tlamovci.cz
tlamovci.cz


Nemocné ryby


Ahoj mám dotaz, v malém odchovávacím akvárku 100l mě ted dvě rybky onemocněli. Jedna zemřela druhou jsem raděj vyhodil. V akváriu nemám vůbec žádnou novou rybu kytku šneka prostě nic nového. Krmím stále stejně.Přesto se jim na boku udělal vřídek. viz foto neví někdo co to je a čím to může být?


Pavel M
23. prosince 2014, 9:15


23. prosince 2014, 9:26 - odpověď č. 1

Pravděpodobně blíže nespecifikované bakteriální onemocnění.
Pro stanovení diagnózy je po počátečním celkovém zhodnocení situace v chovu důležité klinické a patologickoanatomické vyšetření postižených ryb s nálezem typických kožních lézí. V nejasných případech je možné laboratorní vyšetření doplnit bakteriologickou kultivací a identifikací původce.
Podrženo shrnuto. Nikdo nemá šanci dle přiložené fotografie poznat, o jakou nemoc se jedná. Tudíž nelze nasadit ani lék,který by zabránil dalšímu šíření nemoci.určitě by zafungovala ATB ale jaká,to nelze vůbec odhadovat. Pokusil bych se nasadit baktopur a to v dávce 1tab. na 50 litrů vody.Po třech dnech dávku opakovat ale již pouze poloviční.

pietro
23. prosince 2014, 10:46 - odpověď č. 2

Ahoj Pietro, děkuji baktopur jsem nasadil hned včera.Je mě to stejně divné opravdu vůbec nic nového v akváriu není minimálně půl roku. Vodu měním pravidelně rybky jsou čilé žádné třepení ploutví či nějaké příznaky. Dokonce i ty dvě s vředem či co to je byli do poslední minuty čilé žrali no naprosto v pohodě. Zkusil sem nasadit ten Baktopur dnes mají pauzu a zítra dám poloviční dávku. Krmím sera flora a sera san.

Pavel M
23. prosince 2014, 10:56 - odpověď č. 3

Některé bakteriální nákazy mají velmi dlouhou dobu inkubace. Mohou se zdržovat v chovném prostředí. Platí to i pro ostatní jako jsou například různé mykózy atd.
Využijí většinou situace, kdy nejsou ryby v optimální kondici, nebo mají oslaben imunitní systém. Bohužel i tyto věci patří k akvaristice.

pietro
23. prosince 2014, 12:02 - odpověď č. 4

Ok Pietro, děkuji doufám že k dalším ztrátám už nedojde. Přeji krásné vánoce a nový rok se spoustou chovatelských úspěchů.

Pavel M
23. prosince 2014, 14:03 - odpověď č. 5

Pietro, neopomněl jsi jako jeden z hlavních důvodů stres ?

aquain
23. prosince 2014, 14:59 - odpověď č. 6

Ano opomenul jsem, jelikož u ryb stresový faktor je jeden z možných spouštěčů různých typů onemocnění. Také důležitou roli hraje kvalita vody, strava,prostředí,manipulace atd. Dnes odpoledne jsem náhodou telefonoval s jedním kolegou a ten mi vnukl také jednu myšlenku, která by mohla být také příčinou. A to jest masivní přemnožení bičíkovci rodu- Spironucleus myšleno v této diskuzi. Zdali by postiženou rybu rozřezal, tak aby nepoškodil vnitřní orgány, lze v případě masivního přemnožení bičíkovci v rybě identifikovat žlutou huspeninovou hmotu.“Potom by byla cesta léčby a určení choroby v podstatě jasná „. Píši pouze další možnou teorii.

pietro
23. prosince 2014, 15:31 - odpověď č. 7

Střevní bičíkovci ?Spironucleus? Hexamita ? Bičíkovce lze zničit snadno Metrodinazolem, Lze také říznou do ryby, udělat výtěr střev, vzít do jedné ruky mikroskop, do druhé knihu od Bassler a zjistit kdo je kdo.
Mikroskop můžu zapůjčit, dá se připojit na velký monitor - nádhera ! Ale k čemu to bude ?

aquain
23. prosince 2014, 18:07 - odpověď č. 8

Možná, že nafouknutá břišní dutina je nějaká tekutina (exudát) z proděravělého střeva od bičíkovců

aquain


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 78
tučně označené položky jsou povinné