tlamovci.cz
tlamovci.cz


Pomoc s výběrem osazenstva 576l nádrže

zdravím, chystám se obměnit osádku mého akvária.. předchozí kompletní původní osádku amerických cichlid se mi podařilo prodat a nyní bych chtěl přejít na malawi. Akvárium má rozměry 160x60x60, co jsem zatím tak procházel různé druhy malawek, zaujala mě kombinace po cca 8ks od každého:

Labeotropheus trewavasae
Labidochromis caeruleus
Pseudotropheus sp. Acei
Pseudotropheus elongatus
Melanochromis cyaneorhabdos (maingano)
Metriaclima estherae (zebra red-blue nebo i red-red)

a k tomu 8ks dravých hapek Sciaenochromis fryeri.

Co na tuto kombinaci říkáte? Bude fungovat? Nemám s malawi žádné zkušenosti, proto si rád nechám poradit od zkušenějších


jurajisko
17. října 2014, 17:46


17. října 2014, 18:13 - odpověď č. 1

jestli se ti líbí hlavně mbunas, tedy byložravé cichlidy z Malawi, tak k nim nedávej potravě jiné cichlidy jako planktonožravé a masožravé.
8 ks do skupiny druhu je taky málo, ale v případě masivního zarybnění se to dá.
Nádrž stejných rozměru jsem měl a je pro mbuny ideální.
S toho co se ti líbí, by pěkně vypadalo tohle: Metriaclima estherae 12 ks
Melanochromis maingano 15 ks
Labidochromis caeruleus 10 ks
Labeotropheus trewavasae 15 ks

Tohle jsou optimální počty a pěkná barevná kombinace.
Trewavasae bych řešil nějakou pěknou formu marmelade

www.cichlids.com/pictures/pic/5_Red_Top_Marmalade_Cat_breeder_male.html

Akvárium zařiď jednoduše a s potřebou mbun na jasné teritoria a dostatečnou filtrací.
Až vybereš a zarybníš, nebo ještě před zarybněním, jestli budeš chtít, vlož foto nádrže a třeba ti tu nějakej technik nebo estét něco poradím :-))))))

hr:-)
17. října 2014, 19:05 - odpověď č. 2

děkuji za rychlou odpověď. Osádka se mi barevně líbí a myslím, že je to varianta, do které nakonec půjdu.

Zařízení akvária si představuju, že do rohů akvária dám 1-2 větší kameny, uprostřed poté 1-2 menší. Foto před zarybněním určitě ještě přihodím.

Teď ještě řeším filtraci, zatím mám vnější eheim 2217 a k němu chci slepit vnější skleněný filtr, který bude umístěn vedle akvária, ze staršího akvária o rozměrech 45x59x54. Jen nevím, který použít jako biologický a jaký jako mechanický a jaké čerpadlo použít na ten lepený. Nemáte někdo osobní zkušenost? Kolik komor je ideální použít a jaký filtrační materiál?

jurajisko
17. října 2014, 19:34 - odpověď č. 3

Není zač jsem rád že jsem pomohl.
Na sací trubku od eheiumu nasaď místo sacího koše bioakvacitovou houbu.
Veškerej bordel, kterej půjde přes ni do filtru se v ní zachytí, tedy z větší části a kanystr bude moci v klidu pracovat klidně i půl roku bez údržby jako plnohodnotná biologická filtrace.
(viz video na pravé straně nádrže):

http://youtu.be/k_-LIn_t1y0

Bioakvacitovou kostku per jednou týdně buď v odpouštěné akvarijní vodě, nebo klidně i pod vodu tekoucí z řádu.
Tahle sranda ti perfektně zastoupí mechanickou filtraci.
Kdyby si ty eheimy měl dva, tak je to dostačující, ale píšeš něco o dalším skleněném fitru.
Jak se do něj bude dostávat voda?
Aqo má vrtané dno nebo to chceš tlačit tam i zpět čerpadlem nebo jak :-O ??????

hr:-)
17. října 2014, 20:58 - odpověď č. 4

opět děkuji za tip, bioakvacitovou houbu určitě jako předfiltr použiju, takhle musím filtr čistit cca co 3 měsíce.

Jinak ten skleněný filtr bude fungovat na principu spojených nádob.. filtr bude ve stejné úrovni jako akva a voda z filtru bude zpět do akvária hnána přes čerpadlo.. viz:

http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=90&cast=2

jurajisko
18. října 2014, 9:38 - odpověď č. 5

Nedávno jsem filtr na bázi spojených nádob uvedl do provozu a doporučuji nejdříve na něčem vyzkoušet. Aby jsi nebyl překvapený rychlostí (nebo spíš pomalostí) systému.
Schopnost vyrovnat hladiny v nádržích je dost závislá na průměru spojovacích trubek a jejich případnému zavzdušnění. Čím menší rozdíl hladin, tím menší rychlost průtoku ve spojovacích trubkách. Já mám 2 ks HT trubky průměr 40 mm pro rozdíl hladin cca. 1 cm při čerpadle AC power head 50 (reálný průtok 800 l/h, změřeno a dopočítáno).
Při zkoušce před výrobou filtru, zapojeno navíc čerpadlo AT-202 (740 l/h), dotékalo na rozdíl hladin cca. 2,5 cm. Na čerpadlech jsem měl hadice dlouhé něco málo přes metr. Po instalaci k akváriu jsem hadice na čerpadlech zkrátil na cca. 30 cm, tím se ještě zvětšil rozdíl hladin a již téměř nestíhá kaskádově protékat filtr. Když vezmu v úvahu dudoucí zanesení molitanů, tak filtr nejspíš dostatečně nepoteče. Proto jsem instaloval jen AC power head 50 a oprášil Tetra Tec 1200.
Závěrem si myslím, že je filtr na bázi spojených nádob max. bezpečné, spolehlivé a levné řešení a stojí za vřelé doporučení. Jedinou nevýhodu vidím tom, že zabírá místo vedle akva.

vit.sirucek
22. října 2014, 19:22 - odpověď č. 6

Děkuji za zkušenosti. Celkem se bojím toho průtoku, spojovací trubky taky plánuju o průměru 40mm, takže jestli jsem to dobře pochopil, doporučuješ co nejmenší rozdíl hladin, aby docházelo k dostatečnému průtoku vody filtrem? No snad se to nějak povede a filtr bude funkční :-)

Vedle akva mám místa celkem dost, proto jsem se rozhodl pro toto řešení.. jen dodělám skříňku vedle akva, ať nejde filtr z čelního pohledu vidět.

jurajisko
23. října 2014, 1:46 - odpověď č. 7

Rádo se stalo, kdyby jsi měl zájem můžu ti poslat můj nákres, aby jsi měl pro představu. Nevím, jestli to umím dobře vysvětlit.:) Doporučuji pro jednoduché spouštění filtru udělat na trubkách odvzdušnění, přes které nasaješ vodu do systému. Předem zvolit výkon čerpadla a k tomu odpovídající průměr spojovací trubky, aby se hladina v první komoře filtru stíhala zaplavovat, co nejvýše k hladině v akva. U dalších komor směrem k čerpadlu pak dělat přepážky schodovitě nižší (o kolik snižovat výšku ti určuje plocha a hrubost molitanu). Pak už to dělá jen radost ze slušného objemu filtrační hmoty a přístupu při čištění.

vit.sirucek
26. října 2014, 10:50 - odpověď č. 8

pokud můžu poprosit, tak bych byl za nákres určitě rád.. nějaké už mám postahované z konkurenčních webů, ale dost se od sebe liší a každý doporučuje něco jiného, takže se pořád nemůžu rozhodnout jakou variantu zvolím.. můžu se ještě zeptat jaké rozměry má tvůj filtr a jak velké máš akva? Ať si můžu udělat představu..

jurajisko
26. října 2014, 20:58 - odpověď č. 9

Akva mám 200x50x51 cm (dxšxv), filtr 50x30x51 cm. Nacpáno 40 l bioakvacitu + používám Tetra Tec 1200. Filtr udělej největší co můžeš.

vit.sirucek
5. listopadu 2014, 20:47 - odpověď č. 10

já mám takovouto představu, snad to bude fungovat.. zatím jsem rozeslal poptávky k různým sklenářům v okolí a nejlépe vychází pan Farda.

jurajisko
5. listopadu 2014, 21:54 - odpověď č. 11

Tak to vás lituji,jestli si vyberete slibotechnu akvária Pavel Farda.Mám s ním osobní špatnou skušenost.Konkrétně slovo termín dodání mu nic neříká,a na reklamace za špatně provedenou zakázku nereaguje.Od Čojky na mou stížnost dostal pokutu a stále se k uznané reklamaci nějak nemá.Nezbývá nic jeného než na doporučení České obchodní inspekce soudní vymáhání pohledávky.

akvarista 69
6. listopadu 2014, 6:28 - odpověď č. 12

Tak to jste mě opravdu nepotěšil. A jaký jste měl s akváriem problém, jestli se můžu zeptat? No asi to ještě pořádně zvážím, ale cenový rozdíl výroby filtru oproti konkurenci je tam znatelný..

jurajisko
6. listopadu 2014, 9:32 - odpověď č. 13

Né nadarmo se říká: "nejsem tak bohatý abych nakupoval levné věci.!

hynek dařbujan
6. listopadu 2014, 11:42 - odpověď č. 14

Když již mám potřebu mít komorový filtr vedle nádrže, tak bych provrtal stěnu nádrže i filtru a spojil je průchodkou. tzv. U trubky se buď zanášejí či zavzdušňují.
Filtr na obr. v 10 je zbytečně komplikovaný. Voda by jim měla protékat cik-cak. tzn. jednu přepážku přilepit ke dnu a pod sousední necht mezeru cca 2cm.
HD

hynek dařbujan
6. listopadu 2014, 14:51 - odpověď č. 15

ono by provrtání stěn bylo určitě nejjednodušší a nejlepší řešení, ale v mém okolí si žádný sklenář netroufl navrtávat stěnu akvária.. prý mi nezaručí, že to časem kolem vyvrtaného otvoru nepraskne..a to si fakt nelajznu, abych přišel domů a měl 500l vody v jídelně.

Jinak voda filtrem bude protékat cik-cak, když se podíváte, tak vždy je jedna přepážka přilepená ke dnu a následující má mezeru 3cm..ty 2cm komory slouží k lepšímu prokysličení vody..

jurajisko
6. listopadu 2014, 15:28 - odpověď č. 16

No oni to spíš neumí, ač rozhodně nejsem sklenář, tak to dělám běžně. Okolí díry se dá vyztužit s skleněnou záplatou s dírou stejného průměru. V té úzké přepážce budete vzduchovat?

hynek dařbujan
6. listopadu 2014, 15:46 - odpověď č. 17

no to je možné, ale spíš mi přišlo, že je to pro ně nezajímavý kšeft..

ano v těch úzkých přepážkách mám v plánu vzduchovat, aby se dostávalo bakteriím co nejvíce kyslíku..

jurajisko
6. listopadu 2014, 21:33 - odpověď č. 18

Při tomto provedení filtru mi právě nevrtání stěn přijde jako výhoda. Dobře udělané propojení horem funguje bez problémů. Pokud vrtat, tak proč rovnou neudělat přepad a filtr dát pod akva?
První komoru bych udělal větší než plánuješ a 2cm komory dělají filtr zbytečně složitější, jak píše HD.

vit.sirucek
7. listopadu 2014, 11:42 - odpověď č. 19

propojení budu mít nakonec vyřešené dvěma U trubkami o pruměru 40mm s odvzdušněním pomocí vzduchovací hadičky v jejich nejvyšším bodu, z toho důvodu jsem si objednal všechny vnitřní přepážky posunuté o 3cm doprava, aby nenastal problém, že se mi ty trubky do první komory nevlezou.

jurajisko
14. listopadu 2014, 23:15 - odpověď č. 20

Takové komorové akva bych měl za 500Kč na prodej. Pokud by někdo chtěl.

mellifera@email.cz


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 47
tučně označené položky jsou povinné