tlamovci.cz
tlamovci.cz


Příprava zákazu dovozu WF ryb


Tohle mi poslal německý kolega. Když se jim to podaří prosadit, tak to bude v Čechách coby dup.


Hynek Dařbujan
31. ledna 2014, 19:33


31. ledna 2014, 19:53 - odpověď č. 1

Už se prober, ty a ji ostatní patolízalové a začněte přemýšlet něž sáhnete na tu klávesnici.
Proč zde neustále přispíváte svejma poklonama,?, to je tak ubohé.
Nebo snad toužíš, aby ti MK napsal, že ti děkuje za uznání a váží si toho že i když kolikrát píše o hovně, tak pro tebe je to zdroj informací?
:-)))))))

janajana
31. ledna 2014, 20:00 - odpověď č. 2

To bude voda na mlejn pro překupniky,načerno se dá sehnat všechno,cena bude dvojnásobná,českej člověk je blbej,koupí všechno.

Sony-na mobilu
31. ledna 2014, 20:46 - odpověď č. 3

HD: U ryb to asi půjde tak nějak přežít. Byť to není radostná novinka. Ale u mnoha větších zvířat by to mohl být problém. Některé druhy se dováží a omezení nebo zákaz dovozu nejspíš zapříciní jejich vymizení z chovů v EU.
Janajana: Co hulíš za materiál? Očividně ti to nedělá dobře...

fajanek
31. ledna 2014, 21:54 - odpověď č. 4

U ryb jsem myslel sladkovodních. Moře by asi bylo dost v čudu. Ale to víte sám nejlíp...

fajanek
1. února 2014, 15:32 - odpověď č. 5

Je evidentní že akvaristika má podíl na mizení druhů z volné přírody. Přitom je obtížné regulovat vývoz ryb z chudých zkorumpovaných zemí.Hledá se způsob jak omezit poptávku. Plošný zákaz zamezí, aby si mohl každý nakoupit WF rybu. Domnívám se, že dopad černého trhu bude výrazně menší než volný prodej WF ryb.

Prostě lidí je jak sr...., ale saulosek ve volné přírodě jen už několik desítek na několika stovkách m2 na jednom místě na světě, tak co s tím? Povolit nákup WF, kromě ZOO i svědomitým chovatelům? Jak se tento ušlechtilý chovatel pozná, kdo a jak to bude regulovat, za jakou cenu? Kdo bude sponzorovat případný návrat, genetické testy atp. rybek zpět do volné přírody? aj.

Není to jednoduché, ale žijeme v době plného sobectví. Ostatně kolik témat na tomto webu se věnovalo zájmu lidí o ohrožené druhy z oblasti Malawi a T? a kdo zde navrhl podpořit fond jako je např. tento?
http://www.cichlidpress.com/smgfund/smgfund21.html

Akvaristika hodně z přírody vzala, hledá se způsob jak to přírodě vrátit, minimálně tím, že zachováme to co je, tam kde to jde co možná nejdéle.... Źádné řešení není ideální. Výše uvedenou přípravu zákazu dovozu WF ryb chápu proto jako reakci na současnou znepokojivou situaci, s kterou se musí něco dělat, respektive s kterou se nedělá téměř nic.
Gib


Přehled ohrožených ryb dle oblastí je zde:
http://earthsendangered.com/search-regions3.asp

Zajímavá diskuse je např. zde:
http://forums.eastcoastcichlids.org/archive/index.php/t-13116.html

Další zajímavé informace o sladkovodních ohr. rybách je zde:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/izy.12019/full

gib
2. února 2014, 12:44 - odpověď č. 6

Velice rad pomuzu prirode,kterou lide nici. Souhlasim se zakazem dovozu WF ryb.A kdo s tim nesouhlasi,tak je sobec.Kdybych nasel nekde na netu petici,ci nekdo me zastavil a chtel podpis,ihned ucinim a dam dokupy,co nevic svych pratel a znamych,aby tez ucinili.Mam rad prirodu,pac rad do ni chodim.

Guru
2. února 2014, 18:56 - odpověď č. 7

Úplný zákaz dovozu WF ryb( a ne jen jich) je nesmysl. Je třeba sem tam oživit krev z volné přírody. Jinak by brzy ty naše odchovy zdegenerovaly neustálým množením stejné krve. U studenokrevných živočichů to ještě není tak zlé jako by to bylo u teplokrevných.

wladys
2. února 2014, 21:06 - odpověď č. 8

K příspěvku č.1 janajan, nechápu co chtěl autor, zkopírováním mého textu, týkajícího se jiného vlákna, říct.
Janajano, když už chceš citovat klasika, tak to alespoň napiš nebo zdůrazni úvozovkama. Jestli tedy víš co to je.

K tomu tématu bych jen napsal, že jsem pro, aby se odchyty pro komerční účely omezily, nebo zakázaly a byly povolovány pouze na speciální povolení.
Tím by ale stoupl černý trh, pytlačení a podobná problematika, kterou je možné sledovat u např... kriticky ohrožených druhů, které i přesto někteří úchylové touží mít doma a proto mají pytláci kšeft.
Pytlačení ale bude rozhodně menší zlo, než komerční odchyt.

hr:-)
2. února 2014, 21:14 - odpověď č. 9

Teď jsem si přečetl předchozí reakce a gip to napsal přesně.

Wladys, je možné to dělat jako Zoo.
Vždiť v naší republice a okolní evropě a světě je tolik chovatelů co mají rozmatintou krev svých chovanců, že kdyby se například na deset let stopl např odchyt u Malawi, a chovatelé by mezi sebou spolupracovali na bázi nějakých výměn "plemenitby" tak by se jim nic nestalo. Určitě by to nějak šlo když není problém si vyčachrovat a sehnat ryby z Afriky, tak proč ne z republiky nebo Evropy.
A za těch deset let, by se podle mě na některých kritických lokalitách v jezeře populace ohrožených druhů lovem člověka, pro akvaristické účely, jistě zlepšilo.

hr:-)
2. února 2014, 21:17 - odpověď č. 10

Sorry gib :-)))

hr:-)
3. února 2014, 8:50 - odpověď č. 11

Tyhle zákazy se sice tváří šlechetně, ale mají jediný úkol a to ten, aby mohli úředníci vykazovat nějakou činnost. Dříve šlo předkladatelům tzv. o to aby se ochránila příroda a tvrdily, že tu a tam je určitý druh ohrožen a proto se nesmí importovat do Evropy. Teď objevili zase něco nového a tvrdí, že jsou ryby chovány v nevyhovujících podmínkách. Prostě co není tzv. domácí zvíře, tak by se nemělo doma chovat. Z tohoto důvodu tyto úředníky nebudou zajímat argumenty např. Wladyse.
Uvedu jeden příklad z praxe, jak mohou být podobné zákazy kontraproduktivní. Dříve, když indián ulovil pěkného rejnoka, tak ho prodal a za získané peníze se najedla celá vesnice. Po zákazu exportu rejnoků, se nají pouze ten jeden indián.

Hynek Dařbujan
3. února 2014, 9:30 - odpověď č. 12

Hynku, to přirovnání s indiánem je sice pravda, ale ve finále to vyzní tak, jako by se teď muselo ulovit více rejnoků nebo ryb, protože když je indiáni nemohou prodat v malém množství , aby nasytili rodinu, tak budou muset více chytat.
Já se na to dívám ale tak že domorodci, kteří loví pro potřebu obživy, chytnou a zkonzumují právě méně zvířat, protože chytají jen tolik, co zkonzumují.
Naopak u prodeje, čím více chytí, tím více bude peněz, za které si mohou pořídit, donedávna pro ně, nepotřebné krámy.
U systému chytání na jídlo většinou nechytají více něž snědí, jinak by se jim to stejně zkazilo.
A domorodci vždy uměli na svou obživu lovit tak, aby si nezdecimovali druhy jimi lovené.
Tady se ale už dostáváme do trochu jiných sfér problematiky spojené s ochranou přírody a tím že lidstvo, teda hlavně populace, která si říká vzdělaná, jako by ti indiáni a jiní žádné vědomosti neměli,
:-( se neustále sere kam nemá a staví v chudých Afrických vesničkách školy, nemocnice a kostely.
To samé se děje pod záštitou jakési pomoci nejen v Africe, ale na celém světě, kde jsou ještě nějaké, podle našich měřítek, primitivnější kultury. No a výsledek je indián s rolexkama na ruce, které nepotřebuje, oblečenej do soupravy adidas, toužící mít doma elektřinu a televizi a jeho děti, aby chodili do školy. Tahle pomoc obohacuje tyhle dřív přirozeně žijící a umírající lidi o to že jejich populace roste a s tím rostou jejich nároky. Tak co postavme všude města školy a nemocnice. Všechny domorodé kmeny naučíme věřit v jednoho boha a uděláme z jejich dětí promované ing, nebo Lékaře.
Proč????? Protože masáž z naší strany "vzdělané" populace je tak obrovská, že tím jak těmto "chudákům" pomáháme, tak je vlastně přivykáme na náš otrocký systém majetků, peněz a problematiky s tím spojené a jejich kulturní hodnoty, se kvůli takové posrané globalizaci vytrácí a s tím jde ruku v ruce právě i ta devastace přírody.
Celé je to jednoduché, ale bohužel stroj už je v pohybu a takovou mašinu jen těžko někdo zastaví.

hr:-)
4. února 2014, 14:02 - odpověď č. 13

Osobně se přikláním k názorům v odpovědích č. 7 a č. 11.
Navíc nebýt u některých druhů zvířat chovu v lidské péči, dávno by zmizely z povrchu planety. Přitom jejich vymizení v přírodě nezavinily odchyty pro zájmový chov, ale zničení jejich přirozeného prostředí při těžbě surovin nebo prostě roztahovačnost lidské populace.

Miroslav Kraut
4. února 2014, 14:29 - odpověď č. 14

No ale rozhodně tuto zásluhu o zachováni mizejících druhů mají spíše nějaké záchranné stanice, které se těmto mizejícím druhům věnují a mnohdy je i úspěšně navrací do přírody a ne obývakovej nebo profi komerční chovatel, kvůli kterým se právě tyhle divoká zvířata chytají nejčastěji a tak já zase nesouhlasím, jak jinak :-))),než tady z misterm jediného správného názoru MK.
Když už jsme na stránkách o afrických tlamovcích, tak kdyby nebylo chovatelů, kteří by poptávali divoké formy ryb, tak by se asi těžko zdecimovaly některé druhy, na některých lokalitách jako je tomu údajně např... na Tanganice, že?
Pochybuji, že by si černoušci kurvili sítě, někde v kamenitém dnu aby tam chytli pár tropheusů.
Domorodci na svou obživu loví na těchto jezerech jiné čudly a jejich populace nejsou lokálním rybolovem nijak ohrožené.
Nazdar bazar Mistře nejsprávnějších názorů.

hr:-)
4. února 2014, 16:55 - odpověď č. 15

Radku, opět zbytečně přitápíš pod kotel. MK, HD, ty a já jsme jen vyjádřili své názory a netřeba je takto zbytečně komentovat. Šlo to napsat bez těch zbytečných invektivů. ;-)

wladys
4. února 2014, 19:47 - odpověď č. 16

Wladys, ty invektiva má u mě mistr Kraut schované minimálně až do letošních vánoc.
Jestli tě zajímá proč, tak rád odpovím.
Kdyby sis všíml, tak v některých posledních diskusích, i když jsem na mistra reagoval slušně a bez narážek, nebo jsem dokonce na něj nereagoval vůbec, tk on mi s chutí dával najevo své simpatie ke mě, reagováním jako že jsem internetový znalec, debílek a že mé psaní jsou blitinky a podobné, už si nezpomínám.
Potom je také mistr dobrej pisálek a umí urážet i bez použití oněch invektiv a proto mu nepořestanu servírovat jeho vlastní kuchyni.
Doufám že jsem můj postoj k tomuto ubožákovy vysvětli dost jasně.
Závěr je tedy jednoduchý a opakuji to zde a jinde neustále.
Bavím se slušně se slušnými lidmi, pitomce posílám do hajzlu.
Hezký večer.

hr:-)
4. února 2014, 21:01 - odpověď č. 17

Za pravdu se každý zlobí. A na každého jednou dojde.
Pochybuji, že by si černoušci kurvili sítě, někde v kamenitém dnu aby tam chytli pár tropheusů.
Domorodci na svou obživu loví na těchto jezerech jiné čudly a jejich populace nejsou lokálním rybolovem nijak ohrožené.
Nazdar bazar Mistře nejsprávnějších názorů.

janajana
5. února 2014, 7:37 - odpověď č. 18

Janajana, dost dobře nerozumím tvým reakcím, kdy napíšeš nějakou hlášku a zkopíruješ můj text, nebo jen zkopíruješ text samotnej, jako v odpovědi č.1.
No ale když to jinak nejde, tak prosím, každý ať "svůj" názor dává najevo jak je libo.

:-)
5. února 2014, 7:40 - odpověď č. 19

Ehmm... zapoměl jsem v č.18, před smajlíka jaksi vepsat své iniciály.

hr:-)
5. února 2014, 14:52 - odpověď č. 20

To 16, chce to trochu klidu a psát správně česky, jinak se toho zase někdo chytí. (simpatie apod.)

Tester
5. února 2014, 15:08 - odpověď č. 21

Testr, vím že s tou gramatikou jsem někdy dost vedle, ale alespoň, teda doufám, že obsah je srozumitelnej. :-)))
Kdo se chytá na pravopis, dostane odemě jasnou odpověď :-)))

hr:-)
5. února 2014, 17:45 - odpověď č. 22

on mi s chutí dával najevo své simpatie ke mě, reagováním jako že jsem internetový znalec, debílek a že mé psaní jsou blitinky a podobné, už si nezpomínám
vím že s tou gramatikou jsem někdy dost vedle
ostuda

janajana
5. února 2014, 18:42 - odpověď č. 23

janajana:panebože co ty seš za uchyla,hr je proti tobě břídil,ten aspoň mluví k tématu,sice někdy sprostě,ale přece,běž se léčit.

Sony12345
6. února 2014, 15:46 - odpověď č. 24

Celkový počet reakcí na téma k dnešnímu dni cca. 24 z toho max. 10 „věcných“, zbytek spam. Jediné pozitivní na tomto výsledku je, že téma o zákazu odchytu WF ryb dosáhlo větší zájem, než téma „přísavka útočí na šneka“.
Níže jsem vypsal argumenty proti zavedení zákazu WF ryb uvedené dosud v rámci této diskuse:
- obava z nárůstu ceny z důvodu přesunu obchodu na černý trh
- obava z vymizení některých druhů z chovů v EU
- obava o zdegenerování vlastních ryb
- je to čistě byrokratické rozhodnutí
- obava o zchudnutí oblastí, kde místní lidé na prodeji WF ryb profitují
Argumenty mě jen utvrdily v tom, že je třeba dovoz WF ryb regulovat. Prostě nelze, aby kdokoli, kdo si pořídí akvárko, tak si mohl koupit WF ryby, pokud je zřejmé, že u určitých druhů a není jich málo, je příčinou jejich úbytku akvaristika.

Gib
6. února 2014, 16:32 - odpověď č. 25

Neviděl bych to tak černě, někdy v 90. letech byly nástiny omezení akvaristiky na konkrétně vyjmenované druhy, přesně z důvodu omezení "trápení" zvířat v zájmových chovech. Byly tam 3 živorodky, dva tlamovci, čtyři parmičky atd. I o to vyšel článek-posledních 100 dní akvaristiky. Nějak se to nerealizovalo.
Co se týče WF ryb- většina se jich začne deklarovat jako odchovy z "farem". Korektní Němci to možná rozlišovat budou, zbytek světa pojede vesele dál.
Jinak se s případným zákazem smířím.
Potřeba nové krve je iluzorní-u neonek po ní nikdo nevolá:-)
a třeba u šlechtěných pavích oček je vyloženě kontraproduktivní:-)
aspoň si lidi začnou více vážit svých vlastních ryb a budou se snažit pracovat na kvalitních odchovech.

Martin_Parizek
6. února 2014, 22:22 - odpověď č. 26

Gibe ty se asi moc neorientuješ v cenách divokých ryb,když tu napíšeš,že kdokoliv kdo si pořídí akvárko si koupí WF ryby:-))tady mají lidi problém zaplatit 20kč za 1rybu,natož aby platily 300kč za obyč mbunu,500-600 za nějakou raritku.Myslím,že život ryb z jezera není ohrožen jejich komerčním lovem,ale spíš životem lidí kolem toho jezera.
Tyhle nařízení jsou jen účelové aby se udělalo něco co zvedne cenu,myslím,že ten boom dovozu divokých ryb je dnes třetinový.

miran
7. února 2014, 9:01 - odpověď č. 27

Mirane uvědom si ale že se ryby nevozí jen na Ostravsko kde mají lidé problém zaplatit 20 kč za rybu, nebo do zbytku ČR, kde mají vůbec někteří problém zaplatit 20 kč za cokoliv, ale do celého světa a ten odbyt importů je obrovský.
například u mořské akvaristiky je to dost velký problém, kde se dost ryb odchytává z přirozeného prostředí hlavně kvůli tomu že se prostě v zajetí nemnoží.
U sladkovodních ryb z mnoha biotopů, kde se tyhle ryby chytají, se postupem času a návyků lidstva, si koupit co chtějí, stala z odchytů a následného prodeje jakási rutiní činost a byznys a mnohé druhy jsou právě touto činností na mnoha místech v dost kritických stavech.
Nelze podceňovat tyto fakta na základě lokální lakoty obyvatelstva nějakého kraje, nebo země.

hr:-)
7. února 2014, 14:15 - odpověď č. 28

miran: už jsem Ti chtěl psát, že seš z nějakýho lacinýho kraje:-)), a vono máš pravdu, ty Malawi ryby sou docela levný, v porovnaní s Tanganjikou.

Martin_Parizek
7. února 2014, 22:49 - odpověď č. 29

tak martine zase u některých ryb ten rozdíl moc velký není,protože některé malawi se třeba hůře loví,jsou celkem vzácné druhy a cena je stejná jak za wf tropheuse nebo dokonce drahší.Samozřejmě z tanganiky jsou taky pecky,které stojí úplný majlant viz gibberosy,petro red bulu jiné raritky jako greenwoodochromis a jiné.Co si myslím je ale problém pohybu lidí kolem jezera,protože dochází asi k daleko většímu znečišťování vody samotné,což se asi taky projevuje na těch rybkách,aspoň si to myslím:-))

miran
11. února 2014, 16:56 - odpověď č. 30

miran: mi jen překvapily poměrně nízký ceny některých mbun, to je celý:-))
jinak největší podíl na ceně ryby má doprava a mrže obchodníka, přímo u zdroje sou docela levné všechny, jedno jestli Malawi nebo tanganjika:-)

Martin_Parizek
15. února 2014, 4:42 - odpověď č. 31

Já za sebe jako amatéra,který chce mít krásné ryby v krásném akva,musím říct,že jsem rád,že mám ryby,které už několik generací prožily v akváriích,jsem rád,že tím nijak neohrožuji volně žijící populace.
Chápu potřebu čerstvé krve pro pěstírny,ale honba za první generací WF ryb mi přijde až úchylná,navíc pokud je populace v jezerech již řádně probraná ,to nakonec může být úplně k ničemu...
Myslím si prostě,že hobíci by měli mít doma pěkné ryby a né vzácné rarity nebo obtížně se v zajetí množené ryby,ty patří do zoologických nebo záchraných stanic atp.
Nelíbí se mi třeba mořská akvaristika,kde většina ryb je odchycena v moři a v podstatě umírají umučeny zajetím po pár letech...
Jsem prostě za,aby "obyčejní" akvaristé měli doba "obyčejné" dobře se v zajetí množící ryby

KOMOŇ
15. února 2014, 11:55 - odpověď č. 32

Komoňi to je tvůj subjektivní dojem,že máš krásné ryby.Až uvidíš stejný druh,který tobě plave doma a bude WF nebo F-1 tak pak pochopíš a uvidíš ten rozdíl.není to žádná ůchylka ani výsada pěstíren mít Wf nebo F-1 v dnešní době.

miran
15. února 2014, 13:14 - odpověď č. 33

miran: joo? třeba ty tvoji swedeni sou wf nebo F1?:-)
viděl si někdy wf neonku a fx neonku?:-)

máš pravdu asi tak na 10%:-)

Martin_Parizek
15. února 2014, 18:24 - odpověď č. 34

Pár poznámek k tématu.
Mořské ryby se sice většinou nedaří odchovávat, ale v akváriích žijí déle než v přírodě. Obecně odlov pro akvaristiku stavy mořských ryb v moři až na výjimky neohrožují. Smutná pravda je, že když neskončí v exportní stanici, tak je často čeká mnohem horší osud a to že slouží jako hnojivo na poli.
Větší škody v moři bývaly způsobeny exportem korálnatců, dnes se však dováží z velké části koráli pěstovaní v podvodních farmách.
Osobně vnímám mořská akvária z hlediska ochrany positivně, protože si mnoho lidí řekne, když vidí tu krásu, že tohle by se mělo opravdu chránit.
Korálové útesy jsou dnes nejvíce ohroženy znečišťováním moří.

Naprosto opačná situace je u afrických jezer. Zde nějaké civilizační znečišťování neprobíhá, protože pobřeží jezer v příkopové propadlině je z velké části nepřístupné a tak stavba nějakých fabrik zde opravdu nehrozí. Bohužel, hrozí zde ale zdevastování jednotlivých populací ryb, žijících na poměrně malých lokalitách. U těchto druhů je velká škoda, že si je může koupit, každý kdo na ně má.
Pravda je ta, že některé druhy (např.Tropheus) jsou jako WF či F1 lépe zbarveny a i více se množí. Značí to jen jediné – NEUMÍME TYTO RYBY CHOVAT.
Naopak jsou v jezeře druhy,které jsou krásné a v pohodě se množí po mnoha generací, např.Cyprichromis.

Hynek Dařbujan
15. února 2014, 20:45 - odpověď č. 35

Martine kdyby si měl trochu přehled tak by jsi věděl,že Sweden jsou vyšlechtěný druh,který v jezeře nežije.Co se týče ryb Wf a F-1 tak je to nejlepší chovný materiál s tím nejlepším genofondem.stačí si prohlednout kvalitu některých druhů,které tu jsou chovány x let bez oživení genetických informací a vidíš.kratší prsní ploutve,celková finální velikost,celkový tvar,ryby,které se třou ve 4cm to není normální,celková barva a další věci.Už se to tu probíralo několikrát a jestli mám pravdu z 10% podle tebe je mi úplně fuk.

miran
15. února 2014, 20:51 - odpověď č. 36

Hynku neměl sem na mysli továrny,ale to,že se k tomu jezeru stahují domorodci,jelikož u jezera je pravděpodobnost sehnání potravy.A myslím si,že tam nějaké vymoženosti moderní doby taky dorazily,a díky absenci kanalizace jde vše do jezera.aspoň si to myslím:-))

miran
15. února 2014, 23:47 - odpověď č. 37

miran: joo tak vyšlechtěný? nemaj tedy uplně uniformní genofond? podivný barvy? divný ploutve a netřou se náhodou v 5 cm?:-))
já klidně přiznám, že mám wf ryby jen kvůli tomu, že se líp množí, viz HD, nedělám z toho nic světobornýho, protože takovouhle rybu si může koupit uplně každej, kdo je za ní ochotný zaplatit..., ale vychovat si dobrý chovný ryby z malejch prcků, to už chce něco víc.
btw-fakt si myslíš, že nemám přehled?.-)že sem třeba swedeny neviděl naživo?.-)

Martin_Parizek
16. února 2014, 0:10 - odpověď č. 38

Tak pokud se ptáš na to jestli jsou moje sweden wf nebo f-1 tak asi ne a nějaké spekulace nech stranou.Jinak mojí sweden se vytřeli poprvé až měli 9cm.teď jsem vyměnil pár kusů z člověkem co má sweden z chovu ve švédsku,kvůli dalšímu kvalitnímu genofondu.Myslím,že jsme tu řešily porovnání kvality wf f-1 versus kvalita f-x,kde jsem odpovídal Komoňovi.Já osobně svůj nejkvalitnější odchov vyměním z jiným kvalitní chovatelem za jeho nejkvalitnější materiál,své odchovy do svého odchovu vůbec nezařazuji.Takže nechápu co tu řešíš?jestli máš přehled je super,ale poděl se o něj z někým jiným.

miran
16. února 2014, 0:54 - odpověď č. 39

já si z tebe dělám jen legraci, bo na jedné straně vyzdvihuješ wf a f1 a na straně druhé Ti nedělá problém chovat akvarijně vyšlechtěné ryby. O swedenech se to ví a i je známo, že je chováš.
to je celé:-)
to s těmi prcky myšleno obecně, si někde pořídíš rybky a necháš si je vyrůst.
řešim jen to, že se z wf dělá modla, a že jejich potomstvo je zárukou kvalitního chovného materiálu, což je pravda tak na pul-když se o ty malý nebudu pořádně starat, budu je blbě krmit atd, tak mi z toho vyroste kulový:-), to platí i pro producenta těch F1.
btw-nekteré v akváriu chované druhy pocházejí jen z několika málo jedinců, kdysi dovezených z přírody, u ryb to tolik nevadí, jako u "vyšších" obratlovců.

Martin_Parizek
16. února 2014, 7:47 - odpověď č. 40

mirane nemáš pravdu, domorodci žijí u jezera stovky let a pořád stejně. Největší pokrok, který jsem viděl používat byla žehlička na dřevěné uhlí a pár nádob z umělé hmoty. Jinak je to takový spíše pravěk.
HD

Hynek Dařbujan
16. února 2014, 22:14 - odpověď č. 41

Hynku to byla taková moje úvaha,že se ti lidi stahujou spíše k vodě a myslel sem,že už se tam mají lépe než před 30lety,když kolem v celém světě se vše ohromě zrychlilo a na Afriku se vybírají neskutečné prachy:-))
martine nemám jen sweden mam několik dalších a daleko zajímavějších ryb.Prvním a základním faktorem pro mě je,že se mi ta ryba líbí.Co se chovu týče tak snad je samozřejmostí,že péče o potomstvo a ryby musí být na té nejlepší úrovni pokud to chceš dělat nějak seriózně,a to i za předpokladu,že máš ryby generace x.

miran
17. února 2014, 9:51 - odpověď č. 42

Mirane , rozdíl mezi skutečností a tím co vidíš v televizi je propastný. Afrika je černá díra, ve které mizí darované peníze bez užitku. Nedal bych jim ani korunu.
HD

Hynek Dařbujan
17. února 2014, 10:22 - odpověď č. 43

Omlouvam se,ze reaguju tak pozde,ale sem na dovolene naBali a v oblasti byl strasne pomaly net
Dekuju za vysvetleni,zvlast co se te morske akva tyka,to je prijemne,mel sem jen kuse info.,zvlast s tim co se tady da pod vodou videt je to moc fajn vedet :-)
S tou rychlou degeneraci u nekterych druhu je to smutne,tyka se to i ryb mnozenych v pestirnach primo u jezer?asi ano obavam se...
No jsem rad ze mam doma x generaci a nemusim resit degeneraci a drzim palce s temi degenerujicimi
Jinak s tou cernou dirou je to obavam se pravda...nebo jeste horsi,jak si polepsi zacnou valcit nebo alespon nejakou peknou krevni mstu vymysli..

KOMOŇ
17. února 2014, 15:11 - odpověď č. 44

KOMOŇ jestli jste na jižní části Bali (tam se většinou jezdí) tak se zkuste dostat na sever Bali Tulamben a okolí. je to tam pod vodou mnohem zajímavější.¨
HD

hynek dařbujan
18. února 2014, 1:45 - odpověď č. 45

Diky za radu,byl sem v amedu,vedle tulambenu 14 dni,koraly pristupne primo z plazi,obrovske mnozstvi ryb,videl sem jedno i zelvu ,rejnoka ( obyc,ne mantu ani trnuchu,modre skvrny) asi 5x ,ctverzubcu mnoho typu i velikosti...nadhera,chobotnici jsem videl jen cestve ulovenou,asi se dobre maskuje a clovek na to nema oci,ale jsou tam take :-)
Fotky jsem pod vodou nedelal,fotil sem jen ocima :-) ,tedcsme v ubudu,coz je spis kulturni,mozna kola,rafting...uvidime.

KOMOŇ
18. února 2014, 1:47 - odpověď č. 46

Diky za radu,byl sem v amedu,vedle tulambenu 14 dni,koraly pristupne primo z plazi,obrovske mnozstvi ryb,videl sem jedno i zelvu ,rejnoka ( obyc,ne mantu ani trnuchu,modre skvrny) asi 5x ,ctverzubcu mnoho typu i velikosti...nadhera,chobotnici jsem videl jen cestve ulovenou,asi se dobre maskuje a clovek na to nema oci,ale jsou tam take :-)
Fotky jsem pod vodou nedelal,fotil sem jen ocima :-) ,tedcsme v ubudu,coz je spis kulturni,mozna kola,rafting...uvidime.

KOMOŇ
18. února 2014, 1:48 - odpověď č. 47

Pardon,psalo mi to fatal eror a pritom se to nacetlo,omluvte duplicitu,diky

KOMOŇ
18. února 2014, 8:55 - odpověď č. 48

ˇUžasný zážitek pro mě byl návštěva sopky Batur, stáli jsme na okraji do červena rozpáleného kráteru. Poslední dobou, ale prý není aktivní. Tak si to tam užijte.
HD

Hynek Dařbujan
18. února 2014, 14:38 - odpověď č. 49

Diky,to poptam,to musi byt magicke!
Dik za prani,jak se dari s odchovem mor.koniku?vim ze ste to tu psal,ze na diskuze nebude moc cas...tak drzim palce avpoprosim Balijske bohy o podporu :-)

KOMOŇ
7. března 2014, 12:51 - odpověď č. 50

tak na Batur jsem nelezl,dal jsem rovnou Ayung ,obě sopky jsou neaktivní v současnosti,byl to docela záběr,1500 výškových metrů během 4 hodin,1/3 džunglí a potom sypající se láva,prach kamení a dost strmé,měl jsem dost,ale stálo to za to.
fotky http://komon.rajce.idnes.cz/BALI_7_AYUNG_VOLCANO/

KOMOŇ
7. března 2014, 22:06 - odpověď č. 51

Komoň super fotky,doufám,předpokládám,že na té fotce jsi s průvodcem na pravo:-)))má fajnou čepku

miran
8. března 2014, 14:16 - odpověď č. 52

Komoň - škoda že Bathur spinká, ale i tak máte zážitek na celý život.
HD

hynek dařbujan
11. března 2014, 19:55 - odpověď č. 53

Děkuji! no svým spůsobem sem rád,že vydržel i s Ayungem spinkat co jsme tam byli :-) Na Jávě v té době byla evakuace a chrlení do vzdálenocti 200km (my byli 300km od toho :-) )
Průvodce byl fajn kolík,jestli jste byli na jejich představeních ,tak to co tam hraje je Gamelan orchestr,celou cestu dolů si to zpíval :-) děsný zvuky :-D

KOMOŇ
11. března 2014, 20:35 - odpověď č. 54

Když jsme se vraceli z Bathuru, tak začalo pršet a museli jsme chvílemi lézt po čtyrech, hrozně to tam klouzalo. Místy tam bylo něco jako sklovina.
HD

Hynek Dařbujan
12. března 2014, 14:56 - odpověď č. 55

taky jsem se toho trochu bál,koneckonců březen je doba kdy monzuny končí,naštěstí sme měli i skvělou předpověď,ale když člověk vidí co tam ta přívalová voda dělá,má docela nahnáno :-D v džungli u úpatí jsme šli vyšlapanou cestičko,která ale byla z větší části zhruba půl metrpvým korytem přívalových srážek a nahoře kolem kráteru jsou vidět hluboká a široká koryta kudy se valí voda,chtěl bych to vidět,ale nechtěl bych to zažít :-)
Nevíte co je ta za cichlidy ,které mají skoro ve všech okrasných nádržích spolu s Koi kapry?velikost do max 20 cm (odhaduji)

KOMOŇ
12. března 2014, 16:43 - odpověď č. 56

Tilápie nilské
HD

hynek dařbujan
12. března 2014, 17:02 - odpověď č. 57

Děkuji! já čekal nějaké místní nebo alespoň asijské druhy a oni egyptští uprchlíci :-D ,ale jsou to pěkné ryby,i když na korálové útesy nemají

KOMOŇ


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 19
tučně označené položky jsou povinné