tlamovci.cz
tlamovci.cz


Rastliny pre tlamovce

Potrebujú tlamíci v akváriu rastliny? Žiadne tam nemám, len silné vzduchovanie kompresorom. Je riziko kúpa rastlín, následne ich vysadenie do nádrže? Ako zmiernim toto riziko? Mám 10L náhradnú nádrž tak som myslel že by som ich pred vysadením vysterilizoval v roztoku PREVENTIN.
Vopred Dákujem za rady :)


fishman
8. listopadu 2013, 6:56


8. listopadu 2013, 7:58 - odpověď č. 1

No rostliny tam mít můžeš, ale nedělal bych z toho žádný prales, maximálně nějaký Anubis nebo něco podobného. Ale potřeba to není kvůli fotosyntéze (což máš pravděpodobně namysli). Samozřejmě je důležité mít silnou filtraci a dostatečně prokysličovat vodu. Preventin jsem nikdy nepoužíval, takže nevím, to ti určitě poradí někdo jiný. Osobně jsem pro akvária bez rostlin (pokud se bavíme o afrických jezerních cichlidách).

V.Gregr
8. listopadu 2013, 8:23 - odpověď č. 2

No v prvom rade si nenapisal, ake ryby tam mas a ako su stare. Pokial zabezpecis okyslicenie vody pohybom, perlatorom, difuzerom atd., z hladiska kyslika to pre ryby plne postacuje. Ak chces zlepsit kvalitu vody, tak su rastliny bonus. Najlepsie nejake tuholiste, ako pise Vlado, Anubias alebo niektory Cryptocoryny. Pokial vsak ryby na rastliny neboli zvyknute a su dospele a k tomu "rastlinozrave", ocakavaj, ze ti ich budu nicit. Ked chces rastliny pred umiestnenim do akva dezinfikovat, volil by som slaby roztok hypermanganu.

canart
8. listopadu 2013, 9:04 - odpověď č. 3

Tlamovci rostliny nepotřebují ale určitě jim neuškodí, je to spíše estetická záležitost (nerad bych rozvířil oblíbené denitrifikační spory - mírně ale můžou pomoci kvalitě vody). Od rostlin ze seriozních zdrojů (pěstírny rostlin bez ryb) je riziko nákazy malé. Často se s rostlinami zavlečou šneci. Já osobně mám u mbun dobrou zkušenost s cryptocorynou, časem se přizpůsobí tvrdé vodě a ryby ji tak netrhají jako anubias. Dobrá skrýš pro mrňouse.

St.
8. listopadu 2013, 9:47 - odpověď č. 4

fishman
Podstatné už máš zodpovězeno výše.
Malá ukázka Anubias v děrovaných kamenech,praktické a rostliny rostou.

Vlastimil Šebesta
8. listopadu 2013, 9:48 - odpověď č. 5

A zasazené v písku

Vlastimil Šebesta
8. listopadu 2013, 13:08 - odpověď č. 6

Moc dík, Ryby sú staré asi 3 mesiace
Chovám 10x labidochromis yellow
10x psudotropheus socolofi coral blue
6x lb. hongi sweden

fishman
8. listopadu 2013, 13:46 - odpověď č. 7

:-)))Už došlo i na ty chudáky socolofi.
P.socolofi coral blue.
No jsem zvědavej, kdy se zde objeví vášnívá debata nad modrostí socolofi a nebo nějaká jiná chovatelská skupina rozlišitelná odstínem modré, např P. socolofi sky blue. :-)))
To taky nezní špatně :-))))

hr:-)
8. listopadu 2013, 18:20 - odpověď č. 8

Nechci do toho kafrat,ale dle mého jsou užitečné.Jednak jako mini skrýš a potom netřeba tak moc vzduchovat.

janekcz
8. listopadu 2013, 18:22 - odpověď č. 9

A foto

janekcz
9. listopadu 2013, 9:13 - odpověď č. 10

Janku ty rostliny rozhodně nezastanou fukci kostky nebo difuzeru, které dopravují pod krycí skla nebo kryty vzduch ve formě bublinek.
To by musel být jinej prales, ale tom by paradoxně ryby trpěly nedostatkem kyslíku v noci, kdy ho zase spotřebovávají rostliny.
To je zjištění co???
:-)))

hr:-)
9. listopadu 2013, 19:51 - odpověď č. 11

Tak určite perlátor nenahradí rastlina, počuli ste už o nasvietenom perlatore led diodov?
http://www.akvariumonline.sk/hydor-ario-aerator/7579-hydor-ario-1-aerator.html
pre tých ktorý nepoznajú:
Existuje úžasný eshop cichlid.sk odtial je tento odkaz

fishman
11. listopadu 2013, 11:17 - odpověď č. 12

Ano, to nepochybně zlepší prokysličování vody v nádrži, hlavně ta LED dioda...

VGregr
14. listopadu 2013, 14:57 - odpověď č. 13

no led dioda určite :)
Ale skutočne je to pekná ozdoba nádrže....

fishman
14. listopadu 2013, 15:40 - odpověď č. 14

Pro jednoho ozdoba nádrže pro druhého kýč.
Záleží na vkusu.
Moje osobní sympatie mají spíše přirodní vzduchovací kameny (piskovcové kostky)ve tvaru kvádru, které si lechce o šutr nebo plátkem pilky na železo strhnu do tvaru který se mi líbí a je podobná kamenům v nádrži a ne blbostem jako sopka, mušle, lebka a jiné blbosti, pro někoho ozdoby nádrže.

hr:-)
14. listopadu 2013, 16:03 - odpověď č. 15

V tom s vami súhlasím HR, mne sa hlavne páči ten nápad osvetlenie bubliniek-ale je pravda že je to gýč.
A tá sopka, lebka...... sú nevkusné k......y
Aj mne sa skôr páčia prírodné dekorácie.
Dobrý nápad je tiež vzduchovacia hadička poprepichovaná tenkým skrutkovačom, ale hadička sa veľmi zle upevňuje.
S pozdravom fishman

fishman
15. listopadu 2013, 12:00 - odpověď č. 16

Pro fishman: pro rostliny v akváriu s "afrikou" se určitě přimlouvám z osobní zkušenosti. Nejsou nutné, ale vyzkoušel jsem oboje a kvalita vody v porovnatelných ndržích je s nimi a bez nich rozdílná. S rostlinami je vizálně čistší, méně zabarvená a na skle se vůbec netvoří dobře známý průhledný šlem. Pro okysličení vody určitě nemají zásadní vliv, jak napsal už canart. Pravdou je, že některé býložravé ryby je rády okusují, jiné vysloveně ničí, takže jsou vhodné zejména tuholisté anubiasy a kryptokoryny, které jsou zřejmě natolik kyselé, že rybám nechutnají. Ale to je jen domněnka. Různé druhy respektive i geografické rasy reagují na rostliny různě. Pozoroval jsem ve svých nádržích, že rozdíly mohou nastat i u odchytových tropheusů. Např. Ilangi je rády trochu okusují, naproti tomu "Kirsch fleci" nebo "Maswy" si jich vůbec nevšímají. Osobně mám anubiasy osázeny poměrně bohatě všechny svoje nádrže a ve většině jsou tropheusové, tedy kvivalent aší mbuny. jejich denitrifikační schopnost je rozhodně prokazatelná a na rozdíl od mnoha filtrů skutečně probíhá a nádrž od dusíkatých látek skutečně čistí. Je samozřejmě otázkou, jak hustě je nádrž zarostlá a kolik a jakých je v ní ryb. V nádrži s "afrikou" je tato funkce samozřejmě pouze pomocná, ale na rozdíl od nádrží bez nich v takové nádrži prostě existuje. Další výhodou, že trsy anubiasů mohou například tvořit výtečný úkryt pro vypuťěná mláďata, která v nich mohou v omezené míře přežít. Osobně používám systém avizovaný Vlastou Šebestou, tedy zastrkané oddenky anubasů v děrovaných vápencových kamenech. Zdravím.

miroslav kraut
15. listopadu 2013, 12:58 - odpověď č. 17

Pane Kraut v jednom se podle mého mýlíte. Denitrifikace, která má probíhat za pomocí těch pár vašich anubiasů, je téměř neznatelná pro chov tlamovců v akváriích. Problém s denitrifikací u chovu tlamovců mají i skutečné rostlinné filtry. Samozřejmě, že denitrifikace u vašich anubiasů probíhá, ale vaše rostliny odbourají jen minimální a v našich podmínkách neměřitelné množství NO3.

dubici
15. listopadu 2013, 14:49 - odpověď č. 18

Naprostý souhlas s Dubíky. Ten přínos je tak minimální, že to nemá ani smysl zmiňovat. Takže, pokud někdo nějaký anubias do nádrže chce, nechť si ho tam dá(mám taky anubiasy v Tanganyice), pokud ne nic se nestane, ryby to nijak nepoznají a voda se bude muset měnit stále ve stejných intervalech jak jsme byli zvklí bez rostlin.

wladys
15. listopadu 2013, 15:43 - odpověď č. 19

Pánové, já se s Vámi přít nebudu. To by nefungovaly kořenové čistírny vody malého rozsahu. A´t si každý vyzkouší oboje a zvolí si, co se mu líbí a vyhovuje. Já nemám "nějaký ten anubias, ale většinou jich mám v nádrži husté trsy a když vidím jejich kořenovou soustavu a jak rostou, tak o jejich prospěšnosti nepochybuji a jak jsem psal mohl jsem tu čistotu vody a skel provnat u porovnatelných nádrží a je to vizuální rozdíl opravdu velký. Na jedné nádrži se nedá porovnat nic (tím nemyslím Váš případ). Věřit mi můžete a nemusíte. Je zbytečné mě ale přesvědčovat, že to není pravda, oči mi ještě slouží. Ale jak říkám, je naprosto každého věc, zda si do nádrže rostliny dá, či ne. Jen si myslím, že tady dost často proklamovaný názor, že "rostliny k tlamovcům nepatří nebo jsou zbytečné" je prostě hloupost. Přeji Vám hezký víkend.

miroslav kraut
15. listopadu 2013, 15:48 - odpověď č. 20

Promiňte, ještě dovětek....to, že by rostliny nějak nahrazovaly výměnu vody nemůže být pochopitelně ani řeč, ostatně jsem to naznačoval, jejich činnost je skutečně pouze doplňková, ale jednoznačně prospěšná. O něčem, čím by neprospívaly nádrži nevím.

miroslav kraut
15. listopadu 2013, 15:52 - odpověď č. 21

Pane Kraut, já netvrdím, že rostliny k tlamovcům nepatří, já jen tvrdím, že denitrifikace tak jak ji máte vy ve svém akváriu je na neměřitelné úrovni. Biologický filtr na bázi rostlin funguje, ale i tak má velký problém vyčistit vodu po pár rybách, natož po nahusto chovaných tlamovcích s velkým množstvím odpadních látek.

dubici
15. listopadu 2013, 15:53 - odpověď č. 22

S příspěvkem č. 20 souhlas

dubici
15. listopadu 2013, 16:07 - odpověď č. 23

S č. 21 souhlas :-)....neberte to jako ironii, ale já to vím je mi to jasné a nikde jsem nepsal, že mi rostliny nahrazují filtry ani že Vy tvrdíte, že rostliny do nádrží s tlamovci nepatří. Tvrdí to tu jiní lidé. A´t si každý tvrdí, co chce, na ti má plné právo, ale stavět to, že tam nepatří je hloupost, když je jejich přínos, byť chemicky malý, jasný. Myslím, že mají i další ne zcela měřitelné čistící schopnosti pro vodu, tak jako nám třeba některé druhy pokojových rostlin čistí vzduch doma v místnosti a také to těžko změříte.
Už musím :-). Hezký víkend.

miroslav kraut
15. listopadu 2013, 16:55 - odpověď č. 24

"Šlem" na skle jak tady Kraut píše, je normální řasa a ta vzniká zvýšeným obsahem některých látek ve vodě, ve spojitosti s dobrými světelnými podminkami, proto takové mírné zarůstání skla můžete někteří pozorovat např v létě, jiní paradoxně v zimě když je slunce níž na obzoru. Potom o takovém porostu ví své majitelé nových neusazených nádrží a podobně.
Kořenové čističky vody, fungují absolutně jinak než trs anubiasů v mistrově nádrži.
Zde si plete pojem víte s čím.
Veškeré kořenové čističky od akvárií přes jezírka až po ty do kterých vtéká voda z RD můsí mít odpovídající objem , k předpokládanému zatížení a jsou stavěny na objkemu jak substrátu v kombinaci s rychle rostoucíma rostlinama, tak na prútočnosti vody přes tento sistém.
Majstro ocitl ses na tenkém leďe a stejně jako minulý týden z hafákama, zase nevíš o čem píšeš, ale píšeš a aby si nevypadal jako úplnej blbec, tak tu začínáš pomalu ale jistě souhlasit s dubici, který tě první upozornil nad tvým tvrzením.

hr:-)
15. listopadu 2013, 17:26 - odpověď č. 25

To hr: ... jak se píše v jiném vlákně: někteří přilévají a přilévají...že?!
Pan Kraut a dubici mají svůj názor = diskuzní fórum... V globále diskuze s poznatky více stran....nač z toho dělat "izraelský konflikt" ?

Major@n ( Ondrášovi )
15. listopadu 2013, 18:43 - odpověď č. 26

Ještě dodám, že já v té Tanganyice mám taky docela velké trsy anubiasů. http://youtu.be/2T5np4xQZfA Nicméně i takto narostlé anubiasy mají opravdu jen minimální vliv na stavy dusičnanů. Mnohem větší význam mají rychle rostoucí stonkové rostliny a úplně nejlepší jsou na toto plovoucí rostliny. Obojí je, ale u Tlamek vyloučeno.

wladys
15. listopadu 2013, 20:23 - odpověď č. 27

Majoránko drž hudu a zalez zpatky ty chudáku jestli sis toho nevšiml já diskutuji k tématu a ne jako ty ty chudáku. píšeš tu rozumy o konfliktním jednání, ale sám ho vytváříš. Píšu úplně stejně jak dubici a Kraut, ale trilobit jako ty to nemůže posuzovat.
Neotravuj a bude tady více klidu.
To chci ale asi moc. Ty a japonská elekztronika, jste takoví dva poslední mohykáni, kvůli kterým se zde prodlužují vlákna našimi vzájemnými urážkami.
Chcípni.

hr:-)
15. listopadu 2013, 20:35 - odpověď č. 28

Pokial by sme chceli vyrazne znizit NO3 v akva rastlinami, potrebujeme rychlorastuce druhy, ako pise hr a wladys. Ten dusik sa totiz musi niekde prejavit a to je v podobe rastlinnej hmoty, teda ich rychly rast. Urcite niecim v akva prispeju a kedze su to tiez zive organizmy, vplyvaju na kvalitu vody aj svojimi metabolitmi a prostredie sa stabilizuje. Otazka je, ako sa tento pozitivny vplyv prejavi, ak budem menit tyzdenne vyse polovicu nadrze.

hr: ten film na sklach, o ktorom pise MK, su skor bakterie.

canart
15. listopadu 2013, 21:08 - odpověď č. 29

Canart bakterie jdou ruku v ruce s řasami plísněmi a podobně.
Jsou to skupiny živých organismu řazených do zvláštních kategorií, mají ruzně tvořené schránky, rozmnožují se pohlavně i nepohlavně a mají složité buněčné cykly.
To jsou ve zkratce příklady které se odvíjí z podmínek v našich nádržích a povídání o nich je na dost dlouhé psaní.
Rozhodně bych je nenzýval "šlem". Mám dojem že to sem nepatří protože většina zdejších lidí piotřebuje pomoct hlavně sama se sebou a potom také ze základy akvaristiky, které nezískají jinak než studiem různých materiálů, tak později praxí.

hr:-)
17. listopadu 2013, 11:28 - odpověď č. 30

To hr: Kdo z nás dvou je chudák, tak to si tu obrázek udělá sám. Jinak taková rozborka tebe, které vše jen dosvědčí. Oslovovat a komolit, psát nesmysli: já nikoho neprovokuji, píši k tématu, k tobě to bohužel nejde, protože ty pravidelně přispíváš a 90% jen příspěvky mimo akvaristiku.
Ano máš pravdu - více klidu tu bude pokud ty se tomuto webu vyhneš - to souhlas. Urážky, tak ty jsi předvedl již mnohokrát ve svých příspěvcích.
A na konec to "chcípni" ... no co dodat. Trochu jsi mě pobavil, ale nic moc, nebo jako vždy od tebe - moc nic.
Jsi zakomplexovaný nedomrlý jedinec - ten samec na zkrmení... :-))))

Major@n ( Ondrášovi )
18. listopadu 2013, 9:39 - odpověď č. 31

Dobrý den,
pro canart: děkuji, ano, o řasu samozřejmě nejde.
Všeobecně: dám sem už jen krátkou otázku, tedy hlavně pro ty z Vás, kteří jsou slušnými a inteligentními lidmi a také pro admina, ale to je spíš symbolické a moc si od toho neslibuji. To Vám to č. 27 opravdu nevadí??
Hezký den

miroslav kraut
18. listopadu 2013, 13:06 - odpověď č. 32

Kraute ty budižkničemu, proč bych majoránkovi nemohl vzkázat ať chcípne když jsem ho nijak neoslovoval a on na mě reaguje takto ve vlákně : tropheus chov

Odpověď č.184 vloženo: 15.11.2013 17:15 [65]
To hr : ... už nemel sračky!
Major@n ( Ondrášovi )


MK ty chytráku, neustále se tady ty a tví věrní oháníte nějakou mou vulgaritou, ale že vy urážíte mě, je asi v pořádku že?
Přečti si po sobě pár posledních svých příspěvků, kde si bereš mé jméno do své prolhané nevymáchané tlamy.

hr:-)
18. listopadu 2013, 13:14 - odpověď č. 33

k odp. 31, 2 části: ano, vadí mi č. 27 (a jeho dvojče č. 32) a to hodně. Praktické kroky (ban) ale může udělat/udělit jen admin, ostatní mohou jen pana Havlenu požádat ať řeší svoje problémy tam kde patří a tady ve fóru ať se věcně vyjadřuje nebo ať mlčí. Takže pane Havleno, nezatěžujte nás tady prosím svými osobními problémy, obraťte se na příslušné odborníky. Díky.

St.
18. listopadu 2013, 13:59 - odpověď č. 34

to: Major@n ( Ondrášovi )
hr :-) je bohužel tolerovaný,ale naprosto sociopatický člen mítní komunity,dlouhodobě (dle historie) prudí naprosto stejným úchylným způsobem a většina pravidelnějších přispěvatelů ho prostě ignoruje jako místní ubohý folklór a nereagují na něj,bohužel ku**í tyto stránky do celkem nepoužitelné verze psychotického napadání a machrování,ať je o odbornou či neodbornou diskuzi...a činí tak již dlouhá léta,je to smutný a ubohý tvor,ale co naděláme,admin to neřeší...hlavně ,že někdo přispívá.

KOMOŇ
18. listopadu 2013, 14:12 - odpověď č. 35

MK, až teď jsem si tady přečetl tvoje názory na denitrifikaci vodními rostlinami, no kdyby to opravdu fungovalo, tak máš Nobelovu cenu jistou.
HD

hynek dařbujan
18. listopadu 2013, 15:21 - odpověď č. 36

To č.32. Ano, co jsem, napsal, jsem myslel vážně. Už mě to jednoduše nedalo a musel jsem reagovat. A reagoval jak je hodno - na hrubou díru - hrubá záplata.

To KOMOŇ : zdravím, vím jak to tu chodí, jsem učastníkem tohoto webu delší dobu.... a delší dobu také nereaguji, ale někdy pohár přeteče. Konkrétně se jedná o našeho "samce na zkrmení" :-)
Hr a jeho neustálé napadání nejen pana Krauta mě prostě se.e. Toď vše za mě.

ondrášovi - Major@n
18. listopadu 2013, 20:16 - odpověď č. 37

KOKO ee teda KOMOŇ a majoránka... dva blbečci se potkali.
:-)
Já se jenom těším na ten den, kdy chudáci jako vy, napíšou někdy taky něco k rybám.
Jediné co vám jde, je tady psát diagnozy na mou osobu, kterou umíte tak dobře formulovat, protože ji tak často slýcháte u odborníka ke kterému pravidelně docházíte a ten vám tuto diagnozu neustále dokola sděluje jako vaši vlastní.
:-))))
Mimochodem, už jsem si mylsel, že třeba tobě to komoňu došlo, že kdo mi dá pokoj, má pokoj odemě, ale jak vidno diagnoza hlupáka jakou máš ty, je neměnná.
Takže jakmile kdokoliv z vás bude na mou adresu psát jakékoliv urážky a dementní poznámky, tak odemě schytá dvakrát tolik.
Je to jednoduché, jestli jsem podle vás nemocnej, tak vy jste nemocní stejně a co víc, k tomu ještě hlupáci.
Klidně mi zase odepište a připojte nějakej píchanec, rád vám odepíšu a můžeme s každého vlákna společně udělat pořádnou sračku a směsici žvástů.
Zatím se vám to daří na jedničku.
Zkuste psát více k rybám a nepleťe se do mých sporů se sedmilhářem.
A nebo si dělejte co chcete stejně je to zbytečné to tady vysvětlovat.
Tak že jedeme dál vy dementi. :-)))))

hr:-)
18. listopadu 2013, 21:19 - odpověď č. 38

To hr: ... žer toho víc - nezabírá ti to zjevně ... :-)))

Major@n ( Ondrášovi )
18. listopadu 2013, 23:41 - odpověď č. 39

Osobně bych preferoval hromadný sraz v Hlubočkách:-))

miran
19. listopadu 2013, 9:26 - odpověď č. 40

Mirane, jak jinak než hromadný, na cigánskou férovku jste z Ostravy zvyklí že? :-)))

majoránko: ... žer toho víc - nezabírá ti to zjevně ... :-)))

hr:-)
19. listopadu 2013, 9:28 - odpověď č. 41

Hynku, pokud máš potřebu opět komentovat moje názory hovořící pro rostliny u tlamovců, tak bych prosil konkrétně. Ne je tvoji klasickou připitomělou rádoby vtipnou hlášku v č.35. Níže jsem ti překopíroval moje dvě poslední odpovědi k tématu. Mohu tedy vědět, co jsem zde uvedl podle tebe nesprávně? Ale konkrétně prosím. Děkuji:
Kopie výše uvedených příspěvků: Promiňte, ještě dovětek....to, že by rostliny nějak nahrazovaly výměnu vody nemůže být pochopitelně ani řeč, ostatně jsem to naznačoval, jejich činnost je skutečně pouze doplňková, ale jednoznačně prospěšná. O něčem, čím by neprospívaly nádrži nevím.
S č. 21 souhlas :-)....neberte to jako ironii, ale já to vím je mi to jasné a nikde jsem nepsal, že mi rostliny nahrazují filtry ani že Vy tvrdíte, že rostliny do nádrží s tlamovci nepatří. Tvrdí to tu jiní lidé. A´t si každý tvrdí, co chce, na ti má plné právo, ale stavět to, že tam nepatří je hloupost, když je jejich přínos, byť chemicky malý, jasný. Myslím, že mají i další ne zcela měřitelné čistící schopnosti pro vodu, tak jako nám třeba některé druhy pokojových rostlin čistí vzduch doma v místnosti a také to těžko změříte.

miroslav kraut
19. listopadu 2013, 9:50 - odpověď č. 42

Radku dám ti přátelskou radu. Nereaguj na lidi tak zbrkle a emotivně. Chápu, že si nenecháš s…..t na hlavu ale má to zde smysl se hádat???? Je třeba si uvědomit jednu věc, že zdejší příspěvky čtou i děti. Chápu, že srážka s volem je někdy nevyhnutelná, ale jak praví staré moudrou -moudřejší ustoupí.
Určitě nejsi žádný hlupák a rád si někdy počtu tvé názory. Máš určitě kus pravdy a hlavně svůj názor a zkušenost. Také bych apeloval na druhé korespondenty, aby zbytečně nepsali zbytečnosti. Je fakt, že k tématu nemají co říci ale přiložit pod kotel musí???? No každý by to měl zvážit.
Občas mám i já výměnu názoru s MK nebo někým jiným ale to k debatě hold patří. Některé jeho názory jsou určitě přínosné a jiné bych třeba objasnil jinak. Ale je to tím, že osobně je lepší určitý problém rozebrat s více stran, aby si člověk udělal svůj názor, jak to funguje a zdali to tak vůbec funguje. Také raději nedebatuji s MK o stavebnictví, jelikož o tomto oboru nemám ani šajnu. Každý umí něco a nikdo není dokonalý že??? Nebo ano?

pietro
19. listopadu 2013, 10:04 - odpověď č. 43

k 41 MK konkrétně - rostliny denitrifikaci nedělají.
HD

hynek dařbujan
19. listopadu 2013, 10:05 - odpověď č. 44

k 42 Pietro, napsal jsi to naprosto přesně.
HD

hynek dařbujan
19. listopadu 2013, 10:15 - odpověď č. 45

K tématu, rostliny peo africké cichlidy jsou velice vhodné. Vydrží však u nich pouze anubiasy a některé cryptocoryny. Zvláště Cryptocoryne useriana je k nezaplacení. Jejich přítomnost nám zlepšuje prostředí pro ryby a to hlavně fytohormony, které se z nich uvolňují do vody. (pokavaď si je akvarista nevypouští do kanálu při masivní výměně vody) Na druhé straně vstřebávání dusíkalých látek vodními rostlinami je často přeceňováno, neboť je minimální.
HD

hynek dařbujan
19. listopadu 2013, 10:17 - odpověď č. 46

Pietro, já to možná zkusím. (nic neslibuji)
Jsem rád, že to někdo chápe a vidí že jsou tu morální připomínky směřovány pouze na jednu stranu a mnohdy paradoxně od lidí, kteří své pohnutky sdělují stejně neslušně. :-)))

Ten v závěr o debatě v č.42 se ti povedl.
:-)))
Nevím nevím, jestli tohle bude bez reakce.

Jako bych to už to čtetl.......
Vážený pane Birsáku, zřejmě se domníváte, že jste vtipný, ale bla bla bla blááá bla...
:-))))

hr:-)
19. listopadu 2013, 10:45 - odpověď č. 47

Z mé strany to nebyl záměr znevažovat něčí znalosti, nebo zkušenosti to v žádném případě!
Pouze jsem chtěl poukázat na to, že nejsem omezen pouze na domácí akvaristiku (chovu ryb) a vše co k tomu patří. Tak jako bych třeba stavěl dům a o stavebnictví mám jen kuse informace (myšleno –technologie,stavební postupy, inovace, stavební materiály atd.)Každý to má jaksi vše zavedeno na jiné úrovni a některé věci nebo všeobecné znalosti nemají pro určitou činnost třeba využití nebo jsou bezvýznamné. No a proto je třeba MK nepovažuje začlenit do svého akvaristického koníčku popřípadě debaty zde na fóru. Nemá potřebu posouvat některé věci na jinou úroveň. Ale na tom nic není. Pokud to člověku stačí a je spokojen, proč by to měl měnit. Nešlo o to, abych někoho nebo něco znevažoval.

pietro
19. listopadu 2013, 12:50 - odpověď č. 48

Pietro, krátká úvaha o faktu věci.
V ohledu kdo co umí nebo čemu kdo rozumí uznávám jediné pravidlo.
V životě kdo tvrdí, že věci nejsou jen černobílé, jako že se na to nemohu dívat jen z jednoho úhlu pohledu, tak je alibista a kompromisař. Tvrzení že věci nejsou jen černobílé je blbost a pouhá fráze.
Některý z úhlů pohledu musí být vždy ten nejsprávnější nebo jediný správný, proto tvrdím, že ano, věci nejsou černobílé, protože jsou buď černé nebo bílé a nebo jinak barevné a proto je potřeba určitou problematiku věci přesně definovat.
Vše ostatní jsou dohady a kecy jedné paní.
V ohledu kdo co umí nebo čemu kdo rozumí uznávám jediné pravidlo.
A to že odborník je ten, kdo nastuduje a pochopí dostatečně teoretické materiály založené na praktickém výzkumu a dále je zdokonalí nebo upraví tak, aby vyhovovaly dané problematice a nepřidělávaly více práce než je zcela nezbytné v jeho praxi.
Z toho co zde čtu, tady pár odborníků přispívá a často a jednoduše z textu poznám, kdo jenom kopíruje něco co nezná a i kdyby to provozoval v praxi, tak mu uniká smysl takového činu.
Málokdo tady dokáže vydedukovat jaké že procesy se odehrávají v jejich nádržích a proč tomu tak je, nebo jak je pozměnit, stejně tak jako dost lidí zde ví, jak se jejich ryby jmenují a jak třeba vyléčit nějaké neduhy, ale jen díky zde stokrát napsaným tahákům.
Odhalit co ryby nebo jiní živočichové naznačují svými pohyby, barvami, zvuky nebo jinou komunikací, tak to chce už trochu té načtené literatury, ale hlavně mít pozorovací schopnosti a cit pro to rozpoznat jednotlivé znaky a indicie.
To že se zdejší diskuze zvrhnou většinou ve změť nadávek a blábolů není jen moje vina, ale především všech jako kolektivu že ignorují tyhle blbečky, kteří se zapojují do sporů s nějakým obraným záměrem.
Víte proč zde tak dlouho vládli komanči? Protože Češi se v poválečném období dostali do fáze malého zakřiknutého človíčka a to nám pod nadvládou diktátu zůstalo nejen těch 40 let ale až dosud, protože lidi se raději starají o své a drží se tak trochu vzadu. viz... neřeš co tě nepálí.
Takové jednání je ale živná půda pro blbce, kteří si potom myslí že vlastně ostatním svým ambiciózním samozvaným vstupem činní jakousi službu ochránce.

hr:-)
19. listopadu 2013, 12:59 - odpověď č. 49

Pane bože, z čeho nebo kde jste tu rádoby vaší stať zase stáhl? No já vám fakt tleskám. Škoda, že jste toho nevydedukoval více z těch barev, zvuků a pocitů ryb a nechali jste tehdy pojít všechny ty tropheuse. Svatá ty prostoto....netočí se vám tady už z těch vašich, tedy rádoby vašich odborných blábolů někdy už hlava?.

miroslav kraut
19. listopadu 2013, 15:05 - odpověď č. 50

k č. 48: ohľadom malosti českého človíčka...neviem, ale pohybujem sa na zahraničných akva fórach a nemám pocit, že ľudia, ktorí nikdy nezažili socializmus, by boli nejakí strašne bojovní a snažili sa za každú cenu nastaviť zrkadlo a oddeliť bielu od čiernej :) Taký typ konfrontácie som videl iba tu. Teraz nepoukazujem na teba, myslím to všeobecne.

canart
19. listopadu 2013, 15:46 - odpověď č. 51

HR ty jsi nedokázal ani vydedukovat proč ti topí akva ty vemeno kravský....

petr.m
19. listopadu 2013, 15:47 - odpověď č. 52

Mirečku už zase???
Já se opravdu snažím reagovat slušně, ale zachvilku tě asi pošlu někam, ty uličníku.
No abych byl slušný, tak ti odspovím na tvou drzou otázku, ve které mě obviňuješ z jakéhosi kopírování a podobně, což nemám narozdíl od tebe za potřebí.
Tak že ... NE NETOČÍ.
Mirečku, proč zde zase překrucuješ něco co není pravda?
Odpověz mi a můžeš i slušně, když se tady pasuješ do role slušného člověka, i když se vyjadřuješ jako hulvát,
proč píšeš ? :
"Škoda, že jste toho nevydedukoval více z těch barev, zvuků a pocitů ryb a nechali jste tehdy pojít všechny ty tropheuse."

Jak to myslíš nechali ???
Copak ty mě oslovuješ v množném čísle, nebo úhyn trops, který se stal u jednoho chovatele a já jsem ho zde jen popisoval přisuzuješ nějaké kolektivní spolupráci?

Tohle bych rád aby si mi vysvětlil, ty divochu jeden.
No jestli mi tohle nějakou výmluvou zase nevyjasníš, tak si já ale i ostatní co to tu čtou budou myslet že jsi bakanej Mireček.

hr:-)
19. listopadu 2013, 15:52 - odpověď č. 53

To hr: opět zvyš dávky, zjevně ti to nepomáhá...:-)))
P.S. Nebo mám jiný nápad, ale to musíš udělat sám...

Major@n
19. listopadu 2013, 17:15 - odpověď č. 54

Souhlasím stím,že podle pohybů a barvy ryb,se dá ledacos vyčíst,ale že by mě doma ryby dávali nějaký signály zvukem,to jsem si teda nikdy nevšimnul,ty vtipálku,netahej nás tady za nos.

Sony12345
19. listopadu 2013, 18:11 - odpověď č. 55

Každý má jistě právo na slušně projevený názor ale tvrdit (č. 48) že někdo sleduje "co ryby naznačují svými zvuky" je tedy hodně odvážné tvrzení ze kterého by si někteří mohli odvozovat i věrohodnost ostatních informací autora. Ale třeba rybám málo naslouchám.

St.
19. listopadu 2013, 18:39 - odpověď č. 56

ale tak zase netreba chytať za slovíčka - myslím tým zmienku hr o zvukových prejavoch rýb - k čomu je to dobré? Ryby sa prejavujú aj zvukmi...a poznámka hr o pozorovaní bola myslená všeobecne k aktivite rýb a nevidím dôvod, prečo by mal zvukové prejavy obísť. Možno ryby, ktoré bežne chováte nepočujete, ale existujú aj druhy rýb v akváriách, ktoré sa prejavujú zvukom dosť výrazne. Viem, že tu v diskusii nejde o zvukový prejav, ale je trochu mimo to tu vyťahovať ako problém a nekompetentnosť autora.

canart
19. listopadu 2013, 19:41 - odpověď č. 57

To Sony 12345 : tohle je solidní náhra pro Havlenu. Jasně že africké cichlidy se dorozumívají zvuky. U malawek je to cca 4 a trops dokonce 6 rozdílných. To se všeobecně ví.

Major@n ( Ondrášovi )
19. listopadu 2013, 19:55 - odpověď č. 58

k 56: pravda

St.
19. listopadu 2013, 20:17 - odpověď č. 59

Tak to sem teda zaspal dobu.

Sony12345
19. listopadu 2013, 20:40 - odpověď č. 60

Že ryby vydávají zvuky je známá věc (třeba trnovec), že by ale chovatel malawských cichlid mohl sledovat co mu svými zvuky naznačují je ale fakt totální blbina. Canart má ale pravdu že není třeba to hned panu Havlenovi omlátit o hlavu. I když třeba nás někdo poučí že běžně používá podvodní snímač zvuku a reguluje výměnu vody podle spokojeného mručení tlamovců...fishmanovi se omlouvám za další příspěvek mimo vlákno.

St.
20. listopadu 2013, 7:10 - odpověď č. 61

Reakce na pana Havlenu jsou zde tak přepjaté, že mnohdy reagující zřejmě čtou co potřebují a potom to sem také píší.
Opravdu není potřeba slovíčkařit, ale když sem okopíruju text který se tu rozebírá a pořádně si ho přečtete, tak zjistíte že v téhle větě nemluvým jen o rybách alo o ŽIVOČIŠÍCH obecně.
Mimochodem dost ryb vydává zvuky a kdo chová tropheuse a dokáže poslouchat a sledovat nádrž tak rozezná zvuky které vytávají zřejmě třením zubů o sebe.
takové chování vykazují například když se potkají dva větší samci a začnou se rituálně před sebou předvádět svou velikost ploutve a to je doprovázeno těmito zvuky.
Jak jsem ale psal, chce to něco vědět, a potom umět se dívat a poslouchat.
Pro někoho snadně přirozené pro druhé celoživotně nenaučitelné.

Tolik zde rozebíraná věta z č.48:

"Odhalit co ryby nebo jiní živočichové naznačují svými pohyby, barvami, zvuky nebo jinou komunikací, tak to chce už trochu té načtené literatury, ale hlavně mít pozorovací schopnosti a cit pro to rozpoznat jednotlivé znaky a indicie."

Přeji hezký den všem.

hr:-)
20. listopadu 2013, 7:31 - odpověď č. 62

Ještě doplním, pro poslední dobou velice zaujatého St., že nikde jsem nenapsal, že by Malawské nebo jakékoliv jiné ryby svými zvuky naznačovali něco svému chovateli.
jedná se zde zase o překroucení zcela jasně napsaného textu a tvrzení o tom že je to "pitomost".
Jedinou nesrovnalost tedy vidím St. v tvém textu.

Ještě jednou hezký den a slunce v duši. :-)))

hr:-)
20. listopadu 2013, 7:43 - odpověď č. 63

Ondrášovi, jaká pak solidární náhra panu Havlenovi???
Je to pouhý fakt a vám ostatním se prostě nelíbí že musíte přiznat že hr:-) měl pravdu a někteří zbrklí neználci se ho dokonce snažili utlouct svými domněnkami a nebo tím že alespoň překroutí to co napsal a pozmění tak význam mého tvrzení.
Je to vše velice prosté a z textu lehce čitelné, ale jak se zdá tak, pouze pro ty jenž nereagují pouze na nick, ale na obsah sdělení.
Naposledy hezký den, slunce v duši a žádné chmury přátelé. :-))))))

hr:-)
20. listopadu 2013, 7:59 - odpověď č. 64

hr:ty deš snad do sebe chlape,napsals to slušně a taky to jde.

Sony-na mobilu
20. listopadu 2013, 8:34 - odpověď č. 65

k 62: fakt už to nechci rozviřovat, vycházel jsem z tvé věty v příspěvku 48.."Odhalit co ryby ... naznačují svými ... zvuky .., tak to chce už trochu té načtené literatury, ale hlavně mít pozorovací schopnosti a cit pro to rozpoznat jednotlivé znaky a indicie." Pokud jsem ji překroutil tak ne záměrně - ale ani teď to překroucení nevidím. Že je to chytání za slovíčko to je jiná věc.

St.
20. listopadu 2013, 8:39 - odpověď č. 66

To hr : no já čumím - bez vulgární agrese a ještě s přáním pěkného dne :-)
... zřejmě dvojité dávky zabraly ... :-)))

Také přeji všem pohodu v tak hnusném počasí...
P.S. Doufejme že to není klid před následnou "bouří" .

Major@n - ondrášovi
20. listopadu 2013, 9:22 - odpověď č. 67

Sony a Ondrášovi, nápodobně.

St. také nemám potřebu cokoliv pitvat dokud někdo nezačne překrucovat to co jsem napsal.
V tvém případě je to zcela evidentní.
Aby si to lépe pochopil tak ti to trochu rozeberu.

Já jsem napsal: ryby a jiní živočichové.

Ty jsi to celé vztáhl pouze na ryby a zpochybnil to, i když ryby zvuky vydávají.

Já jsem napsal, že co ryby nebo jiní živočichové naznačují svými pohyby, zvuky a barvami, dokáže vyčíst jenom ten, kdo s těchto indícií dokáže vyčíst co znamenají.

Ty jsi to popsal a překroutil to že jsem napsal, že malawské mbuny se snaží naznačit něco chovatelovi a tím se s ním snaží nějak komunikovat.

Ano to pitomost je to uznávám, ale to jsi napsal ty ne já.
Ještě jednou opakuji že je to celé čitelné z původních obsahů.

Doufám že tohle je konec pitvání, omluvu nečekám. :-))))))))))))

hr:-)
20. listopadu 2013, 10:43 - odpověď č. 68

S omluvou problém nemám, už chápu že jsi to myslel jinak než jsi to napsal, tak promiň.

St.
20. listopadu 2013, 12:19 - odpověď č. 69

To hr: omluvu nečekáš, ale možná jiní co jsi je mnohokrát urazil by si ji od tebe zasloužili. Teď nepíši za sebe, já s tím problém nemám.

ondrášovi - Major@n
20. listopadu 2013, 13:34 - odpověď č. 70

Ondrášovi: nedávno jsi tu psal něco o mezistátních konfliktech a proč vše rozebírám a podobně.
Pouze reaguji na věci, které se mě týkají a ty tímto předchozím příspěvkem pouze dokazuješ, že máš potřebu šťourat, řešit a snad i konflikt vyvolat stejně jak jsi s toho obvinil mě.
Můžeme pitvat donekonečna co chceme. :-)))
Problém s tím nemáš, ale paradoxně si se do cizích sporů zapojoval a ve svých výtkach si mě urážel.
Proč bych se omlouval někomu, kdo mě taky uráží?
V tom postrádám jaksi logiku věci.
Když už mě tu někdo nazývá třeba pacientem a podobně nebo mi podsouvá překroucené souvislosti toho co jsem napsal, tak mě tím také uráží, protože mě tím staví do role lháře.
Jestliže takového člověka nazvu jiným výrazem než on mě a pro někoho vulgárněji je věc názoru.
Nebo zde někdo určil nějaké měřítko toho co je sprosté a urážlivé míň a co víc? :-)))
Pochybuji a ještě ke všemu mě s banem velkým jako celá Afrika a rebelskou povahou mě vlastní, jsou jakákoliv pravidla která nehodlám dodržovat ukradená.
Dnešní pravidla slušnosti jsou stanovena nějakým řádem zvaným etika.
Kdo má potřebu se podle etiky nebo alespoň přibližně podle ní chovat, tak ať tak činí, třeba za to přijde do nebe. :-)))))
Osobně jsem vyznavačem pravidla, že na tomto světě jsem pouze jednou a tak jen málokdo mi bude něco diktovat.
Jedinej člověk kterej mi říká co mám dělat je můj ředitel v zaměstnání a já ho většinou poslechnu, protože jeho příkazy jsou za prvé smysluplné a za druhé mi za jejich provedení zaplatí.
Další věci, které musím dodržovat, jsou pravidla našich zákonodárců, jinak by se mohlo stát že za ně zaplatím já a to svou "relativní" svobodou.
Jinak je mi vše co se říká o něčem, co je dobré a špatné a co se může a nemůže a podobně, ukradené.
Já jsem svým pánem a jako jedinej krom těchto dvou vyjímek rozhoduju o tom co a jak budu dělat.
Myslet si o tom může kdo chce, co chce, ale to je tak vše co s tím může udělat.
AMEN.

hr:-)
20. listopadu 2013, 13:48 - odpověď č. 71

St. v tom případě si tu omluvu nech.
Blbce můžeš dělat s někoho jiného.
Já to napsal tak jak jsem to myslel.
Problém je ale v tom, že ty jsi to pochopil jinak než jsem to napsal.
Jak je vidět, tak ať píšu slušně nebo jakoliv jinak.
Tak vaše touhy mi podsunout nějakou nepravdu nebo jinou křivárnu je prostě silnější než to vaše udajné slušňáctví.
Kdybych nedržel bobříka slušnosti, tak už bych se dávno s váma bavil jinak.
Kdo chce klid na stránkách, měl by se podle toho také chovat, ale to vám zřejmě některým uniká.
To tady zdůrazňuji neustále, ale slepota vašich ataků a neustálých obvyňení co jsem napsal a nenapsal, jak že jsem to myslel a nemyslel, vůči mé osobě, vám to bohužel neumožní.
I kdybych psal sebeslušněji tak tohle je z vaší strany uzavřený kruh a vy z něho nemůžete ven.

hr:-)
20. listopadu 2013, 14:01 - odpověď č. 72

Jak myslíš, přeju ti hodně zdaru v odhalování co ryby naznačují svými zvuky, za mě konec komentářů k této věci.

St.
20. listopadu 2013, 15:57 - odpověď č. 73

Děkuji a jen aby ti to nebylo líto, tak například u těch tropheusů se běžně z nádrží ozývají zvuky, jako když o sebe třeš dva pilníky nebo něco vroubkovaného.
Jak už jsem psal, tak kdo zpozorní a začne pozorovat dění v nádrži, tak zanedlouho zjistí, že tyto zvuky mívají na svědomí například stejně velcí samci, kteří se před sebou předvádí a tyto zvuky slouží i snad k tomu, že než se vůbec strhne klasický souboj tlamka v tlamce, tak předchází jakési optické a snad i akustické měření a odhad ryb, ma li cenu se do boje pouštět nebo raději pole vyklidit.
No ale jak jsem psal někdo nikdy žádné zvuky neuslyší a ani jiné komunikace mezi rybami si nevšimne a když všimne, tak to bude bagatelizovat jako že se nějak natřásají a podobně a že je to běžné.
Každé postavení rybího těla, různě nastavené a roztažené ploutve, skřele, prohýbání těla, směry a rychlost plavání, vybarvení ryb a další a další jsou signály, kterými ryby běžne mezi sebou komunikují. Jak jsem ale psal, pro mnohé z vás jsou tyhle signály nečitelné a nebo se o nich vyjadřujete v globále jako o jakémsi natřásání při námluvách samců nebo před šarvátkou a rozdílnost v nich nebo další simbolika jiných komunikačních projevů vám uniká.
Že někteří víte meně než já o projevech rybího chování a komunikaci ryb mezi sebou, neznamená že se tady nechám zesměšňovat.

hr:-)
20. listopadu 2013, 16:05 - odpověď č. 74

smutné je,že kdokoli reaguje přímo na hr:-) musí tak nutně učinit na úrovni tím nastolené (považuji hr za "to" označení "on" nesedí) ,čímž ale působí podobně debilně...což je smutné a děsně to degraduje diskuzi ,z které se tím vytrácí jakýkoli smysl a zůstává jen ubohé napadání...
škoda,že není nějaká možnost odfiltrovat si ho z vlákna nebo z diskuze(ať si to píše někam ,kam se nemusím a nebudu koukat),takle naprosto degraduje úplně celou diskuzi.

KOMOŇ
20. listopadu 2013, 16:21 - odpověď č. 75

Pán HR má určite pravdu každý tropheus vydáva zvuky. Hlavne v období párenia, keď samci bojujú o samičku. Zastrašujú sa škrípaním a potom sa krútia tlamka v tlamke. Sám som to pozoroval u druhu Tropheus Dubois.

fishman
20. listopadu 2013, 20:03 - odpověď č. 76

A furt dokola - standart. Kde je HR tak se vlákno pravidelně podělá. No a někdy se protáhne - to když se změní jeho chování a příspěvky. Toto je dogma, které je únavné.
HAWK

Major@n ( Ondrášovi )
20. listopadu 2013, 21:24 - odpověď č. 77

Marián co je u tebe standart?? A co je u tebe nadstandard???
Podělá se akorát malé děcko do plenek .
To,že se debata zvrhne jiným směrem, je většinou tím, že někteří aktéři si prostě nedají pokoj a budou psát takové primitivní věci, jako vezmi si prášek atd. No a co k tomu mi napíšeš??
Dejte mu pokoj. Dá pokoj vám. Akce ,vyvolává reakce. Nehledej v tom žádnou souvislost, prostě to tak je ve fyzice a v chemii a v lidských vztazích.
Jsem velmi zvědav, kdy ty nám popíšeš něco, o čem bychom zde mohli diskutovat??? Místo uštěpačných poznámek. Pokud máš s tím problém tak t nečti nebo to přejdi. Nebo máš potřebu?
Myslím, že jsi inteligentní chlap, který nemá zapotřebí se někde na netu hádat. I když je vlákno podělané jak pravíš, vždy lze něco na tom poděleném získat. Dozvíš se spousta nových věcí(možná). Jen to chce mít trpělivost. Tak vám to řeknu jako chachar :vyser se na to a kurec napiš cosi do placu co poučí i nás. Myšleno o chovu ryb atd.a ne také cypárny.
Sranda je v tom, že tento web má šílenou sledovanost a všeci tu chodíte čítat a bavit se co zase ten náš R.H. dneska vystrojil za cirkus.
Doufám, že se budeme bavit o ztečných věcech a nebudeme rozebírat osobní záležitosti. Už toho bylo dost.
Když zde nechodil -HD,Mk,HR, byl tu absolutní klid. HD a MK se začali hašteřit, pak přiletěla šílená žena Aliena (U.S.A.) a šlo to do kopru. Následně se přidal HR. A bylo veselo.
PS: Marian nic osobního jen jsem řekl to jak to vidím.Čus.

pietro
20. listopadu 2013, 21:30 - odpověď č. 78

Peto, palec hore!

canart
20. listopadu 2013, 21:46 - odpověď č. 79

To Pietro: zdar chachare:-) ja jsem to napsal tak jak to cítim. Nemám v sobě žádnou zášť. Třeba včera jsem četl jedno staré lano , kde se i miran s hr hašteří. Vím že co jsem napsal je pravda, a věŕ mi že nejsem přikládáč. Cením si všech postřehů, ze kterých jsem se posunul. Nejsem kapacita, ale co jsem na čerpal ( potažmo i od tebe ) , tak i předal dál začínajícím a tak dal prostor kapacitám - je to klasický posun. Pokud k tématu mám názor, který je stejný jako výše psaný, tak to neomílám.
Mějte se tam u vás nahoře s Miranem fajne,no ni! pite Radegasta no nejste cipove a basta...:-)
A ať nám to všem ( všem! ) krásně plave...

ondrášovi- MAJOR@N (mobil)
20. listopadu 2013, 21:56 - odpověď č. 80

Sory za chyby ale v robotě jsem si nechal optiku (okuláre). A na pravačce mám ortézu. Další úkony dělám levou rukou v některých věcech jako by to byla cizí ruka. Dámy prominou.
No vidíš, už píšu mimo téma. Jinak cyp je s tvrdým mi měkké nemáme :-)

pietro
20. listopadu 2013, 23:13 - odpověď č. 81

Petr má pravdu, předsedo... http://cs.wiktionary.org/wiki/cyp

wladys
21. listopadu 2013, 7:48 - odpověď č. 82

K 77 pietro, klidně sem mohu přestat psát, aspoň tady bude klídek, pouze mě to časově zatěžuje. Když se nad tím zamyslím, tak za celou dobu jsem zde získal jedinou užitečnou informaci a to o existenci Haplochromis sp. Salmon point. O této rybě jsem do té doby nevěděl. Taky je chováš?
HD

Hynek Dařbujan
21. listopadu 2013, 8:48 - odpověď č. 83

HD: myslím si, že Petr to nemyslel nijak zle, aby sem někdo nechodil přispívat, spíše to bylo na zamyšlenou co sem kdo chodí přispívat.
My co jsme byli v jeho reakci jmenovaní jsme zde figurovali hlavně v osobních sporech nebo neshodách v názorech na chování ryb v rozdílných podmínkách a podobně.
Bohužel jsou ale vaše nicky spojené většinou s lidmi, kteří se chtějí zavděčit nebo rádi souhlasí s něčím postřehem, aby bylo vidět, že to také věděli nebo že by to napsali úplně stejně, ale bohužel někdo z vás byl rychlejší a tak pouze souhlasí. :-)))))))
Můj nick je zase spojen se zatracovači, kteří když napíšu AHOJ, tak zareagují že jsem hovado a ať se jdu léčit, že jsem to AHOJ myslel určitě jinak než jsem ho napsal. :-)))))))))))
Příspěvky 74. a 76. jsou ukázkou toho, co takové spory o ničem vyvolává a podněcuje.
Jejich přispivatelé reagují na výklad spojený s problematikou chování ryb jen svými poznámkami a jakýmsi rozborem, co že se to tady děje.
To je plevelení témat a zbytečný startér hádek, kde se potom mimo vlákno začíná vyjadřovat ve sporu více uživatelů, kteří reagují často pouze ve zdejších sporech o ničem.
Slunce v duši. :-)))))))))

hr:-)
21. listopadu 2013, 8:54 - odpověď č. 84

Pro HD..... ono to právě není jen o tom, co získáte Vy, ale co můžete dát jiným akvaristům, kteří nemají tolik zkušeností co Vy či Pan Kraut. Jde o to, aby jste si osobní invektiva nechali třeba pro soukromé maily či Skype a zde na sebe nijak neútočili. Chápu, že můžete mít občas opačný názor, ale to rozhodně není na škodu. Každý napíše svůj a pak se o nich může v klidu diskutovat. Vaše osobní útoky ničemu a nikomu nepomůžou. O přilévačích(na obou stranách) nemluvě.

wladys
21. listopadu 2013, 10:31 - odpověď č. 85

To HD : Hynku, špatně jsi to pochopil. Tvých i MK příspěvků ci cením, i když se někdy musím oprostit od některých věcí, tak je mi to přínosem. Myslel jsem to na hlavního přilévače a ten to zjevně nepochopil - jeho nepřítomnost by i vaše spory zbytečně nepodporovala. Bohužel ( i Pietro ) mi to potvrdil, buhužel je to marný boj a na jeho výlevy ( bo nejcem CYP ) si budu muset zvyknout jako na wopruz. Nothing is perfekt a beru ho jako """zpestření""" tohoto vebu.
Pěkný den...

ondrášovi - Major@n
21. listopadu 2013, 10:57 - odpověď č. 86

Ondrášovi, já mám takové tušení, že pietro se ti snažil v odpovědi č.77 naznačit zcela jinou věc, ale jak lze vyčíst z tvé reakce, tak tvé výpady budou pokračovat neustále.
Nevadí alespoň se zde jasně ukazuje, kdo má problém se s čím vyrovnat.
:-)))))))

hr:-)
21. listopadu 2013, 12:51 - odpověď č. 87

... ano ukazuješ se sám že si malé děcko co musí mít poslední slovo.. a hlavně za každou cenu. Moudřejší ustoupí, tudíž teď opravdu i pro tebe/ na tebe - dále bez komentáře...

Major@n - ondrášovi
21. listopadu 2013, 13:22 - odpověď č. 88

Hr.: myslím že HD a Pietro a Ondrášovi už jsou velcí kluci a chápou co si navzájem píšou (příspěvky 83 a 86)...takováto nevyžádaná pomoc kterou poskytuješ se lehce zvrtne v pravý opak.

St.
21. listopadu 2013, 13:58 - odpověď č. 89

Chtěl bych se vám všem omluvit, že mým příchodem, jsem přispěl kardinální měrou k tomu, že "to tu šlo do kopru". Občas se někomu možná moje rady asi hodily, ale celkově to myslím za nic nestálo. Vybavuji si první den, kdy jsem sem před pár lety zavítal. Tehdy jste tady zaníceně debatovali o kvalitě vody u afriky podle toho, jestli a kdy vám šneci vylezou hromadně po skle až k hladině a kdy ne. A pak jsem vám to tady začal "kurvit" já svými radami :-)).
Omlouvám se ještě jednou, že jsem vám to tu s panem Dařbujánem a A+I kazili. Budu tedy napříště svými radami šetřit, aby jste měli víc prostoru.

miroslav kraut
21. listopadu 2013, 15:25 - odpověď č. 90

Pro –MK : Mirku nejde vůbec o rady nebo zkušenosti. Mne šlo úplně o něco jiného, ale opět jste to nepochopil. Mě osobně vůbec vaše psaní nevadí, pokud se nezíráte o Hynka a jiné vaše osobní excesy. A+I tato paní je velmi složitá osobnost a svůj názor na její chování a psaní si každý udělal sám.
Věřte Mirku, moc dobře si vzpomínám, kdo tu rozjel kolotoč MK versus HD.

pietro
21. listopadu 2013, 15:28 - odpověď č. 91

Ondrášovi ten příspěvek 87 je směšnej a jen ukazuje na tvou nedospělost.
Mě nejde o poslední slovo, to co dělám tomu se říká reakce na diskusi která se mě s prominutím také týká.
Ale beru tě za slovo a jsem rád že přestaneš reagovat, alespoň se tahle debata o ničem o něco zkrátí.
Mohl by si zkusit po vzoru ostatních začít psát něco k rybám a k jestli nevíš co no tak si jen čti a tak budeš prospěšnější neš do teď.


St. proč to píšeš jen mě. Jen Hynkovi píšu, aby si to nebral zase tak osobně a hlavně z pietrova textu jasně vyplývá že tím neklidem zde myslel časté hádky o ničem a ne věcné přispívání jmenovaných. ( Což mi Pietro doufám potvrdí, díky)
Všimni si, jak tady pan Ondrášovi píše Hynkovi v č.85 a vysvětluje mu jak co myslel když vůbec Hynek nereagoval na něho a už vůbec před tím Ondrášovi na Hynka a píše mu zde že na něj nc nemyslel atd... :-)))))))))

hr:-)
21. listopadu 2013, 15:34 - odpověď č. 92

Ehm díky pietro, už jsi mi to potvrdil v č.90.
Tento můj příspěvek jsem psal dřív než ty č.90, ale vzhledem k pracovní vytíženosti, jsem ho vložil až teď, aniž bych předtím viděl tvou reakci.
No alespoň to pěkně zapadá.

hr:-)
21. listopadu 2013, 15:52 - odpověď č. 93

Chlape! Z tebe okolí musí mít velkou radost!
Po vzoru : já ne já ne , to ty to ty
http://www.youtube.com/watch?v=2HLN4j0l5uo
Jinak s tebou je to : http://www.youtube.com/watch?v=XDJEPjvbbs4
P.S. Obrázek(pro)tebe.

Nick
21. listopadu 2013, 17:50 - odpověď č. 94

k c. 93: inak bolo by super sa PRIHLASOVAT pod svojim nickom, uzivatel s koncovym cislom IP [77]...

canart
21. listopadu 2013, 18:19 - odpověď č. 95

Canart, to není ten co si myslíš.:-))) Takové věci, jako psaní pod skrytou nebo spíše falešnou idenmtitou, jsou zde přisuzovány spíše mě.
:-)))) I kyž oprvdu nechápu proč bych to dělal.
Naopak chápu proč to uděelal Nick, ale psát to tam nebudu protože jsem si řekl že to chvíli zkusímím slušně, i k těm kteří si to nezaslouží.

No pane s koncovým číslem 77 pravě jsi tomu dal korunu.
Já děkuji za účast a budu se těšit na další vstup.
I když si zde po vzoru jednoho velikána napsal že to byla poslední reakce na toho wopruze hr:-)
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Vsadím boty, že kdybych tady vystupoval pod falešnou identitou abych se jako psychicky nevyzrálej jedinec mohl tajně někomu pomstít nebo mu uškodit a takhle trapně neinteligentně se tady proflákl, tak že bych sklidil jistě dost ohlasů od svých odpúrců. Zde pan 77 posílá nějaké jetrnice nobo co to je, sorry 77 ale odkazy jsem si nepouštěl, a nikdo mu nenapíše : ty jeden paciente vem si prášky atd... atd... Proč no vždyť je to kamarád kterého jsme jednou v životě viděli u Hynka v pěstírně na srazu a taky tady párkrát napsal, jak staví barák a taky že hr je pacient a potřebuje dvojité dávky léku a tak je 77 zrovna ten uživatel který zde neprovokuje a my si ho proto vážíme.
Hurá ať žije logika!!!

hr:-)
21. listopadu 2013, 18:57 - odpověď č. 96

Pro Pietro: Petře, tak jo, pro vás tedy také ještě jednou, nechci spekulovat o vaší perfektní paměti, ale po x-té tedy znovu, když vás to pořád tak baví mne vychovávat.....takže, celé to vyprovokoval jeden vulgární přispívatel (jméno resp. nick si nepamatuji a hledat to fakt nebudu - na to je život moc krátký), který mne tu hrubě vyzval...."že bych čuměl na HD pěstírnu a jeho ryby" atd...to bylo skutečně první zmínka. Já jsem odpověděl podle pravdy (to mám fakt ve zvyku)komentářem o svých zkušenostech s HD jako akvaristou a s jeho rybami a jejich kvalitou, co se týče zbarvení, když jsem je tam kupoval a podmínkami jeho původní pěstírny o kterou se před mnoha lety staral vlastníma rukama.
Na to HD reagoval komentářem mého osobního života. Pokud vám to přijde jako normální a správné etické chování a že jsem to začal já, tak už se myslím nemáme o čem bavit. Bylo by to opravdu zbytečné.
A+I respektive Alena z Kalifornie byla jedna z mála, která nelitovala času a nebála se na rozdíl od mnoha dalších reakcí a dokázala tu ty HD manipulace a polopravdy a často účelové lži a pomluvy odkrývat. Ostatně právě ona díky své přirozené inteligenci a bystrosti odhalila jeho proslulé "jest-li", které ho usvědčilo z toho, že se vydával za Fr. Doležala a pomlouval mě tu jeho jménem z podvodů s mladými maswami, které se nikdy nestaly. Za to jí nikdy nepřestanu být vděčný, protože nikdo jiný (ani já) si toho nevšiml. Navíc tu mnohokrát (mnohokrát více než vy a další) fundovaně a trpělivě radila začátečníkům, takže byla pro web jednoznačně přínosem. Vím, že jste měli nějaké spory a právě na tomto případu je vidět jak neobjektivně a zaujatě posuzujete tento váš spor a přesto neváháte v dalším vlákně vychovávat mne, abych nebyl zaujatý k HD respektive jeho jájovství, manipulacím, pomluvám a urážkám.
Omlouvám se všem ostatním, že to nebylo o rybách, ale byl jsem k tomu bohužel opět vyzván.
Hezký večer všem.

miroslav kraut
21. listopadu 2013, 19:31 - odpověď č. 97

To 93 : No tak dík. Mohls to psát od jinud než z práce. Zítra to pořešíme osobně.

To hr: I když jsem se již zařekl na tebe reagovat, protože je to ztráta času, přesto tohle musím komentovat.

Reakce v 93 je poslána z práce, kde jsem ventiloval co jsi za (I) a ať si o tobě udělá obrázek někdo kdo si tvé reakce přečte na tomto webu. Nevěděl jsem že kolega bude reagovat. Nicméně s obsahem souhlasím a i bych mohl doplnit, ale to již mimo tento web.
Logiku to má.
P.S. Už to málem vypadalo dobře - když jsi zdvojil dávku, ale ne - ztrojnásob to :-))) ))) )))

Major@n ( Ondrášovi )
21. listopadu 2013, 19:46 - odpověď č. 98

Tento web má uloženy všechny diskuse a tak není složité si vyhledat, kdo tu špatně mluvil o tom druhém jako první. V tomto je počítač pěkná mrcha.
Dle mého to ale nemá smysl. Minulost zatěžuje budoucnost.

dubici
21. listopadu 2013, 20:00 - odpověď č. 99

Jen reakce na 96
UPOZORNĚNÍ
Miroslav Kraut (MK) se již delší dobu soustavně snaží pošpinit moji osobu i moji firmu. K tomuto používá různé lži a jím upravené polopravdy. Tento akvarista nikdy v moji nové firmě nebyl, protože má do ní (cca od roku 2000), pro svoje podvodné jednání, zakázaný vstup.
Toto prohlášením vydávám pro místní čtenáře, z důvodu lepšího pochopení příspěvků MK.
HD

hynek dařbujan
21. listopadu 2013, 21:00 - odpověď č. 100

Mirku, když už tu porcujeme pomyslné prase. Něco vám řeknu. Myslíte, že má cenu vytahovat stále dokola staré kauzy. Možná si Hynek udělal srandu jako Franta Doležal z Dřeváková viz. Spojení jest-li nebo už si přesně nevybavují slovní spojení. Nedávno jsi udělal srandu také Vlastík Šebestu nepochopil jsem. Ale vše pod svým jménem a to se přešlo a nikdo to neřeší. A můj názor na Vlastu se tím nikterak nezměnil (stále je pro mne pán-Akvarista). Situaci zmíněné paní bych raději nechal u ledu. Není tady a nemá možnost se obhajovat a nestojím ani o řešení situace mezi námi. Určitě mi a jiným co znám nechybí. Někdy byla v pohodě, někdy byla velmi nepříjemná jako střevní katar. Ale to je pouze můj subjektivní názor a dobře vím, že ne pouze můj. Stále mě stavíte do role mravokárce! Možná to na vás tak působí, ale někdo už konečně by snad měl říci co se tu děje a ne si šeptat někde po e-mailech. Když Admin je neschopen tak snad někdo musel být schopen a pokusit se o otevřenou diskuzi a napsat to zde vše natvrdo. Ale jak čtu tak se zase našlo pako, co tu dává obrázek asi – jelita. To vypovídá samo za sebe.
V poslední době se ptám sám sebe. Má ještě smysl zde něco psát a debatovat??? Když skoro každý akvarista se chová jako mimoň.Já jsem si vždy myslel, že člověk, který má kladný vztah k přírodě a zvířatům je soudný, má porozumění, cit, ale tady se veškeré této popsané věci vytrácejí do vzduchoprázdna. Má m jeden návrh: Kdo má zájem, pošlu mu zdarma krabičku antidepresiv.
Opravdu jsem vyčerpal, co jsem k tomu chtěl napsat.
PS: Jediné co mě těší,že akvaristou není V. K. (Václav Klaus) nebo M.K. (Miroslav Kalousek) to by byl zde teprve mazec.

pietro
21. listopadu 2013, 21:22 - odpověď č. 101

Tak nám, tedy Pietrovi MK všechno hezky vysvětlil a určitě jedno oko nezůstalo suché,
Mám chvíli čas a tak se také vyjádřím.
Nebýt pomluv MK tak ani na tomto webu nepíši, protože bych o něm ani nevěděl. Našel jsem si tento web až, když jsem byl několikrát upozorněn, že mě tady pomlouvá.
A byl jsem opravdu překvapen, když jsem to tady četl. MK mě však překvapil ještě mnohokrát. Zjistil jsem že z něj tady vyrostla primadona nebývalých rozměrů, která si myslí že ona může vše a na ní si nikdo nic nemůže dovolit. Pietro jej charakterizoval poměrně přesně – narcis. Přidávám ještě zastydlý narcis, protože neustále vytahuje svoje pohádky, kdy on je ten dobrý a já ten špatný a všechno to bylo někdy v minulém století. Co ho k tomu žene, nevím přesně, buď nějaký stihomam a nebo chorobná nepřejícnost a závistivost. Dříve jsem ho znal, jako celkem příjemného kluka, který byl rád, když jsem mu nějakou tu čudlu prodal. Překvapil mě, jak si tady hraje na správňáka, přičemž sám s ním mám zkušenost jako s podvodníkem. Perlička je, že v této branži je jediný, kdo mě podvedl. Další překvapení je, jak tady rozdává rozumy a přitom jeho znalosti jsou poměrně chabé, několikrát jsem ho tady nachytal na švestkách. Jeho znalosti z oboru chemismu vody, výživy ryb, genetiky opravdu nic moc. Jeho moudra jsou možná baštitelná pro laika, ale odborník se musí často smát. Např. z nedávna, že podle MK rostliny provádějí denitrifikaci. Na druhé straně MK výborně vládne perem a je mistr fabulace, popichování a zesměšňování. V dvojici s AI na ně nikdo v tomto oboru neměl. V této disciplíně na něj opravdu nemám. Omlouvám se za delší příspěvek, ale již je myslím nejvyšší čas abych řekl, že „král je nahý“.
Osobně se za nijakého špičkového odborníka nepovažuji, ale moc bych prosil nedávejte mě do roviny s tímto člověkem. Uráží mě to. Děkuji.
HD

Hynek Dařbujan
21. listopadu 2013, 21:49 - odpověď č. 102

počítač i web si pamatuje vše,ale mrchy jsou spíš lidé,než počítač,protože co napsáno bylo neustále upravují k obrazu svému :-)
Nechápu proč se to tu neustále řeší,každý si to co bylo napsáno může pročíst a kdo má občanku,nepotřebuje k tomu vysvětlivky.
Pořád si tu(někteří)na něco nestěžujte,kam se diskuse ubere,tak to určujeme my všichni,tím čím přispíváme

jinak mimo téma: rostliny u tlamovců,žádné :-)

komla
22. listopadu 2013, 12:37 - odpověď č. 103

Pro pietro: Petře, připadá mi, že jeden z mála, kdo se v té minulosti chce právě vrtat a „přilévat“, jste právě vy a hrajete si tady rád na rozhodčího. Na můj vkus ovšem malinko málo nestranného. Na rozdíl od mého protihráče jsem mnoho sportů dělal, tak jsem zvyklý na „rovinu“. Pokud se k tomu stále byť v náznacích vracíte, tak nečekejte ode mě, že vám na vaše určité neúplně údaje vytržené často z kontextu budu přikyvovat nebo je nekomentovat. Pokud to budete stále vytahovat a něco naznačovat, tak já to budu pořád do nekonečna uvádět na pravdivou míru. Začátek naší debaty s HD se odehrál přesně tak, jak jsem to popsal v minulé odpovědi.
Pokud vám Petře přijde jako prosté a nevinné „udělání si srandy“ to, že by o vás někdo pod falešnou identitou napsal, že u vás byl a že překupujete něčí méně kvalitní mláďata a prodáváte je jako vaše, tak to bych tu vaši „rozumnou“ reakci pak rád viděl a jsem přesvědčený, že byste to nadále nepovažoval za nevinnou srandu. Já myslím, že tohle dále diskutovat opravdu nemá cenu. Myslím, že to nikam nepovede, ale dělejte samozřejmě, co a jak myslíte a co máte na srdci. Máte na to plné právo.

Miroslav Kraut
22. listopadu 2013, 12:38 - odpověď č. 104

Pro HD: Hynku, pokud jsi to měl opět potřebu znovu komentovat, rád ti zopakuji některé starší věci a je jedno, že jsou třeba z roku 1995, lidé se tak moc nemění. Každý kdo mě zná ví, jak ti strašně závidím tvoji úžasnou pěstírnu s průměrnými rybami, že v té své aglomeraci musíš šetřit na vodě a na teplotě pro ryby a že neváháš použít v zájmu své obživy prodeje svých ryb pomluvy. Každý, kdo mě zná, ví, že to byl vždycky můj sen :-)). Kdybych toužil po pěstírně, tak jí dávno mám, jenže mě nebaví chovat „kachny a kachny a kachny“ a třást se jestli tržně přežiju každé jalové léto nebo teplotně zimu. Nikdy jsem nekritizoval tvojí firmu, ta je mi fakt ukradená, ale tebe jako člověka a tvoje praktiky a účelové lži. To jestli prodáš o tisíc úžasných Aulonocar za rok víc, mně zajímá asi jako to, co měla Agáta Hanychová dneska k snídani. K tomu, že „jsem byl rád, když jsi mi prodal nějakou tu čudlu“ mohu po pravdě poznamenat, že jsem byl u tebe pro ryby jen 2 x. Jednou pro mláďata duboisek, kdy jsem se s tebou dohadoval o kyslík, který byl podle tebe zbytečný a po druhé pro již popisované leptosomy grandes, které jsem si chytal sám v kalné nádrži a o jejich skutečném vybarvení jsem nabyl dojmu až po měsících chovu u mě v nádrži. U těch jsem se zase pro změnu hádali o dvojité pytlíky. Připomínám, že to byly dospělé WF ryby za nemalé peníze. Líbila se mi u tebe moc mořská nádrž, kterou jsi měl v pracovně a byla plná nádherných korálů a nelíbily se mi naopak třeba přerostlé a tlusté gibberosy Sambia F1 , které pak šly mému kamarádovi jako WF Blue Zaire za „úžasnou“ cenu. Podobně šly tvoje neodchytové následně odchytové Ikoly mému dalšímu kamarádovi o pár měsíců později. S tím tu ovšem nebudu zdržovat, tvoji příznivci tomu stejně neuvěří a to je to podstatné.

Miroslav Kraut
22. listopadu 2013, 12:39 - odpověď č. 105

Rád bych tu ale probral případ s Cyathopharynx foai, kterým se tu neustále oháníš, respektive bych znovu uvedl jeho pravdivou verzi. Je mi jedno, jaké na to budou reakce. Bylo to při tvé návštěvě u mě, ještě v paneláku, kterou jsi bez pozdravu impozantně a velmi „skromně“ zahájil slovy „toho si važ už několik let jsem u žádného bytového akvaristy v byt nebyl“. Následně tvoje manželka poznamenala něco o mých krásných frontosách blue zaire a tys jí přede mnou sjel, že se jí nikdo na nic neptal. To mně malinko překvapilo a bylo mi jí i dost líto, že dostala čočku před cizími lidmi, ale nic se s tím už nedalo dělat. Posléze návštěva pokračovala nepoznáním „tvých“ leptosom grandes v mém akváriu a když sis ode mě kupoval mláďata Petrochromis moshi, tak jsi viděl dole ve stojanu v karanténní nádrži bez písku 5 dospělých ale nevybarvených Cyathopharynxů. Nad nimi v chovné zařízené nádrži bylo trio nádherných Cyathopharynx foli „Karilani“ WF (s frontosami „Bangwe“), kteří tehdy byli úzkoprofilové“ zboží. Při tvé otázce, co je to za ryby dole, jsem řekl, že jsem si nějaké další „Karilani“ přiobjednal z importu a že mi je dovezl jeden dovozce akvarista z Prahy (kterého jsi dobře znal), ale že pochybuji, s přihlédnutím na jeho peudosolidnost, že jsou to oni „nesehnatelní Karilani“, že jsou to možná dokonce dvě rasy, ale že nejsou vybarvení a nejsem si o nich jistý ani o rase ani o pohlaví a že je přidávat k těm mým nebudu a že jsou v dolní nádrži kvůli prodeji. Dal jsem za ně tehdy v přepočtu 8 tisíc Kč a že je s vědomím ztráty nabízím za 3,5 tisíce. Ty ryby jsi v nádrži sám viděl a ten příběh jsi slyšel, přesto jsi reagoval, že si je za tu cenu bereš. Tolik tedy podrobná reportáž z jedné nezapomenutelné návštěvy. Když tu čtu opakovaně tu tvojí verzi, tak je mi z tebe fakt na blití – omlouvám se ostatním za ten výraz.
Ostatním se též omlouvám za dlouhý jednostranný příběh. Je ale pravdivý a uznávám, že jsem ho psal spíš kvůli sobě, protože vím, že ho budou číst i lidé, na kterých mi záleží i když sem nic nenapíší. To ale není důležité.

Miroslav Kraut
22. listopadu 2013, 12:41 - odpověď č. 106

Ještě k tomu nachytání na švestkám, k rostlinám a podobně: každému je jasné, že obyčejný středoškolák stavař nemůže dosahovat takových úžasných znalostí jako vystudovaný agronom nebo zootechnik či co vlastně jsi. Znám ale lidi i se základním vzděláním, kteří mají k chování zvířat větší cit a nadání než vystudovaní teoretici nebo obchodníci a překupníci vyskytující se v tomto oboru. Vím, že jsou moje znalosti minimální, ale jako na potvoru se mi daří často množit druhy, se kterými ty nehneš. Zřejmě jen náhodou a ani nevím jak :-)).
Nikde jsem nenapsal že „rostliny denitrifikují“ nýbrž, že nádrž čistí od dusíkatých látek a že je jejich funkce pomocná. Takže prosím, běž už se svými účelovými interpretacemi mých názorů k šípku. Určitě, jak jsi zmínil, nedosahuju tvojí úrovně ani v chemismu vody, genetice a ve výživě ryb. Jen odborníci tvého formátu můžou lít zahnojenou vodu od chovných ryb mláďatům, mít v nádržích spoustu malawi kříženců a psát plky o krmení tropheusů minimálním množstvím řasy na stěnách akvária a dvoudenními hladovkami jako ty v sousedním vlákně.
To je vše. Hezký víkend všem.

Miroslav Kraut
22. listopadu 2013, 15:01 - odpověď č. 107

Mirku zlob se či né, ale jsi neskutečný lhář, přidávám hned malou ochutnávku tvých dvou tvrzení

č 106 Nikde jsem nenapsal že „rostliny denitrifikují“ nýbrž, že nádrž čistí od dusíkatých látek a že je jejich funkce pomocná.
Stačí se jen podívat vv tomto vlákně a je vidět jak tady lžeš

č 16 toto vlákno MK napsal Osobně mám anubiasy osázeny poměrně bohatě všechny svoje nádrže a ve většině jsou tropheusové, tedy kvivalent aší mbuny. jejich denitrifikační schopnost je rozhodně prokazatelná a na rozdíl od mnoha filtrů skutečně probíhá a nádrž od dusíkatých látek skutečně čistí.

Soudný čtenář si v tom udělá jasno sám
HD

hynek dařbujan
22. listopadu 2013, 15:36 - odpověď č. 108

MK kromě lháře musíš i být genius, protože si vše tak přesně pamatuješ a i takové dataily např.co řekla moje manželka, či jestli byl pytlík jeden či dva a již taky problém s kyslíkem. No a odchované ryby jsem prodal za WF. Mě by zajímala jen jedna věc ty tomu těm svým lžím sám i věříš?
Tvoje pohádka o Cythopharinxech má trochu mezery kdyby to bylo tak jak píšeš, tak bych byl za totálního idiota. Několikrát jsi mi volal a kňučel, že se musíš stěhovat a že jich je škoda. Když jsem je viděl a nezdáli se mě, tak jsi mě přesvědčoval že se vůbec nemusím bát, jsou to přeci ryby od tebe. Nebylo jich 5 ale 6 a stáli mě celkem 9000. Když jsem ti je telefonicky reklamoval, tak jsi mi řekl, že byli od Litoše a ať je také někomu prodám. Ty ryby jsem rozhodně nutně nepotřeboval a v podstatě jsem ti chtěl pomoci. V té době jsem měl neskonale větší možnosti shánění nových druhů než ty a mohl jsem si je přivést z německa. Pravda je taková, že jsem ti časem i odpustil, protože jsem věděl, že jsi byl ve složité životní situaci a člověk když je ve stresu a potřebuje peníze, tak někdy udělá i pitomost a mě to nepoložilo. O to více tvoje dnešní chování nechápu.
HD

hynek dařbujan
23. listopadu 2013, 7:45 - odpověď č. 109

Přátelé stále se tady řeší kdo tady začal nekonečnou "válku" mezi mnou a MK. Dnes jsem nelenil a našel vlákno, kde to vše začalo. „Móc hezký čtení“ Tady je to vlákno.

http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=38287

MK mě začíná pomlouvat poprvé v čísle 15.

Pikantní je, že mi ani nedalo práci a hned jsem našel další důkaz jak Vám tady MK lže.

V č.81 zmíněného vlákna píše

Ty zmíněné Cyathopharynxe jsem Ti prodal při Tvé osobní návštěvě u mne. Ty ryby jsi viděl v nádrži, měl jsem je tehdy doma asi 14 dní, ryby byly NEDOSPĚLÉ, nevybarvené,

V č.105 tohoto vlákna píše
tak jsi viděl dole ve stojanu v karanténní nádrži bez písku 5 DOSPĚLÝCH, ale nevybarvených Cyathopharynxů.

MK tebe je škoda pro akvaristiku, v politice by se lhář tvého kalibru uplatnil lépe.
HD

Hynek Dařbujan
24. listopadu 2013, 11:51 - odpověď č. 110

Prosím tě, co to tu Hynku meleš o nějaké mé těžké životní situaci, co to sem zase taháš ty tvoje podpásovky. Ty jsi fakt hovádko první kategorie. Ano, ty ryby byly od Litoše a říkal jsem ti to, a byly nevybarvené a skoro dospělé respektive jejich velikost byla různá, někde mezi 8 - 13 cm. Lžeš tady samozřejmě o ceně, ale to je normální. Kupovat sis je snad nemusel, když jsi je viděl. Nebo tě někdo nutil? Ty jsi fakt neskutečný. Odehrálo se to přesně tak, jak jsem popsal výše a ty to dobře víš. A telefonovali jsme si po tom jen jednou a já jsem tě za ty tvoje lži poslal do....a tím to zhaslo. Svoje pseudoodpuštění si strč někam, ty mě rozhodně nemáš co odpouštět.
Ano, pamatuji si skoro každé slovo z té návštěvy, protože na ten kabaret se nezapomíná a tvé manželky mi bylo fakt líto, za to, jak jsi se k ní choval přede mnou a mojí manželkou, ale to je tvoje věc. Tvoje humanitární akce v tvém podání má značné trhliny, protože se to odehrálo několik let před mým rozvodem a stěhováním (když už to musí všichni vědět, tak se z bytu odstěhovala moje manželka a ne já a na ryby to nemělo žádný vliv) a naše vztahy (myslím manželské) byly v naprostém pořádku. Když už to sem musíš pořád ty hovádko tahat, tak alespoň v tomhle napiš pravdu. Věděl jsem, že ve svůj prospěch dokážeš použít všechno, ale že tě to bude bavit tak dlouho, překvapilo i mně. Už bys toho možná mohl nechat. Myslím, že už to tady znechutilo hodně lidí. Jinak ty tvoje kecy o politice beru já apolitický člověk od svého času velmi aktivního člena ODS už jako vyslovenou frašku. Je fakt, že jsi tam pasoval jak ulitý. Doufám, že ti chutná jíst, protože jsi fakt nechutný hovádko.

miroslav kraut
24. listopadu 2013, 13:37 - odpověď č. 111

Všimli ste si že už tu diskutujete sami...?

btw:jinak respekt k oboum!"

Radecko
24. listopadu 2013, 15:10 - odpověď č. 112

Bohužel. Tohle už není diskuse, ale vzájemné napadání.

wladys
24. listopadu 2013, 19:01 - odpověď č. 113

Kdyby se zde lidi naučili méně komentovat co jim nenáleží, dříve by tyto vlákna o ničem zmizela s top listu.

hr:-)
24. listopadu 2013, 21:14 - odpověď č. 114

radecko, wladys, opravdu, toto není diskuse. Toto je z mé strany boj o pravdu, nemohu nečinně přihlížet jak mě tady MK pomlouvá.
HD

Hynek Dařbujan
24. listopadu 2013, 21:28 - odpověď č. 115

Jsem asi osoba nejpovolanější, když napíšu, že vím jak těžké je nereagovat na něco nebo někoho, kdo reaguje na mě nebo o mě něco píše, ale jak vidno pravda je taková, že jedině ignorace druhé strany zkracuje marné usilí blbců, kteří píší jakékoliv podpory nebo křivárny.
Uvědomělý čtenář si udělá obrázek sám a vůl ať si myslí co chce.
To samozřejmě neplatí jen pro tohle vlákno a mi co sem chodíme přispívat nejčastěji, by jsme se tím měli řídit nejvíc.
Hezký zbytek neděle a jděte s tím už do ...... postele :-)))

hr:-)
24. listopadu 2013, 21:29 - odpověď č. 116

No Mirku vedeš si stále lépe ve 107 a 109 jsem ti dokázal další tvoje lži, to jsi tak nějak přešel a opět jsi exceloval s takovou lží, až mi to hlava nebere.
Začal jsi totiž tvrdit, že ten podvodný prodej Cyathopharynxů proběhl několik let před tvým rozvodem. Lež jak věž.

Tak teď se pokusím tvoje tvrzení rozplést a opět dokáži, že jsi zase lhal.

Pravdu máš v tom, že jsme spolu po tvém podvodném prodeji Cyathopharynxů spolu hovořili po telefonu pouze jednou a ty jsi reklamaci odmítl. Od té doby jsme se neviděli ani jsme spolu nemluvili.

V Německu jsem spolu byli cca dva měsíce před prodejem Cyathopharynxů. Vzal jsem tě tam jen kvůli tomu, že se tě mě zželelo protože jsi z těch rozvodových událostí byl hodně špatný a bylo mě tě líto. Do té doby jsme do Německa spolu jezdili jen s L.Štětinou. Stěžoval jsi si, že si žena nechala auto a že bys jel někam pro ryby a nemáš jak. Proto jsem tě vzal s sebou a ty jsi se mi pak hezky odměnil.

To, že to tak bylo sám potvrzuješ v č81 vlákna http://wds.cz/tlamovci/forum_reagovat.php?id=38287
(kde to všechno tady začalo)

Cituji tě: Tvé tehdejší nabídky cesty do Německa jsem využil jen z toho důvodu, že naše auto si nechala právě moje bývalá žena.

Z tohoto jasně vyplývá, že ty Cyathopharynxi jsi mi prodal až v době rozvodu a ne jak tvrdíš v tomto vlákně v č. 110.

Cituji : Tvoje humanitární akce v tvém podání má značné trhliny, protože se to odehrálo několik let před mým rozvodem.

Kdyby to bylo mnohem dříve, tak to bych tě po tom do Německa nevzal a sám potvrzuješ, že jsme pak spolu mluvili jen jednou a to telefonicky.


To, že tady budeš sprostý jen ukazuje co jsi zač. Kupíš lež na lež a pak se do toho takto zamotáš.
Tvoje svatozář pohasíná.

Pravda je na moji straně.
HD

Hynek Dařbujan
25. listopadu 2013, 7:14 - odpověď č. 117

Za mně už bez dalšího komentáře, jsi podvodník a lhář a bojuj si tu za svojí pravdu jak dlouho chceš. Do věci ohledně prodeje určitých ryb,který křivě a lživě popíšeš nabalíš s gustem a nevkusem sobě vlastním soukromé věci a chováš se prostě jako hovádko, kterému není nic cizí použít. Motáš tu dvě věci dohromady, které spolu nesouvisí. Jediný důvod proč jsi mě do toho Německa autem vzal, byl ten, že jsi chtěl abych tě vzal na firmu, kam jsem jezdil a kde si do té doby nebyl a abych ti zaplatil půlku benzínu ty charito. Sám víš dobře, jak to všechno bylo a pokud ti z toho, co píšeš, není blbě, tak se v tom rochni a válej, jak je ti libo a jak dlouho chceš. Na každého lháře a podvodníka jednou dojde a ty nebudeš výjimka. Pro mě je to už jen ztráta času.

miroslav kraut
25. listopadu 2013, 7:50 - odpověď č. 118

MK ty dvě věci spolu souvisí, protože dokazují jaký jsi lhář.

117 cituji Na každého lháře a podvodníka jednou dojde.
V tom s tebou souhlasím a na tebe již došlo.

Dále cituji ze 117 "Jediný důvod proč jsi mě do toho Německa autem vzal, byl ten, že jsi chtěl abych tě vzal na firmu, kam jsem jezdil a kde si do té doby nebyl a abych ti zaplatil půlku benzínu"
Když jsem si tohle přečetl, tak jsem se alespoň zasmál, tohle je vtip roku. Vzpomněl jsem si jak jsi byl vyvalenej a jak jsem ti musel tlumočit, protože jsi ze sebe nevypotil ani guten Tag. Tento vtip určitě ocení i ostatní cichlidáři z té doby. Pro ostatní nezasvěcené do západního Německa jsem jezdil od roku 1988.

HD

Hynek Dařbujan
25. listopadu 2013, 14:25 - odpověď č. 119

Panebože ty jsi fakt neskutečný manipulátor, co ty tu dokážeš ještě vypotit za zoufalosti. Ty jsi fakt král všech lhářů.
Prodej mých malých moshi a cythopharynxů od Litoše a naše bohudík jediná společná cesta do Německa, spolu vůbec nesouvisí a to ani časově. V tom Německu jsme byli dopoledne na firmě Maltavi, kam jsme oba jezdili už před tím léta a odpoledne jsi byl se mnou u Helmuta, kam jsi se dostal poprvé a já už jsem tam před tím jezdil. Bylo to někdy v roce 1999 a ta firma existovala teprve dva roky. Panebože napiš už aspoň v něčem pravdu, ale vlastně jednu pravdu máš, guten tag jsem nepotil, tam stačí Hello nebo čís (píšu foneticky). Ryby si tam chytám sám a tak mi stačí vědět kolik stojí, ostatní věci poznám sám a pokud chci vědět nějaké detaily, zeptám se na ně, když jsem tam s kamarádem, co umí perfekt německy. Ještěže tě mám, ty jsi vlastně můj druhý táta a dobrodinec :-)), nebýt tebe, tak jsem se fakt nikam nedostal a nikdy bych ani nechoval ryby, které jsi ty ani nepoznal:-)...celé by to vlastně bylo k smíchu, ale je to fakt spíš k pláči, kam až takové nemorální hovádko, jako jsi ty, může klesnout.

miroslav kraut
25. listopadu 2013, 23:18 - odpověď č. 120

MK myslím, že jsem tady dostatečně ukázal jaký ve skutečnosti jsi. Je to informace tady pro všechny, jestli se tady ještě někdo najde kdo ti věří, tak je to jeho věc a o to bude jednou překvapenější. Dneska večer jsem náhodou v Praze potkal dobrého známého a letitého cichlidáře a říkal mi, že již se dlouho tak nezasmál, když si přečetl jak Kraut ukazoval Dařbujanovi novou německou firmu. Klidně mě tady nadávej jak chceš, alespoň je vidět co jsi zač.
Pouze mě napadlo, že kdyby se měl stanovit název pro jednotku lhaní, tak by to mohl být jeden kraut.
HD

Hynek Dařbujan
26. listopadu 2013, 7:15 - odpověď č. 121

Já vím, ta jsi do té firmy jezdil už v roce 1988 a ona vznikla v roce myslím 1995 nebo 1997. Jenom ty a já víme, že jsem tu cestu popsal tak, jak byla. Byla by myslím pastva pro psychiatra, jak lhář, jako jsi ty, rád dává pořekadla o lhaní. To, že se řídíš životním krédem, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou a že by měl zloděj křičet chyťte zloděje, vím už těch skoro 30 let, co tě znám. Tím posledním odstavcem okořeněným pražskou pohádkou jsi jen potvrdil, jaký jsi ulhaný chudák a sebestředný jájá. Možná ti časem dojde, že už je to vlákno resp. jeho konec hodně trapné. Já ho za sebe ukončuji a dále nekomentuji.

miroslav kraut
26. listopadu 2013, 8:10 - odpověď č. 122

MK co mi to tady zase podsouváš, napsal jsem snad jasně že jsem do západního německa jezdil od roku 1988 a ne do konkrétní firmy, jak se sem snažíš vmanipulovat.
Jinak je s tebou sranda v 117 jsi napsal cituji :Za mně už bez dalšího komentáře a hnedle jsi tři komentáře přidal no a ten třetí jsi ukončil cituji:a "dále nekomentuji". tak se těším, jak dlouho to vydržíš.
Když si tady přečtu tvoje výlevy a nadávky tak souhlasím, je to trapný.
HD

Hynek Dařbujan
26. listopadu 2013, 16:59 - odpověď č. 123

Já sem se tedy do toho nechtěl montovat, bo nejlepší by bylo, kdybyste dostali ban voba a byl by klid:-))
Nicméně HD o včerejšku rozhodně nelže, to bych si jako vyprošoval.
Potkali sme se zcela náhodně a nečekaně při výkupu rybek. Bylo to milé setkání, i když krátké.
Mimo jiné sme vzpoměli i to, že Helmut nechá rybky nachytat každýho, kdo si o to řekne, ale že je to kolikrát očistec, bo tam má naprosto blbě (rozuměj na chytání ryb) umístěný filtry.
A mám konkrétní otázku na MK-z vašich příspěvků sem nějak nabyl dojmu, že ste s německými importéry jedna ruka a živě s nimi diskutujete každou zajímavou rybu. By mě tedy fakt zajímalo, jak taková diskuze vypadá, když Vaše jazykové vybavení není z nejdokonalejších:-)-jako já tedy taky nejsem žádný lingvista:-)

Martin_Parizek
26. listopadu 2013, 22:01 - odpověď č. 124

Hynku krásný dokument z Vaší pěstírny (chovny)na Nově ve Víkendu o mořských konících.

Rosta
27. listopadu 2013, 10:35 - odpověď č. 125

Pro MP: jestli jste se viděli a krásně si zapomlouvali, tak vám to strašně přeju :-). Tu cestu maltavi + Helmut jsem popsal pravdivě tak, jak byla a rozhodně to nejsem já, kdo o tom lže. Ale myslím, že vám to nemá cenu vysvětlovat, máte ve všem určitě jasno.
Ostatně nejsem povinen vám odpovídat na žádné otázky, ale pokud vás, stejně jako vašeho kamaráda u Čáslavi, tak přidrzle trápí moje jazykové znalosti, tak to pro vás napíšu znovu. Anglicky se v holých větách domluvím o základních věcech a abych předešel vašim dalším inteligentním a nevkusným otázkám, tak jsou to věci, jako třeba, kolik ty ryby stojí, jaký tam má poměr pohlaví, jak jsou tam dlouho, na jaké lokalitě byly ulovené, zda to jsou wf nebo ne. Tohle všechno kupodivu zvládnu. O kvalitě daných ryb mi nic nikdo napovídat nemusí, to poznám za ta léta sám. No a o podrobnostech, které mě ohedně lokalit a určitých ras zajímají z poslední doby (nic nového ale bohužel poslední dobou stejně není, tedy nové druhy nebo rasy atd) se bavíme příležitostně, když jsem tam s kamarádem, který umí dobře Německy.
Konečně jsem doufám pro vás a pro vašeho kámoše tu obrovskou záhadu rozkryl, tedy to, jakým zázrakem si dokáže takový nevystudovaný hlupáček opatřit sám kvalitní ryby. Je fakt, že se docela divím sám sobě, proč někomu tak zaujatému vůbec odpovídám na takto provokativně a tendenčně položenou otázku, ale konečně proč ne, mám teď chvilku času a vím, že vás to nesmírně trápí.
S importéry nejsem "jedna ruka" (ani nevím, proč bych měl být), jsem pro ně zákazník, jako každý jiný, jsme jen, s těmi čtyřmi, kam nejvíc jezdím, prostě jen dlouholetí přátelé a chovají se ke mně velmi srdečně a pokud se objeví něco nového, tak mi obvykle podají zprávu mailem. Uznávají mě zřejmě za kvalitu mých odchovů a odchovy určitých poměrně obtížně odchovatelných ryb o které mají obvykle poměrně velký zájem, ale to je jen moje domněnka. Uzavřu to tím, že v Německu jsou prostě lidé méně závistiví a zakomplexování, než někteří častí diskutéři tady na tomto webu a tak si s nimi asi lidsky víc rozumím a k tomu ani nepotřebuji znát vždycky dokonale jejich jazyk. Pokud myslíte, že je to v jazykové vybavenosti, tak vám to brát nebudu.

miroslav kraut
27. listopadu 2013, 11:07 - odpověď č. 126

AHA !!! :-)))))

hr:-)
27. listopadu 2013, 12:02 - odpověď č. 127

K č.126 : postrádám podstatu a nutnost tohoto příspěvku?!?!

ondrášovi - Major@n
27. listopadu 2013, 13:57 - odpověď č. 128

Odpověď na 127:
Omlouvám se, ale neudržel jsem se při čtení vychloubačných sebestředných textů a neustále se opakujících drzých narážek. A závěr hovoří sám za sebe. Vysvětlení lingvistického umu MK a toho čemu rozumí a nerozumí je opravdu směšné.
Jen bych chtěl slyšet, jak blbě se na uváděné věci ptá a jak rozumí tomu co na něho prodejce spustí.

Mimochodem já zase postrádám podstatu a nutnost příspěvku č.127
Jestli se ti na tom něco nezdá, můžeme se klidně začít přít o tom čí příspěvek je méně hodnotnější, alespoň zde MK a HD nebude smutno.

Mariane jestli sis toho nevšiml, tak dva pánové tu píší asi už deset příspěvku o ničem a tak moje zatím slušné reakce tě mohou nechat naprosto klidným.
Pokud tedy nechceš abych si myslel, že jsi nemocný a reaguješ pouze na můj nick.
Je zvláštní že jim nikdo nenapíše že jsou blázni, ať berou dvojité dávky a podobně :-))))
Dříve ti vadila moje údajná vulgarita dnes ti vadí mé AHA.
Přitom si psal že už na mě nebudeš reagovat. Ať přemýšlím , jak přemýšlím, vychází mi z toho pouze a jenom záporné body pro tvou osobu.
Tak a závěrem tedy pro klid tohoto vlákna bude lepší, když nebude reagovat nikdo jiný než HD a MK nebo co jako?
Víš co napiš Hynkovi a Mirkovi že postrádáš logiku v tom jejich psaní a ne v tom mém.
No ale to se chce nejprve zamyslet nad podstatou věci, což některým zde dělá zjevně problém.
Dobře si rozmysli jestli mi chceš vůbec odpovídat, nebo to necháme tak.

Pánové HD a MK chápu když se tu přete o problematice spojené s chovem ryb, ale tyhle osobní záležitosti si můžete dořešit mailem.
Znáte maily jeden druhého?
Jestli ne rád vám, je zde vložím a můžete si tuhle neverending story psát dál soukromě.

hr:-)
27. listopadu 2013, 14:20 - odpověď č. 129

To hr.
budu reagovat na tebe pěkně popořádku a srozumitelně.
Znám tvou přehnanou reakci na pana Krauta. Nicméně ti ji nebudu vyvracet, protože vím že by to byla má ztráta času.
Jsi zaujatý a v žádném případě nestranný.

Dále - stále stejná píseň: to já ne to ty to ty. Fakt jak malé děcko. Nicméně již ale zlepšení tu je Radku :-) Je to bez vulgárního pohrdání a povyšování ) platí jen pro druhý odstavec, ne pro první )

Apropo vše chápeš ( jak jinak), ale stejnak se budeš do toho montovat -ů to proto jsem to napsal.
Já nejsem mimoň co si nevšiml, že je to spor dvou lidí. To ty jsi to zjevně nepochopil..:-)))

Nebuď vztahovačnej. mě nevadí AHA, ale to že to natahuješ ( samo i já, když přispívám, ale to je ten kruh ve kterým si libuješ ty ( a jiní se tím baví, teda pokud je čím ).

HD nebo MK psát nebudu. Jsou to dospělí lidé ( mají již občanky ), nepotřebují takovýho radila ( jako jsi bezpochyb ty ). mám svůj názor, postoj a logicky - proč bych to jako měl dělat. Mě bavíš...-)))

Necháme to tak - deine beste idee ... :-)

Poslední odstavec - souhlas

SER-VUS

Major@n
27. listopadu 2013, 15:16 - odpověď č. 130

Pochop jednu věc že stejně tak jak nechceš psát něco MK nebo HD, k jejich sporu, tak stejně atk je zbytečné se vyjadřovat k mému AHA.
To jestli jsem zaujatý nebop ne ti může být jedno.
narozdíl od tebe jsem si pár názoru s oběma týpky vyměnil a jeden z nich se chová a píše jak on rád píše jako arogantní hovádko.
Tento člověk když jsem někde reagoval ihned přispěchal a celou mou reakci se snažil nějak překroutit a otočit proti mě .
U mě je to lhář a podvodník a proto dokud tento člověk bude dále psát jak píše budu já na jeho lži výkruty a arogantní machrování reagovat byť jen suchgým AHA.
Tak že já mám spor s MK a on semnou stejně jak se nepleteš do sporu HD a mk, tak se nepleť do mého a MK.
Dál to rozebírat nehodlám a tak jestli se chceš s někým o něčem přít, tak si najdi svého odpůrce, nebo se nepleť do spru mého a mého odpůrce MK.
Jeho praktiky jsou jasné.
Píšu o tom že se někomu vymlátili trops a on obratem píše že se to stalo mě.
Píšu tady něco o vlivu křížení psů a vlivu na jejich zdraví a on píše že je to v pořádku , nebo souhlasné texty svému kamarádovi se kterým by se shodli na všem na světě. Když reaguje více lidí že mám pravdu kamarád píše že to byla legrace a Kraut otáčí kormidlo taktéž opačným směrem.
Jakoukoliv věc či radu kterou zde v dobrém duchu píšu tenhle člověk obrací a znevažuje na základě argumentů že on odchoval kvadriliony nejvzácnějších ryb a že chová ryby už od pravěku a podobné keci.
Tento člověk je (sprosté slovo) a můj nepřítel č.1
To je celá záhada.

hr:-)
27. listopadu 2013, 15:41 - odpověď č. 131

Ještě jsi zapoměl dodat " ať chcípne" nebo to dnes nebude? :-))))))

Problém je stále stejný. První tři řádky píšeš co bych já ( nebo někdy jiný ) měl dělat a neměl a hlavně co ty budeš jako samozvaný král Jelimám dělat - hlava nehlava...:-))) Určovat tohle ti nikdy nebude náležet - smiř se s tím. Jakkoliv to překrucovat ( tebou asi jakože vysvětlovat ) k ničemu nevede. Jen budeš potvrzovat co jsem znovu ( ale jinak ) napsal. Sebestřednost není pěkná. Někdo tě nazval samcem na zkrmení - prostě exotem na kterého si ač nechcem...budem muset zvyknout.

Nicméně pěkný den všem...:-)

ondrášovi - Major@n
27. listopadu 2013, 17:49 - odpověď č. 132

č 125 Cituji : Uzavřu to tím, že v Německu jsou prostě lidé méně závistiví a zakomplexování, než někteří častí diskutéři tady na tomto webu.
Naprostý souhlas a musím přiznat Mirku, že tak velká sebekritika mě u tebe opravdu překvapila
HD

hynek dařbujan
27. listopadu 2013, 18:11 - odpověď č. 133

Nechcel som sa do toho miešať, ale nedá mi.
Začína to tu byť fakt trápne.
Je to fórum o cichlidách a nie o osobných sporoch.
Kompetentní - bolo by vhodné si svoje osobné spory riešiť cez maily. Absolútne sa to sem nehodí a znehodnocuje to tento web.
A myslím si, že ste dosť ,,dospelí,, na to, aby ste to tu ukončili.
Chodil som sem rád, ale asi sa na to vy....m!

jusko
27. listopadu 2013, 20:11 - odpověď č. 134

Ondrášovi, zkus napsat někdy něco k rybám.
Zatím jsem tady toho od tebe moc nepřečetl.
Ty si jeden s těch diskutérů, který jen plácá nějaké své filzofické slátaniny a dojmy.
Neustále znovu a znovu reaguješ pouze na mé reakce vůči překrucovatelovi.
Zřejmě o rybách nic nenapíšeš, protože nic moc nevíš a jestli chceš někomu vypracovávat profil, tak to musíš na jiné fórum. :-))))
Ty samičko na zkrmení. :-))))

hr:-)
27. listopadu 2013, 22:33 - odpověď č. 135

To hr: už ti došly argumenty a nebo kličkuješ před tema mejma co jsou pravda . K rybám píši, ale spíš tam kde nemusím reagovat na hňupoviny.
No na závěr - ty jokere! :-) (((((((

ondrášovi- MAJOR@N (mobil)
28. listopadu 2013, 8:15 - odpověď č. 136

Samičko zkus psát o rybách.
Jenom plácáš a reaguješ na moje přízpěvky, které se tě netýkají.
Zde se názorně projevuješ jako člověk s nějakým blokem, který doporučuje druhým léky, ale sám potřebuje pomoc.
Doporučuji vyhledat pomoc odborníka, nebo se svěřit třeba blízké osobě, snad se ti uleví.
Na tvůj popud zde vzniká zase zbytečně dlouhé tlachání.
Je směšné, jak si o sobě sám píšeš že ty máš pravdu a já se pletu. :-))) Ty trdlo :-)))))
Nedávno jsi mi tady psal něco o tom, že musím mít poslední slovo a podobně, ale jak vidím, tak samotnému ti to nedá a zatím poctivě na moje reakce odepisuješ, i když si se tady po vzoru jednoho lháře dušoval, že se k mé maličkosti už vyjadřovat nebudeš.
Zřejmě problém pro odborníka :-))))
Těším se na další tvou disciplinovanou a duchaplnou odpověď, která zase trochu podkryje mé špatné já.

Mimochodem ty lumpíku jeden nebuď drzý a hrubý.
Ty a tví kamarádi, jste mě tu napadali za to, že jsem vulgární a píši nevhodně, a sám tak činíš. I ty jeden.

No nic..... piš, piš, piš, však ty to všechno víš.

hr:-)
28. listopadu 2013, 10:47 - odpověď č. 137

To HR: Tak je vidět že jsi těžkej pacijent....:-))))
Samička na zkrmení - to jsi teda akvarista...ha-ha.. blázen co pobavil
a ještě se projevuje že je normální a své léky chce dát druhým - točíš se v to jak "špina k kyblu"...:-)))
Nic než papouškovat neumíš? Co jsi vymyslel? Co jsem psal já tobě - tos opsal. Pořád to samé - pro nevyléčitelného - jako jsi ty je to typické.
Nicméně mě to baví ...-))))
Dále stále stejné slabomyslné žvásty, které tu prodlužují vlákna - díky tobě máslíčko..:-))))))

Přeji pěkný den - i do cvokhausu:-)

ondrášovi - Major@n
28. listopadu 2013, 12:06 - odpověď č. 138

Tak že milí a vážení mám takovej dojem, že vás tady bylo vícero, co jste mi zazlívali moje chování zde.
Jelikož se snažím se vyjadřovat slušně, tak bych od vás rád viděl znovu stejnou iniciativu, jak pišete tady panu majoránkovi to samé co mě.
A nezapomeňte že z vaší strany nešlo krom pietra o nějaké: zkus to slušně a podobně, ale o hulvátské urážky a obviňování.
Jsem zvědavej, když vy jste tak nestraní a spravedliví, kdo z vás napíše tomuto tvorečkovi něco podobného, co jste zde psávali a někteří píšete dodnes, mě.
Asi budu čekat marně že ????
Protože jak mi vedle ve vlákně sony vysvětlil, tak lidem co se znají osobně, se žádné urážky nepíšou a vše se jim toleruje. :-)))))
Prostě objektivita a logika ruku v ruce vládne tímto webem.
Děkuji za pozornost konec hlášení. :-)))))

hr:-)
28. listopadu 2013, 18:38 - odpověď č. 139

:O....O:

killman
28. listopadu 2013, 20:14 - odpověď č. 140

MK: já bych Vám třeba záviděl, kdyby jste na Ohři chytal každý rok pět potočáků 60cm+:-)), jinak asi nic:-)
V Německu jsem před pár lety strávil 4 měsíce na stáži, a je pravda, že tam není taková ta česká "blbá nálada". Ale i voni sami maj svých problémů dost a ještě je čekaj, protože značná část obyvatel prostě v pohodě není- taková ta "jiná" část obyvatel.
Váš spor s HD sleduji už jen s udivem, kam to až může vygradovat. Ale nebudu se k tomu vyjadřovat, ve finále to už celé působí poněkud směšně. Vaše články v AT jsem doslova hltal, a tím více je mi záhadou, jak se to celý mohlo takhle po.rat.
btw-děkuji za objasnění Vašich jazykových schopností, tedy knihy od pana Koningse jsou něco jako obrázková knížka, že?:-))

Martin_Parizek
29. listopadu 2013, 11:37 - odpověď č. 141

Pane Pařízku vy musíte být taky malinko mimo....myslím teď přirozenou inteligenci nebo slušnost nebo vkusnost nebo kompilát toho všeho. Vůbec to nechcete komentovat a jste nestrannost sama, ale i blbý musí pochopit, proč do toho tady pořád rýpete ač, jak procítěně nezapomenete napsat, do toho rýpat nechcete. Nevím jestli je za tím "duševní pohnutí v šestinedělí" nebo nějaké komplexy, ale já vám je fakt nevyřeším. Jestli se vám něco pos...tak je mi to líto, ale já o rybách píšu to samé, ty samé zkušenosti a rady, jako jsem psával do AT i ATF a jestli mi chcete napsat něco o formě příspěvků tam a tady tak uznávám, že může být lidsky mírně jiná, ale má to jen jeden důvod a ten je vyvolaný a je to ten, že tam jsem komunikoval s lidmi typu Dr. Jindry Nováka, tedy věcně s porozuměním a korektně (osobně jsme se znali a viděl a velmi uznával můj chov a zkušenosti) a nemusel jsem čelit neustálým zaujatým invektivám a zesměšňování od lidí jako jste vy a vám podobní na tomto webu. Pořád tu žehráte na místní vztahy a jek se to tu strašně pos....ale přitom jste to právě vy a vám podobní zaujatí kamarádi někoho, kdo je toho pravou příčinou. Tohle vlákno je toho jasným důkazem. Byl to spor mezi mnou a HD a gradovalo to bohužel proto, protože jsem měl potřebu tu objasnit některé jeho lži a bylo to skutčně JEN mezi námi. Inteligentní a slušný člověk se do toho normálně nemíchá, ale to bych toho asi chtěl moc.
Ano, knížky od Koningse jsou pro mě jen obrázkové knížky, jenom prudce studovaní hoši, jako jste vy, si je mohou prostudovat, prorože překladatelé kamarádi ani netové překladače neexistují. Fakt si někdy nepřipadáte už trapně? nebo vám to přijde jako nějak ukrutně vtipné?

Už jsem to komentovat nechtěl, ale musel jsem, tak ostatní snad odpustí to zdržování, někteří možná i pochopí. Děkuji a hezký víkend všem.

miroslav kraut
29. listopadu 2013, 12:16 - odpověď č. 142

Mirdo, v poho, nás slaboduché rýpaly nijak nezdržuješ.
Vždyť jak píšeš, cituji tvůj poslední nářek:
"Byl to spor mezi mnou a HD a gradovalo to bohužel proto, protože jsem měl potřebu tu objasnit některé jeho lži a bylo to skutčně JEN mezi námi. Inteligentní a slušný člověk se do toho normálně nemíchá, ale to bych toho asi chtěl moc."

Kdepak gradovalo... ty inteligente a slušnej člověče :-)))
Tady jde o princip a podstau věci a to ti jaksi uniká.
Vím jsi zvyklej kominikovat na vyšší urovni s titulovanými vědátory a zde povětšinou píše, až na pár vijimek, střední dělnická třída, což sice nepromovanému zato nadprůměrně inteligentnímu tvorovi, jako jsi ty, nemusí občas vyhovovat.
Zpět ale k podstaě věci aby ti netekla nit mého sdělení.
Jedinej problém ktrerej tady je je tvoje forma kteropu píšeš zároveň s obsahem.
Ty se cítíš dotčenej že si tady s tebe dělá někdo legraci ale sám lidi urážíš svejma šestinedělíma a méněinteligentníma přirovnáníma.
Sám reješ a urážíš a následné reakci se jako trdlo divíš.
Drhá věc je ta že už dlouho nebo snad nikdy jsem nečetl od hynka reakci na tvůj chovateůlský postřeh, kde by on do takové diskuze začal míchat nějaké osobní záležitosti.
To ty jsi ten kdo se hrabe v osobních věcech a neustále se snaží kydat hnůj.
To že ti tady někdo přitopí pod kotlík v diskuzi kde řešíš absolutní nesmysly je pouze a jenom produkt tvého ješitného pohledu na věc.
Kdyby sis nechal pindy od cesty a bavil se slušně s lidmi kteří napsali nějakou brožůru o tlamovcích a neohání se tady věčně že tlamovce chovají už od dob lovců mamutů a odchovávají tuny nejvzácnějších cichlid, tak by bylo hned líp a možná by ses i něčemu přiučil a rozšířil si tak někdy své omezené názory.
Slunce v duši a rozum v hlavě přeji všem.

hr:-)
29. listopadu 2013, 12:19 - odpověď č. 143

V posledním odstavci má být: nenapsali brožuru.

hr:-)
29. listopadu 2013, 18:33 - odpověď č. 144

Už jsem to rady ani nechtěl komentovat, ale nemohu mlčet když MK napíše : Byl to spor mezi mnou a HD a gradovalo to bohužel proto, protože jsem měl potřebu tu objasnit některé jeho lži. Nevšiml jsem si, že bys tady něco objasnil. Jsem totiž člověk, který lže minimálně a tak nebylo co objasňovat. Svoji upřímností dokonce některé jedince i pěkně se.u. Naopak myslím, že jsem tvoje lhaní tady dokázal dostatečně.
Perlička na konec, v pondělí jsem nepotkal pouze M.Pařízka (to ale on nevěděl), ale později večer i jednoho skutečně letitého cichlidáře a s tím jsme se hodně zasmáli na téma jak MK ukazuje HD německou firmu. To jen pro upřesnění.
HD

Hynek Dařbujan
2. prosince 2013, 15:29 - odpověď č. 145

MK: ano, zcela nepokrytě jsem si z Vás dělal legraci, to přiznávám:-), přišlo mi to tak jako veselé, prostě jen tak:-)bez šestinedělí a komplexů:-)

ba ne, mám vlastně jeden komplex, nejsem pro HD letitý cichlidář, byt jsem ke koupi prvních auratusů tatíka ukecal v roce 1985 a první bemby měl tuším v roce 1989.Já sem z toho tak smutný a asi se rozbrečím:-)))

Martin_Parizek
5. prosince 2013, 0:42 - odpověď č. 146

Martine sorry, když já tě furt vidím jako mlaďocha, ale roky příbývají i tobě. První tlamovce (Labeotropheus) jsem získal v roce 1975.
HD

Hynek Dařbujan
5. prosince 2013, 7:42 - odpověď č. 147

Chlapci, vždyť je to jedno kdo co jak dlouho chová.
Někdo si přečte odbornou literatůru, týkající se problematiky chovu určitého druhu,filtrace, chemizmu vody atd...atd, k tomu pár diskuzí, porovná třeba rok v praxi a může mít najednou zkušeností a vědomostí k dané problematice tolik, co týpek který chová ryby deset let.
Někdy ten kdo chová ryby rok má zkušeností, vědomstí víc, protože ten co to dělá deset let, žije v přeludu své jedinečnosti vousatýách praktik.
Kdeže ty loňské sněhy jsou, studie ryb, vývoj akvarijní techniky, chemie vody a jiné, jsou už zase někde jinde a doby tajných alchymistických postupů tření neonek a podobně :-))) jsou ty tam.
Jenom naiva bude měřit vědomosti z oboru podle praxe.
Ona ta dlouholetá praxe nemusí být zrovna vhodná a může být dávno překonaná.
Tak že nehledě na to kdo dýl nebo kdo víc, ať se daří. :-))))

hr:-)
5. prosince 2013, 8:17 - odpověď č. 148

K č. 147 : souhlas, ale pozor, opět to nejde brát jako druhou stranu mince. Pravda je někde uprostřed. Toť za mňa :-)

ondrášovi - Major@n
5. prosince 2013, 12:01 - odpověď č. 149

K odp 147: je jistě jedno kdo jak dlouho chová, rady ostatním by ale měly být založené na znalostech (ne na útržkovytých informacovacích vyčtených na internetu, často bez znalosti souvislostí)a osobních zkušenostech...jinak je to bezcenný balast, dobrý možná na dotazy "jaké ryby mám dokoupit k mým modrým" ale jinak opravdu bezcenný, pro mnohé matoucí a pro většinu otravný

St.
5. prosince 2013, 12:43 - odpověď č. 150

149. tak to zase podepíšu já.
Ale až na docela podstatný detail.
Takoví lidé, co mají tohu poradit a přitom radu sami potřebují jsou na všech stránkách světa.
Ovšem podceňovat zkušenosti typu, jaké ryby dát k modrým a podobně, je velice nezodpovědné a poukazuje to pouze na fakt, že autor takového textu si neuvědomuje záýkladní prioritu složení osádky, jako faktu pro dobré fungování nádrže.
Veškeré rady i ty jenž se mohou někomu zdát zanedbatelné nebo méněcenné, jsou střípky z mozaiky, která dohromady utváří perfektní celek.
Jakýkoliv chybějící článek, vždy bude narušovat dokonalou harmonii a vpřípadě chovu živých tvorů to platí dvojnásob.

hr:-)
5. prosince 2013, 13:53 - odpověď č. 151

Pánové léta zkušeností bych nepodceňoval, stále je možné se zdokonalovat a něčemu se přiučit. Na druhé straně jsou lidé co něco dělají x let a dělají to blbě.
Každopádně jste tady zapomněli na jeden aspekt a ten je skoro nejdůležitější. Je to přirozený talent na chov zvířat. Jsou i tací co jim chcípnou i kamenný schody. Jako příklad chovatele který této talent má mohu uvést např.MK. (Doufám, že nebude tvrdit opak)
HD
HD
HD

Hynek Dařbujan
5. prosince 2013, 15:20 - odpověď č. 152

Považuji MK za výborného chovatele, stejně jako vás, Hynku. Oba posouváte českou akvaristiku kupředu a to právě vašimi odlišnými postupy při chovu ryb.

dubici
5. prosince 2013, 22:10 - odpověď č. 153

Nemôžem súhlasiť s názorom, že skúsenosti získané počas dlhoročného chovu zvierat sa dajú nahradiť aktívnym štúdiom supervedeckej literatúry alebo iných serióznych zdrojov a behom roku ich vo svojej "praxi" porovnať a zrazu získať skúsenosti. Chov zvierat nie je mechanická záležitosť, ale je to presne, ako píše HD, je to o cite, ktorý človek buď má alebo nie. A k tomu treba mať seriózny biologický základ. Človek po desiatkach rokov akvaristickej praxe získa cit k situácii, ktorá sa v nádrži deje a dokáže tiež odhadnúť situáciu aj bez toho, aby detailne poznal napr. konkrétny druh rýb. Proste pozrie sa do akva a vie, čo má robiť, aj bez toho, čo si neskúsený, ale sčítaný akvarista naštuduje. Vie to akosi automaticky. Určite sú šikovní a inteligentní ľudia, ktorí za krátky čas dokážu naštudovať a "odkopírovať" spôsob chovu napr. rýb, ale myslím že skôr, či neskôr, aj napriek tým supervedomostiam narazia na problém, ktorý nevedia riešiť alebo ho nedokážu identifikovať. Nechcem tým povedať, že človek s 30 ročnou praxou vie vždy reagovať presne a že nemôže naraziť na zložitejší problém. Skúsenosti mu však skôr ukážu cestu. A tiež si nemyslím, že je problém, keď niekto žije roky v zajatí fúzatých praktík, keď mu fungujú. Ja budem odkaľovať dno stále tým primitívnym spôsobom prostredníctvom hadice, aj keď budú k dispozícii vesmírne odkaľovače, pri ktorých nebude treba robiť nič :) Som tým menej skúsený? Dnešný svet internetu a dostupnosti informácií vzbudzuje ilúziu, že sa človek môže veľmi rýchlo "stať múdry" a predbehnúť dobu :) Potom to aj tak vyzerá, nemyslím len akvaristiku...všade je čím ďalej, tým viac nekompetentných ľudí, ktorí ani nevedia, že niečo nevedia. Múdry človek ale nezostane v zajatí starých praktík a snaží sa študovať a získavať informácie celý život a tým často upravuje svoj pohľad na danú vec...čo vlastne potvrdzuje názor v príspevku č. 150.

canart
5. prosince 2013, 22:33 - odpověď č. 154

Tak postupně:
To canart : naprosto s vaším příspěvkem souhlasím. Vysvětlím. Jako stále akvaristický juhan se pohybuji mezi akvaristickýma brněnskýma špičkama v oblasti halančíků, bet a dalších labyrintek. Mé začínající problémy s tlamovci ( dusíkaté látky, častost výměn, krmení čím a častost, počty ryb a jiné tu stále debatované okruhy problematiky ) mi z grácií vysvětlili a ukázali cestu ( bez urážek :-) a pohrdání ), že se s nimi na AQ burzách moc rád vidím ( už nemusím hltat jako z počátků ) stačí se jen optat a nechat se posunou dále. Jsou to ikon, které jak vy píšete - nebudou měnit své bublifuky a průtočáky za nic z NASA či FX 123. Tak je tomu i v názorech jiných témat. Akvaristika není kybernetika a vývoj nejde dopředu jako u PC, tabletů atd.Vzpomenu si na postřeh MK - ty prachy narvy raději do ryb :-)
Krása je na tom, že jsme lidi ( ne ovce ) a uděláme si svůj názor - svou cestu. Také jsem svojí leností tvrdil - no měnit vodu nemusím tak často, ale prd, vodu měním - vidím chování ryb a kecy typu že naruším klima v nádrži, tak nejsem blb a filtry čistím jindy a ne pod chlorovou ( i když ji nemám - studna )vodou, ale vodou z nádrže. No a takhle je to se vším..... :-)

Major@n ( Ondrášovi )
5. prosince 2013, 22:38 - odpověď č. 155

To HD : Hynku :-) k Odpověď č.151 ... to nemyslíš vážně?! Pokud si z nás neděláš pr..l, tak tohle potvrdilo že plácáš při nejmenším nesmysli. No a jinak solidní provokace. Máš to zapotřebí?
Je dnes Mikuláše, ne Apríla !!!

Major@n ( Ondrášovi )
5. prosince 2013, 23:03 - odpověď č. 156

To hr , ty mě bavíš... :-)))) Bohužel spíš smutně. Hra se vyvíjí takhle HD vs. MK, přidá se MK a ty jako správný vlk ( smečkový ) se přidáš. Jak reklamuje Kohák na rádiu - lepší je se zastávat silnějších ( v přesile )... že? Pár posledních tvých příspěvků je tím důkazem. A pak šup , výhybka - ale chlapy přeci nám nebude nikdo radit - někdo kdo napsal brožuru.
Píši jenom za sebe - nemám a neměl jsem nikdy pocit že by se knihou MK někdy oháněl.
A víš co, běž si něco napsat ty. Rád si to přečtu abych byl víc " naštudovanej" ... :-)))

Major@n ( Ondrášovi )
5. prosince 2013, 23:14 - odpověď č. 157

....pardon, přidá se MP

ondrášovi- MAJOR@N (mobil)
6. prosince 2013, 7:20 - odpověď č. 158

Canart
Mluvíte mi z duše(-:
-Vymyšlených všelijakých moderních odlalovacích zvonu?Blbost,nejlepší je uřezané dno blbé pet flašky.
-Venkovní kanystry?Stejnou práci mi v nádrži odvede blbá kostka molitanu na čerpadle,ovšem za zlomek ceny.
-Super hyper moderní náplně do těchto filtrů?Proč?Nemám nic proti Sera siporaxům a podobně,stejnou práci ale odvede blbá korálová drť a zase např.molitanem vyplněné ostatní koše.Když nechám venkovní kanystry zas..t bordýlkem a jsou tím pádem nefunkční,můžu tam mít Siporaxu a podobných super moderních médií kolik chci,ale zbytečně.(teď jsem to trošku bagatelizoval,ale víte co jsem měl na mysli)
-JBL,SERA a další supermoderní biostartéry,bakterie takový a makový a pod.?Nejlepší je stará blbá z funkčního akvárka vymačkaná kostka molitanu.(SERA je má ale nejlepší,používá rozemletý sopečný materiál pro jejich přežití)
-Moderní uměle vyráběné a vyumělkované písky? Blbost!Procházka k řece s kýblem je nejlepší řešení.
-Moderní umělý šutry,skalky,skrýše a podobný blbosti?Mě nic umělýho do nádrže nesmí,opět procházka po lese nebo k řece je řešení.

Nechci nudit,ale dalo by se tak pokračovat ještě dlouho(-:
zdravím

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 8:36 - odpověď č. 159

Ondrášovi - nevim a nerozumím co myslíte kritikou 151,když souhlasíte s canartem, který souhlasí se mnou. Jinak Vaše hláška, že plácám nesmysl tak to bych si vyprošoval, husy jsme spolu nepásli. Očekávám vysvětlení a omluvu
HD

hynek dařbujan
6. prosince 2013, 8:39 - odpověď č. 160

Vlasto souhlas až na ty bakterie, každý totiž nemá tu možnost získat zaběhlou filtrační houbu, bakterie v koncentrátu jsou dobrý, u mořských akvárií se hodně používají.
HD

hynek dařbujan
6. prosince 2013, 9:25 - odpověď č. 161

HD
Jasně Hynku,já jsem to spíš psal jako příklad,že prostě ty hyper super novodobé vynálezy a technika nejsou žádný zázrak,jsou to pouhé marketingové tahy firem.Mimochodem v případě akvatechniky ty supermoderní vycházejí z těch starých,osvědčených.Já přece nikde netvrdím,že se občas nevyskytne vrámci inovací nebo vývoje něco užitečného(viz.tebou uváděné bakteriální kultury-ostatně Seru Bio Nitrivec jsem uvedl jako nejlepší),chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor,že mnohé tyto supermoderní "zázraky" prostě žádnými zázraky nejsou.I staré,léty a praxí ověřené,jednoduché a levné způsoby a technika jsou plně funkční.
Kdybych to chtěl hodně přehnat nebo bagatelizovat,akvarista s citem pro chov ryb,byť se starou technikou si vždycky poradí,na druhou stranu sebelepší technika v rukou nýmanda s absencí znalostí a onoho citu pro chov živočichů se mi jeví jako zbytečná!
zdravím

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 9:52 - odpověď č. 162

K odpovědi č. 159 :

1) neplést jabka s hruškama. Souhlas s canartem je jedna věc. To jsem potvrdil a dále to i rozepsal pan Šebesta. A dalo by se v tom pokračovat...

2) napsat : Každopádně jste tady zapomněli na jeden aspekt a ten je skoro nejdůležitější. Je to přirozený talent na chov zvířat. Jsou i tací co jim chcípnou i kamenný schody. Jako příklad chovatele který této talent má mohu uvést např.MK. (Doufám, že nebude tvrdit opak)
HD
3) ano husy jsme spolu nepásli - fakt
4) omluva - souhlas za bod č. 2 je z vaší strany.

Je tam krásně vidět to jájoství a kydání sr..ek.
MK nikdy nic neodchoval? Jak tohle můžete napsat? Proto ta má reakce. Ta je snad logická a pochopitelná soudnému člověku!

Snad polopaticky vysvětleno :-)

ondrášovi - Major@n
6. prosince 2013, 10:01 - odpověď č. 163

ondrášovi: já tu větu chápu úplně jinak než asi ty. HD vyzdvihuje talent MK v chovu. Ty kamenné schody se do toho pletou, ale nemají souvislost s umem pana Krauta :)

mattes
6. prosince 2013, 10:17 - odpověď č. 164

VŠ: moje zkušenost je,že 1000 l akvárium biologicky ufiltruje v pohodě 6-8 litrů siporaxu (možná i méně). Propočty plochy pro osídlení biokultury dokonce uvádějí,že 1L siporaxu = cca 70L bioakvacitu. I kdyby to byla polovina tedy 30l, tak finančně se bavíme o 360,- (1l siporaxu) vs. 30x20kč tedy 600,- za bioakvacit. Proč se zde stále uvádějí mylné informace, že se jedná o marketingový tah a že novodobé média jsou drahé???

mattes
6. prosince 2013, 10:26 - odpověď č. 165

jo jo, major plete MP s MK a kamenný schody s talentem, hlavně, že sáhodlouze poučuje Hr:-)
předesílám, že jen tak rýpu, bez šestinedělí a komplexů:-)

Martin_Parizek
6. prosince 2013, 11:26 - odpověď č. 166

Hynek Dařbuján zde zmínil tzv. koncentráty bakterií. A+I zde před mnoha měsíci funkčnost těchto koncentrátů zpochybňovala a jestli si dobře pamatuji, tak uváděla, že jsou dle nějakého výzkumu pro zaběhnutí akva zcela nefunkční.
Většina z nás používá k zaběhnutí akva houbu z jiného akva a tak máme malou možnost vyzkoušet v praxi tyto koncentráty. Jak to tedy s těmito preparáty je? Jak bakterie, které ke svému životu potřebují kyslík, přežívají v malé a uzavřené nádobě?

dubici
6. prosince 2013, 11:37 - odpověď č. 167

Mattes
Jasně,ale já přece neuvádím nikde nic o drahém Siporaxu(nebo jiných náplní externích filtrů)!
Mnou uvedená věta "za zlomek ceny" se vztahovala na rozdíl mezi exterňákem za 15.000,.a čerpací hlavou s kostkou houby za 500,-.Ty ceny neberte jako dogma,je to příklad,stejně jako celý ten můj příspěvek,protože porovnáváme nové-staré.Aby jsme si rozumněli,já nic proti venkovním filtrům nemám,sám jsem je používal a byl s nimi spokojený.Co jsem tím chtěl ale říct bylo to,že stejnou práci jako ten exterňák(nová záležitost) odvede i ta houba na čerpadle(pravěká záležitost).Samozřejmě jsem do toho netahal nadimenzování médií(resp.plochu pro usazení nitrifikačních bakterií) u obou příkladů a množství vody,nebo chcete li objem nádrží,jež máme v úmyslu filtrovat.
Estetické hledisko hovoří jasně pro exterňák,tedy pro obývákové akvaristy(jedna,dvě nádrže),jichž je tu dle mého názoru většina.
zdravím

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 12:28 - odpověď č. 168

VŠ: máte pravdu, nepozornou četbou jsem dospěl k závěru, že kritizujete i samotná média. Omlouvám se

mattes
6. prosince 2013, 12:32 - odpověď č. 169

Mattes
V pohodě.

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 13:08 - odpověď č. 170

Já mám zkušenost, že mechanické nečistoty nejlépe odfiltruje čerpací hlava + kostka bioakvacitu. V tomto je tato filtrace nepřekonatelná. Mnozí majitelé kanystrů si stěžuji na nedostatečnou schopnost odfiltrovat mechanické nečistoty. Dalším faktorem, ve kterém je tato filtrace nepřekonatelná je nízká cena s poměrně vysokým účinkem biologické filtrace na bázi nitrifikace.
Jako nevýhody bych uvedl již zmiňovanou estetickou záležitost. Druhou nevýhodou je absence denitrifikace jako proces ödstraňování NO3. V tomto směru jsou externí filtry mnohem lepší - nikoliv však komerčně dodávané kanystry.

dubici
6. prosince 2013, 13:16 - odpověď č. 171

Vlasto, i kdybys to tu napsal 100x, že ta funkce je u obou filtrů je stejná, stejně Ti to tu většina lidí neuvěří, protože ten externňák vypadá prostě úžasně. Není to o ničem jiném, než právě o znalostech a pozorování ryb a zkušenostech.
Já bych to s tou super vhodností kbelíkových v obýváku neviděl tak jednoznačně. Vnitřní matrace s čerpadlem ti za žádných okolností nevyplaví ten obývák vodou :-). Ahoj.

miroslav kraut
6. prosince 2013, 13:46 - odpověď č. 172

Mám jednu otázku na dva znalce hydrobiologie Vlastu a Mirka. Já vám říkám od chvíle, kdy se na všem shodnou bratři v triku :-).
Víte něco o Nitrogenních bakteriích??? Respektive myslíte si, že ty vaše houby slouží jako genetická bakteriální banka???
A kolik druhů bakterií se podílí na rozkladu organických látek obsažených ve vodním prostředí například rybochovné zařízení??
Nebo stále máte pocit, že se vše ve vodě točí pouze kolem nitrifikace a denitrifikace??? Že v super moderních odchovnách jedou na čerpací hlavy a molitan??? Jste někde zaspali domu pánové ne. Tato otázka není už pro vás: Preparáty respektive koncentráty, které se přidávají do vody, jsou živé zázračné bakterie, které nahradí ostatní bakteriální kultury z filtračního materiálu od kolegy??? Asi jako bych prodával křečka v zavařovací sklenici. Otázkou je jak dlouho křeček vydrží bez přístupu potravy,kyslíku,vody atd.
Omlouvám se, je to víc otázek. Nemusíte mi ihned odpovídat. Já si rád počkám na obsáhlejší odpověď. Dám vám čas na přípravu.

pietro
6. prosince 2013, 13:48 - odpověď č. 173

Mattes ty nevíš že někteří lidé tady jsou lháři a rádi překrucují věci které napsaly, nebo píší že to byla sranda?
:-))))))
Rozumným argumentem si oponoval jednomu z rádoby starých mistrů a ten hned hodil zpátečku a překrucuje a tobě jaksi unikla podstata věci a uzavíráš to po gantlemansku jako že,
mi scuzi seňor, blbě jsem četl.
Tady nejde jenom o ty média, ale celkově o to, že práce externích filtrů je diametrálně někde jinde oproti obřím matracím s čerpací hlavou
Cituji příspěvek č:158

"Venkovní kanystry?Stejnou práci mi v nádrži odvede blbá kostka molitanu na čerpadle,ovšem za zlomek ceny."

Dále tvrzení mistra Šebesty o kanystrovém filtru za 15 000,-
Co to je za hovadinu?????
Vždyť perfektní filtr Fl.FX5 se dá dnes pořídit za 4,500,-
A kdo není hňup a poradí se jak správně takový filtr provozovat aby nesloužil hlavně jako mechanický, tak se s obří molitanovou houbou a čerpadlem nemuže vůbec rovnat.
Her gott mattes, nenech se tak lehce odbýt, pak tu budeš za vola.
No a závěrem dva lidé co spolu budou sohlasit ve všem co jeden znich napíše, se opět utvrzují v jedinečnosti svých tvrzení o tom, že nějlepší jsou pouze a jenom věci o kterých oni dva píší že jsou nejlepší, v tomhle případě obří matrace s čerpací hlavou.

hr:-)
6. prosince 2013, 13:50 - odpověď č. 174

Canart ty si to napsal zase diplomacie sama až jsem ti to málem uvěřil. :-))))
Dobrý, dobrý, nic proti jen jsem se smál jak si mi celou dobu jako vyvracel tvrzení o studiu a praxi a závěrem to pojal jako souhlas. :-)))
O co šlo chápu nemusíš mi to tu vysvětlovat ovšem některá tvá přirovnání bych také vytknul.
cituji: Človek po desiatkach rokov akvaristickej praxe získa cit k situácii, ktorá sa v nádrži deje a dokáže tiež odhadnúť situáciu aj bez toho, aby detailne poznal napr. konkrétny druh rýb.

canart bez toho aby tento člověk ve svém prvopočátku sáhl po nějaké literatuře nebo jiné odborné pomoci, tak může mít citu na chov čehokoliv tuny. Dokud nezíská nějaké teoretické návody jak nato, tak může jednou za měsíc chodit do zverimexu pro nové a nové ryby které mu v té 3 l flašce od okurek budou prostě chcípat.
já ti říkám že informace jsou prvořadé a to jaký kdo má cit a vnímání na chov zvířat se ukáže později až se takový člověk začíná zdokonalovat na základě prvotních teoretických znalostí a pozdější praxe.

tvoje následné přirovnání zkušeností v praxi s odkalováním a podobně jsou příklady opravdu trefné.
I když třeba já osobně nedám na jeden typ odkalovací trubice dopustit a ti jenž ji znají mi potvrdí, že nemusí dávat bacha aby jim hadce samotná nebo s nasazenou uřezanou flašou neodsála při nepozornosti kilo písku. Tahle hračka krásně nasaje a protočí písek ne válci a za pomoci nadzvednutí válce písek vysype kam chci.
Prostě nevousaté odkalování.
Mohl bych tak pokračovat dál.
Proč vy zastánci starých praktik ohříváte nádrže s tělesy s termostatem. Pamatuju si ohřívátka skleněná plná písku a odporového drátu, která se dala do zásuvky a prostě topila a topila dokud jste je zase nevypli ze sítě. Nechápu proč utrácíte za ty Hi-tech.
Proč používáte elektrická čerpadla na bioakvacit. sakra tak někteří tady chováte tropheusy od dob vyhynutí posledního mamuta u Přerovské rokle a proč nepoužíváte dál ve svých nádržích jenom bublifuk. Vždyť je to stejně dobrý a vousatý jako ta hadice.

No co po canartově filozofické úvaze na téma citlivého chovatele zde předvedl v poslední době můj největší favorit na cenu za rektální alpinismus a obraceče tvrzení roku,tak to mi málem tekli slzy z očí jak jsem se těm zmatkům potvrzujícím slova canarta musel smát.
Víte co borci řešíte tady pěknou sračku, ale důležité je že polovina z vás se spolu na něčem shodne.
Martine díky za rovnej přístup.
Vždycky mě potěší když vidím že jsou tu lidi co vidí lidskou hloupost byť zaobalenou do rádoby krasomluvy nebo argumetů o kterých si myslí že jsou alfou a omegou věci.
V tomhle případě je jasně vidět že autor ve své jednoduchosti nedokáže pořádně přečíst obsah věty od HD, ale chce se tady o něčem přít a poučovat, přičemž sám nemá k tématům o rybách čím přispět a tak remcá pouze ve sporech. ;-)

hr:-)
6. prosince 2013, 13:53 - odpověď č. 175

No nazdar, další bratři v triku.
Petře ahoj, souhlasím s tebou a byl si o facku rychlejší.
:-)))))

hr:-)
6. prosince 2013, 13:56 - odpověď č. 176

Externí skleněný filtr, pokud je správně navržen, nemůže vyplavit obývák. Jediné slabé místo jsou hadice nebo trubky, které propojují filtr umístěný pod akva. U externího skleněného filtru umístěného na úrovni akva je i toto riziko odstraněno. Pak již zbývá riziko lepených spojů samotného skleněného filtru. Tyto rizikové faktory má čerp. hlava + bioakvacit odstraněny. Rizikem pro vnější filtraci je i dlouhodobé vypnutí el. proudu. U čerpací hlavy s bioakvacitem se snáže obnovuje akva do provozu.

dubici
6. prosince 2013, 14:03 - odpověď č. 177

Petře napiš nám tady nějakou super moderní pěstírnu:-))všude jedou kompresorem rozvedený vzduch,který filtruje přes biomolitan matrace,aspoň co jsem viděl,hlavy nepoužívají proto,jelikož by museli mít všude další zásuvky,stejně tak kanystr filtry.Co se týče těch procesů co popisuješ,tak určitě existujou,ale ne v nádržích s Afrikou.

miran
6. prosince 2013, 14:06 - odpověď č. 178

To mattes : jé je :-) máš pravdu - špatně jsem to přečetl, zřejmě ze zvyku ... Dík za vysvětlení.

To HD : sypu si popel na hlavu. Nepřečetl jsem to dobře a spojil špatně.To mě každopádně neomlouvá.
Takže se opravdově omlouvám :-)

To MP : ... :-) Rejpej - je proč...

Pěkný víkend všem

ondrášovi - Major@n
6. prosince 2013, 14:41 - odpověď č. 179

Já za sebe napíšu jen tolik, že když jsem si porovnával hodnoty NO3 před výměnou vody při filtraci bioakvacitem bez siporaxu a následně se siporaxem, tak jsem rozdíl naměřil. Doporučuji to všem vyzkoušet a pak ta diskuze nebude jen o pseudodoměnkách. Denitrifikace je velmi nepatrná,ale opět budu tvrdit...raději drobná než žádná. K této denitrifikaci dochází hluboko v anaerobních pórech média i přesto,že jeho povrchem protéká okysličená voda, ale to asi všichni dobře víte :)

mattes
6. prosince 2013, 14:43 - odpověď č. 180

178 ondrášovi ok,

k bakteriím ve flašce to je tak, že jsou zapouzdřeny v mikrokapslích a vydrží tak i tři roky.
HD

hynek dařbujan
6. prosince 2013, 14:43 - odpověď č. 181

Dubíci nevyteče ti ani externí filtr, teda ne moc.
Když budeš mít cca 1 cm pod hladinou navrtanou dírku v trubce, tak ti při průsaku vyteče jen objem který se rovná výšce hladiny v rozdílu k tomu 1cm.
U pětset litrové nádrže je to cca deset lirtů a ty se krásně zachytí ve velkém plastovém káblu, kde bude stát umístěný exterňák.
Jak snadné.

hr:-)
6. prosince 2013, 14:45 - odpověď č. 182

Hynku šel by zapouzdřit ten křeček?
:-))))

hr:-)
6. prosince 2013, 15:13 - odpověď č. 183

Pietro
Zdraví bratr v triku,vlastně bez trika,přišel jsem ze sauny,vychladnu,něco polknu a jdu na pivko,tak jako každý pátek(-:

-Víte něco o Nitrogenních bakteriích???
Něco málo,snad jen základ,jsou schopny vázat vzdušný kyslík.
- myslíte si, že ty vaše houby slouží jako genetická bakteriální banka???
Neslouží
-A kolik druhů bakterií se podílí na rozkladu organických látek?
Nazval bych to biologickou filtrací,skládající se ze 4 procesů:
mineralizace,deaminace,nitrifikace a konečně denitrifikace.
mineralizace-odbourávání dusíkatých látek pocházejících z odpadních látek
deaminace-zpracování aminokyselin zbylých po mineralizaci
denitrifikace-přeměna dusitanů na dusičnany(důležitý je rozsah pH 9-5,5)
denitrifikace-přeměna dusičnanů na dusík a kyslík
Vyjmenovávat všechny bakterie,které se na celém procesu podílí se mi už nechce.
-Nebo stále máte pocit, že se vše ve vodě točí pouze kolem nitrifikace a denitrifikace???
Ne,nemyslím.
-Že v super moderních odchovnách jedou na čerpací hlavy a molitan???
Nevím,co si mám představit pod pojmem supermoderní pěstírna.V normálních pěstírnách honí vodu přes biomolitanové matrace.

Rybochovná zařízení neznám,přesto si myslím,že byť bych o výše uvedeném věděl sebevíc,u mnou chovaných ryb mě každotýdení řehole s výměnou vody stejně nemine(-:
zdravím
zdravím

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 15:16 - odpověď č. 184

Ta přeměna dusitanů na dusičnany je samozřejmě nitrifikace-chybička se vloudila(-:

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 15:39 - odpověď č. 185

Dubici
Máte pravdu,ale pozor,vy už mi zpětně za pravdu nedávejte,ať není přebratrotrikováno(-:
Jednou se mi bohužel u kanystru stalo,že jsem po návratu z dovolené přišel místo do haly do rybníka a od té doby jsem na ně jaksi zanevřel.A to se jednalo o údajně nejbezpečnější Eheimy.

Miran
Vidím to bratře v triku stejně jako ty(-:,nakonec třeba k I.Fuljerovi nebo HD jezdíme oba.Někdy přiberem Pietra-třetího bratra v triku a vyrazíme společně,dáme hovor,něco k snědku a třeba se vrátíme ještě s nějakou tou čudlou. I když já už asi ne,koupil jsem byt a čeká mě stěhování a omezené podmínky-to víš,synové se chtějí osamostatnit,tak co by pro ně tatík(stoletý kmet nad hrobem)neudělal(-:Asi si udělám jednu nádrž pro radost(starost)a už budu jenom sledovat,kam se nám ta hyper super moderní technika za pár let posune.POZOR,nemám absolutně nic proti pokroku,naopak.Třeba někdo vymyslí vodu,co se nebude muset pořád dokola měnit(-:(-:(-:a technika bude zbytečná.
zdravím

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 15:53 - odpověď č. 186

Pietro
Bratře v mikyně(-:,zřejmě jsem omylem vymazal tvou mailovou adresu,zkus se bratrovi v triku ozvat nebo mi radši rovnou pošli jedno balení NLS-c.f.,je li to možné,ju?
Zdravím a pěkný víkend přeje bratr v triku(-: Odcházím na dvě(-:

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 16:10 - odpověď č. 187

Vlasto ,bratře v triku gratuluji. Máš u mne chvalitebnou. Nikoliv za chybu ale za několik opomenutých detailů 
Deaminace je proces, při kterém jsou zpracovány aminokyseliny zbylé po mineralizaci.
Vzniká při něm čpavek NH3, který je ve vyšších koncentracích toxický. Více než 0,1 mg/l NH3 způsobuje poškození žaber, ještě vyšší koncentrace pak úhyn ryb.
NITROGENNÍ CYKLUS:schopnost asimilovat přímo plynný molekulární dusík tímto obohacují vodu o cenný biogenní prvek. Zvláštní skupinku bakterií tvoří tzv. vazači neboli fixátor vzdušného dusíku. U denitrifikace se zapomíná často na jednu věc – Denitrifikační bakterie redukují dusičnany na amoniak, popřípadě až na molekulární dusík. Tento proces ale nemají rádi rostlináři (holandská akvária) jelikož tak přicházejí o cenný biogenní prvek dusíku a přispívá i k nežádoucímu rozmnožení sinic. Je to paradox, ale prostě to tak příroda nastavila.
Ohledně rybochovných zařízení a filtrace: pěstírna je výraz tak pro huliče majoránky :-o
Ano jsou u nás takové ale ne pro komerční účely. Proto je asi neuvidí každý, pokud nemají den otevřených dveří. Vše je bohužel o penězích. Kdo vrazí peníze do čistění odpadní vody. Takové technologie mají ve výzkumném ústavu rybářském ale také v zoo .
Dík Vlasto za odpověď a užívej chmelového moku.

pietro
6. prosince 2013, 22:42 - odpověď č. 188

Pietro
Za chvalitebnou děkuji,bratře v mikyně,(co by za chvalitebnou dali ti dobří),o filtraci vím sice podle tebe asi h...o,ale naposled se pokusím zopakovat,že za prvé: chovám ryby a ne rostliny, rostliny jsou u mě až na druhém místě a i kdybych o ní(filtraci) věděl sebevíc (na výbornou)a byl jí schopen aplikovat v praxi,tak se nic nemění na tom,že pro AFRICKÉ CICHLIDY nahusto chované v obývákové akvaristice mě každotýdenní výměny vody neminou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Promiň Pietro,bratře v mikyně(-:(-:(-:,ale já to tak prostě vidím!!!
zdravím

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 23:00 - odpověď č. 189

Pietro
Jak jsem psal v č.169,v pohodě,vždyť o nic nejde(-: Je to jenom společná záliba v chovu Afrických cichlid z jezer Tanganika a Malawi(u tebe z Viktorčinýho jezera),bratře v mikyně(-:(-:(-:Souhlas?
zdravím

Vlastimil Šebesta
6. prosince 2013, 23:25 - odpověď č. 190

Já ti nic nevyčítám. Jsi kádr, jelikož napíšeš jak to je. Každý je hold zabezpečen v rámci svých možností. Záměr byl, aby se vše jaksi nepaušalizovalo. Fuj to je ale odporný slovní termín pro akvaristiku. Ale tato debata má svůj záměr. Každý má šanci přemýšlet jakou cestou půjde.
Zde ale nebyla zmíněna jedna důležitá věc. Vše funguje na velmi složité Mirko- bio-rovnováze.
Výměna vody je určitě nezbytná věc, bez toho nelze chovat vodní živočichy v řízeném prostředí.
Ale opět záleží na vybavení akvária nebo rybochovného zařízení. Myslím tech. vybavení filtračního zařízení atd.
A jakou funkci plní tato zařízení. Určitě si nemyslím, že o filtraci víš podle tebe hov. Ale jdeš cestou svého pohodlí a možné funkčnosti. Oba víme, že to co potřebuješ, nežije pouze v molitanu ale v celé nádrži. Mne je v celku tato debata ukradená. Ale mám rád, když si člověk neznalý může vybrat svou cestu díky takovým konstruktivním debatám jako zde. Také moc dobře vím, že ty a Mirek si to děláte po svém a určitě máte vaše ryby oba rádi. Tady vůbec nejde o vás dva ale o určitou problematiku, kterou vy dva prostě nemáte potřebu aplikovat dál nebo jiným směrem. Což je možná škoda. Jelikož některé věci lze provozovat velice jednoduše. Nemám rád, když někdo něco zatracuje a v životě to ani neviděl a nikdy nevlastnil. To ale není tvůj případ. Nebudeme zde slovíčkařit! Nebylo mým záměrem vás zesměšnit!!! Jen jsem uvedl jiný směr této debaty.

pietro
7. prosince 2013, 7:51 - odpověď č. 191

Pietro
Jasně Petře,beru to a v naprosté pohodě(-:
zdravím

Vlastimil Šebesta
9. prosince 2013, 15:29 - odpověď č. 192

Vlasto děkuju za vysvětlení, proč to tak děláme. Myslím, že to umíš vysvětlit lépe, než já. Petr nás má za mouly, kteří nevědí o filtraci nic a já mu to už vyvracet fakt nebudu.
Zvykl jsem si pozorovat své ryby a umím myslím poměrně dobře přečíst jejich chování a potřeby a navíc mě byví jadnoduchá a ůčinná řešení. To, co popisuje kupodivu chápu (on tomu asi věřit nebude), ale jak jsi správně popsal, u afriky to prostě dostatečně nefunguje a tak to nikdo nepoužívá a to ani HD ve své "supermoderní pěstírně". Tam problém ale jistě není a funguje to tam nějak všechno jinak a lépe, než všede jinde :-). Zdravím

miroslav kraut


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
Napište prosím číslo sedmset čtyřicet čtyři
tučně označené položky jsou povinné