. Osádky aqua byly složeny z Tropheus Bemba a Tropheus Duboisi. Vše probíhalo několik let v pohodě. Pak, ale nastala chvíle k vytvoření jiného typu bydlení pro mou rodinu. V tomto období jsem se dosavadního chovu mých oblíbených Tropheusů musel vzdát.
Jak tak plyne čas přišla po určité době nostalgie se k těmto nádherným rybám vrátit. A tady nastalo to úskalí, které chci ve své polemice popsat. Při zřizování nového aqua a následně vhodné osádky jsem narazil na problém, že v mém okolí (Severomoravský kraj, Ostrava, Frýdek-Místek) se již žádní větší, významní chovatelé s bohatými zkušenostmi nevyskytují ???!!!??? Jediný, který zůstal je p.Čuhel, kterého si velmi vážím a který má ve své odchovně výběr opravdu nádherných ryb. Ale bohužel již, jak se lidově říká Tropheusy nedělá ???
Při mém výběru Tropheusů jsem musel oslovit chovatelé ze zemích českých a jsem s rybami a s dokonalou komunikací s chovateli po všech stránkách maximálně spokojený.
Nicméně se teď konečně naskýtá otázka, kam se poděli všichni chovatelé ze Severomoravského a respektive z Jihomoravského kraje ??? Pokud jsem ve svém brouzdání po internetu některé přehlédl, tak se dopředu omlouvám. Je pravdou, že toto diskusní fórum sleduji již delší čas a drtivá většina zkušených chovatelů, kteří na příspěvky reagují jsou z Čech.
Halo, halo, kde jste všichni Moraváci ???


Jordan
14. prosince 2012, 13:23


14. prosince 2012, 13:36 - odpověď č. 1

Halo, hello! Tak napriklad my jsme tady ... (puvodne Brno).
;-)
Ahoj Jordan, porad shanis nebo uz brazdi Tvoje vody? :-)

A+I
14. prosince 2012, 14:04 - odpověď č. 2

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Odpověď je šalamounská "my jsme tady (původně Brno)". No jo, ale kde ??? Nicméně bych vás rád navštívil, protože téma zde uvedené pod nadpisem "A+I prezentace 3D-ne3D pozadi, ktera neuberou ani deci vody", mne velmi zajímá.
Děkuji za adresu.

Jordan
14. prosince 2012, 14:14 - odpověď č. 3

Jo,to si asi pocestujete,letadlem.ale ja su brnak,nejsem chovatel,ale nadšenej akvarista.zdar

miky1979
14. prosince 2012, 15:15 - odpověď č. 4

Tak Moraváků akvaristů co mají Tropheusy je ta dost, alespoň když jsem nějaké rybky prodával jsem na to přišel. :-) Záleží na tom koho oslovujete jestli CHOVATELE nebo hobby chovatele co třeba mají doma třeba zmíněnéných pár akva :-D

MatthesBull
14. prosince 2012, 15:26 - odpověď č. 5

To Jordan : Zdar chachare:-), teda v jádru brňáku. Já su z Brna a trops chovám ( maswa,bemba,ikola,kasakalawe ).

ondrášovi
14. prosince 2012, 23:53 - odpověď č. 6

Jordan doba,kolem roku 1991 až 1998,je nenávratně pryč.jsem z Havířova a v té době tohle město,které mělo 100tisíc obyvatel,bylo co se týče profi akvaristů druhé největší po Praze,která v té době měla milion lidí.v každém sklepě byly akvária a každý dělal ryby:-))Jelikož bylo krátce po revoluci a bylo možné vycestovat,tak se tu dostalo spousta ryb a ti lidi na tom udělali velké peníze.pamatuju,kdy se tu prodávaly jikry tropheusu za šílené peníze.problém byl,že kvantita převýšila kvalitu,a tím pádem aby se ryby prodaly a neležely na skladě,tak se tu lidi začaly podbízet a podbízet,až cena ryb spadla na takové hodnoty,že se to neoplatilo chovat za ty náklady a ti co se snažily produkovat co největší kvalitu,to prostě zabalily jelikož nemohly prodat rybu,která má cenu 80-100kč za 20kč,jak je na to dnes většina lidí zvyklá.Řekne se Zebra= ryba za 20kč.Ale pořiď si divoké ryby s čistým genofondem a budeš je prodávat za 20kč?když si člověk spočítá cenu vody,elektřiny,času věnovaný všemu kolem toho,kvalitní žrádlo,tak každý kdo umí počítat jasně ví,že se to nerentuje.takže pokud se člověk nedostane se svýma rybama na Německý trh,nemá šanci se tím živit.Těch velkochovatelů tady zůstalo pár,spíše jsou to jedinci,zbytek to zabalil.a ti co to dělají tak třeba ryby prodávají nějakým firmám,které to berou na čestné slovo,jednou za 3měsíce ti pošlou nějaké prachy a ve finále ti dluží 60-70tisíc a napíšou ti,že jsou v krachu,takže to taky nepomůže.Co se týče chovu tropheusu ve větším,nikdy jsem tady v okolí nezaregistroval žádného specialistu.V pěstírnách měl každý Duboisi,Bemby nebo Ikoly,ale nic moc navíc a většinou jen jeden z těhle druhů.Kdo ty ryby nějak choval ve více druzích je pan ŠUDOMA z jihu moravy myslím,že Břeclav,jinak sem nikoho nezaregistroval,všichni byly z ČECH.je tu spousta lidí co doma vyprodukuje 50 mladých a občas něco prodá,ale takhle to skončilo.A lepší to dlouho nebude,navíc se tu tlačí ryby z polska,ruska-kupy,ale kvalita vesměs nevalná.Ono dneska udělat a vychovat kvalitní rybu není problém,ale prodat ji za cenu,kterou má je kumšt a velké umění,hodně lidem tady chybí obchodní duch a většině kupujících přehled jak má ryba opravdu vypadat-hlavně,že stojí max.25kč.A když se pak bavím s klukama co dělají odchovy po divokých rodičích,kolik jim lidi za to nabídli tak nevím jestli mám brečet nebo se huronský smát.proto,jak říká můj další kamarád to radši sežeru,než abych to prodal za tu cenu.navíc doba přeje špekulantům a podvodníkům,proto to radši v malém,prodat mimo republiku,a pokud si ti lidé,kterým bylo moc dát za rybu 100kč náhodou rozsvítí a řeknou že si koupí ryby v německu,tak si vlastně koupí tu českou rybu co by je stála 100 za 250 a to se vyplatí,pak jsme všichni spokojení.a tak tu žijem,nepodporujeme sami sebe!!

miran
15. prosince 2012, 0:41 - odpověď č. 7

miran, pěkně napsáno ;-)

MatthesBull
15. prosince 2012, 10:03 - odpověď č. 8

Zdarec,já kupuju chovné ryby na slovensku,od nás(východní morava)je to na slováky blíž,,,

V.Malawi
15. prosince 2012, 10:15 - odpověď č. 9

pro miran
děkuji miranovi za plnohodnotnou odpověď. Je to přesně, tak, jak jste popsal. Škoda, že to tak dopadlo.
pro A+I
je pravdou, že v mé vodě již pár Tropheusů je. Nádrž 450l, 30ks Tropheus Ikola a 30ks Tropheus red.Moliro.
zasílám e-mail pro zaslání vaši adresy. ales.kopp@seznam.cz
pro MatthesBull
ano šlo mi o velké odchovny, aby si v nich člověk mohl prohlédnout varianty Tropheusů a pak se rozhodnout. Přece jenom je lepší přímý oční kontakt než dělat výběr dle katalogu. Na druhou stranu bych přivítal návštěvu u hobby chovatelů a rád bych si vyslechl jejich zkušenosti, rady a poznatky.

Jordan
18. prosince 2012, 8:18 - odpověď č. 10

Jordan, jakou adresu?
To pozadi je zdokumentovane v tom vlakne, kdybys chtel vedet neco vic, klidne se tam zeptej ;-) .

A+I
18. prosince 2012, 13:38 - odpověď č. 11

Pro Jordan: jednoho z nejlepších a dlouholetých chovatelů tropheusů máte kousek od Brna. Je to Vlasta Šebesta a bydlí ve Slavkově. A Ondra Slanina je také kousek od Brna. U těch bych se poradit nebál. Zdravím.

miroslav kraut
20. prosince 2012, 9:53 - odpověď č. 12

pro A+I
tu odpověď nebudu komentovat! To se bojíte, že vás vykradu?

pro p.Krauta
děkuji za odpověď.

Jordan
20. prosince 2012, 10:36 - odpověď č. 13

To Jordan : víš kde bydlí A+I? Asi ne, tak ať zbytečně netápeš. Ala je za velkou louží. Ta šup - kradáku ...:-)))
Jinak Ondra Slanina s tatíkem ( kecali jsme o víkendu u nás na burze ) zatím na nové hejna tlamek čekají.

ondrášovi
20. prosince 2012, 11:07 - odpověď č. 14

Pro Ondrášovi
To už dávno vím. Jenom jsem ji zkoušel, jak bude reagovat. Ale nechápu proč se tady plete, když můj příspěvek byl k Moravákům. Že byla původně z Brna tady nikoho nezajímá. V mém příspěvku jsem se ptal na současné usedlíky a ne na ty, kteří jsou někde v d..ě.

Jordan
20. prosince 2012, 13:25 - odpověď č. 15

Ja sa nechcem miesat do tejto diskusie, kedze nie som Moravak, ale Jordan, precitaj si tvoje otazky a potom napis, kde A+I v odp. c. 1 reagovala nevhodne. Nevidim v jej prispevku ani zakernost, ani aroganciu. Odpovedala ti presne na tvoju otazku, akurat nenapisala, kde konkretne sa nachadza....ale je to vedlajsie, kedze ty to vies. Preto nechapem takymto reakciam. Je toto diskusne forum o akvaristike alebo psychotesty?

canart
20. prosince 2012, 14:24 - odpověď č. 16

To carent : řekl bych že spíše psycho a nyní je na paškálu Alča...:-(

ondrášovi
20. prosince 2012, 14:25 - odpověď č. 17

... sorry - canart ... :-)))

ondrášovi
20. prosince 2012, 22:32 - odpověď č. 18

K 12:
Ne, nebojim, ale nevedela jsem, jestli se chces o tom pobavit nebo to videt na vlastni oci. Tak jsem nevedela jestli chces adresu fyzickou nebo e-mailovou.
Ale ted vidim, co Te vlastne zajima, teda spis nezajima.
Kdyby to byl nekdo jiny, tak by Ti rekl, ze na blbou otazku jsi dostal blbou odpoved.
Canart, dekuji Ti.

A+I


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 27
tučně označené položky jsou povinné