sera med Professional Tremazol,nebo sera med Professional Flagellol

Po dlouhé době opět zdravím.Dlouho jsem zde nebyl a ani nepotřeboval poradit.Nicméně teď bych potřeboval znát názor,které z těchto léčiv použít.Poslední dobou jsem si všiml,že dvě ryby mají dost propadlé břicho.Potravu přijímají normálně,ale i přes to hodně hubnou.Jedná se o jednoho jedince Maingano a o jednu Demasonku.Ostatní ryby tento problém nemají.V akva plavou ještě Fire fish,Elongatus,Yellow,Saulosi coral red a Duboisky.Nejsem si jist,jestli je to nějaká tasemnice,nebo střevní onemocnění.Akva je zaběhnuté víc jak tři roky,výměny vody probíhají po celou dobu stejně-cca 2/3 týdně,krmení taktéž po celou dobu stejné-5x týdně flora,2x týdně san.Dnes jsem ještě snad po dvou letech změřil pro jistotu hodnoty vody.Ph-mezi 7,5 a 8,No3-mezi 25-50mg/l,tvrdost-30.Ta tvrdost se mi zdá strašně moc,dřiv jsem měl kolem 20.Ph stejné a No3 je dokonce nižší,než když jsem to kdysi dávno měřil skoro každých 14 dní.To jsem se motal pořád na hranici 50.Teď mám v akva víc rostlin,tak se to nejspíš trochu ustálilo.Jen pro doplnění,rozměry akva délka 160,výška 45,hloubka 60.Počet ryb ryb cca 60ks.Díky za každou radu,která bude k tématu.

klitosaurus-nepřihlášen

2.1.2014 0:06

Nikdo nic?

klitosaurus-nepřihlášen
2.1.2014 7:39

Otazka zni, jestli to nejsou samice, ktere vypustily mlade a to trva nejaky cas nez se zmatori.

melanochromis
2.1.2014 15:04

Nene,to samozřejmě vím.Ryby se mi množí pořád.To mám vysledované.Tyhle dvě ryby hubnou stále víc a víc i přesto,že nenosí a normálně žerou.Ta Demasonka je samec a ta Maingano je sice samice,ale nenosí a ani v poslední době nenosila.Vidím to na tu nemoc,ale nejsem si pravě jis,co to je a jakej lék tedy aplikovat..........

klitosaurus-nepřihlášen
2.1.2014 15:15

Jestli máš podezření na nějaké střevní parazity, tak nasaď léčbu prostředku na střevní parazity a preventivně přeléč nádrž. Tebou popisovaná léčiva jsem nikdy nepoužíval ale předpokládám že je u nich přilžen návod kčemu slouží. Nikdo ti zde nic jiného zřejmě neporadí, aby nedostal zpucováno od zdejšího vrchního felčara ryb. Ten ti napíše že nemá křišťálovou kouli, tak neví co tvým rybám je a když to budeš chtít vědět, tak by si mu musel poslat zdechlou nebo utracenou rybu, aby ji kuchl a potom ti zde sdělil, že šlo a jakýsi vzácný rybí moribundus.

hr:-)
2.1.2014 16:52

No ten Tremazol je prý účinný proti žaberním a kožním červům a tasemnicím a také proti metagenetické motolici.Flagellol je zas na odstranění střevních bičíkovců a dalším jednobuněčným střevním parazitům.Původně jsem se přikláněl k použití toho druhého léčiva,tedy Flagellol,neboť jsem si myslel,že to budou ty střevní paraziti.Ale zas na druhou stranu při střevních parazitech by se měla dutina břišní spíš zvětšovat ne?Mě ryby hubnou.Tím pádem mi to víc hraje na tu tasemnici a tím pádem léčit Tremazolem.Možná to zbytečně řeším a kdybych preventivně přeléčil celé akva oběma léčivy,několik dní po sobě,tak bych měl klid.Je mi jasný,že nikdo tu není jasnovidec,ale základní informace je taková,že ryby i přes to,že normálně žerou,tak hubnou.

klitosaurus-nepřihlášen
2.1.2014 17:22

Máš tam docela hodně ryb a ještě dost namixované, nakrmit rovnoměrně takové množství je docela těžké. Je klidně možné, že se prostě pořádně nenažerou. Jak jsou ty ryby staré a velké? Jak jsou na tom sociálně? Je také možné, že je to v akváriu přestalo bavit a rozhodly se zemřít:-), to se občas prostě stává, zvláště při větších počtech ryb.

Martin_Parizek
2.1.2014 20:57

Jediné co ti mohu doporučit ryby odlovit a umístit do jiné nádrže. Ryby pravidelně krmit a pozorovat. Pokud se jejich zdravotní stav a kondice nezlepší, můžeš je rovnou utratit. Nacpat do akvária léky umí každý hlupák ale mít o těchto věcech důležité informace a popřípadě je zužitkovat je odlišná situace. Ryby mohou trpět vnitřními parazity, které nelze jinak přesně diagnostikovat než rybu nechat někde někomu odborně vyšetřit. Radek ti zajisté velice rád poradí na koho se obrátit. Řeknu ti to narovinu tvé ryby tady borci prodávají cca za 20,-Kč. Recept+krabička Entizolu cca 70,- Nepočítám náklady na PHM ,elektriku,vodu atd. Zdali máš pocit, že to je jinak???

pietro
3.1.2014 7:21

Je mi jasný,že nemám žádné vzácné ryby,ale přeci jenom je to živý tvor a jestli je jeho cena 20kč,nebo 620kč je v tuhle chvíli jedno.Nejde až tak o ty dvě ryby,jako spíš mít jistotu,že se to nepřeneslo na ostatní ryby.Proto to chci preventivně přeléčit.Pro Martin Pařízek:ryby jsou dospělé a starší než akva,takže cca 3,5roku.Kupoval jsem je ve velikosti asi 4cm přímo v pěstírně tlamovců nedaleko bydliště.A mimochodem 20kč nestáli :-) Průměrná cena byla kolem 40kč.Ryby jsou v pohodě,většinou se nervou.Kupodivu svádí souboje pouze samci Saulosi coral a to jen mezi sebou i když mi dost lidí varovalo,že Demasonky jsou prevíti a budou prohánět všechny ryby v akva.Mohu říct,že jsou to nejmírnější ryby v akvu spolu s Duboisema.Taky mi zde na foru jeden nejmenovaný velkochovatel napsal,že mi ty duboisky mezi malawkama nevydrží a pojdou než vyrostou.Samozřejmě že se tak nestalo.Akvaristikou se zabývám cca 20let a začínal jsem právě s tlamovcema.Po několika letech jsem je vyměnil za perlovky a před cca 3 roky se k nim vrátil.Za celou dobu jsem léčil pouze dvakrát krupičku,kterou jsem si přines od rybníka s perloočkama a pak asi před dvěma lety jsem léčil úspěšně (díky radě zde na foru)entizolem.Takže s léčením moc zkušeností nemám.Proto jsem se ptal.Jasně nacpat do akvária léky umí každý hlupák,to je pravda.Proto jsem chtěl radu od někoho zkušenějšího,než jsem já,abych tam bezhlavě jen něco nenalil.Nechat ryby chcípnout umí taky každý hlupák.Možná jsem měl otázku formulovat jinak.Měl jsem napsat,že mi v akvu plave 60ks dospělích Ilangi.Za těch cca 30 tisíc by už stálo za to akva přeléčit,ne? :-)

klitosaurus-nepřihlášen
3.1.2014 9:13

K č.5 tasemnice je taky střevní parazit a co se týká zvětšení dutiny břišní, tak k ní dochází pokaždé jinak, záleží na příčině. Jestliže je ryba ucpaná a nemůže se vyprázdnit, tak se nafukuje od začátku problému, ale to jde ruku v ruce s odmítáním potravy. U parazitú v trávícím traktu jde v první části o hubnutí a až později se břicho nafukuje. No vidíš, je to jak jsem ti psal. Prostě když máš podezření a trochu rybá rozuzmíš,tak je dobré přeléčit a když se projeví kladný výsledek, tak je to dobře, když ne, tak můžeš postupovat jak ti radí Petr. Za mě platí skoro to samé s tím hlupákem jako u něj, ale s tím že utratit ryby umí každej hlupák.

hr:-)
3.1.2014 11:42

mám za to, že maingana i demansonky jsou nějak krátkověké ryby, tedy alespoň na udržení dobré kondice, 3,5 leté maingano už prostě může být hubené, protože je staré. Ale nemám s tím přímou osobní zkušenost. Podle mě je infekce tasemnicemi, hlísty a spol u ryb v akvarijních podmíkách poměrně vzácná, pominu li importy apod. Vykukuje jim něco z konečníku, když jsou v klidu? Výkaly:-) mají standardní barvu a tvar? Chovají se ty ryby jinak normálně-tedy nestraní se ostatních, ochotně žerou, neotírají se, dýchají normálně, jsou standardně vybarvené...atd Zkusil bych je oddělit a dokrmit, jak píše Pietro, pak léčit. ovšem-chceš-li tam nalít tremazol, či flagellol, tak ho tam klidně nalej, rybám to neuškodí, možná i pomůže:-)) Jinak dobrý lék na helminty a spol je veterinární přípravek Flubenol.

Martin_Parizek
3.1.2014 12:42

Píši to čistě z důvodu, aby tady nevznikl povědomý pocit marnosti. Martin zde uvedl věk ryb což je jeden z možných faktorů, který nepříznivě ovlivňuje kondici a zdravotní stav jedinců. Má zkušenost je asi taková pokud určitý druh ryby dosáhne určitého stáří, mohou u něho vznikat různé tělesné deformace, jelikož jeho kondice s přibývajícím věkem klesá. To samé si myslím o obranyschopnosti, metabolismu a celkovém posouzení klinického stavu ryby. Je to jedno, zdali je to ryba, nebo jiný větší organismus. Vše také záleží na různých chovných a výživných podmínkách určitého jedince. Pokud by byly ryby infikovány, již zde zmíněnými helmintózní organismy určitě by se nějak projevovali. Také tyto organismy potřebují k svému úspěšnému dokončení určitý cyklus, který v akváriu jaksi není vždy možný. Jen pro tvůj přehled. Podle systematické příslušnosti se původci hlemintóz dělí do těchto skupin. Monogenea Termatoda (motolice) Cestoda (tasemnice) Acanthocephala (vrtějši) Nematoda (hlístice) Hirudinea (pijavice)neboli pijavky. Léčba toho všeho není žádná sranda ale velmi zdlouhavý a náročný proces. Lék, který doporučil MP je celkem spolehlivý preparát na tyto potvory. Samozřejmě léčiv je mnoho a každé má své specifika na určitou chorobu tak jako u lidí tak i u zvířat. Pro pocit uspokojení tvých potřeb raději nejdříve použij zmíněný Entizol a zdali se vše nezmění, můžeš ještě přidat Flubenol. A sám vidíš, že jsme nic nevyřešily, jelikož tam stejně něco naliješ a můžeš se jen modlit, aby něco zabralo. To celé je tzv. Pokus- Omyl. Záměrně jsem neuvedl početnou skupinu dalších střevních nepřátel bičíkovců. Téma na další debatu.

pietro
3.1.2014 14:28

Áno, súhlasím s Pietrom, je to debata na samostatnú tému. Liečba rýb bez skúseností a schopnosti diagnostikovať ochorenie je len ten spomínaný pokus-omyl. A to majú ľudia väčšinou obmedzené vedomosti o spektre ochorení a tak ich pri vychudnutej rybe napadnú 2 alternatívy a podľa toho liečia...a často neúspešne, pretože liečia úplne niečo iné a liečivami skôr zaťažujú už aj tak oslabený organizmus. A to už nehovorím, keď preliečuje pre istotu celú nádrž. V tomto prípade, čo uvádza klitosaurus...a čo keď môj názor je, že je to mykobakterióza, čiže napr. TBC? Proste možností je veľa a nie je možné liečiť len tak od brucha. Preto je aj ťažké dať odpoveď na položenú otázku.

canart
3.1.2014 17:52

Ok,děkuji za rady.Nasadím tedy entizol,ten mam doma,dávkovaní a dobu léčby vím.A pokud bych někdy v budoucnu použil ten Flubenol,tak ten se do akva dávkuje jak?Jinak pro MP ryby normálně žerou,nestraní se,z konečníku nic nevyčuhuje a barvy mají taky normální.Ten tvar samozřejmě ne,mají propadlé to břicho a ještě jsem zapoměl napsat,že přímo v oblasti konečníku to dělá jakousi ostrou hranu.Zkoušel jsem to i fotit,ale nedaří se.Jsou až moc živé,než abych je zachytil v klidu.pokud by se stranili ostatním,tak by to bylo jednodužší.

klitosaurus-nepřihlášen
3.1.2014 19:05

Flubenol 5% Popis:Bílý prášek, nerozpustný ve vodě. Aktivní látka je flubendazol (benzemidazol?). Je to širokospektrální anthelmintikum. Někdy se rozpouští v organických rozpouštědlech. Dříve se rozpouštěl v dimethylsulfoxidu, ale pro jeho velkou nebezpečnost byl vystřídán acetonem. Aceton je rybami dobře snášen. Aceton je nebezpečný až v koncentracích 100x větších než se používá. Aktivní látka je FLUBENDAZOLE. Velmi aktivní antiparazitický lék, který po jednom dávkování zabije tasemnice a motolice (ve všech stádiích). Rovněž účinný proti hlístici Nematoda jako je Capillaria. Při použití zvětšete vzduchování. Po aplikaci se flubenol sráží na předmětech v akváriu. Také lze očekávat bakteriální přemnožení projevující se průhledným filmem na stěnách a dekoraci. Nutné důkladné očištění po ukončení léčby. Dávkování 1:200mg/100l rozpustit v 5ml acetonu (aceton rozpouští plasty). Po pár minutách míchání vznikne mléčně zabarvený roztok, který se vylije rovnoměrně po celé hladině. Po 5-8 dnech začněte lék z vody odstraňovat postupnou výměnou vody. Voda může být trochu zakalená. Dávkování 2: Přidejte 100mg flubenolu do 100g krmiva. Krmte 5x každý druhý den. V těchto dnech krmte jen jednou s normální stravou. První hlístice začnou umírat po 8 dnech (žaberní červy), po 10 dnech Oxyurida a Capillaria až po 15 dnech. Vajíčka v samičkách jsou ničena již po 2 dnech - již nejsou viditelné ve výkalech. Dávkování 3: 200mg/100l. Rozpusťte ve nádobě s vodou a dobře a dlouho míchejte. Po 6 dnech vyměníte 30% vody. Souhrn údaju o přípravvku ti pošle e-mailem v případě zájmu.

pietro
3.1.2014 19:23

Díky.zkusim teď ten entizol a uvidim,jak to zabere.

klitosaurus-nepřihlášen

VLOŽIT ODPOVĚĎ