tlamovci.cz
tlamovci.cz


snesitelnost druhu tlamovce

Zdravím chci se zeptat daji se nakombinovat pseudotropheus lombardoi s pseudotropheus socolofi?


tonda78
21. prosince 2014, 10:25


21. prosince 2014, 11:54 - odpověď č. 1

To záleží na velikosti akvária, počtu jiných ryb... Zkus být konkrétnější. Do jak velkého akvária je chceš dát a v jakých počtech? Socolofi jsem nikdy doma neměl, ale mám za to že patří k mírnějším mbunám, kdežto lombardoi rozhodně nejsou žádní beránci. Barevně by to mohlo vypadat pěkně, ale nevím jak povahově. Pokud bych chtěl lombardoi, dám k nim spíš nějaké "ostřejší" mbuny - např. Cynotilapie, naopak k socolofi bych dal spíš nějaký klidný mbuny - např. Labidochromise...

fajanek
21. prosince 2014, 12:37 - odpověď č. 2

Akvárum je 240 l a počty lombardoi zatím podle zbarveni 5x samec 13x samice a socolofi v počtu 6ks pohlaví těžko říct jsou rozdílných velikosti od 4 do 6cm chtěl bych k nim přidat zebry ale nechci druhy příliš kombinovat už tak jsou v akváriu dva druhy což není na velikost nádrže ideál.

tonda78
21. prosince 2014, 12:49 - odpověď č. 3

Aha, takže akva už s danou osádkou běží. Rozhodně bych k dané osádce žádný jiný druh nepřidával a zebry (M. esterae) už vůbec ne. 240L není moc velký prostor pro 3 druhy. Už na ty lobardoi mi to přijde málo (byť nevím plochu dna). Příště než něco pořídíš, tak si prvně něco nastuduj nebo se zeptej. Myslím že tato osádka v dané velikosti nádrže nebude do budoucna udržitelná. Stačí použít google. Hned jeden z prvních odkazů ti vyhodí přehled o lombardoi (http://www.aquapage.cz/akvarijni-ryby/443-metriaclima-lombardoi.html) a zde se dozvíš že dorůstají až 16cm (!), minimální akva je 300L a dole v popisu se dozvíš že jsou VELMI AGRESIVNÍ. To myslím stačí na to aby je soudný člověk nedal do akvária které je v podstatě lehce nad hranicí (co do obsahu) pro chov tlamovců...

fajanek
21. prosince 2014, 13:26 - odpověď č. 4

osádku jsem nepořizoval ale zdědil po otci nemám k tomu žádný vztah ale nechci když už jsou v akváriu ryby nějak rušit a zbavovat se toho nechám si to spíše jen na okrasu proto se informuji co a jak. Ano gogl ví vše ale někdo říka to jiny zase to v akvaristikách vám řeknou zase to a že se snesou tak se ptam všude kde je to jen možné.

tonda78
21. prosince 2014, 13:32 - odpověď č. 5

Chápu to správně? Máte ve 240 l osádku 18 ks lombardoi, 6 ks socofoli a ptáte se, jestli se tyto dva druhy dají spolu kombinovat, kvůli tomu, že by jste tam chtěl narvat ještě zebry?

vit.sirucek
21. prosince 2014, 13:38 - odpověď č. 6

Po otci jsi zdědil ryby ve velikosti 4-6cm? =) Pro funkci akvária bude optimální lombardoi prodat a ponechat si jen socolofi. Skupinu socolofi bych navýšil na cca 10 a více ryb a doplnil je jedním druhem mírnějších mbun např. z rodu Labidochromis. Tím vznikne dvoudruhové akva, které má velkou šanci, že bude dlouhodobě fungovat tak jak má.

fajanek
21. prosince 2014, 13:55 - odpověď č. 7

vit.sirucek: neptal sem se na kombinaci lombardoi a socolofi ale na připadny přidaní zeber což je jistě rozdíl... O tlamovcich sám nic nevím proto se tu diskutuje a radí nebo aspon mi to tak přijde a rozhodně nevidím důvod tu někoho linčovat za neco co zdědí a chce poradit co s tím má dělat dál aby to bylo funkční a zároven i barevnější tak aby to vypadalo.. Nedělá mi problem vyměnit jeden druh za druhý nebo snížit počet ryb apod. nechci celou osadku akvaria zrušit kvůli chamtivím prodejcům ve zverimexech kteří se snaží jen prodat za každou cenu lidem co o tom moc neví přiklad muj otec když si to pořizoval..

tonda78
21. prosince 2014, 16:59 - odpověď č. 8

Tak to pardon, že jsme si nerozuměli. Nemyslel jsem to zle, chtěl jsem mít jen jasno, než něco plácnu. Protože jste psal:
"snesitelnost druhu tlamovce"
"Zdravím chci se zeptat daji se nakombinovat pseudotropheus lombardoi s pseudotropheus socolofi?" V další odpovědi č.2, pak "chtěl bych k nim přidat zebry". Tomu jsem neporozuměl. Já bych položil otázku, třeba: "Chci se zeptat, dají se nakombinovat pseudotropheus lombardoi a pseudotropheus socolofi, které mám doma ve 240l akva (tolik a tolik ks) s ještě dalším druhem, chtěl bych zebry, ale nechci druhy příliš kombinovat?
Pak bych to pochopil hned a mohl začít s lynčováním.:) To je totiž jediný důvod, proč tyto stránky navštěvuji. Běžně a s velkou radostí si někoho dobírám. :)

vit.sirucek
21. prosince 2014, 18:06 - odpověď č. 9

O tom to celé je a jak píšete nechci ty druhy nejak kombinovat nechci a nemam v úmyslu je ani množit šlo mi jen o vzhledovou kombinaci barev proto jsem se tázal na snesitelnost samozřejmě mě zajimala i součastná kombinace lombardi se socoli aby se v pozdější době nenapadaly a nepomlatili navzájem.

tonda78
22. prosince 2014, 19:14 - odpověď č. 10

Dobrý den, ty lombarďáci budou mít v tomto objemu akvária velký problém až dorostou. Opravdu bych to nedoporučoval. Jsou to moc hezké ryby, ale opravdu hodně agresivní. Mluvím z vlastní zkušenosti. Já bych je do méně jak 400 litrů nedal. Pokud mají jen šest cm je možné, že se tam ještě další samci dobarví. Já je v začátcích měl v podobném rozměru akvária a nedopadlo to zrovna slavně. Dominantní samec si zabere teritorium přes půl akva a do druhé půlky nikoho nepustí. Pokud bude více samců tím lépe, ale už bych nic nepřidával. Nakonec ještě jednu věc neberte to špatně, ale píšete, že k těm rybám nemáte žádný vztah. Moje doporučení: raději si ho vytvořte nebo se na to vykašlete a dejte je pryč. Zabijete je.
Přeju ať se Vám to podaří a ať Vám ryby dělají radost.
S pozdravem
Martin

mcgogo nepřihlášen
22. prosince 2014, 19:26 - odpověď č. 11

Mcgogo: jen proto ze pro to nemam vztah se jich nezbavil neberu to zle ale kdybych se o ne nechtel postarat a nenechat si je neptal bych se tu na nazory a rady jinych chovatelu. Osadku lombardy budu menit za yelou nebo saulosky ponecham jen ty socoli a dokoupim k nim jeste 4ks saulosky nejspis poridim tak v poctu 10ks a necham to tak pokud je to spatne a neni to dobry napad klidne poradte..

tonda78
22. prosince 2014, 19:45 - odpověď č. 12

Tak to jsem upřímně rád že to tak bude. Ne každý si rady vezme k srci. Spousta lidí tady diskutuje a pak si to udělají stejně po svém a chudáci ryby...

fajanek
22. prosince 2014, 19:47 - odpověď č. 13

Tak to je dobrý přístup. Každopádně bych to bral tak, že konečný stav by měl být cca 30 ryb a časté týdenní výměny 50-70% vody, dva velké kameny na kraje akva, pár měnších do prostřed a třeba tě to chytne jako nás tady. Neboj se zeptat. Jsou vánoce. Lidi jsou naměko a možná se tu ani nepohádaj :-)

mcgogo nepřihlášen
22. prosince 2014, 19:55 - odpověď č. 14

Konecny stav bude jen 20ryb socoli je tam ted 6ks 4 k nim dokoupim a misto lombardy dam 10ks bud yelou nebo saulosek.myslim ze to bude uplne tak dostatecny alespon ze vsech diskuzi co jsem tu moh najit a zjistit si info

tonda78
22. prosince 2014, 20:08 - odpověď č. 15

Týdně až 70% vody!? viděl bych to jako zbytečnost!!! můj názor

roman pernický
22. prosince 2014, 22:40 - odpověď č. 16

Psal jsem 50-70% vody při lehkém přerybnění. Mě to takhle funguje. Vody si ale měnte každý kolik chcete je to vaše akvárium.

mcgogo nepřihlášen
23. prosince 2014, 0:29 - odpověď č. 17

Výměna vody je závislá na kvalitě vody ve vodovodu a na zarybnění akva. Já momentálně měnim v akváriích 1/3 až 3/4 vody.

fajanek


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 75
tučně označené položky jsou povinné