tlamovci.cz
tlamovci.cz


Demasoni 240 litrů

Zdravím všechny. Chci vás požádat o seriozní názor a zkušenost s chovem Demasoni. Tato mbuma mi totálně učarovala. Studuji chov už měsíce a po vánočním šílenství se chystám založit akvarium. Bohužel kvůli místu mohu zvolit pouze 120x40x50 to je cca 240 litrů. Pozadí pouze 1cm , dno korálová drť frakce 0,8 až 1.0 mm. Kameny připraveny, množství a uspořádání nechám do zdejší diskuze. Jsou z řeky , bez ostrých hran. Krásné valouny různé velikosti. Filtrace externí Eheim 1050l/h. Objem kanistru 9 litrů, případně mohu samozřejmě dle Vašich rad filtraci upravit. Nemám zatím koupeno nic, protože informace jsou na prvním místě. Předesílám že mi určitě jde o dekorativní projev akvária, důležitější je ovšem prostředí k bezchybnému nestresujícímu prostředí pro ryby. A nyní k věci. Pokud zvolím osazení v počtu 16 kusů Demasoni + 8 kusů L.Yellow, je šance na úspěšný chov? Opravdu si budu vážit každého názoru a rady. pokud bych mohl s někým z Vás hovořit alespoň po telefonu, rád zavolám na mé náklady. Připadně mail. Miroslav.soucek@seznam.cz
Předem chci poděkovat za rady od zkušených chovatelů. Děkuji.


snake1194
27. prosince 2014, 15:24


27. prosince 2014, 16:16 - odpověď č. 1

Choval jsem demasonky spolu s yellow. Ale podle mých zkušeností by těch demasonek mělo být víc než 16. Osobně bych je choval v počtu alespoň 25 - 30 kusů.

jammes
27. prosince 2014, 16:54 - odpověď č. 2

Snake to je přístup.
Gratuluji k mozku v hlavě a prostuduj si tohle vlákn od člověka který to nenechál náhodě jako ty:

http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=4915

Až prostuduješ to první, tak se něco dozvíš i třeba v prezenčním vlákně:

http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?f=12&t=5047

hr:-)
27. prosince 2014, 17:25 - odpověď č. 3

Díky za odkazy. Jsou pro mě nové, jdu je pročíst. Je to povedené. Vcelku mám strach pouze o celkovou velikost a objem. Nechci se dívat na postupnou demolici ryb. Ještě jednou díky.

snake1194
30. prosince 2014, 18:01 - odpověď č. 4

Snake: tu drť na dně prosím promíchejte s říčním pískem (alespoň 1/3) a celkově dejte vrstvu jen do 1 cm a při čištění totálně prohrabávejte. Kameny umístěte jen do cca 1/4 nádrže (nejlépe k filtru) ať si tam mohou udělat teritorium max. 2-3 samci, ostatní prostor nádrže ponechte zcela volný. Osaďte pouze jednodruhově, mělo by tam být cílově minimálně 30 - 35 dospělých demasonů (doporučuji nákup cca 40 - 50 mladých) a neodstraňujte "přebytečné" samce, nechte tak, jak poměr pohlaví bude od mláďat. Výměna vody 3/4 obsahu nádrže týdně a praní předfiltru uvnitř nádrže v tomto intervalu. Nepřekrmujte (vysokonutriční granule, larvy hmyzu apod.), je to převážně býložravá ryba - základní krmivo "zelené" vločky a jako doplněk mraž. buchanka nebo drobná dafka. Ryby by měly mít v dospělosti max. 8 cm (samci) a cca 6 cm samičky - tolik dorůstají v jezeře Malawi, nikoli 10 cm, jak je v Čechách po "dobrém" krmení "dobrým" zvykem. Tolik moje rada vycházející z praxe...je fakt, že již před mnoha lety :-). Zdravím.

Mirek Kraut
30. prosince 2014, 18:55 - odpověď č. 5

Proč prat predfiltr vevnitř akva p.Kraut, dik.

vojta sameš
30. prosince 2014, 21:37 - odpověď č. 6

Mirek jiste myslel predfiltr co je v akva na nasavaci trubce filtru. Nemyslel to tak, ze by pral predfiltr z filtru v akvariu :)

Bajer Lubor
30. prosince 2014, 22:01 - odpověď č. 7

S praním předfiltru jsem to pochopil. Díky pane Kraut, po telefonátu s p. Bajerem, kterému ještě jednou děkuji, a po Vaší informaci se pomalu pustím do díla. Krmení zvolím osvědčenou kombinaci Flora s příkrmem Cyclop. Ještě jednou vřelé díky pánové a přeji pevné zdraví do Nového roku.

snake1194
31. prosince 2014, 7:33 - odpověď č. 8

Cyklopu byvch se zcela vyhnul, ale jestli ti ho někdo musí mermo moci prodat tak chápu.
Jde o peníze v prvé řadě.

hr:-)
31. prosince 2014, 9:03 - odpověď č. 9

Pro snake: není zač, rádo se stalo a děkuji i Luborovi za upřesnění toho filtru, nenapsal jsem to asi příliš srozumitelně. Chov demasonů je myslím jedna z nejtěžších disciplín u Malawi pro jejich velkou rvavost, ale jsou to nádherné ryby, tak ať se Vám daří.

Mirek Kraut
31. prosince 2014, 9:28 - odpověď č. 10

hr:Nechápu,proč se vyhýbat cyclopu.....Je to dobré doplňkové krmivo a pokud se to s ním nepřehání,neni problém,ba naopak.Potrava by neměla být pouze jednostranná.A pokud někdo chce zbohatnout na cyklopu,tak mu upřímně držím palce :-D

David Pešík
31. prosince 2014, 9:47 - odpověď č. 11

Nejde o zbohatnutí, ale prodání všeho co jde.
Cyklop na rozkrmení potěru jistě ano a to v rozumné míře i u byložravých.
Je ale třeba mít kvalitní zudroj takového krmiva, jinak je na úmrtní list ryb zaděláno.
Dále je potřeba rybky rozumě krmit suchým a na střídačku potom trochou cyklopu.
No jestliže je sanke začátrečník, tak popisovat nějakou dávku cyklopu bůh ví odkud, je tak trochu hazard.
Když si malé demany vykrmí na suchém, nic se jim nestane, jen nebudou mít dospělou velikost za 8 měsíců ale za dvanáct. To je celé o co demasoni přijdou.
Osobně lidi jenž nemají zkušenosti s krmením nebo nemají kvalitního dodavatele odrazuji od použítí živého nebo mraženého. Také je tu faktor toho, že předpokládám, že sanke nebude mít ryby na produkci, a tak nespěchá na jejich vzrůstu a větším zaplněním samic jikrama. Za mě proto cyklop v tomhle případě NE!

hr:-)
31. prosince 2014, 9:50 - odpověď č. 12

Nevšiml jsem si, že by P. demasoni byli ve srovnání s podobnými tlamovci agresivnější.

Jestli to tady čte nějaký dodavatel kvalitního cyklopu, rád bych mu pomohl zbohatnout. Potřebuji ho 4 kg každý den.

HD
31. prosince 2014, 9:51 - odpověď č. 13

Davide Pešíku a teď ty mě vysvětli co je jednostranného na krmení pouze jedním druhem kvalitního suchého krmiva.
Rozumní chovatelé čehokoliv co se dá krmit kvalitním suchým krmivem to dělají a je dokázané, ža takové krmivo je plnohodnotné a zvířatům nejen stačí, ale také je pro ně dobře stravitelné a ku celkovému prospěchu jejich organizmu a tedy zdraví.
Napiš mi, o co by ty demasony ošidil, kdyby krmil pouze sera florou.

hr:-)
31. prosince 2014, 9:55 - odpověď č. 14

Jistě že jsou agresivnější, ale pouze u troubů jenž si je dají po 9 kusech do 120 l akvárka :-))).

Hynku, ty musíš mít docela velkej mražák :-))

hr:-)
31. prosince 2014, 10:23 - odpověď č. 15

snake1194
Souhlasím s p.Pešíkem,cyklopu se nejenom že nemusíte bát,dokonce ho jako doplňkové krmivo v rozumné míře(2-3 x týdně)mražené rybám dopřejte,v přírodě ho také konzumují spolu s řasovým porostem.Vím,že akvárium není jezero a výdej energie a s tím spojené trávení a vylučování ryb je v akva jiné,zdravým rybám ale kvalitní cyklop rozhodně neublíží a jeho zkrmování přivítají (ostatně jako všechny ryby z Tan.nebo Mal.)
zdravím

Vl. Šebesta
31. prosince 2014, 11:34 - odpověď č. 16

Neudivuje mě, že si jako usmrkanej uraženej froc přispěchal se mnou nesouhlasit, ovšem nasral sis do vlastního hnízda.
Tvůj kamoš kruto Kraut mě tady nedávno oponoval, že byložravé ryby by se něměly krmit mraženým ani živým.
Tak to jste se moc nesešli vy dva přitakávači svých názorů.
:-))))

hr:-)
31. prosince 2014, 12:00 - odpověď č. 17

Dékuji za tak rozjetou diskuzi. Ryby budu brát od pana Štětky z TÝna. Pokud zrovna Demasoni nebudou, poprosím někoho z Vás. Ohledně příkrmu, opravdu mám v plánu přikrmovat pouze 2x týdně, snad mi zkušení dají za pravdu, v jezeru sem tam zobne i býložravá ryba nějakého drobného bezobratlého. Ještě mi prosím zkuste navrhnout jiné vločkové krmivo z důvodu pestrosti . Je mi jasné ,že potrava je společně s kvalitou vody ten nejdůležitější faktor. Budu se důsledně držet vašich rad a snad neudělám fatální chybu.

snake1194
31. prosince 2014, 12:34 - odpověď č. 18

Pro hr:Co může být jednostrannějšího,než krmit jen jedním druhem krmení,snad pochopí každej,nikomu by se nelíbilo jíst kazdý den jedno a to samé.Jde o rozmanitost krmení....Serou už nekrmím vůbec,ale samozřejmě od ní nechci nikoho odrazovat.Ať si krmí každý čím chce.Osobne krmím 4mi druhy krmiva.Určitě by někomu stačil jedn druh,ale já to prostě dělam takhle.A neni to z důvodu kvality,kvalitní jsou u mě všechny 4 druhy.Jde o ryby...Pestrost a rozmanitost krmení je určitě baví víc,než žrát denně to samé :-)

David Pešík
31. prosince 2014, 12:46 - odpověď č. 19

Sanke chybou je už jen to že začínáš dávat na nějaké své dojmy.
Střídání krmiv a slučování to s nějakou pestrostí je hovadina, která může naopak rybám škodit.
V přirozeném prostředí přírodních biotopů je strava různorodá, tudíž podle někoho pestrá a ryby tím získávají z různých druhů potravy různé životně důležitéí složky.
Taková mozajka důležitých složek potravy obsahuje jedno kvalitní žrádlo a tím že budeš střídat několik druhů, tak rybám nijak nic nezpestříš.
Ryba není gurmet a nevybírá restauraci.
Žere pudově, i když může být vybíravá v případech hojnosti, když je z čeho, tak tělo si řekne co chce. To ale plati občas v té přírodě, nikoliv v zajetí.
Tam je to kvalitní vyvážené potravě, na kterou ryby zvyknou a jakékoliv sřídání může pouze naděla škodu.
Nikde jsem nikdy nenapsal, že by se potěr neměl rozkrmovat nam živém nebo mraženém, naopak jsem toho zastánce.
Pouze jsem tě upozorňoval na jsté rizika.
Jsou tu ale lidé, kteří se to snaží překroutit jako že jsem tady snad psal že je to nevhodné.
Dávej si pozor na zdejší lháře a manipulátory.

hr:-)
31. prosince 2014, 12:56 - odpověď č. 20

Davide sorry ale já se k tomu snažím přistupovat ze stránky jasných faktú a ne dojmů jako ty.
Rozdíl mezi námi a tedy i tím co zde píšeme je takový že ty si myslíš že ryby něco baví a já vým že ryby nedokáží rozlišovat něco jako je zábava.
Psát tady o tom že střídání krmiva je dobré proto že ryby to bavi je nesmysl.
Uvedu ti jasný příklad a jsem zvědavej, jak mi odpovíš.
Prosím vynech ale dojmy a něco co si myslíš, ale zkus mi odpovědět vážně.
Byložravé ryby v přírodě žerou několik druhů řas společně s různým plaktonem a třeba larvami hmyzu.
Kdybych takové složky vysušil a udělal bych z nich sušené vločky, tak by takové krmivo přece chutnalo pořád a dokola stejně, ale bylo by pro ryby vhodné a prospěšné.
O jaké pestrosti a zábavě ze žraní několika druhů suchého krmiva to tady píšeš.
Předem díky za polopatyckou odpověď, která mi třeba rozšíří obzor a věřím že i hodně chovatelům, kteří ve velkém zkrmují jedn druh vloček maximálně s cyklopem.

hr:-)
31. prosince 2014, 13:12 - odpověď č. 21

Jasný fakt je,že máme na servis přes 30 akvárií a ryby v nich nikdy nežrali nic jiného než umělé krmení Spectrum.Jsou to na stravu a prostředí velice náročné druhy ryb. Vyjímku tvoří nádrže se speciálními druhy.
V sekci rozmnožování je fotografie jedné (zdejšími mistry) zesměšňované nádrže s ryby rodu Tropheus. Tyto ryby NIKDY neviděli žádné jiné krmivo.

aquain
31. prosince 2014, 13:24 - odpověď č. 22

Tak my co krmíme NLS o tom nebudeme polemizovat.

miran
31. prosince 2014, 14:25 - odpověď č. 23

hr:to,že to ryby baví bylo samozřejmě psané s nadsázkou,proto tam byl ten smajlík.Já vím,že v kvalitních krmivech je obsaženo vše,co ryby potřebují.Proto jsem psal,at si každý krmí čím chce.Někdo se tu ptal na radu,tak se jen snažím odpovědět,jak to dělám já.Nic víc.Jen jsem se ptal,proč nedoporučuješ cyklop,což si mi vysvětlil...Jinak abych doplnil žadatelovu otázku,tak já osobně krmím NLS,O.S.I a cyklop.Není to návod,ale jen to,jak to dělám já a myslím si,že je to tak dobře.Ale samozřejmě co hlava,to názor....

David Pešík
31. prosince 2014, 14:41 - odpověď č. 24

Taky krmim NLS a plná spokojenost

Sony v rachotě
31. prosince 2014, 14:47 - odpověď č. 25

Jsem rád Davide, že jsi našel odpověď, doufám, v mém vysvětlení a taky čumím jako puk, že tady moji "fanoušci" napsali něco co se slučuje s mojima hroznýma radama.
Každopádně když se vrátíme na začátek, tak zjistíš že já cyklop nedoporučuju pouze a jenom v tomhle případě.
Snažím se poradit vždy ke konkrétnímu případu a situaci tak, aby to bylo co nejlepší.
Nepapouškuju zde něčí obecná pravidla.
Jestli čteš pozorně, tak nedávno zde bylo vlákno kde jsme se bavili o krmení potěru, kde jsem psal že je vhodné takto rybky rozkrmovat.
Pacient Kraut mě chtěl opravovat, že tomu tak není.
Když mu HD a ještě jiný chovatel napsali že je to vhodné, tak začal kličkovat, hledat opět špínu a utíkat od věci, jak má ve zvyku.
No zpět k věci.
Každopádně i tady Moravec ti jistě potvrdí, že ony náročné druhy na potravu a prostředí se MUSÍ v některých případech rozkrmovat nebo dokonce krmit celý život živým, nebo mraženým.
To jen tak, aby zde z oněch předchozích tvrzení nevznikly zase nějaké obecné pravdy.

Davide až se semnou budeš příště o něčem přít, tak bez nadsázky. Ona se zde ta nadsázka jaksi nehodí, když se bavíme o faktech.

hr:-)
31. prosince 2014, 15:07 - odpověď č. 26

Ok,ale stejně si myslím,že cyklopu se neni třeba bát.Samozřejmě to chce dobrý zdroj,jak si psal a ne ho kupovat nekde v Hornbachu a různých pochybných zverimexech.Vždy je lepší ho kupovat přimo od dovozcu.V takovém případě bych ho doporučil i začátečníkům.Nás taky nikdo nedržel za ruku,když jsme s tím poprvé začali krmit.Chce to jen mít rozum.Rostlinožravé ryby samozřejmě nemusí "plavat"v cyklopu.Jde o to,aby to ryby sežraly v co nejkratší době(řádově minutách) a nebyly přecpaný.Tohle by nemělo dělat problémy ani začátečníkovi.A samozřejmě tím nekrmit denně.Stačí 2x týdně.Tohle snad tazatel pochopí.

David Pešík
31. prosince 2014, 15:29 - odpověď č. 27

Chci jen říct, že úplná Lama nejsem. Choval jsem Kančíky a Cichlidky asi do roku 88? Navíc mám k rybě určitě kladný vztah, jako každý rybář z Vodňan :-) Opravdu si vážím, že se mnou ztrácíte čas. Spoustu věcí jsem nastudoval, ale konkrétní odpovědi jsou cennější. Díky Vám všem.

snake1194
31. prosince 2014, 15:57 - odpověď č. 28

Neni zač,myslím,že i s tim cyklopem si poradiš.jen je potřeba si neustále opakovat,že máš rostlinožravé ryby :-) a na to nezapomínat.Taky jsem rybář,tak vím o čem píšeš :-D

David Pešík
31. prosince 2014, 18:47 - odpověď č. 29

Radku, mas ty nejakej zivot, kdyz vecne travis cas a drepis tady ? Jak stihas delat akvaria zakaznikum???
Neplet lidi svyma nesmyslama , vzdyt polovicku ryb , o jakych radis jsi ani doma nemel, mozna ani poradne nevidel.
Samozrejme ze cyclop u demasonu pouzit muzete - kvalitni a 3x tydne.

Bajer Lubor
31. prosince 2014, 20:12 - odpověď č. 30

Lubore život mám v pohodě.
Akvária už nedělám.
Žádného nesmyslu jsem si nevšiml a krom tebe ani ostatní, naopak jsme se kupodivu shodli.
Jak můžeš ty vědmo vědět, jaké ja jsem v životě choval ryby nebo jen viděl?
Nikde nepíšu že se u demasonů nemůže používat cyklop.

PS: nauč se číst a hlavně porozumět textu jinak se pouze tím co píšeš stavíš do role hlupáka, který nepochopil o čem tu byla řeč.

hr:-)
31. prosince 2014, 20:22 - odpověď č. 31

Tady krome tebe asi nechape nikdo nic...

Bajer Lubor
31. prosince 2014, 20:35 - odpověď č. 32

Kdepak jsou tu i chápaví, ale ti neotravujou se zbytečnejma dotazama na to co je jasný a nemusím se s nima dohadovat, protože si nevymýšlí a nelžou.
Jinak zapoměl si mi taky slušně odpovědět.

hr:-)
1. ledna 2015, 9:59 - odpověď č. 33

Radku, nebud naivni :)

Bajer Lubor
2. ledna 2015, 23:06 - odpověď č. 34

Asi tady vyděsím místní zelené, ale Cyclop dostávají u nás demasoni 2x denně a nepamatuji si, že by se nám někdy nějaký nafoukl. Pro úplnost: dospělé ryby krmíme 2x denně a to vždy ve dvou kolech. V prvním kole pracovnice dávají Sera flora a San a ve druhém kole cyclop. Masožravé ryby, pro které je cyclop malý, dostávají patentky, coretry, artemie slanovodní i sladkovodní a sladkovodní krevety.
Jen jsem popsal jak to děláme a nehodlám tady o tom dál s nikým diskutovat.

HD
2. ledna 2015, 23:30 - odpověď č. 35

Cyklopem taky krmím denně všechny rostlinožravé a planktonožravé ryby.a když je živý tak i živým.S tím,že doplněk je NLS 1mm pelety.Velké Protomelasy a Gibberosy dostávají krill,kokteilové krevety,patentky a NLS 3mm pelety.Mladé ryby všechny dostávají jenom živou artemku,živý cyklop a NLS 0.05mm pelety.Taky tu o tom s nikým nehodlám diskutovat:-))každý starý akvarista řekne,že živé je živé.A to je prostě holý fakt.

miran
3. ledna 2015, 0:08 - odpověď č. 36

Já bych ze zeptal, čím a jak krmí demasony pan Štětka, a s rybama bych si odvezl i to krmení....

Martin_Parizek
3. ledna 2015, 0:22 - odpověď č. 37

asi tak nějak.-))

miran
5. ledna 2015, 22:00 - odpověď č. 38

Snake:ja bych rad potom viděl foto te nadrže pls!

radecko bez prihl.
6. ledna 2015, 8:19 - odpověď č. 39

Určitě fotky postupně dávat budu. Bohužel opravdu bude jen 120x40x55. To je cca 240 litrů a velmi malá plocha dna, to ničím nedohoním. Filtraci osadím JBL e1501. Teď už jen čekám na doručení a pomalu začnu. A jelikož je akva dost malé, asi budu muset Demasoni vzdát. Zkušení jasně radí a to je směrodatné.Vyřeším nádrž a potom budu řešit osazení. Hezký den Všem.

snake1194
6. ledna 2015, 8:34 - odpověď č. 40

Dala bych do Tvé nádrže 30ks Demasoni, nádrž 264 litrů je dle mě dostačující. Yellow bych nepřidávala, dala bych co největší počet Demasonů. Navíc mě osobně připadají Yellow k Damasonům opticky dost velcí...

sarka.x - nepřihlášena
6. ledna 2015, 8:49 - odpověď č. 41

Je pravda že dospělí Yellow by v tak malé nádrži působil vůči Demamasoni dost zvláštně. Jinak ještě k nádrži samotné. Chci ubrat minimum prostoru, objednal jsem jen slabé pozadí cca 1cm tloušťka. Písek dle rad pouze 1 cm. Filtr JBL jsem upřednostnil kvůli většímu objemu filtrační hmoty. Snad bude při lehkém přerybnění stíhat. A díky za názor Šárko, optimismus je opět nahoře :-)

snake1194
6. ledna 2015, 8:52 - odpověď č. 42

Dobré názory

aquain
6. ledna 2015, 8:57 - odpověď č. 43

snake1194
Jak ti píše MK,HD,Šárka,p.Pešík-přesto,že nádrž není největší,líbí li se ti Demasoni,dej si tam Demasoni.Kup od chovatele někde 30-40 mláďat,jiné ryby nepřidávej(jednodruhovka),nádrž zařiď jednoduše,na dno 0,5-1cm křemičitého písku co nejmenší frakce -kolem 0,5mm,na každou stranu 1 šutr,zbytek akva nech volný,odpovídající filtraci,pravidelné vodovýměny a vhodné krmení(jsou to víceméně býložravé ryby)a nemáš se čeho bát.Krmení je spousta-Sera,NLS,OSI,Tropical-všechno raději vločky,2-3 x týdně kvalitní cyklop,žádná věda z toho není třeba dělat.Pak se pochlub a dej foto(-:

Vl. Šebesta
6. ledna 2015, 9:25 - odpověď č. 44

Písek bude korálová drť 03-1mm míchaný s jemným říčním, v poměru 3:1. S krmení nebudu dělat žádné pokusy a experimenty. Sera Flora jako základ, dvakrát týdně příkrm Cyklop. Musím sehnat kvalitní,v tomhle ohledu jsem ještě nezapátral, oslovím místní akvaprodejny. Ještě k osvětlení. Kryt je osazen 2xT5 příkon 54w. To se zdá moc. Pokud to bude moc přesvětlené, jednu trubici vyřadím. Zvolil jsem klasické denní světlo. Tady budu muset trošku experimentovat.

snake1194
6. ledna 2015, 13:05 - odpověď č. 45

akva prodejny bych na mražený cyklop vynechal! drahé a kdo ví odkud!! :-) já si objednávám u petra grygery vždy 10 kilo mražených (je to po kilovkách) a super cena (oproti akva prodejnám) a taky to pošle. nevím jak ostatní,ale i někteří zdejší borci u něj objednávají! :-) zdravím

roman pernický
6. ledna 2015, 13:21 - odpověď č. 46

Sanke místní akvaprodejny na cyklop určitě nepoptávej.
Nejlépe u chovatele, který má osvědčeného dodavatele, kde nehrozí, že bylo mražené krmivo několikrát rozmražené a zmražené.
Jestliže má nádrž 260 l a pominu li že voda nebude až do kraje aqa a něco ubere pozadí, písek a nějakej šutr + technika, tak bych rozhodně nezarybňoval 30 a už vubec né 40 ryb.
Vždy jsem zařizoval a zarybňoval nádrže na cílové počty a dle jednoduchých instrukcí a provozu afrických nádrží, se nestává aby rybky chcípaly.
Jestliže vlivem změny chemizmu vody a stresem nebo vyčerpáním z transportu a podobně, chcípne 1-3 ks rybek a ty zarybníš 20-25 ryb, tak to bude dostačující.
Rady zarybnit o deset nebo dvacet ryb více, než je potřeba, jsem dávno v praxi popřel, ale bohužel někteří ignoranti nebo prodejci to budou neustále popírat. Chápu chtějí prostě prodat ryby a jejich zkušenoisti jsou pouze s holých pěstírenských nádrží, kde jim fungují ony natřískané nádrže s minimem samců a hromadou samic, kde jde převážně o produkci. Oni takové dizajnové nádrže nestaví, nezarybňují, ani neprovozují a tak holt postrádají tyto zkušenosti.
Zdravé rybky v prodejní velikosti 4-5 cm prostě jen tak neumírají a když se dají do nádrže, která bude pro ně vhodně zařízena a ne jako holá krychle, kde budou v menších počtech ve stresu, tak zarybni klidně na cílový pčet.
Ať se daří.

hr:-)
6. ledna 2015, 13:22 - odpověď č. 47

Ha, ahoj Romane, tomu se říká telepatie. :-))))
Byls rychlejší. :-)))))

hr:-)
6. ledna 2015, 13:37 - odpověď č. 48

nemám radku v práci co dělat!! :-) snejku petr grygera má mraženého mrťos a určitě si vybereš a kvalita i cena si myslím taky super!!! :-)

roman pernický
6. ledna 2015, 14:29 - odpověď č. 49

Další cenná rada. Díky pánové. V mrazáku už mám rezervovaný šufl, byl to ale boj :-)

snake1194
6. ledna 2015, 14:43 - odpověď č. 50

K Hr 46
Nemám vůbec v úmyslu zpochybňovat tvůj názor,jenom si dovolím napsat svůj.
Jestli jsem ignorant nevím(také doporučuji klidně o 10 ryb víc)a o prodej ryb mi nejde už vůbec,vím ale něco o vnitrodruhové agresivitě ryb o kterých tu diskutujeme,kvůli které tyto počty doporučuji.Vždycky se tyto a podobné ryby budou cítit lépe ve větším hejnu-to za prvé.Za druhé se později v dospělosti vnitrodruhová agresivita dominantních jedinců rozmělní na větší počet ryb v hejnu,ztratí tzv. přehled nad jedincem,který bude napadán(zpravidla opakovaně)a ten bude vždy hledat pocit bezpečí a útočiště v hejnu s ostatními jedinci svého druhu,v čím větším hejnu-tím lépe.To je důvod,proč doporučuji takové nádrže tzv.přerybnit.U ryb jako jsou Tropheusové to platí dvojnásob!Potvrdili by ti to jistě ti chovatelé,kteří počet jedinců v hejnu podcenily a následky byly fatální-dominantní samec bez adekvátní kokurence co do počtu samců a jedinců v hejnu jako celku nádrž(skupinu)časem zdecimoval.
Jestli postrádám tvoje zkušenosti také nevím,pravdou je,že nikomu nádrže ani nestavím a ani nezarybňuji.Doma jsem nikdy neměl a nemám přetřískané nádrže s minimem samců za účelem produkce a prodeje mladých,naopak,i v chovných skupinách Tropheusů jsem měl vždy klidně třetinu nebo i polovinu samců,prostě tak,jak jsem hejno ve vel.kolem 3cm koupil.Stejné to bylo dokonce i u WF ryb,třetina hejna samci,kdyby jsi někdy v Německu pro WF ryby byl,tak bys věděl,že je tak běžně prodávají-v poměru 1:3,někdy dokonce 1:2.Takže snad už chápeš,že moje doporučení bych dal každému,bez ohledu na to,jestli je nádrž dizajnová, nebo by se jednalo o tzv. "holonádrž"-jak takovým jednoduchým způsobem zařízeným nádržím říkáš.
zdravím

Vl. Šebesta
6. ledna 2015, 14:45 - odpověď č. 51

možná ti někdo poradí jiný a lepší kontakt! :-) jinak www.nakrmryby.cz

roman pernický
6. ledna 2015, 14:47 - odpověď č. 52

Snake vůbec se neboj zajít do akvaprodejny ve svém místě bydliště a podívat se.nevím jak dlouho ti bude trvat zkrmit kilo cyklopu a mít to na mražáku půlrok je špatně.A s tím velkým množstvím,že je to lepší atd už to taky není pravda.Hodně se to vozí z polska a tu se to přemražuje a přebaluje je to jednodušší.

miran
6. ledna 2015, 19:29 - odpověď č. 53

pro snake:
Já bych méně než 30 ks Demasoni do Tvé nádrže nedávala . Tvoje čistá litráž bude něco přes 243 litrů (když odečtu 1cm pozadí a cca 3cm z vodního sloupce ).
Když se budeme držet "poučky" 10cm rybí délky na 1L vody, tak vzhledem k tomu, že jsou Demasoni menší druh mbuny (do 8cm), tak nám to vychází na 30 ryb klidně bych dala i 35 ks:-).
Když pomineme teoretické počty, tak lehce přerybněná nádrž vypadá na oko mnohem lépe a to nejdůležitější proč dát do nádrže tolik ryb napsal Vl. Šebesta a to je kvůli vnitrodruhové agresivitě. Popsal to přesně.
Rady si pročti a "přefiltruj" si je :-).

Jinak 2x54W na takovou nádrž je opravdu strašně moc, bohatě bude stačit jedna... Já svítím T8-čkama, takže nevím jaký je výběr v T5, ale kluci Ti určitě nějakou dobrou zářivku (studenou bílou) poradí. U mě stále vede Blue Sky od Sery, ale v T5 se nedělá (alespoň jsem ji nenašla)

sarka.x - nepřihlášena
6. ledna 2015, 21:05 - odpověď č. 54

Pro sarka x : To je radost číst(hodila by jsi se k nám do firmy) www.aquarain.cz

aquain
6. ledna 2015, 21:24 - odpověď č. 55

pro aquain: Děkuji, to potěšilo :-)
http://www.malawiatanganika.blogspot.cz/

sarka.x - nepřihlášena
6. ledna 2015, 22:23 - odpověď č. 56

Šárko, co vlastně momentálně u vás doma máte za ryby? Jestli si dobře pamatuju tak poslední byly Cyphotilapie gibberosy Kitumby. Touto dobou už by se měly množit, ne?

fajanek
6. ledna 2015, 22:44 - odpověď č. 57

Momentálně mám jedno aq 450 litrů a v něm od října minulého roku zase Malawi. Gibberosy jsem loni prodala,byly už hodně velký, šly do většího.

sarka.x - nepřihlášena
6. ledna 2015, 23:27 - odpověď č. 58

A u koho teď ty gibberosy plavou? Do budoucna by se mi doma líbily. Kitumby se moc v ČR nevidí...

fajanek
7. ledna 2015, 1:00 - odpověď č. 59

Ohledně zářivek. I 54 W bude až kam. T5 má větší světelný tok/W než T8. Barvu určitě studenou bílou od 6500K nahoru. V případě jedné trubice bych doporučil Osram Skywhite 880 (8000K).

vit.sirucek
7. ledna 2015, 9:02 - odpověď č. 60

pro fajanek: Má je kamarád-chovatel, až bude potomstvo tak se jistě někde objeví.

snake:
Osram Skywhite 880 je dobrá volba za dobrou cenu, také jsem s ní na doporučení svítila.
Ještě ohledně toho 1cm pozadí... Volila bych ho v případě Back to nature slimline ve světlém provedení
http://backtonature.se/category/slimline/ prostě nějaké světlé.
Když tam dáš tmavé pozadí, které se Ti po čase zařasí a ztmavne, Demasoni se v aq ztratí. To už bych radši zvolila tapetu doplěnou a zajímavě tvarované kameny. Ale je to Tvá nádrž, ber to prosím jako názor:-)

sarka.x
7. ledna 2015, 12:50 - odpověď č. 61

:-)))) Odborníci na akvaristiku ti zde radí něco o světlém pozadí, jako o nějaké prevenci proti řasám v aqu. :-)))
To je vtipné. Přefiltruj si to. :-)))
Řasy v akváriu jdou buďto odstranit nebo udržet na nějakém stupni bujení v nádrži a to za pomocí jednoduchých postupů.

Co se týká mražených dobrot z akvaristik, tak nikdy nevíš, jak dlouho se ty plastové tabulky válely někde v nechlazeném autě nebo někde ve skladu, než přišly znovu do mražáku.
Po rozmražení nemusí zrovna smrdět jako bolavá noha, ale už můžou být "jeté" a na průšvih je zaděláno.
Jestli si koupíš půl nebo kilovou tabulku u chovatele, za pade, nebo malou plastovou tabulku za třicet ve zveráku, je rozdíl několika desetikaček.
Ovšem u většího kousku vidíš, že drží tvar kvádru v igelitu a není nijak přemražovanej a podobně.
Taky chovazel kdyby měl probém s mraženým od dodavatele, tak už asi od něj nakupovat nebude, že?
Proto za mě jasně krmivo od chovatele nebo slušného ověřeného obchodníka.
Mirane, ty nakupuješ mražené krmivo ve zverimexech že to tady radíš druhým? :-o

Šebesto, bavíme se o demasonech, netřeba do toho plést tropheusi, když chápu že lidé kteří demasonyv životě nechovali a jen o nich něco četli to takhle rádi srovnávají. Nemusíš mi tady citovat nic o vnitroruhové agresivitě a podobné chytračiny.
Prostě a jednoduše je skupina 20-25 ks Demasonů do 200-230 l nádrže zcela dostačující.
Jestli seš nebo nejseš ignorant taky nevím, zaléží jestli ses v tom objevil ty sám, že se na to ozýváš. Já nikoho nejmenoval.
Tvoje kšeftování s rybama, ať už WF nebo F153, je mi ukradené. Musím se smát, když tady vystupuješ jako šlechetnost sama a přitom si pamatuju, jak si mě říkal o Krautovi, že to moc žere, že je divnej a spolu jsme se tomu celému u cigára zasmáli.
Myslím, že v tvém případě se tomu říká čisté pokritectví a křivost jako luk.
A taky jak si mi popisoval, že ty na rybách vyboucháš pár mladejch, aby se ti vrátili náklady za pořízení chovného hejna a potom je střelíš dál.
Hmmm to ti ty ryby taky moc dlouho nevydržijou, když si mi tenkrát nabýzel mladé ikoly za 120,-.
Však co kšeft je kšeft, že?
Však si sám psal že tvoje praktiky se slučujím s Mírou Krautem, tak že se není čemu divit když on sám vykšeftuje tři hejna do roka. :-))))))))
Každopádně vaše dokumentace (myslím tím vás obývákové producenty ryb) o tom jaké druhy si pořizujete, svědčí sama za sebe, že jednotlivé skupiny ryb se u vás ohřejí cca rok ne li méně.
Já se naštěstí pohybuji nebo spíše jsem se pohyboval mezi lidmi, kteří si ryby pořizují do obýváku pro oko a radost a tudíš mají potom z mnou postavených a zarybněných nádrží radost tak dlouho, jak dlouho se ryby dožijí.
Nikoliv pro kšeft, který tím že máte doma tři nádrže je ovlivněno i časové rozmezí toho, jak dlouho u vás ryby vydrží.
To je ona obýváková akvaristika a hobby a ne ten váš kolotoč a kšeft.
Tak mi tady prosímtě neraď, klolik Demasonů do akvária.
Akvária s Demasonama jsem zarybnil asi tři a vždy jak jsem výše popisoval na cílový počet adekvátně k litráži.
Vždy bez problémů. Tyto nádrže šlapou cca 3-5 let.
Ncituj a přestaň spekulovat o mých zkušenostech.
Já jen napsal, že takto horentně zarybňovat jak tu radíte vy, co jste třeba tyto ryby nikdy neměli a opisujete tak jen zkušenost druhých, tady kritizujete mé vlastní poznatky a zkušenosti s funkčních nádrží.
To je asi tak vše o křiváctví, chytračení a zaujatosti některých jedinců.

hr:-)
7. ledna 2015, 14:08 - odpověď č. 62

Osobně mražené ve zverimexu kupuji a zádný problém jsem s tím neměl. Neházel bych všechny do jednoho pytle. Pro maso taky nechodím jen na jatky.:)
Z mé zkušenosti je nejlepší pozadí to, které nemusí být uvnitř akvária. (u malých nádrží to platí dvojnásob)
hr :-) Po Vašich vydatných odstavcích k tématu se my stýskalo. :)

vit.sirucek
7. ledna 2015, 14:48 - odpověď č. 63

Mražené krmivo kupuji v akvaristice po 100g tabulkách každý den když mám volno,jelikož doma nemám mražák a veškeré mražené krmivo z této akvaristiky jsem doporučil svým kamarádům,kteří mi ho zdárně vykupují před nosem,protože mražák májí:-)).Osobně bych si žrádlo mražené nenechal poslat nikdy,kupuju co vidím v jakém je to stavu.A radím to co dělám sám.

miran
7. ledna 2015, 15:12 - odpověď č. 64

K té snůšce blbostí a hlavně lží na moji osobu v č.61 snad ani nemá cenu reagovat nebo se k ní vyjadřovat,nicméně se o to v případě Hr ZŘEJMĚ NAPOSLED pokusím.

Hr"Tvoje kšeftování s rybama, ať už WF nebo F153, je mi ukradené."
Pokud nazýváš odchovávání mladých ryb od WF rodičů a jejich následný prodej kšeftováním s rybama,tak ano,mladé ryby jsem prodával.Nebo jsem je měl splachovat do wc,abych s nimi nemusel "kšeftovat"?Odchov mladých je myslím smyslem akvaristiky,i když ne asi jediným a jak pro koho.Když je ti to tak ukradené,nechápu,proč to tedy komentuješ a proč jsi ke mě-ač nezván,jezdil.
Hr-"přitom si pamatuju, jak si mě říkal o Krautovi, že to moc žere"
Řekl jsem,že jsem MK viděl jednou v životě,že ty WF Ikoly jsou od něj a že jsem se nesetkal s člověkem,který by lásku ke zvířatům(obecně,nejen k rybám) dával tak bezprostředně najevo.V případě samotných ryb je do nich tak zažraný(v dobrém smyslu slova),že by pro jejich blaho dýchal a udělal pro jejich podmínky první poslední,že jsou doslova jeho životním posláním,až je to divné(opět v dobrém smyslu slova).Ano,moje názory na tzv.obývákovou akvaristiku jsou stejné,jako má MK.
Hr-"Hmmm to ti ty ryby taky moc dlouho nevydržijou, když si mi tenkrát nabýzel mladé ikoly za 120,-."
Nikdy v životě jsem ti mladé Ikoly nenabízel,naopak,byl jsi to ty,kdo mi už před barákem strkal peníze dopředu a ať mu nějaké rezervuji.Toto jsem samozřejmě odmítl!Ano,v té době jsem skutečně F1 Ikoly prodával za 120Kč,byly nádherné a od mnoha lidí,kteří si je u mě braly jsem dodatečně slyšel pouze slova chvály a spokojenosti.
Hr-"Tak mi tady prosímtě neraď, klolik Demasonů do akvária"
Tobě nic neradím,neradím dokonce ani snake1194,napsal jsem pouze svůj názor a tento svůj názor jsem také zdůvodnil.

To je asi tak vše,za víc mi bohužel už nestojíš.Co jsi zač jsi předvedl v plné nahotě vůči p.Moravcovi a s takovým člověkem,jak se tu presentuješ já nechci mít nic společného.

Až mi budeš zase chtít někdy opravovat pravopis,tak věz,že:nikoli pokritectví,ale pokrytectví, nikoli vrátili náklady ale vrátily náklady,nikoli nabýzel ale nabízel,nikoli ryby neměli ale ryby neměly,a věta"Hmmm to ti ty ryby taky moc dlouho nevydržijou"-to snad ani není česky atd.

Nemůžu se u tebe zbavit dojmu,že tak reaguješ proto,že jsi v životě zatím nic nedokázal,nic pořádně nejsi,v dětství ti asi někdo ubližoval a byl jsi za otloukánka,kterého nikdo nebral vážně a proto máš potřebu si vybíjet zlost na všechny a všechno alespoň prostřednictvím webu.Spokojený a vyrovnaný člověk se takhle nechová.Uvědom si ale,že tady nikdo nemůže za to,že se ti sudičky vys...y do kolíbky,úctu a respekt si musíš vysloužit jinak,ne urážkama,hádáním se a prskáním na celý svět.Začal bych na tvém místě tím,že se pokusíš akceptovat i názory jiných,ne pořád a za každou cenu vnucovat jen a jen tu SVOJI pravdu.

zdravím všechny,vč.Hr (-:

Vl. Šebesta
7. ledna 2015, 18:43 - odpověď č. 65

Pro Šárku: Pozadí je opravdu slabé, a nebudu ho dávat po celé délce. Zadní stranu natřu matovou černou tabulovou barvou. Pozadí rozdělím v prasklině na dva díly a vlepím do akvária černým silikonem. Střed tedy bude úplně volný. V podstatě jen "ozdobím" rohy akvária. Pozadí imituje tmavě šedý kámen. Výrobce umeleskaly.cz.

A ještě vznesu jeden dotaz. Pořád si pohrávám s myšlenkou, zajistit filtraci kvalitní hlavou s molitanem. Bylo by to lepší řešení než venkovní filtr?

A znovu děkuji Všem za příspěvky, jsem za ně vděčný.

snake1194
7. ledna 2015, 22:43 - odpověď č. 66

Ahoj Mirane, to mražené kupuješ v té akvaristice v Havířově jak se tam jde od hlavní třídy po schodech dolů?

Rosta
7. ledna 2015, 23:00 - odpověď č. 67

NE:-))

miran
7. ledna 2015, 23:16 - odpověď č. 68

Děkuji ti za odpověď.

Rosta
7. ledna 2015, 23:19 - odpověď č. 69

Napiš mi na mail já ti to vysvětlím,kde a co koupit.

miran
8. ledna 2015, 13:22 - odpověď č. 70

K Šebestovi stačilo jen dodám, že jeden zdejší pán se tu snažil poukazovat na moji inteligenci ve spojitosti s pravopisem.
I když si to lišácky předem pojistil, že nemíří nikam konkrétně, tak je zřejmé na koho mířil.
Pouze jsem ohledně tvého pravopisu reagoval jestli ti někdo napíše taky že jsi hlupák. Nic víc
Je zde tolik lidí co píší s chybama, ale jen jednomu se to neodpustí a je kvůli tomu za hlupáka.
Jak se mám bavit s lidmi jenž mě neustále napadají za to že s nimi pouze nesouhlasím a když tak činín, tak se vzájemné spory vyhrocují až do úrovně urážek.
Ovšem v očích bandy jediných pravdomluvných, slušných a spravedlivých lidí, jsem to hloupé hovadou pouze já.
A na to se nedá reagovat jinak než prostě a jednoduše : "tak do jděte do hajzlu přátelé."
To co jsem předvedl protri Moravcovi je pouze a jenom že jsem napsal pravdu. Nic víc. Na nějaké poředsudky a ochranářské tužby některých lidí kašlu.
Když se Moravec začal navážet do mě, tak proč ne ja do něj a jak hrubě???? Kdo a podle čeho to posuzuje???
Kdo se staví do role posuzovatele co je více slušné a co urážlivé???
Vždyť ten ubožák mě tu urážel a je mi konkrétně jedno jestli napíše slovo piča nebo hlupák.
Já střílím mezi oči za každou urážku a nerozlišuji nějakou jeji, podle někoho údajnou hrubost.
Urážka jak urážka.
A tak jsem onomu pánovi napsal ať se stará raději strávit zbytek svého života nějakou pohodou a ne sraním se do lidí, které nezná.
Vždyť je to obyčejnej buřič, kterej tu píše že už tlamovce nedělá a podbně a do zdejších diskuzáí se motá pouze a jenomm za účelem hádek. Chudák.
Stejně i když s tlamovcema kšeftoval, tak to vypadalo jako od pitomců.
V jedné nádrži rybí polívka dvaceti druhů, od každého tři kusy a v druhé bílé hřiby s korálových větví.
Prostě a jednodzuše s hovady, které mají zájem mě urážet a špinit konkretně myslím špindíru a lháře Krauta a nemocného na svět nasraného Moravce, tak pro ty už budu mít pouze a jenom čisté koncentrované zlo.
Asi týden jsem se těmto dvoum chudákům vyhýbal, ale když si přečtete zpětně jejich příspěvky, tak jen v málo z nich se o mě nezapoměli zmínit a nějak mě tam polpivat a urazit.
Proto ať chcípnou oba.
Reakce od zdejších obhájců slušnosti žádná a s toho pline pouze a jenom to že ti jenž mě tu z něčeho viní jsou samikřiváci zaujatí pouze a jenom na zde už rutinní boj proti mě.
Doufám že jsem se vyjádřil dostatečně srozumitelně, i když věřím že s chybama.

hr:-)
8. ledna 2015, 13:24 - odpověď č. 71

Mirane pochop, že nemůžeš přijít do jakéhokoliv zverimexu a koupit tam mražené žrádlo.
Že znáš nějakého slušného obchodníka s dobrým dodavatelem je tvoje štěstí.
Rozhodně bych to ale neradil jako nějaký obecný fakt.

hr:-)
8. ledna 2015, 13:51 - odpověď č. 72

Zase záchvat? Nemohl by jsi mi poslat fotku ? Jak vypadáš ?

aquain
8. ledna 2015, 13:59 - odpověď č. 73

A co teď uděláš?

hr:-)
8. ledna 2015, 14:01 - odpověď č. 74

Ježíš,to radši ne.Jednak prdel patří do kalhot a ostatní by se asi lekli.

Sony12345
8. ledna 2015, 14:03 - odpověď č. 75

Už jsem myslel, že se dneska nezasměju.

HD
8. ledna 2015, 14:10 - odpověď č. 76

Živě tě Hynku vidím jak se popadáš za břicho

aquain
8. ledna 2015, 14:14 - odpověď č. 77

Rado ja te nevidel rok ale cumim ze jsi krapet sesel:-)

Miroslav Mesic
8. ledna 2015, 14:17 - odpověď č. 78

k č. 70
To jsem byl já a nestydím se za to. Nebyl jsem u toho sprostý a urazilo to jen pisatele, kteří to vzali na sebe (pardon, vlastně asi jen Vás). Proto znovu prohlásím "pokud KDOKOLIV Z VÁS píše komentář plný zloby, ať tak nečiní v afektu. V klidu si to po sobě přečte, zváží nutnost vulgarizmů a zkontroluje chyby, které přímo bijí do očí. Ať zápisek nevypadá jako by to psal někdo slaboduchý.
k č.71 Proč ne? Když se mi zdá v pořádku.

vit.sirucek
8. ledna 2015, 14:27 - odpověď č. 79

K 73: moje atomový hřiby mají konečně konkurenci...Ta fotka je z civilu ?

aquain
8. ledna 2015, 14:32 - odpověď č. 80

Soráč na fotce je můj fotřík. Sem se překlyk. Tak ještě jednou a správně.

hr:-)
8. ledna 2015, 14:35 - odpověď č. 81

Brzy mě doženeš

aquain
8. ledna 2015, 14:36 - odpověď č. 82

jefry Dahmer byl z USA ne z Hluboček.

miran
8. ledna 2015, 22:48 - odpověď č. 83

Ten kdo používá můj nick v odpovědích73,80 s fotkama, má smysl pro humor.
Příště zkus být ale oreginálnější a napiš třeba že mě znáš a máš mou fotku kterou vkládáš ale hlavně se podepiš nějakým svým nickem. Není tak těžké nějakej vytvořit.

hr:-)
9. ledna 2015, 9:10 - odpověď č. 84

To ti budem tak baštit,možná seš už tak nemocnej,že ani nevíš co děláš.

Sony12345
9. ledna 2015, 9:12 - odpověď č. 85

Aby si někdo nemislel, že jsem nějaký pomatenec, tak přízpěvek 83 jsem rozhodně nepsal já.

hr:-)
9. ledna 2015, 9:13 - odpověď č. 86

Tak to máš chlapče jasný,rychle hledej nějakého cvokaře.

Sony12345
9. ledna 2015, 9:19 - odpověď č. 87

:-))))

sameš v
9. ledna 2015, 10:12 - odpověď č. 88

73,80,85- Tyto příspěvky pod mojim nickem vkládal nějakej sráč.
Task jsem se přihlásil a ty můžeš používat nick jakej chceš.
Kdyš si ale nevíš rady, tak tady máš na výběr.
(MK, aquain, chudák, pacient, pitomec, dement)
V závorce máš nicky srovnané s podobným významem, trak přeju hodně štěstí ve výběru.

Jedno zdejší nejmenované trdlo, které se často plete kam nemá a kolikrát ani neví kdo ským luví, mě opět pobavilo.
Schválně jestli pozná tentokrát že jde o něj.
:-))))))

hr
9. ledna 2015, 10:33 - odpověď č. 89

Uff, koukám že se mé vlákno dostalo uplně někaj jinam. Je to škoda.

snake1194
9. ledna 2015, 10:48 - odpověď č. 90

Bohu žel, takhle to tu chodí.
Je zde skupina lidí, kteří neustále přispívají k něčím sporům ohledně akvaristiky a sami nenapíší o rybách nic, nebo jen málo.
Na jednu stranu dělají údržby nádrží a nějaké poradenství, na straně druhé zde žadoní o radu na banální otázky tisíckrát zde zodpovězené, nebo netuší že komu kdo odpovídá a tak se pletou kam nemají, což je ale komické a svědčí to o jejich bystrosti. Nebo jeho bystrosti.
Potom je zde skupina lidí, kteří bohu žel nesnesou že s nimi v něčem nesouhlasím a mám jiný názor než skupina kamarádů co se zde vzájemě vychvalují.
Kdyby se ale povznesli nad svou ješitnost a diskutovali slušně a nezaujatě, s přihlédnutím k faktu že ne vše co dělají musí být jedině podle nich správně, bylo by to tu o něčem jiném.
Taky by zde mohl zasáhnout admin a vystavit na katův špalek chudáky, kteří si zde mění nicky nebo lezou pod cizí.
Taková je prostě realita a dokud zde ne závist, jak si nkteří myslí, ale osobní zášť bude převládat nad zdravým rozumem, tak do té doby se zde budeme bavit nejen o rybách a nejen slušně.

hr
9. ledna 2015, 10:51 - odpověď č. 91

pro snake:
Dotazuj se dál, aspoň toto téma proložíš "nezáživným tlacháním" o rybách:-)

Jinak gratuluji tomuto webu
9.ledna 2015,10:12
došlo k "ostrému spuštění nové verze webu":-)

sarka.x
9. ledna 2015, 11:04 - odpověď č. 92

Hmmm tentokrát pod vlastním nickem?
Gratuluji, ale když uš jsem přihlášenej tak to jaksi postrádá onen humor, že,
S tím ostrým spuštěním to bude nějaká mýlka.
To už proběhlo 6.ledna 2015 v 9:25

Uživatelka sarka farka v č.91 radí něco o pokračování v diskusi a proložení tlachu, ale jaksi ji uniká fakt, že svým příspěvkem pouze zatlachala.
Myšlenkové pochody některých jedinců, kteří by rádi poučovali nebo k něčemu nabádají jsou mnohdy k pousmání.
Radí pít vodu a sami pijí víno.
Paradox poukazující na jednoduchost a laciné zaujaté tlachání.
To je přesně to o čem jsem tu psal výš.

hr
9. ledna 2015, 12:11 - odpověď č. 93

K č. 90. Cituji: "Taky by zde mohl zasáhnout admin a vystavit na katův špalek ..."
Záměrně jsem to utnul před slovem "chudáky", aby jste mě z něčeho snad neobvinil.
Drahý pane, to by tu od Vás nebyla napsaná ani řádka. :)
Po pravdě ani by my zde Vaše obsáhlé komentáře o tom, jak Vám každý křivdí a ubližuje, plné urážek, zvrhlostí, odsuzování, vyhrožování, dojmů atd. nechyběly. Proti radám ohledně probíraných témat nic nemám, v lecčem s Vámi i souhlasím.
Až to budete komentovat, ať je to krátké a vložte do toho všechen zbytek Vaší slušnosti. Ať už jste hr:-), nějaké z jeho jiných já a nebo někdo, kdo se za něj vydává.

vit.sirucek
9. ledna 2015, 12:11 - odpověď č. 94

Ty jsi úžasná - vždy mě pobavíš

aquain
9. ledna 2015, 12:13 - odpověď č. 95

Hr,já jsem asi podle tebe zaky zabržděnej,ale přesto jsem si nikde nevšiml,že by Šárka adresovala svůj příspěvek 91 k tvé osobě,psala ho snad uživateli snake,nebo ne?Tak proč máš potřebu to komentovat a bez jakékoli příčiny ji hned začít urážet-sarka farka?

A navíc si myslím,že je úplně jedno,kdy byla nová verze webu spuštěna,Šárka podle mě chtěla poukázat na tu skutečnost,že "ostrou verzí" myslela agresivní a vulgární příspěvky některých uživatelů,ale možná se mýlím,jsem asi fakt zabržděnej(-:Při tvé vysoké inteligenci určitě přijdeš na to,kdo jich sem píše nejvíc(-:a zbytečně,pokud je nepíše pro pobavení.

V 90 před 10 minutama píšeš-"Kdyby se ale povznesli nad svou ješitnost a diskutovali slušně a nezaujatě, s přihlédnutím k faktu že ne vše co dělají musí být jedině podle nich správně, bylo by to tu o něčem jiném."

Tak proč se už konečně podle toho nezačneš chovat?Nebo co si tím jako pořád dokazuješ,když napadáš všechny,všechno a naprosto bezdůvodně.

Fakt sis při své inteligenci doposud nevšiml,že jsi to ty,kdo je příčinou toho,že se každé,mnohdy i docela zajímavé vlákno zvrtne do stejných sraček,jako je tomu tady?
Jestli tě někdo urazí,vulgárně nebo hanlivě osloví a pod.,v pořádku,braň se.Proč to ale děláš i bez jakékoliv příčiny,baví tě to?

Podotýkám,že až mě zase nazveš bůhvíčím a pošleš bůhvíkam,Šárku neznám a v životě jsem ji neviděl!!!

Vl. Šebesta
9. ledna 2015, 12:20 - odpověď č. 96

Pane Šebesta -já Vás obdivuji - Jste Don Quijote.

aquain
9. ledna 2015, 12:34 - odpověď č. 97

aquain
Asi máte pravdu(-:,já jenom jaksi nedokážu pochopit a odmítám věřit tomu,že se v člověku dokáže nahromadit tolik nenávisti kvůli tak ušlechtilému společnému koníčku,jako je akvaristika.Copak se tu dávají nějaké góly,sečítají body nebo měří čas a pak se na základě jmenovaného vyhlašují nějaké výsledky nebo umístění?Proboha vždyť je to jenom jakési odreagování,pokecání si o společné zálibě, nic víc. Já to prostě nedokážu pochopit,ale jak říkám,jsem asi pomalejší(-:(-:(-:

Vl. Šebesta
9. ledna 2015, 12:45 - odpověď č. 98

Pro Hr
Zapomněl jsem dodat,že p.Moravce-aquain neznám a v životě jsem ho neviděl(-:

Vl. Šebesta
9. ledna 2015, 13:09 - odpověď č. 99

Havleno, udělám výjimku a oslovím tě přímo...tvoje č. 61 (a mnoho dalších) je naprosto ukázková snůška tvých typických superblitin. Jsem rád, že se tu dovoláváš probuzení admina a pokud se skutečně jednou probudí, měl by tě odtud vystřelit na Mars a nadobro a sto lidí tady by mu za to zatleskalo.
Tvoje srovnání vlastních zkušeností nebo spíš pseudozkušeností se zkušenostmi Vlasty Šebesty je tristní a totálně směšné a může ho napsat jedině namyšlený a zakomplexovaný tvor, jako jsi ty a tvoje slátaniny o demasonech to jen dokazují
...a jen pro tvojí informaci, Láďa Moravec dělal špičkově tanaganické tlamovce v době, když jsi ty tahal kačera ve školce a hovínku říkal papů...

Omluva všem ostatním...ale nedalo se to vydržet :-) Hezký víkend.

Miroslav Kraut
9. ledna 2015, 13:17 - odpověď č. 100

Souhlasím,ale tomu voloj to bude houbelec platný,ten tady bude prudit dokavaď nechcípne.

Sony12345
9. ledna 2015, 14:28 - odpověď č. 101

Mě ani tolik nevadí válka dvou těžkejch (sorry Hynku, nebylo to myšleno osobně) kalibrů MK a HD. Z jejich ohromných zkušeností, perfektních znalostí a erudici v chovu ryb se tady asi těžko bude hledat srovnání. Vadí mi ta neuvěřitelná tupost, hrubost,ješitnost a stupidita některých přispěvovatelů zde na portálu. Sám nedělám sladkovodní tlamovce 20 let, takže jsem téměř nováček, ale rád se tady dovím nějaké zajímavosti a novinky v chovu tlamovců. Někteří přispěvovatelé to tu ukrutně kazí

aquain
9. ledna 2015, 23:06 - odpověď č. 102

Děkuji všem za upřímné odpovědí. :-)))
Moravče, prý nevadí mi spory MK vs HD a k tomu řeč o nějakých zkušenostech s rybama.
Pokud si dobře vzpomínám, tak ty jsi sem Moravče nechodul a když tu HD zmínil, že jsi o MK tvrdil že je blázen nebo tak něco tak ti někdo zakukal a ty jsi sem přišel říct zase tu svou pravdu.
Strhla se zde hádka o tom kdo je větší lhář a a intrikán to nemluvím o kauze Doležal a jiných kde se ryby vůbec neprobírají.
Další tvoje působení zde bylo pouze honitriko, ale narazil si a jediné co jsi zde dál předvedl bylo přispívání ke zdejším sporům a taky že jsi trdlo.

Vy ste ale banda kamarádů.
Jeden tu pošle druhýho do hajzlu a za hodinu si mažete med kolem huby.
Sorry takovej já nejsem.

Šebesto, s tím spuštěním webu si to opravdu nepochopil, stejně tak jako s tím Sarkou Farkou.
Proto jsou tam datumy a časy, aby to pochopil třeba i Šipek, ale jak vidno tak nic.
Jestliže je zde už urážka i jméno loupežníka z pohádky, tak teď urazím i tebe Šebesto pozdravem AHOJ.

Kraute, kdyby admin udělal pořádek, tak dostaneš taky BAN a spousty dalších dobráků co se tu rádi ohání slušnosti ale přitom jim kokoti lítají z huby.
Jestliže někdo píše podle někoho méně urážlivě, pořád uráží. To ale hlupák a sebestřednej borec jako ty nikdy nepochopí.

To je tak ve skratce vše abych snad neobtěžoval zdejšího nejslušnějšího a nejobjektivnějšího přispivatele a vyhodnocovatele zdejších sporů v.siruceka.

hr
11. ledna 2015, 10:12 - odpověď č. 103

Tak se opět vrátím k mému projektu. Ještě vznesu dotaz ohledně vstupní vody. V pátek jsem kontaktoval Čevak, kde byli kupodivu poměrně ochotní. Ph 8.5. Dusičnany 9 mg/l. Celková tvrdost 1.1 mmol/l. Německá stupnice 6.2. Tedy měkká voda. Dnes to ověřím ještě kapkovým testem. Mám si lámat hlavu s tou měkkou vodou? Díky a hezkou neděli.

snake1194
11. ledna 2015, 13:04 - odpověď č. 104

Důležité bude, jaké pH bude mít voda v zarybněné nádrži po 1-2 týdnech. Když se bude pH držet tak je to ok, když bude padat, tak dávejte po výměně vody 1 lžičku jedlé sody na 100 l vody a bude to také OK.

HD
11. ledna 2015, 13:37 - odpověď č. 105

Doplním :Jednu lžičku jedlé sody na 100/l vody.
Dávku sody spočítanou a odměřenou na litráž nádrže ale rozmíchej v čerstvé vodě v kýblu, který naleješ těsně před dopuštěním nádrže do plných.

hr
11. ledna 2015, 13:43 - odpověď č. 106

Snake1194
Ber to tak,že důležitější než měkká nebo tvrdá voda je pro tebe 1-stabilní teplota vody,2-co nejstabilnější Ph mezi vodovýměnami,přičemž ideál je mezi 7,5-8,5 a za 3-co nejnižší hladina dusíkatých látek obsažených ve vodě.Hotovo.

Jestli to chceš podrobněji-prosím,dám ti sem výňatek odbornější,ne můj ale mnou upravený do srozumitelné podoby.

Přidání sody (hydrogenuhličitanu sodného) způsobí nárůst hydrogenuhličitanů, které se projeví na zvýšení uhličitanové tvrdosti vody. Tvrdost vody je ale chemicky definována jako součet koncentrací vápníku a hořčíku.Tvrdost vody jako taková tedy nemá v podstatě žádný význam. Protože ale ve vodě nemáš vápník ani hořčík,způsobí soda nárůst tvrdosti. Kdyby jsi ve vodě měl dostatečné koncentrace např. vápníku,došlo by po přidání sody k nárůstu pH, což sice chceme, ale nezvýšila by se ti tvrdost, protože by se vytvořila rovnováha mezi koncentracemi Ca a sody za vzniku nerozpustného uhličitanu vápenatého. Problém tvrdosti, který si akvaristé doposud málo uvědomují, není ani v její celkové hodnotě a už vůbec ne v uhličitanové tvrdosti, ale v koncentraci a vzájemném poměru mezi vápníkem, hořčíkem a hydrogenuhličitany. Přičemž míru hydrogenuhličitanů vyjadřuje tzv. alkalita a ne uhličitanová tvrdost. To, že se v akvaristické literatuře píše, že pro určitý druh ryb je třeba celková tvrdost 10 GH, neznamená, že když tohoto čísla dosáhneš ve své vodě, že je vhodná pro chov, protože nevíš nic o výše uvedeném poměru(vápník,hořčík,hydrogenuhličitany) a třeba 9 z oněh 10 GH může připadat na uhličitany, což by byl i tvůj případ po přidání sody.Je lepší zvýšit koncentraci vápníku a hořčíku, existují na to přípravky. Sodu bych přidával jenom v případě,kdy je Ph pod 7,5 aby jsem ho zvedl alespoň na 7,5.Ty máš Ph v pohodě. Poměr vápníku,hořčíku a hydrogenuhličitanů ve vodě má zásadní význam pro optimální vývoj jiker a embryí tlamovců.

Vl. Šebesta
11. ledna 2015, 14:15 - odpověď č. 107

Diky pánové!!!! Díky Vašim příspěvkům jsem v podstatě pochopil chemismus vody. Hlavně jsem si doplnil znalost ohledně tvrdosti vody. Provedl jsem základní test, voda při teplotě 26 stupňů vykazuje PH 8.5. Dále jsem raději zneutralizoval dodané pozadí. Filtr bude doručen v pondělí, akvarijni set snad do středy. S panem Štětkou jsem domluven ohledně "bláta" do nádrže. Už Vás nebudu otravovat a co nejdříve se pustím do díla. Ještě jednou díky.

snake1194
7. února 2015, 15:04 - odpověď č. 108

Zdravím po delší odmlce. Podařilo se mi získat více místa v obýváku, ani to nebyl velký boj :-) Výsledkem je čerstvě dodaný stůl na zakázku. Akvárium 150x50x55 je již ve výrobě. O filtraci se postará Jbl e1501 plus hlava Eheim power head s kostkou bioakvacitu. Jelikož už je to uspokojivých 400 litrů, bude to s Demasoni podstatně lepší. Přidám k nim L.Yellow. Později dodám fotky. Mějte se .

snake1194
10. února 2015, 18:07 - odpověď č. 109

Vkládám inspiraci pro ostatní, kteří nechtějí kupovat předražené stolky na internetu. Rozměr 150x50x75. Trojitá deska, opravdu bytelné provedení. Cena 2700 u truhláře.

snake1194
15. dubna 2015, 21:33 - odpověď č. 110

Tak konečně pokračuji, finální rozměr nádrže 150 délka, 50 hloubka, 55 výška. Opět se vše zdrželo, Ale nikam nepospíchám. Dnes jsem vlepil pozadí a po řádném proschnutí silikonu budu pokračovat. Pozadí je opravdu slabé, zabere minimum prostoru, do kapsy na levém boku umístím dvě kostky akvacitu. Jednu na sání externího filtru a jednu na čerpací hlavu. Pozadí je umístěné tak , že za ním bude proudit voda a dostanu se tam i s hadicí kvůli odkalení.

snake1194
15. dubna 2015, 21:55 - odpověď č. 111

Nevim jestli jsem to pochopil spravne ale ale oba fitry budou sat za pozadim? Ja bych volil ten externi do plochy a vnitrni nech za pozadim... a oba vyvedene take do plochy..ale třeba to blbe chápu tak se omlouvam

jenista
15. dubna 2015, 22:03 - odpověď č. 112

Pochopil jste to dobře. Obě sání budou za pozadím, nad dnem jsou v kapse sací otvory, kryté síťkou. Myslím že je to spolehlivé řešení prověřené spoustou spokojených uživatelů. Každopádně se nápadům nebráním, naopak. Díky za názor.

snake1194
16. dubna 2015, 10:18 - odpověď č. 113

Ok ty otvory jsou dobre.... ja jsem si nechal pri vyrobe udelat jakoby L kapsu u vyvodu sani do plochy a neni z žádného uhlu videt a nemusim resit nejake sítko jak se zanasi nebo ne.

jenista
16. dubna 2015, 11:34 - odpověď č. 114

Rozumím. Tenhle způsob jsem zvolil kvůli tomu, že na sání externího filtru dám kostku Atman č.5.Nechci aby kostka byla vidět. Sice kapsa ubere prostor, ale minimální, protože stejně bych měl v akva dva molitany. Nebudu muset lézt tolik do externího filtru a tím pádem narušovat biologickou filtraci. Mechanickou filtraci zajistí další kostka č.5 nasazená na čerpací hlavě. Snad jsem zvolil správně.

snake1194
20. dubna 2015, 15:20 - odpověď č. 115

Pozadí je suché a pevně drží. Kameny a písek také hotovo. Použil jsem říční písek z naší řeky, velikost do 1mm. Poctivě prosetý a vyvařený. Smíchal jsem ho s pískem korálovým cca v poměru dva díly říčního a jeden díl korálového.Vrstva cca 1,5cm. Omluvte kvalitu foto, fotím pouze mobilem. Co říkáte tomu množství kamenů? Není to moc?

snake1194
24. dubna 2015, 13:52 - odpověď č. 116

Dnes konečně dorazil zbytek techniky. Náplň do filtrace, a hlavně zářivky. Zvolil jsem Narva Oceanic Star 12000k. Je to údajně přímá náhrada Sery Royal Sky. Svítíte s ní někdo? Dá se sehnat za 320 korun. O víkendu ještě nastříhám molitan na kostky a vyplním prostor za pozadím. Zhruba polovinu blíž k filtrům. Bude to další cenné místo pro osídlení bakterií. Celkem bude v nádrži cca 10 litrů akvacitu+ asi 9 litrů náplní z toho 2 litry Eheim Pro ve venkovním filtru JBL e 1501. Snad to bude na bilogickou filtraci dostačující. V neděli vše dodělám a napustím akva. Heuréka. Tím se dostanu k nejkritičtější věci a tou je zarybnění

snake1194
27. dubna 2015, 21:12 - odpověď č. 117

Ahoj, hezký, už se těším, jak to bude vypadat s osádkou. Odkud je topozadí a na kolik vyšlo ? Dík

martin1234
27. dubna 2015, 21:54 - odpověď č. 118

Zdravím. Pozadí je od www.umeleskaly.cz Udělají prakticky cokoliv. Vyšlo na 2.400. Omlouvám se za fotku z mobilu. Světlo je ledově bílé, mobil ho bere do modré.

snake1194
28. dubna 2015, 10:57 - odpověď č. 119

Díky za info.

martin1234
2. května 2015, 11:22 - odpověď č. 120

Zdravím. Včera nastal den D. Dolil jsem druhou várku bakterií z vypraného filtru a nasadil 42 Demason. Ještě prosím o radu. Dnes jsem změřil hodnoty vody. Nitrifikace funguje. NO2 stále na nule i po zatížení osádkou ryb. NO3 mírně stouplo na 20mg. Vstupní voda má 10mg a držela stále celý týden před vpuštěním ryb. Nespal jsem kvůli tomu celou noc. Ale teorie o vpuštění ryb hned po aplikaci bakterií z filtru funguje. Nakrmím opatrně až zítra,tedy dva dny po vpuštěni ryb. Kdy mám poprvé udělat výměnu vody? Filtry samozřejmě prát nebudu. Poradí mi někdo prosím? Nechci to ve finále podělat.

snake1194
2. května 2015, 12:04 - odpověď č. 121

Ještě přikládám odkaz pro představu https://www.youtube.com/watch?v=Vq5VMV_8T1k

snake1194
2. května 2015, 12:58 - odpověď č. 122

výměnu určitě udělej,klasicky po 7dnech,stačí půlka nádrže,ryby jsou malé.Jinak krm normálně.A schválně prováděj měření každý den a zkus porovnávat zvyšování hodnot.Filtr lehce promáchej až po měsíci.

miran bez účtu
2. května 2015, 13:22 - odpověď č. 123

Dík moc. Napouštel jsem minulou neděli . Zítra, to jest po týdnu vyměním část vody a odsaju dno. Vodu budu dál měřit. Měj se.

snake1194
5. května 2015, 18:01 - odpověď č. 124

Tak už to všechno plave. Chci ještě jednou poděkovat všem za trpělivost a rady. Přikládám foto . Není to žádná kvalita, pro představu to snad stačí.

snake1194
5. května 2015, 21:29 - odpověď č. 125

Super :-)

martin1234
5. května 2015, 23:06 - odpověď č. 126

jo tohle je super kombinace,pokud nebudeš moc velké jelito:-))tak to bude dělat radost.každopádně uvidíš jak se to tam bude vyvíjet,protože ty problémy začínají jak ryby začnou dospívat.tak držím palec.

miran bez účtu
6. května 2015, 8:40 - odpověď č. 127

Díky moc. Jelito mi říkala maminka když jsem byl malý kluk :-) Teď už jsem velkej tak to snad nepo.... Největší obava byla s rozjetím nádrže. V postatě běží 10 dní včetně zarybnění, od začátku čpavek a No2 neměřitelné. Měřím vodu každý den. Jinak Hra o Trůny u Demasonů už začala, čtyři samci jsou plně zbarveni a svoji dominanci dávají najevo. V praxi vidím tříštění agrese počtem jedinců. Prostě to nestíhají, slabšího jedince jen odeženou. Po drobném výpadu se okamžitě stahují a řeší jinou rybu. A ještě jeden poznatek. Demasoni jsem osadil jako první, při pohybu v okolí akva byli plaší a stále se ukrývali. Po vpuštění L. Yellow za dva dny, se nádherně uklidnili a zbarvení je neporovnatelně lepší. Nebijte mě prosím za pravopis. Čeština není můj kobyl :-)

snake1194
14. května 2015, 8:39 - odpověď č. 128

Zdravím. Tak jsem tu zpět, tentokrát s prvním problémem. Ryby jsou v nádrži 14 dní. Nádrž samotná jede tři týdny. Parametry vody. NO2-0mg. NO3 před týdenní výměnou 25mg. PH 7,8 před výměnou. GH 7. KH 14. Ryby jsou vytální, žerou, výkaly v pořádku. Na těle žádné známky parazita či jiné poškození kůže. A teď k problému. Neustále se mi otírají o dno. Není to nijak masivní. Ale obvzlášt ve večerních hodinách se nejmenší kusy otírají, oba druhy Demasoni i Yellow. Pro představu, zhruba v průběho 5 minut se otře jeden kus. Vyzkoušel jsem týdenní solnou dávku, polévkovou lžíci na 100l , nepomohlo. Vody měním zatím 1/3, ryby jsou od 3 do 6 cm. Krmení Sera Flora, JBL Spirulina, příkrm Cyclop (jen 2x týdně). Opravdu jinak normálně plavou, žerou, ploutve v pořádku, po 14 dnech je jasně vidět přírůstek. Žádné rychlé dýchání. Je možné že by se mohlo jednat o parazita? Otírají se prakticky od začátku. Každý druh je od jiného chovatele. Ještě mě napadlo jestli nemám přesvícenou nádrž. Výška akva je 55cm. Osvětlení Narva Oceanic Star T8 36w 12000 kelvinů. Bohužel svítí pouze obě najednou, jedna nejde vyřadit. Máte někdo zkušenost či radu? Díky moc.

snake1194
14. května 2015, 10:00 - odpověď č. 129

Neres to, delaji to skoro vsechny mlade ryby a o to vic v nove zajetych nadrzich, ktere si jeste musi "sednout". Sleduj to dal (hlavne vykaly - nemely by byt dlouhe nitkovite) a myslim, ze se to bude postupne zlepsovat.

Jerry1
14. května 2015, 10:11 - odpověď č. 130

To jsi mě potěšil. Je fakt že ty větší odrostlejší kusy se neotírají vůbec. Jen ty nejmenší. Určitě budu dál všechno hlídat. Mám hlavně strach z nějaké bakteriální infekce.

snake1194
14. května 2015, 23:11 - odpověď č. 131

to dělají ryby normálně,sůl můžeš přidat normálně při výměněn vody,na podporu kožního slizu-nejlepší je mořská sůl-ne z potravin,protože je bohatá na mineraly a vitamíny.Stačí 1xměsíčně 2polévkové lžíce na 100L

miran bez účtu
15. května 2015, 10:09 - odpověď č. 132

Rozumím. Koupím někde mořskou sůl a občas, tedy měsíčně ji budu přidávat.2 lžíce na každých 100 litrů vyměněné vody.Včera už jsem stál fakt s lupou u ryb, nemají žádný příznak onemocnění kůže. Já Demasonům tříštím agresivitu a oni mě tříští nervozitu u hokeje :-) Díky Mirane.

snake1194
16. května 2015, 14:53 - odpověď č. 133

Nejvíc problémů vzniká,když lidi zbytečně blázní,panikaří a vymýšlí nesmysly.Buď v klidu a neplaš,ryby to nemají rádi.

miran bez účtu
21. května 2015, 19:29 - odpověď č. 134

Ještě bych měl jeden dotaz do diskuze. Celkem mám v nádrži 42 kusů Demasoni a 16 kusů L. Yellow. Čistý objem jsem spočetl na nějakých 390 litrů. Nebude to v dospělosti ryb moc nahusto? Jinak zatím vše v pořádku, bez úhynu a jiných potíží a to diky vám všem.

snake1194
21. května 2015, 21:47 - odpověď č. 135

No budou to rybí sádky :)) osobně bych to zredukoval na cca 30-35 ryb...

EgoTanga
21. května 2015, 21:48 - odpověď č. 136

samo až budou ryby větší.... :)

EgoTanga
21. května 2015, 23:15 - odpověď č. 137

pokud to bude fungovat bez problémů,tak bych do toho vůbec nešahal,tím,že pak vyndáš nějaké ryby narušíš sociál a můžou nastat problémy.nech to na rybách,pokud dojde k nějaké přirozené eliminaci.

miran bez účtu
22. května 2015, 8:28 - odpověď č. 138

Rozumím. V neděli je to 30 od napuštění, začnu už měnit 1/2 vody. Dominantní ryby se zatím jen lehce pošťuchují. Žádná cílená agrese na jednoho jedince. Je mi jasné že to začne až začnou ryby dospívat. Jinak už se vytrácí plachost, jedinci jsou klidnější, vybarvenější. Jedinný problém je asi u tří kusů Demasoni. Rostou velmi pomalu, skoro vůbec. Proti ostatním je to velký rozdíl. Přitom normálně žerou, jsou vybarvení, v hejnu normálně fungují. Snad to doženou.

snake1194
22. května 2015, 9:46 - odpověď č. 139

Fakt to nech tak jak to mas, pozoruj je, uzivej si to! Prijde mi zatim, ze mas velice sympaticky a zodpovedny pristup a to ze vidis obcas nekde "travu rust" je jen znamka toho, ze jim chces doprat to nej. Uprimne se smir s tim, ze ti MUZOU nektere "odejit", ale pokud to budou jednotlivci bez evidentnich znamek nemoci tak to neres, to se proste obcas stava. Zaklad je kvalitni zradlo a voda, takze pokracuj, jak jsi zacal. V Tvem pripade o social mit strach nemusis, o to se uz ryby postaraji samy! Kdyby neco tak dej vedet

Jerry1
22. května 2015, 10:41 - odpověď č. 140

S tím občasným úhynem bohužel počítám i když nerad. Krmení měnit nebudu, obyčejnou sůl už taky nepřidám.Budu přidávat jen sodu, lžíci na 100l, potom je PH před výměnou okolo 8. Dál budu občas přidávat jen minerální sůl Cichlid Lake Salt. Po pročtení příspěvků Pietra a spol jsem došel k závěru, že přítomnost minerálů rybám prospěje. Tato sůl by měla podle výrobce mít vyvážený poměr prvků. A už vás nebudu prudit a otravovat. Snad už nebude potřeba. Díky všem a přeji hezký víkend.

snake1194
22. května 2015, 18:47 - odpověď č. 141

Na CLS dávej pozor, dávkování mají dost přehnané, dávkuj max polovinu toho co píšou, tuším jestli si dobře pamatuju že doporučené je 3/4 kávové lžičky na 40l, já dávám na 220l na výměnu 2 zarovnané lžičky CLS a i tak roste vodivost jako prase - aktuálně po půlroce takového dávkování je okolo 850uS při startu okolo 300uS. Aby sis z toho neudělal do půlroku solanku :) Dávkuj do a podle množství měněné vody pokud si připravuješ bokem, pokud pereš z řádu přidej dle množství měněné vody a rozmíchej si v kbelíku čerstvé vody - nedávej přímo do akva, hůř se to rozpouští a zbytečně by ti to v čase zanášelo hadice do filtru.

Luger
22. května 2015, 20:32 - odpověď č. 142

Díky za upozornění Lugere. Chtěl jsem dávku dodržet. Na 200l dam tedy přibližně to co ty. Budu s tím opatrný. A jednou měsíčně vynechám uplně. Dám jen sodu.

snake1194
26. května 2015, 11:08 - odpověď č. 143

Zdravím, není tu nějaký chovatel z Jižních čech? Potřeboval bych typ kde koupit opravdu kvalitní cyclop. Zatím krmím od Fa. Huml ze Zbyrohu. Je ale moc jemný, opravdu moc. Při proplachu mi propadá i nejjemnějším sítkem.

snake1194
27. května 2015, 0:06 - odpověď č. 144

tak máš špatné sítka:-))nebo to není cyklop,pokud máš nějaké čajové tak si pořiď profi sítka,spodní je z monofilmu a tam nepropadne ani vířník.
jinak momentálně je situace na rybníkách takové,že teď je plankton všeobecně drobný,hrubý zelený je v zimě.

miran bez účtu
27. května 2015, 8:35 - odpověď č. 145

Tak jsi na to asi kápnul Mirane :-) pořídím si ještě něco jemnějšího, fakt požívám jemné sítko na čaj:-) Léto nějak přežiju s kupovaným a v zimě si nalovím sám , platíček od čokolád seženu dost a rybníků je okolo nás hafo. Na chalupě zprovozním 50l starý mrazák a bude. Jinak za mě amatéra, ten cyclop přijímají s takovou chutí, že se tomu nemůže suché rovnat. Ale dávám bacha, jen 2x týdně. V neděli jsem poprvé měnil už 1/2 vody . Ryby se přestaly otírat o dno. V dospělosti budu měnit 2/3. Začala se tvořit hnědá řasa, snad se změní v zelenou. Pokud ne, rozhodně to nebudu hrotit.

snake1194
1. června 2015, 19:35 - odpověď č. 146

Tak už mě to potkalo to čemu jsem se snažil předejít. Marně hledám kde jsem udělal chybu. Dnes se mi asi 4 Demasoni drží jen u dna a nepřijímají potravu. U dalších asi 5 kusů pozoruju dlouhé nitkovité výkaly. Jsem uplně zdrcený. Nejhorší je že nemám dnes po ruce žádný lék. V úvahu připadá stres nebo mražený cyclop? Opravdu nevím, snad nepřekrmuji. Dávám ráno cca 10ml Sera. Odpoledne 10ml Spirulina nebo jednu kávovou lžičku cyclop. Svítím od od 13h do 22h. Teplota 26 stupňů. Voda výměna 1 týdně 1/2. Včetně odkalení, a vyprání předfiltru na externím sání kostky na čerpací hlavě. Hodnoty vody NO2-0 NO3-25 před výměnou. KH-15 GH-8. Ještě mě napadá umístění akva. Je mezi obývákem a kuchyňskou částí, hodně se okolo něj chodí. Ryby mám měsíc 42 kusů Demasoni od 3 cm až do 6cm. Skupina Yellow nijaké známky střevniho onemocnění nejeví. Zítra se pokusím sehnat Metrodinazol. Snad nebude pozdě. Nenapadá někoho z vás co dělám špatně? Díky moc. Ryb je celkem 58,

snake1194
1. června 2015, 21:25 - odpověď č. 147

třeba nic neděláš špatně,tím si musí projít každý.osobně bych přestal ryby futrovat tolik Spirulinou,pokud máš Floru tak už je obsažena v ní.A co se týče toho cyklopu těžko říct jaké je kvality.

miran bez účtu
1. června 2015, 21:44 - odpověď č. 148

To mražené už letělo do koše. Zkusím sehnat jiné. Zítra obejdu veterináře a přeléčím Mertodinazolem. Nafouklé zatím nejsou, jedna už se asi rána nedožije. Mám jim po dobu léčby dát úplnou dietu? Fakt jsem naštvanej sám na sebe. Tisíckát jsem všechno pročetl a jednou něco pohnojil. Jenže co. Díky Mirane, Spirulinu omezím .

snake1194
1. června 2015, 21:55 - odpověď č. 149

Ahoj sanke1194.
Přečti si znovu moji reakci č.8 až po č.11
No co se dá dělat,?, prostě došlo na má slova.
Rozdíl mezi tím co ti radím já od zdejších chovatelů ryb je takový, že já nejsem chovatel, ale stavěl jsem a zarybňoval nádrže na klíč a to i úplným začátečníkům, jako jsi ty a tak se snažím radit individuálně, k druhu ryb a zkušenostem chovatele tak, aby to ryby i nový chovatel zvládly co nejlépe.
Zatím co zdejší radící chovatelé pouze papouškují jakési své stereotypní zkušenosti získané dlouhou praxí, aniž by si mnohdy uvědomovali, že pro někoho může být pojem nepřekrmovat nebo jiný pojem, pojmemm neurčitým.
Ne že bych byl škodolibej, ale hlavní je, že máš dobré poradce.

hr
1. června 2015, 22:19 - odpověď č. 150

Hlavní momentálně je jak nejlépe pomoci rybám. Ano jsem začátečník, který udělal někde chybu. Pokud někdo udělá chybu v mém profesnim oboru, také mu poradím. Začátečnici nejsou neomylní. Jde jen o jedno, vzít si ponaučení pro příště. A děkuji za políček. Přijímám ho.

snake1194
1. června 2015, 22:55 - odpověď č. 151

hele nikde není jistota,že problém je v cyklopu.A řeči typu,,já to řikal,, Radku jsou klasika od hypochondru,kteří si tohle nechávají vyrazit na náhrobní kámen.
Ten Entizol zajdi si pro něj k veterináři,pokud ho nebude mít,tak ať ti napíše recept v lékárně ho mají,nech si napsat tak 5krabiček.A neznám nikoho,kdo by nikdy neměl nemocné ryby.Po dobu léčby krm jen suchým a můžeš ho nechat nachvilku namočené v rozpuštěném léku než ho vleješ do nádrže.tabletku počítej 25 litrů a zvedni trošku teplotu tak na 28.

miran bez účtu
2. června 2015, 8:33 - odpověď č. 152

Díky moc Mirane. Dneska seženu lék, ryby zatím drží. Nejsou nafouklé, jen sedí u dna a nepřijímají potravu. Je jich cca 5. Zvednu teplotu na 28 a vyměním 1/4 vody. Podle zdejších návodů budu přidávat lék po 8 dní a nebudu svítit. Krmit budu lehce jednou denně, vločky namočím v roztoku léku. Ten cyclop jsem vyhodil. Nikde nemůžu sehnat žádný kvalitní a přes net ho těžko objednám. A snížím i krmné dávky, je možné že jsem ryby překrmoval, i když jedna vrchovatá čajová lžička ráno a jedna odpoledne na 58 ryb snad není moc.

A ještě pro Hr. Vážím si vašich rad, ale už prosím v mém vlákně nereagujte. Děkuji.

snake1194
2. června 2015, 9:20 - odpověď č. 153

Pokud mohu poradit, v léčbě Entizolem určitě pokračujte, osobně bych ihned oddělil ty ryby, co nežerou a léčil je samostatně - moje i zprostředkovaná zkušenost od mých kamarádů je ta, že již nemocné ryby, které nežerou, se již obvykle nevyléčí, ale vyloučit se to samozřejmě nedá, a zázraky se někdy dějí. Je ale pravda, že mbunu jsem nikdy neměl potřebu takto léčit, tak jen dedukuji z léčby u podobných býložravých ryb. V hlavní nádrži bych to přeléčení viděl jako preventivní a velmi důležitou.
Původ bych viděl možná v souběhu faktorů (možná částečně i stres z průhledové nádrže, ale spíše pochybuji) asi v častosti použití cyklopu, je dobré ho dát jednou (v malém množství - ta lžička je myslím OK) a pak ho proložit minimálně třemi vločkovými krmeními, takže ráno a pak i odpoledne asi optimální není. Jeho kvalitu odtud posoudit samozřejmě neumím, ale i tam může být případně problém. Kvalitní "zimní hrubý" cyklop je dobré shánět v zimě čerstvý a zásobit se jím na celý rok. Osobně to ale vidím na malé množství vyměněné vody. Při 200 litrech vody a 48 rybách je polovina (1/4 skoro úplně zbytečná) málo, doporučuji min. 2/3 lépe 3/4. Že nejsou nemocní Labidochromisové, je logické, jde o rybu, která je od přírody mnohem lépe stavěná a zvyklá na příjem živočišné potravy, než téměř výhradně býložravá demasonka. Držím palce ať se vše zlepší.

Miroslav Kraut
2. června 2015, 9:39 - odpověď č. 154

Dobrý den pane Kraute. Cyclopem krmím pouze 2 týdně, tedy dvě samostatné dávky. Před touto dávkou podávám ráno Spirulinu, odpoledne cyclop. Celkový obsah vody bude nějakých 380 litrů a týdně spolu s odkalením a očistou měním 1/2. Vstupní voda má obsah dusičnanů 8 mg/l. Před týdenní výměnou cca 20mg/l. Tou výměnou 1/4 jsem myslel výměnu každý den v průběhu léčby. Jinak krmím výhradně Sera Flora a JBL Spirulina jako příkrm. Polehávající ryby tedy raději odlovím. Opravdu si nejsem vědom příčiny onemocnění a to mě znepokojuje. Přeji hezký den a děkuji za reakci.

snake1194
2. června 2015, 9:53 - odpověď č. 155

Není zač, rádo se stalo. Za ten obsah vody se omlouvám, neměl jsem čas číst celé vlákno a na začátku jste psal o 240 litrech, na mé radě to ale nic nemění, ale je to samozřejmě jen rada. Parametry vstupní vody jsou OK i vody před výměnou...přesto ji doporučuji, na vysvětlení se mne neptejte ...neumím ho, jen vím, že to prostě celé lépe funguje :-).
Psal jste cyklop ráno a odpoledne...proto ta moje reakce...pak jsem ani to nepochopil...nevadí :-) vy ale pochopte, že dát nejdřív spirulinu a pak cyklop je obráceně :-)...vím, že to tu někteří profi odborníci radili, ale postrádá to logiku a skutečně je logické to dělat obráceně...tedy méně balastní "mastnější" krmivo, protáhnout ve střevech krmením balastním. Hlavně ať vše dobře dopadne...držím pěsti.

Miroslav Kraut
2. června 2015, 10:00 - odpověď č. 156

90 % popisovaných problémů je způsobeno špatnou kvalitou vody.
Můžete napsat jakou vodu používáte při výměně - myslím tím, zda je odstátá, nebo přímo z vodovodu a zda požíváte nějaký přípravek na úpravu čerstvé vody?
Jakými testy vodu měříte?
V cyclopu bych problémy nehledal, leda že by byl shnilý.

hynek dařbujan
2. června 2015, 10:23 - odpověď č. 157

Zdravím. Vodu použím neodstátou,teplotu rovnám na půl stupně přesně. Je vedena 8m dlouhou hadicí, napouštím 200l cca 30 minut. Nechávám vodu stékat úplně odshora po zadním pozadí. Před napouštění přidám poloviční dávku přípravku JBL Biotopol a poté v průběhu doliju zbytek. Dávkuji snad poměrně přesně. Vodu měřím papírkovým testem od JBL 6+1. NO-2 neměřitelné a NO-3 nikdy nepřesáhlo na tomto testu 25mg/l.

snake1194
2. června 2015, 10:24 - odpověď č. 158

Pro HD: máš samozřejmě právo na svůj názor do diskuse, ale hledat snakeho problém ve výměně vody za čerstvou vodu (odchlorovanou), je tvůj další omyl a nesmysl. Měním u svých ryb celý dospělý chovatelský život minimálně 3/4 (dospělé) a 3/4 až 4/5 (mláďata) za čerstvou odchlorovanou a každý, kdo u mě ryby viděl, mohl posoudit jejich kvalitu, zdravotní stav, vitalitu a vybarvení. Už jen to, že si své dospělé Cyprichromisy "Jumbo Grandes" u mne (po půl roce a po jejich vybarvení) v mých podmínkách ani nepoznal, je myslím za všechny dohady a bláboly.
Vím, že to tak dělají s vodou min. desítky ale spíš stovky chovatelů, a jen to, že se to sem bojí napsat na tom nic nemění a je to úplně jedno....důležitý je výsledek, tedy lepší kvalita života rybek v čisté vodě.
Kdo chce na vodě ušetřit, aby mu zbylo víc peněz a píše tu pseudopravdy o svých zázračných filtrech a pod, je jeho věc.
Z další diskuse ve vlákně se omlouvám, bylo by to po sté pořád dokola a o voze a o koze a tedy ztráta času...mého tedy určitě.

Miroslav Kraut
2. června 2015, 10:27 - odpověď č. 159

Ještě dovětek, omlouvám se nejde to zde editovat. Cyclop nijak nezapáchá, pouze běžný rybí zápach. Vždy ho properu před podáním ve studené vodě, je velmi jemný. Výrobce Huml, Zbyroh. Snad je to vše. Díky pánové že se snažíte nalézt odpověď , kde jsem to zvoral.

snake1194
2. června 2015, 11:03 - odpověď č. 160

Pro snake s tím přípravkem mi to připadá v pohodě.
Ještě jeden dotaz jak a v čem perete filtr?

hynek dařbujan
2. června 2015, 11:10 - odpověď č. 161

Za mě-
moc ryb, nádrž je přerybněná, z toho vyplývá náchylnost k onemocnění.
entizol rozpouštět ve vodě ca 40 teplé, pořádně rozmíchat, klidně kombinovat se sera baktopur direct, případně ten použít rovnou, na předpis není, ale je výrazně dražší než balení entizolu.
Jaké parametry má vstupní voda?
občas se při výměně vody stává-zvláště v případě "měkčích vod", že se naruší "rovnováha dusíku"-vylítne tam čpavek a dusitany, a u citlivějších jedinců se to projeví onemocněním trávícího traktu.
Klidně dávat jedlou sodu na stabilizaci. a občas vyprat filtr.
co se týče krmení cyklopem- viz hr.

Martin_Parizek
2. června 2015, 11:13 - odpověď č. 162

Externí filtr nasazena kostka č4 molitan na sání. Peru každý týden, akvarijní voda. Vnitřní filtr Eheim Powerhead 650l/h, kostka č.5 molitan. Peru lehce také každý týden. Molitany peru pouze v odpuštěné vodě z akva, molitany vyndám do kýble, dopustím vodu, kostku předfiltr peru důkladně, kostku z vnitřní hlavy jen lehce.

snake1194
2. června 2015, 11:26 - odpověď č. 163

Vstupní voda PH-7. KH-6. GH-7.NO2-0 NO3-8. Upravuji sodou, polévková lžíce na 100l. Dále jeden a půl lžičky Cichlid Lake salt. Po úpravě PH-8,2. KH-15. GH cca 7,5. Dusitany jsem nikdy nemaměřil. Dusičnany před výměnou cca 25mg/l. Po založení jsem měřil vodu každý den. Má v podstatě stále stejné parametry. Je fakt, že čpavky neměřím. Myslíte že je přerybněno? Demasoni 42 ks od 3cm do 6cm. L.Yellow 15 kusů od 4cm do 6cm.

snake1194
2. června 2015, 11:41 - odpověď č. 164

hmm, voda měkčí, -jasný výkyv parametrů při výměně, a z toho vyplývající problémy u citlivých ryb.
je to těžký popsat-20x se nestane nic, po 21 se objeví nějaký průšvih. Těžko radit, tohle si musíš vysledovat sám, prostě to nějak optimalizovat:-))

ryb je tam podle mě opravdu moc, v dospělosti to bude tuplem přerybněné,
ale jestli plánuješ nějaký pak dávat pryč, tak ta selekce právě probíhá:-))

Martin_Parizek
2. června 2015, 11:53 - odpověď č. 165

Ano plánoval jsem časem odebrat určité ryby a nechat nejlepší kusy a bohužel asi mě čeká selektivní období. Snad se podaří zachránit co nejvíce ryb. Nerad bych je doplňoval. Vstupní voda je opravdu měkká, s tím nic nenadělám. Demasonů se ale nezvdám i kdybych měl jezdit pro vodu do jezera. Dnes zahájím léčbu. Manželka už mi sehnala Metrodinazol. Ještě jednou chci vám všem moc poděkovat za pomoc a rady. Teď je to jen a jen na mě.

snake1194
2. června 2015, 13:00 - odpověď č. 166

Pro snake: prosím vás jen o jedno, hlavně se nenechte přesvědčit, že v té nádrži máte moc ryb. U tak subtilních druhů, které právě vy chováte (jedna z nejsubtilnějších z běžně chované Malawi) je ten váš počet naprosto optimální a největší chybou by bylo ryby ubírat. Zejména demasoni je potřeba chovat kvůli tříštění rvavosti hodně nahusto a řešením je právě pravidelná podstatná výměna vody. Každý nemusí mít problematickou vstupní vodu, jako má pan Pařízek, tak prosím hlavně ty počty nesnižujte, jestli mohu poradit. Byla by to opravdu velká chyba. Zdravím.

Miroslav Kraut
2. června 2015, 13:14 - odpověď č. 167

Díky pane Kraute. V počtech jsem dal na vaše rady a rady i ostatních. Nechci snižovat počty minimálně do dospělosti ryb. V dospělosti jsem chtěl odstranit pouze možné "defekní" nevím jak to lépe formulovat, ryby. V akvariu je hodně volného prostoru,nikde se neschromažďuje zahnívající detrit. Písku mám opravdu jen 1,5 cm. Každý týden ho prohrabuji, nic se nekalí. Pod velké kameny jsem dal 2mm silné plexisklo, je absolutně hladké, nic se pod ním nedrží. Poctivě odkaluji i šachtu s technikou, tam je jen čisté sklo. Snad léčba dopadne dobře.Změním zatím dvě věci. Budu méně krmit a seženu kvalitnější cyclop.

snake1194
2. června 2015, 13:30 - odpověď č. 168

Někde jsem tady četl, že máte v 240 l 48 ryb. Tak to je opravdu hodně, optimum bych viděl tak kolem 25 ks a vy máte dvojnásobek.
Nerad vás připravuji o iluze, ale papírkové testy jsou obecně velice nepřesné, spíše jen orientační. Dokonale se dají použít jen na zjištění, zda je v nádrži voda. když se z ní vytáhne a je suchý, tak tam spolehlivě voda není.
Entizol se používá na přemnožené prvoky - bičíkovce. ve Vašem případě bych si tipnul spíše na bakteriální infekci či obojí.

hynek dařbujan
2. června 2015, 14:05 - odpověď č. 169

Zdravím. Původní záměr byl 240l. Nakonec je nádrž 150x50x55 cca 400 litrů a 58 ryb

snake1194
2. června 2015, 14:07 - odpověď č. 170

v záhlaví stojí sice 240L,ale dotyčný přídil nádrž 400l
Snake dneska sem s kolegou probíral tvůj problém u oběda a vyšlo nám že 25mg dusičnanů na litr před výměnou při takovém zarybnění bude asi nesmysl a jelikož ty ryby rostou tak by jsi měl asi dělat větší výměny vody a myslím,že za měsíc se ten filtr dostatečně nezajede,i když mám dojem jako by to už bylo půl roku co jsi to zakládal.
Co se týče krmení cyklopem,tak krmím 2krát denně čerstvým naloveným planktonem i tropheusy a žádný problém není.problém je určitě z vodou.

miran bez účtu
2. června 2015, 14:16 - odpověď č. 171

MK:pravda, "problematickou" vstupní vodu má jen 3/4 Prahy, a pulka středních čech.....
želivka je prostě želivka.
ubírat nic nemusí, protože se mu to tam ubere samo, prostě přežijou ti nejodolnější.
Ale nebude to hezký proces.

Martin_Parizek
2. června 2015, 14:22 - odpověď č. 172

snake: zkus měnit menší množství vody, ale častěji, jestli si uděláš čas, ale s jedním akvárkem to jde,
třeba pulku vody 2x týdně, nebo necelou půlku, težko to napsat takhle od počítače.
je klidně možný, že tam máš nějak rozhozenou biologickou rovnováhu, ale tomu náhlými velkými výměnami vody nepomůžeš....
krm nějaký čas jen "suchým" krmením, cyklop vůbec nedávej, začni s ním zase až po čase, až si budeš jistý, že jsou ryby v pořádku.
pokud se to zase vrátí, tak ho vyluč uplně, je to dobré krmení, rybám prospívá, ale je to takové dvousečné.

Martin_Parizek
2. června 2015, 14:26 - odpověď č. 173

miran: problém je jen otázka času, taky sem krmil živým a trval na tom, že je to bez problému:-))

a co vím od ostatních živokrmičů, tak to nikdy nebylo stroprocentní a jednou za pár let vždycky došlo k nějaký katastrofě...

Martin_Parizek
2. června 2015, 14:35 - odpověď č. 174

Pane Pařízku, věřte že ryby trápit nehodlám. Po léčení začnu měnit 3/4 vody. Nechám suchou dietu,mezitím si sám nalovím a zmrazím plankton. Ten test JBL má hrozně hrubou stupnici. 10-25-50mg. Je možné že před výměnou je klidně hodnota vyšší a je to těžko rozpoznatelné. 50mg ovšem s určitostí nemá. Všem opravdu děkuju moc.

snake1194
2. června 2015, 14:46 - odpověď č. 175

Tyto problémy nejčastěji způsobují dusitany a čpavek, stačí jen stopové množství, běžnými testy neměřitelné. Většinou jde o nezajetý či praním a nebo masivní výměnou vody poškozený filtr, respektive jeho bakteriální kultůra.

hynek dařbujan
2. června 2015, 14:47 - odpověď č. 176

Tyto problémy nejčastěji způsobují dusitany a čpavek, stačí jen stopové množství, běžnými testy neměřitelné. Většinou jde o nezajetý či praním a nebo masivní výměnou vody poškozený filtr, respektive jeho bakteriální kultůra.

hynek dařbujan
2. června 2015, 14:47 - odpověď č. 177

takové fráze,že je něco otázka času hážu za hlavu,protože se to hodí úplně na všechno a na pověry taky nevěřím.navíc cyklopem nekrmím týden-jen jsem ten mražený,kterým krmím několik desítek let vymněnil za živý ze stejných zdrojů(jejich cca 8) a navíc ho začali používat mí kamarádi a ti jsou taky velice spokojeni.Já aspoň vím jak ten cyklop,kterým krmím vypadá,jak žije a jak vypadá rybník ze kterého je,jak se ti dotyční o ten rybník starají.To opravdu může málokdo a ten několikrát rozmražený v těch obřích sacích,když se to loví přidušený cyklop dovezený z polska a tady opět přebalen a rozmražen a kvalitně vymočen já nekupuju ani s ním nekrmím.

miran bez účtu
2. června 2015, 14:49 - odpověď č. 178

snake: ono je těch 50mg norma pro pitnou vodu pro lidi, jaká je vlastně norma pro akvarijní ryby, to asi nikdo neví:-)), větší problém mohou být dusitany a čpavek, to tam může být nárazově.
Každopádně držím palce a lovu planktonu zdar. Já už na to nemám čas.

Martin_Parizek
2. června 2015, 14:50 - odpověď č. 179

safra, druhej:-))

Martin_Parizek
2. června 2015, 14:58 - odpověď č. 180

miran: inu, zkušenosti sou nepřenositelné:-)
já prostě po letech dospěl k názoru, že krmení tropheusů živým planktonem je zbytečné riziko, které si už nemohu dovolit. Stejně jako krmení komerčně dostupným mraženým planktonem.

Martin_Parizek
2. června 2015, 15:06 - odpověď č. 181

jo,tak pokud někdo nachytá něco v nějaké louži tak může mít problém.Já chodím na profi udržované rybníky kde mám koupenou povolenku,kde to ty lidi taky živí a starají se o to.A ono info,kde je něco kvalitního se ze zásady mezi akvaristy neříká.-))navíc se mezi těma starýma bardama člověk dozví hodně zajímavé věci a že jich tady na ty rybníky ještě u nás jezdí tolik bych sám nevěřil.Každopádně fakt je ten,že v zimě je to lepší a kvalitnější materiál a je toho více.

miran bez účtu
2. června 2015, 15:33 - odpověď č. 182

miran: ano, ty nejzajímavější informace se člověk dozvěděl při chytání planktonu, to je fakt.
u nás si už ale skoro není s kým popovídat, i vyhlášené planktonářské rybníky osiřely....
btw- v zimě je lepší zejména buchanka a to díky příznivějším kyslíkovým poměrům ve studené vodě, a silná populace (v zimě mají pomalejší metabolismus) se udrží déle než v létě, kdy cykluje rychleji. Perloočky sou početnější naopak přes léto, kdy je ve vodě více planktonních řas, které mohou filtrovat, ovšem perloočka není příliš hodnotné krmivo.

Martin_Parizek
2. června 2015, 15:46 - odpověď č. 183

Je pravda že v neděli jsem poprvé vypral oba molitany najednou. V akvarijní vodě. V pondělí ráno už první ryba jevila příznaky.

snake1194
2. června 2015, 17:21 - odpověď č. 184

a sme doma:-))


-a měnil si přitom vodu?

Martin_Parizek
2. června 2015, 17:36 - odpověď č. 185

Ano měnil. 1/2 nádrže. Venkovní filtr ne, do toho vůbec nepolezu. Na sání mám velkou kostku a tu jsem vypral i s kostkou z hlavy v akvarijní vodě. Už jsem doma.úhyn žádný, zatím. Jdu nasadit léčivo

snake1194
2. června 2015, 18:03 - odpověď č. 186

tak to je asi ta příčina.
narušená "rovnováha" dusíku. nevím, jak to popsat nějak jasně a výstižně.


je to zvláštní, venkovní filtr by to měl všechno pohlídat. Ale občas se prostě dějí věci, kterým nikdo nerozumí:-))
20x se nestane nic a po 21. se "něco" pokazí...

ještě otázka-nakrmil si po výměně vody?
dával si sodu a lake salt jako vždycky?

Martin_Parizek
2. června 2015, 18:44 - odpověď č. 187

Ano stejná dávka všeho, ten den už jsem nekrmil. Po výměně vody krmím až druhý den. Právě jsem vyměnil 1/4 vody a odsál dno. Teplota nastavena na 28. Nadávkuji Entizol a lehce nakrmím. Vločky namočím v roztoku. Kromě oněch 5 ryb ostatní jedou na krmení normálně.

snake1194
3. června 2015, 8:13 - odpověď č. 188

28 C mi připadá moc, 25-26 bohatě stačí, lepší bude, když tak tři dny nebudete krmit vůbec.

HD
3. června 2015, 9:51 - odpověď č. 189

Pro MP: za mne souhlas s vaší odp. č. 180.

Jinak ovšem "doma" bohužel určitě nejste, vypráním obou molitanů v AKVARIJNÍ VODĚ rozhodně nemohl snake nic poškodit (tahle Dařbujánova blbost ve spojení s napuštěním čisté odchlorované vody se tady také táhne vlákny a mate lidi)...nota bene, když mu k tomu jede zajetá náplň externího filtru. Já peru vždycky 100 všech matrací v dané nádrži v akvarijní vodě a měním při tom vodu (3/4 - 4/5) a ani v jednom případě z tisíců proběhlých výměn vody se mi nic podobného nestalo a to ani k tomu nemám externí filtry, jako podpůrné a to chovám mnoho let už téměř výhradně WF ryby - tedy ne nijak zvlášť tolerantní k blbostem....myslím, že v tomto doma opravdu nejste a problém je nejspíš v té nízké výměně vody a v možném mírném překrmení cyklopem u mladých demasoni s dlouhým střevem...prostě asi souběh. Kdyby mu tam lítaly nárazově hodnoty díky vyprání filtru, tak mu budou negativně reagovat i labidochromisové..trochu zapojte logiku pánové (platí samozřejmě i pro HD).

Mirku: živý cyklop je rozhodně lepší, než mražený, krmil jsem s ním kdfysi mnoho let, ale riziko prostě existuje vždy, v tom má MP pravdu...je také rozdíl krmit cyklopem T. duboisi a nebo další druhy tropheusů...T. duboisi žíjí a stravují se v přírodě malinko jinak - mají lépe uzpůsobený trakt na toto krmivo, než ostatní tropheusové, kteří jsou opravdu z 95ti% řasožrouti. Zdravím.

Miroslav Kraut
3. června 2015, 10:14 - odpověď č. 190

...omlouvá se za nepřesnost...mělo být správně "100% všech matrací...".
Zdravím

Miroslav Kraut
3. června 2015, 10:25 - odpověď č. 191

Dobré dopoledne pánové. Dnes ráno jsem bohužel zaznamenal první úhyn. Jedna ze stranících se ryb. Lehce zvětšená břišní část, jinak bez zjevných příznaků. Kromě dalších dvou"polehávajících" ryb které také jeví známky onemocnění, jsou ostatní čilé. Ryby jsem nekrmil. Neustále si lámu hlavu nad příčinou. Zákal žádný, filtrace funkčí, snad dostatečná. Začínám se přiklánět k vašemu názoru. Musel jsem asi překrmovat.Krmil jsem 2x denně vrchovatou čajovou lžičku vloček. Každé ráno Flora,pravidelně 1 lžička. Odpoledne jedna vrchovatá lžička Flora, nebo 2x týdně JBL Spirulina.Dále jsem dvakrát v týdnu krmil cyclop, cca zarovnaná čajová lžička. Labidochromis 16 kusů velikost do 6cm. Demasoni 42 kusů od cca 3cm do 6cm. Dnes opět vyměním část vody a aplikuji další dávku léčiva. Vodu neustále měřím a přítomnost dusitanů se mi nepodařilo opět naměřit. Aktuálně stále nekolísající parametry. PH-8. GH-8. KH-15. NO3- 20mg. NO2 neměřitelné. Je to bohužel pouze onen lakmusový test JBL. Znovu vám děkuji za rady a pomoc. Vážím si toho.

snake1194
3. června 2015, 10:42 - odpověď č. 192

MK: vám teče z kohoutku ideální voda, máte pořád +- stejné parametry vody.
sneakovi a třeba mně ne,v stupní voda a voda v akvárku má parametry (ph, tvrdost) značně rozdílné.
tohle se prostě stává, přečtěte si něco o změnách NH4+ na NH3 a redukci dusičnanů na dusitany a dál, když se mění pH.
i když to může vypadat divně, tak je to prostě fakt.
Praní filtru, i v akvarijní vodě, může narušit spokojený život kolonií bakterií. Nemusí, ale může.
Pak může dojít k souběhu několika faktorů a průšvih je na světě.
U yellowek se to nemuselo projevit díky tomu, že je to odolnější ryba než demasonka. Ryby sou prostě různě citlivé.
To, že vám to ještě nikdy nestalo neznamená, že se to nemohlo stát někomu jinému....

k tý 180. - aspoň něco:-)

Martin_Parizek
3. června 2015, 10:50 - odpověď č. 193

snake: no, kdybys nakrmil, tak by to bylo naprosto dokonalé:-))
nafouklá ryba-aplikuj i ten baktopur! a máš to všechno podchycený s tím, že víc už udělat nemůžeš.

krmení-podle mě to vypadá, že je to docela přiměřené, dát 58 rybám čajovou lžičku vloček nevypadá jako nic, co by nesežrali během pár minut,ovšem těžko odhadovat od počítače..., to ale snad víš sám, za jak dlouho a jak to ty ryby sežraly a jak po tom vypadaly-jestli přežraně nebo nažraně tak akorát...

Martin_Parizek
3. června 2015, 11:04 - odpověď č. 194

Sežráno max do minuty. Na dno nedopadne nic. Přiznám se do Bactopuru Direct se mi zatím nechce. Akva jede 6 týdnů a mám strach že se dostanu zase na začátek a oslabené ryby to nevydrží. Chtěl bych počkat na výsledek s Entizolem, pokud nezabere, dal bych Bactopur Direct. Dnes odpoledne lehce nakrmím, namočené vločky do Entizolu.

snake1194
3. června 2015, 11:30 - odpověď č. 195

takže akva je v provozu 6 týdnů?
výměna vody, vypraný filtry, relativně krátká doba provozu, poměrně velký počet ryb- stále trvám na tom rozhozeným dusíku:-)

a ted sem si přečetl i o tom otírání-to taky sedí, prostě to není zcela zajeté.

jestli to sežerou do minuty, pak je vše v pořádku, zase je potřeba krmit tak, aby ty ryby taky trochu vyrostly:-)
Baktopur direct je lepší než entizol, ale ok, tvoje volba.
Sou to zkušenosti, příště už budeš vědět líp, co a jak.

Martin_Parizek
3. června 2015, 11:52 - odpověď č. 196

Ten Bactopur se dávkuje jen jednorázově? Asi se po něm raději začnu shánět. Maximálně mi zůstane v krabičce . A jinak nádrž jede 6 týdnů. Venkovní filtr JBL e1501 doplněný o Eheim substrát pro. Ten jsem nečistil, mechanická nečistota se do něho nedostane. Ještě teorie, je možné že by nebyl ještě zajetý? Celou dobu od začátku je na sání nasazena kostka Atman č.4. Pouze na začátku jsem ho nechal "nalokat" trochou nečistot ze zajetého filtru, ze zdravé nádrže od chovatele.

snake1194
3. června 2015, 12:46 - odpověď č. 197

Tak konečně víme na čem jsme - 6 týdnů je málo na zajetí nádrže i filtrů. Objevil se Vám tam dusitan či čpavek a pak již jen následuje, to co musí následovat.
Ani Vám Vaši situaci nezávidím, baktopur je sice dobrý lék, ale likviduje filtrační bakterie.

Hynek Dařbujan
3. června 2015, 13:00 - odpověď č. 198

podle mě to není uplně zajetý.
dávkování bactopuru-dle návodu, nevím ted přesně, 1 tbl/50 litů vody, za dva tři dny vyměnit nějakou část vody, případně pokračovat v léčbě...

Martin_Parizek
3. června 2015, 13:11 - odpověď č. 199

Tak raději zatím jen Entizol. Vnitřní filtr prát nebudu alespoň 14 dní. Jenom molitan na sání venkovního filtru. Děkuji pánové.

snake1194
3. června 2015, 13:42 - odpověď č. 200

Bactopur bych doporučoval použít, a ten vnější filtr bych připojil na nějaký kýbl s vodou a po skončení léčby a výměně vody bych ho připojil zpět k nádrži.

hynek dařbujan
3. června 2015, 13:50 - odpověď č. 201

A nezůstanou parazité v tom externím filtru? Abych po opětovném spuštění nezatáhl infekci zpět do akvária.

snake1194
3. června 2015, 14:30 - odpověď č. 202

Pro snake: nezůstanou, hlavně ho nevypínejte ať ho úplně neudusíte. Po dokončení léčby bactopurem bude bohužel (proto jsem ho osobně nikdy nepoužil) nutné určitě získat živý kus náplně nebo matrace z fungujícího akvária a dát do vašeho externího filtru.
Pro MP: labidochromis na vodu odolnější než demasoni?... důvod?
Pro MP+HD a jak tedy mohl mít vypouštěnou vodu pod 50 mg/l, (HD tu onehdy uváděl v jeho "skvělých" podmínkách u nádrže s Cyprichromy a xenost cca 75 mg/l), když tam má slušně zarybněné??...filtr mu prostě fungovat musel a podle mého názoru i fungoval...prostě příliš krmiva a málo měněné vody, ale je fakt, že plést se může každý...vycházím jen ze své praxe.
Mějte se prima.

Miroslav Kraut
3. června 2015, 14:48 - odpověď č. 203

Opravdu nikdy jsem nenaměřil 50mg před výměnou. Nikdy jsem nenaměřil NO2. Jen jasně bílé pole na testovacím papírku. Nemělo by tedy dojít k pádu rovnováhy podstatně dříve? Nic jsem od začátku neměnil, postupuji stále stejně, stejné množství vody týdně 1/2. Jedna polévková lžíce sody na 100l. Pouze jsem začal přidávat Lake Salt. Bactopur koupím, ale počkám jak dopadne léčka entizolem.Pokud se situace nezmění, nasadím Bactopur. Jsem opravdu naštvaný sám na sebe. Ztrácíte se mnou čas a já si toho vážím. Díky moc.

snake1194
3. června 2015, 16:46 - odpověď č. 204

MK: to je pořád dokola:-)
nejde tolik o NO3, jako o krátkodobý výskyt NO2 a NH3, který je spojený se velkou zmenou pH a tvrdosti vody, bo filtrace nefunguje jak má, tak to nitrobaktérie nedokážou zvládnout. Některé ryby jsou citlivější než jiné.
ano, yellow je odolnější ryba než demasoni, důvody zde sám vypisujete pár příspěvků výše. Navíc citlivost jedinců může být různá, nejsou všichn stejní.
50mg je norma pro pitnou vodu pro lidi, je to z toho důvodu, že NO3 může způsobovat tzv methemoglobinémii(přes redukci na NO2 ve střevu), prostě hemoglobin nemůže vázat kyslík a člověk se dusí, pro kojence je tato norma ještě nižší!!!!
50 mg NO3 jako norma pro ryby nikde neexistuje!
co je už nepřijatelná hladina NO3 pro ryby, to já osobně nevím. Mnohem větší problém je pro ryby NO2 a NH3.které působí přímo toxicky.
množství krmiva je podle popisu přiměřené, ale těžko hodnotit od klávesnice, krmení sem na vlastní oči neviděl.
vy víte svoje, já vím svoje-já sem se s tímhle setkal. tím bych to asi ukončil

Martin_Parizek
3. června 2015, 16:53 - odpověď č. 205

snake-já už k tomu asi nemám co říct:-),
všechny příznaky sem ti tu vypsal, podle mě je to jasný, podle někoho ne,
snad jen-baktopurem sem párkrát léčil a nikdy sem kulturu neobnovoval, podle mých zkušeností to všechny bakterie nevymlátí a filtr se sám obnoví.
přidáním nějaké kultury nic nezkazíš.
testy sou orientační, spoléhej se spíše na svůj cit a pozorování toho, jak se ryby chovají a jak se jim daří.
Možná, že ten lake salt zvedl ph a tvrdost na tolik, že už to bylo neúnosné.
já už používám jen sodu a sem tam obyč sůl, epizodou se serou mineral salt sem si taky prošel:-)), čím víc toho člověk do akvárka sypal, tím to bylo ve finále horší.
naštvaný nebud, tohle se stává, a ty zkušenosti které získáš, by ti nikdo nepředal, to fakt dost dobře ani nejde, to ty budeš vědět, jak funguje zrovna to tvoje akvárko a co v něm platí...

Martin_Parizek
3. června 2015, 18:45 - odpověď č. 206

Pane Pařízku díky. Věřte že hltám každé od vás a od pánů kteří se mi snaží pomoci. Dalo mi to hodně. Začít po letech a rovnou s poměrně náročnou mbunou, to jsem prostě já. Tak moc mi ta ryba učarovala. Asi jako první candát kterého jsem sám zdolal v 6 letech na Lipně. Sakra ono je to skoro 40 let:-) nicméně Bactopur objednán, zítra mi ho doveze PPL. Právě jsem vyměnil část vody a aplikoval další dávku Entizolu. Polehávajíci ryby si dnes přijely pro krmení. Trochu jsem ho dal, namočené v léčivu. Tímto všem děkuju za účast a dám vědět jak to dopadlo. Přeji hezký večer.

snake1194
4. června 2015, 6:47 - odpověď č. 207

snake, když tady hltáte každé slovo, tak si také z toho něco vemte za své. Již jednou jsem vám napsal o kvalite testovacích papírků. Tak tedy ještě jednou jsou úplně na ho..o.
Asi jste to nepochopil s tím kýblem a venkovním filtrem a místní superodborník MK také.
Prostě vemte čistý kýbl, dejte do něj vodu z akvária a dále sání a výtok vnějšího filtru a ten připojte do sítě. Po skončení léčby budete mít k dispozici funkční filtr a nebudete muset shánět zaběhlou filtrační hmotu.

MK ty si prostě nedáš pokoj a furt se budeš do mě navážet. To ti nestačilo, kolikrát jsi již tady byl za pitomce? Tvoje znalosti o vodě jsou jediné - hodně ji měnit, což je poněkud smutné.
V současné dobé řeším filtraci pro nádrž o objemu 470 000 litrů vody, to jen abys věděl, že jsme každý někde úplně jinde.

hynek dařbujan
4. června 2015, 8:16 - odpověď č. 208

Zdravím pane Dařbujáne, já to s tím filtrem pochopil a má to logiku. Bactopur budu mít dnes. Filtr přendám do vany, kde nechám napřed odchorovat vodu. Tam může běhat třeba měsíc, stejně celá rodina používá sprchový kout. V nádrži nechám jen kostku s čerpací hlavou. Nicméně situace se v nádrži vyvíjí dobře, i když vím že to nic neznamená je moc brzo. Úhyn žádný, ryby jsou čilé, včera žraly všechny. Dal jsem opravdu jen malé množství Flory. Ještě se zeptám. Které běžně dostupné kapkové testy na současném trhu jsou spolehlivé? Doporučíte mi prosím značku? Díky moc a přeji hezký den.

snake1194
4. června 2015, 9:16 - odpověď č. 209

Docela ucvházející jsou testy od JBL a i od Sery. Absolutní špice jsou testy od Red Sea, ale ty jsou hlavně pro mořskou vodu. Jsou tak přesné, že dokáží změřit množství dusičnanů po jednotlivých mg.
S tou odchlorovanou vodou bych byl opatrný. Opravdu stačí kýbl s vodou z akvária.

HD
4. června 2015, 9:33 - odpověď č. 210

Díky za typ, pořídím tedy kapkové testy od JBL, beru od nich prakticky vše. Dnes ráno jsem ryby prohlížel při zhasnutém světle. Břišní dutiny nafouklé nemají. Aktivně plavou, pouze pár jedinců se ukrývá mezi kameny. To ale připisuji teritoriálnímu chování. Když se přiblíží jiná ryba, okamžitě útočí na obhajobu. Mám raději počkat s Baktopurem Direkt jak dopadne léčba Entizolem? Dávám stále 250mg na 25 litrů vody. Nesvítím a v podtatě nekrmím, jen včera nepatrné množství vloček namočených v léku.

snake1194
4. června 2015, 16:01 - odpověď č. 211

jestli mají tendenci žrát a chovají se +- normálně, tak bych už léčbu nekombinoval a doléčil jen entizolem.
tohle už vypadá na dobrý konec.

Martin_Parizek
9. června 2015, 9:33 - odpověď č. 212

Pro snake: vypadá to dobře to jsem moc rád. Souhlas s MP, baktopur zbytečně nedávejte. Entizol v podstatě vůbec nepoškozuje filtr a nebudete tím pádem muset dělat zbytečná a složitá opatření.

Pro HD k č. 207: "navážet se do tebe" resp. správně řečeno komentovat tu tvoje blbosti a hloupé rady budu vždycky, o tom diskuse bývají, každý má právo napsat svůj názor a něco komentovat.
Kdo a kolikrát tu byl za pitomce je relativní (už ti sem nebudu znovu vypisovat některé tvé "skvělé rady" pro chovatele) a vždy záleží na tom, kdo to čte nebo posuzuje. Důležitější je, že ty jsi tu historicky neváhal ve svůj prospěch sáhnout ke lhaní pod falešnou identitou a podobně, ale to už je zbytečné řešit, to je historie. Jestli někomu uděláš nádrž na milion litrů je úplně jedno a nic to na tom nezmění.
To, že jsi někde úplně jinde, než já, je zcela jasné a já jsem tomu moc rád.

Miroslav Kraut
9. června 2015, 10:39 - odpověď č. 213

Dobré dopoledne pane Kraute. Dnes budu dávkovat poslední osmou dávku Entizolu. Ryby už žerou naprosto všechny. Jsou čilé. Krmím zatím opatrně jen jednou denně, vločky Flora namočené v léčivu. I polehávající ryby jsou v pořádku a berou krmení až stříká voda na kryt. Bohužel uhynuly ryby dvě. Jedna hned na začátku příznaků onemocnění a druhou jsem našel včera téměř rozloženou mezi kameny. Byl to jedinec který vůbec nerostl, měl pouze 2 cm a ten úhyn jsem čekal. Myslím že to s onemocním nesouviselo, mohlo se jednat o nějakou vývojou vadu. Každý den měním 1/4 vody a odsávám dno. Kapkové testy od JBL vykazují PH 8,2. Dusitany přitomny nejsou. Dusičnany zatím cca 18 mg/l. Snad už je to nejhorší zažehnáno.Ještě bohužel nemohu pozorovat konzistenci výkalů, v nádrži nesvítím, akva mám v poměrně tmavém místě. Zatím vysadím Cyklop. Ten co jsem měl jsem vyhodil a nedaří se mi sehnat kvalitní.

A ještě prosím zkušené. Jak svítit ve vztahu k rannímu krmení. Svítím od 13h do 22h. Ráno krmím okolo 7.15h bez zapnutého osvětlení. Mám raději nastavit svícení od 7h ráno s přerušením okolo poledne. A nebo nechat jednotný cyklus od 13h do večera?

A to hlavní. Poděkování všem zůčastněným za cenné rady, které mi zachránily ryby.

snake1194
9. června 2015, 12:26 - odpověď č. 214

Ideální je svítit 12 hodin v celku, protože to odpovídá světelným poměrům v domovině těchto ryb -je tam klasická tropická rovnodenost.

hynek dařbujan
9. června 2015, 12:33 - odpověď č. 215

MK máš to trochu popletené, ale to již místní čtenáři vědí. Diskuse jsou totiž o přesvědčování,výměně názorů a jejich nejlépe odborné podpoře. Označit něčí názor blbost není diskuse, ale prachsprosté urážení. No vzhledem k tomu, že tvoje odborné znalosti jsou slabé, tak ti asi nic jiného nezbývá.

hynek dařbujan
9. června 2015, 15:14 - odpověď č. 216

Snake 1194 - mohl bys mi prosím napsat na email nebo nechat na sebe kontakt? Jsem před založením skoro identické nádrže a chtěl bych se na pár věcí zeptat :)děkuji

Roman / roman@cmelik.com
9. června 2015, 18:51 - odpověď č. 217

Pro Romana. Sice jsem začátečník, ale klidně se ptej. Miroslav.soucek@seznam.cz nebo miroslav.soucek@demal.cz

snake1194
9. června 2015, 20:50 - odpověď č. 218

Nevíte nědo zda má Entizol nějaký vedlejší účinek na jikry? Nosí prvni samice, má cca 4,5cm. Díky.

snake1194
10. června 2015, 7:57 - odpověď č. 219

Je to důležitější než záchrana tvých ryb?? Navíc tohle se množí jako myši. Co nevidět bude nosit jiná.

Šipla Jaroslav
10. června 2015, 7:58 - odpověď č. 220

Pro HD: bez většího komentáře...chápu :-)...jen člověk s "hlubokými" znalostmi, jako máš ty, tu může radit například maximální teplotu pro tropheuse 24°C. Za mně k tomuto vše...jinak k sousednímu vláknu: od aulonocar jsem choval cca před 15 - 20 lety 3 druhy a cca deset geografických ras...teď už ryby "na maso" jako ty nechovám, ale to je druhotné, aulonocary jsou nádherné ryby, jen se na můj vkus poněkud moc množí...trošku si ale ty tvoje domněnky pooprav chlapče nebo opět účelové lhaní?...asi jo viď...prostě tvůj standard:-(.

Pro snake: gratulace k úspěšné léčbě. Svícení je ideální 12 hodin denně, osobně svítím cca hodinu ráno (při krmení), pak zhasínám a pak svítím zhruba 8 hodin denně odpoledne a večer. V místností je 12 hodin denně rozptýlené světlo od terárií. Na nakrmení ryb to negativní vliv v žádném případě nemá...ani na další jejich životní projevy.
Entizol nemá na jikry ani embrya v tlamkách samiček žádný negativní vliv. Zdravím, ať se daří.

Miroslav Kraut
10. června 2015, 8:24 - odpověď č. 221

Záchrana ryb je důležitější než první nosící samice. Chovám je pro radost a osud potěru nechám na matce přírodě. Ptal jsem se pouze ze zvědavosti. Chci si jen doplnit znalosti.Takže děkuji za informaci.

Pro MK: Díky za podporu. Budu tedy ráno krmit bez osvětlení, pouze v zimním období přisvítím světlem v místnosti. Umělé osvětlení nastavím na 12ti hodinový cyklus.

Hezký den všem.

snake1194
10. června 2015, 8:42 - odpověď č. 222

V přízpěvku 129 píše Jerry (hlavne vykaly - nemely by byt dlouhe nitkovite) mohu se zeptat proč. Občas se mi to objevuje.

pepanek
10. června 2015, 9:11 - odpověď č. 223

Dlouhé nitkovité výkaly mohou být příznakem onemocnění trávícího systému ryb způsobené např. nevhodnou stravou, nekvalitní vodou, stresem, špatným složením osádky nádrže. Jak psal Jerry a ostatní kolegové, ryby sledujte hlavně při krmení. Je zde mnoho užitečných rad. Nemusí to znamenat nic, ale bohužel také vážný problém, jako v mém případě.

snake1194
10. června 2015, 9:49 - odpověď č. 224

Presne!
Jinak jsem Tvuj "boj" sledoval, ale jelikoz jsi byl v dobrych rukou a evidetne uz mas trochu nacteno a vis od koho si co brat, tak nebylo treba zasahovat a jen bych opakoval jiz napsane. Gratuluji k uspesne lecbe a nic si z toho nedelej, kazdy si tim drive nebo pozdeji prosel. At se dari!

Jerry1
10. června 2015, 10:21 - odpověď č. 225

k 220, můžeš mi najít kde jsem tvrdil, že pro tropheusy maximálně 24 C? Toto je totiž tvoje účelová lež. Tvrdím jen, že jim 24 c stačí a to je rozdíl. Určitě napíšeš jako v minulých případech, že to nehodláš hledat. Již mě nepřekvapíš.

hynek dařbujan
10. června 2015, 13:05 - odpověď č. 226

Pro Jerryho: Děkuju moc. Snad už si moje ryby vytrpěly svoje a teď už bude všechno v pořádku. Dalo mi to ale hodně. Ono i to zlé je někdy k něčemu dobré. Znovu opakuji , nebýt Vás tady na foru bylo by po rybách. Reagoval bych určitě později a teď už vím že jde někdy o hodiny.

snake1194
10. června 2015, 13:41 - odpověď č. 227

HD: ke stáru už ti asi přestává fungovat i paměť...ne hledat ti to fakt nebudu...třeba to někdo udělá za mně...i když pochybuji...

Pro pepanek: nitkovité dlouhé, bílé nebo průsvitné výkaly bývají projevem nemoci býložravých ryb při nevhodném (vydatném, bohatém bílkovinami) krmení hlavně býložravých (řasožravých) ryb. U některých jiných ryb - např. Cyathopharynx, Ophthalmotilapia apod. jsou naopak velmi běžné a není potřeba podobný příznak nijak řešit.
Jestli se vám objevují např u Mbuny, změňte krmení a dávejte hlavně "zelené" vločky (např. Sera Flora apod.) a méně ostatního krmiva - nevím samozřejmě, čím krmíte.

Miroslav Kraut
10. června 2015, 13:58 - odpověď č. 228

Pro HD: můžeš mi říci, proč by jim to mělo stačit, když v přírodě žijí v teplotě 25 - 27°C a mají pomalý metabolismus a i nevzdělanec s chabými znalostmi ví, že metabolismus se s nižší teplotou zpomaluje??...to jako aby se jim v akváriu (tedy ve výrazně horších podmínkách než v jezeře) hůře trávilo?? Tropheusům - tedy rybám se složitým a pomalým trávením??? (pro ostatní - platí samozřejmě i pro mbunu apod.)
Proč tady dáváš ty tvoje přiblblé úsporné modely z pěstírny se starou vodou a nízkou teplotou, jako rady normálním hobby chovatelům?? Mě by ten tvůj důvod fakt zajímal...to si chceš sám pro sebe něco zdůvodnit nebo co??

Miroslav Kraut
10. června 2015, 14:48 - odpověď č. 229

Pokud má Cyatopharynx či dokonce Ophtalmotilapia dlouhé bílé a nitkovité výkaly, tak to rozhodně není v pořádku, a když se tento příznak nebude nijak řešit, tak existuje takřka 100% pravděpodobnost rychlého uhynu.
to jen tak na okraj:-))

Pohádky o tom, že Tropheus, vitální, agresivní a neustále plavající čilá ryba, má pomalý metabolismus, nechám bez komentáře. To jsou prostě ty chabé znalosti.

Martin_Parizek
10. června 2015, 15:49 - odpověď č. 230

MK oproti tobě jsem se na Tanganice potápěl a teplota vody byla 23 - 24 C. Ryby byly v pohodě a my byli nadšený. Blbý co?
Paměť mám dobrou, neměj péči, to jen ty tady trousíš nepodložené lži.

hynek dařbujan
11. června 2015, 9:29 - odpověď č. 231

Zdravím. Léčba entizolem je ukončena. Včera jsem začal svítit.Ryby žerou, výkaly zatím v pořádku. Jedna ryba která polehávala a jevila známky onemocnění nejvíc, má propadlé vyhublé břicho. Teď přijímá potavu naprosto normálně, nestraní se. Má šanci se zotavit? Díky a přeji hezký den

snake1194
11. června 2015, 22:24 - odpověď č. 232

Pro HD odp.č. 230, teploměr byl ocejchovaný? Kalibrovaný? Jinak je to plus/mínus dva stupně jen to fikne. Kór po té složité cestě do Afriky ;-). S tím bych tu moc neoperoval...

Kozlik
12. června 2015, 7:53 - odpověď č. 233

Kozlík, stále stejný rozumbrada. Dovolím si to vysvětlit.
Žádný teploměr, ale potápěčský computer. Ten mám při ponoru na ruce. Slouží místo hloubkoměru, hodin a také se v něm ukládají informace o průběhu ponoru, určuje dobu dekomprese a také zapisuje teplotu vody. Je to velice přesné zařízení.

hynek dařbujan
12. června 2015, 8:13 - odpověď č. 234

tady je graf naměřených hodnot teploty vody v závislosti na hloubce a ročním období. Je to naměřeno u Kigomy.

mattes
12. června 2015, 8:22 - odpověď č. 235

jen ještě dodám, že teplota jezera se pohybovala mezi 22°C - 24°C v 19. století :)

mattes
12. června 2015, 8:23 - odpověď č. 236

mattes - zajímavé, jinak my jsme byli v jižní části tedy dále od rovníku. v říjnu a i v Kigomě je voda tou dobou nejchladnější. V noci jsme museli do svetrů. Cca 1000 km od jezera na jih byla ráno teplota tak max 10 C a my jsme šíleně prochladli na korbě náklaďáčku, kterým nás vezli na safari. Od té doby říkáme je zima jak v Africe.

hynek dařbujan
12. června 2015, 8:25 - odpověď č. 237

č.235 ještě zajímavější údaj. V 19 století tam zřejmě žily stejné druhy, jako dnes.

hynek dařbujan
12. června 2015, 8:48 - odpověď č. 238

tak ještě jeden graf ;)

mattes
12. června 2015, 10:06 - odpověď č. 239

grafy mají jeden háček, nejsou z oblasti Mpulungu:-)

jinak grafy sem už kdysi dával pan Srp, a v jižní oblasti jezera je opravdu o něco chladnější voda, v závislosti na ročním období.....

btw- jaká je teplota vody na severu Malawi?

Martin_Parizek
12. června 2015, 10:11 - odpověď č. 240

Martine na Malawi jsem byl také na podzim a bylo o něco teplejší než Tanganika

hd
12. června 2015, 10:21 - odpověď č. 241

HD-na podzim-tedy vlastně brzo na jaře:-))

Martin_Parizek
12. června 2015, 14:48 - odpověď č. 242

k 241 nerozumím, ale asi to má být ftipný.

hd
12. června 2015, 14:53 - odpověď č. 243

Pro HD (i MP), vtip je právě v tom, že tropheusové žijí právě v nejvrchnějších vrstvách vody, tedy obvykle v hloubce 5 - 15 m, tedy v těch nejteplejších, viz tabulky. To, že ve větší hloubce bude voda kolem 23 - 24 stupňů je myslím jasné každému, kdo trochu přemýšlí a na to tam nemusí jezdit...pro posuzování vhodné teploty pro tropheuse je to ale naprosto irelevantní.
To, že je v Africe v noci a tudíž i brzy ráno zima ví snad také každý, kdo trochu čte nebo se dívá na dokumenty, s masou vody v jezeře to ale udělá pramálo...když už jsi tam byl, jak tady každému máváš před nosem, možná sis všiml, že to není nějaký rybníček s pár kubíky vody.
Tak si to tady dál obhajuj, já doufám, že normálně přemýšlející chovatelé se nenechají zbytečně zblbnout a nebudou tyto pomalu trávící ryby chovat v chladné vodě jen proto, že ty šetříš na elektřině.
Všem ostatním krásný víkend.

Miroslav Kraut
12. června 2015, 15:08 - odpověď č. 244

MK tropheusy, žijí nejvíce na mělčinách do 5 m. V 15 m jich již moc nepotkáš. No a ta voda na mělčinách se v noci ochlazuje. Ono je hezké si říkat, že se jedná o masu vody, ale ta voda je 12 hodin ohřívána a 12 hodin ochlazována.

hd
12. června 2015, 15:48 - odpověď č. 245

jen jestli je hd to samý jako hynek darbujan.....

tak je to na jižní polokouli, tedy je to tam obráceně, a voda tam klidně mohla být po chladnějším období studenější.
Ty cykly sou výrazné prakticky všude, kromě echt tropického klima, ve kterém už jižní Tanganyika neleží....

Martin_Parizek
12. června 2015, 16:05 - odpověď č. 246

MK: vtip je v tom, že tady proběhly grafy a tabulky, ve kterých bylo uvedeno, že v Tanganjice se teplota se zvyšující se hloubkou příliš nemění. I bylo vysvětleno proč. Já si to už přesně nepamatuju.....

btw-pomalý trávení, tropheus nemá v principu pomalý trávení, má jen dlouhý střevo, kterým potrava dýl prochází.
pomalý trávení má třeba frontoza...

Martin_Parizek
12. června 2015, 18:40 - odpověď č. 247

k 245. hd jsem taky, to když pospíchám.

hynek dařbujan
16. června 2015, 14:47 - odpověď č. 248

Pro MP...vždycky mě pobaví, jak se dokážete vědecky nimrat v mých názorech jen abyste přispěchal na pomoc vašemu kámošovi :-)...ano, chápu, dlouhé střevo ve vašem podání neznamená pomalé trávení, jen prostě déle trvá, než potrava tím střevem projde, že?...což je úplně něco jiného :-)
Pro HD: já vím, ty jsi tam jednou byl a údaje o teplotě v jezeře pro tropheuse od opravdových odborníků, jako jsou Konings nebo Herrmann atd, kteří tam byli x-krát jsou prostě hlouposti. Pro tvoje upřesnění: na opravdové mělčině v turbulentní vodě tropheusové nežijí, tam žijí eretmodini...ano tropheusové žijí nejčastěji v hloubce kolem 5ti metrů. Zkus si představit bazén s hloubkou 5 metrů a mnoha kubíky vody a v něm vodu o teplotě 27°C a v noci bude venku 10°C, zkus si v něm ráno změřit teplotu, jestli ti poklesla o 3 nebo 4 stupně (psal jsi, že jim stačí MAX 24°C)...z fyziky jsi asi jedničku neměl viď?...jinak určitě ze všeho :-)...co ty tu dokážeš vypotit za výplody je někdy fakt boží....

Miroslav Kraut
16. června 2015, 14:56 - odpověď č. 249

Dobré odpoledne pánové. Tak léčba byla snad úspěšná. Ryby jsou v pořádku, nosí tři samice. Jen jsem asi každodenní výměnou vody při léčení naboural proces nitrifikace, akva se lehce mléčně zamlžilo. Nesvítím a krmím jen lehce. Snad se to srovná a nebude nutný zásah nějaké chemie.

snake1194
17. června 2015, 11:20 - odpověď č. 250

MK: nakrmte frontozu a pozorujte, kdy to z ní začne lízt..
nakrmte tropheuse... a budete překvapen, kdo vlastně pomalu tráví.
ano, pomalý trávení je něco uplně jinýho, než tady zmateně uvádíte.
to víte, já sem povoláním věděc, který jen tak mimochodem vystudoval ichtyologii....
btw-HD tam prostě byl, něco tam viděl a naměřil, přes to prostě nejede vlak. Asi vám nezbyde nic jinýho než se sebrat a osobně jeho tvrzení vyvrátit:-))

Martin_Parizek
17. června 2015, 15:08 - odpověď č. 251

Rozumím pane Pařízku, vědec opravdu jste a fakt, že ve studenější vodě budou tropheusové pomaleji trávit, než v normálně pro ně vhodné teplé, je pro vás vedlejší a stočil jste tu debatu jinam. Děkuji za vědecké zdůvodnění, jak kaká frontosa. K původní debatě ale bezpředmětné.
Chápu i to druhé přes HD údaje z jedné návštěvy nejede vlak a přes údaje např. Koningse, který tam byl xkrát a je to skutečný odborník, vlak jede...i tady děkuji za vysvětlení hodné vědce. Myslím, že další objektivní debata s vámi je zbytečná....ostatně jako obvykle.

Miroslav Kraut
17. června 2015, 15:10 - odpověď č. 252

Pro snake: dobré zprávy, gratulace k vyléčení...chemii snad ne, chtělo by to spíš kus filtru z jiného zdravého filtru z jiné nádrže a méně krmit (jak píšete) a srovná se to přirozenou cestou. Zdravím.

Miroslav Kraut
17. června 2015, 16:32 - odpověď č. 253

Zdravím. Díky moc pane Kraute. Zákal už je pryč, voda má konečně tu správnou jiskru a je čistá. Stačilo opravdu jen tři dny nesvítit a krmit málo. Konečně se mi podařilo sehnat ověřený Cyklop, v sobotu ho budu mít. Tak doufám že nejhorší mám za sebou. Stále si nedokážu vysvětlit, kde jsem udělal chybu. Je možné, že by se onemocnění "rozjelo" na základě stresu, změny prostředí a změny potravy? Po přeléčení se ryby chovají uplně jinak. Nevím jak do definovat, jejich chování působí divočeji a zdravěji. Pro jistotu měřím parametry vody každý den a krmím poloviční dávky. Každý den si vtloukám do hlavy rčení, hladová ryba, zdravá ryba.

snake1194
17. června 2015, 16:43 - odpověď č. 254

MK: ten stupeň/dva tři jsou zanedbatelné...., jestli mají ryby 24 nebo 26 je z hlediska rychlosti metabolismu čistě akademická debata:-)

jojo, dřív lidi taky v knihách četli, že je země placatá, a bezmezně tomu věřili.

at je hd jakej chce, tak aspoň nesedí doma na p.deli a necituje jen to, co vyčet v cizích knihách pomocí google translatoru..., vlastní pozorování v biotopu je prostě vlastní pozorování, ovšem chápu, že pro vás to nemá žádnou cenu, bo to byl zrovna hd a ne nějakej váš kamarád...
takže zase bez komentáře:-)

Martin_Parizek
18. června 2015, 10:30 - odpověď č. 255

snake1194: jsem moc rad, ze mate snad to nejhorsi za sebou! Cim presne to bylo Vam asi nikdo nerekne a vsechno co Vam zde nekdo napise, budou jen domnenky, ja mam take jednu :-)
Podle me to mohlo byt zpusobeno nedostatecne zabehlou nadrzi/fitraci - to se stava u cerstne zalozenych nadrzi casto.
Hlavne s tim cyclopem opravdu opatrne!!!
Vetsina mych problemu v akva byla zpusobena vodou, to je podle me alfa omega, i kdyz samozrejme ostatni faktory jsou take velice dulezite.

Jerry1
18. června 2015, 11:37 - odpověď č. 256

Jerry1: Díky moc! Asi máte pravdu, problém nastal po první "velké" výměně vody. Vypral jsem k tomu kostku ze sání externího a odkalil dno. Kdosi uváděl, že zajetí kanistrového filtru může trvat i dva měsíce, což má logiku. Tento víkend pouze vyměním 1/2 vody a odkalím dno bez prohrábnutí. Jen seberu výkaly. S Cyklopem budu hodně opatrný, budu ho podávat zatím jen jednou týdně jako příkrm. Krmit s ním ale budu, nechci nechat ryby jen na suché stravě. Celkově jsem snížil i krmné dávky vloček, myslím že už je to akorát. Včera jsem našel u jednoho jedince pochroumanou prsní ploutev, má ji hodně potrhanou , přilepenou k tělu. Nijak se nestraní a normálně žere.

snake1194
18. června 2015, 15:16 - odpověď č. 257

Pro MP: tak ta vaše první věta je perla hodná vědce. Rozdíl v příjmu potravy, plavání a rychlostí tvorby exkrementů (že by to byl příznak trávení??) u tropheusů je patrná každému, kdo trochu přemýšlí a má alespoň základní pozorovací talent. Čím tu svoji domněnku o zanedbatelném rozdílu podkládate pane Koperníku je fakt ve hvězdách.
To je fakt, někdo sedí doma na pr...li, hraje si s rybami, mění jim vodu a čte si o nich a nemá prostě zájem jezdit za peníze svých zákazníků do Afriky...každý máme prostě jiný pohled na život...a to je normální...pokud se tomu klaníte, tak je to váš problém, stejně jako vaše ignorance k údajům Konigse a spol.

Pro snake: pokud z celého případu vyvozujete, že stačí měnit míň vody, tak je to podle mne zcela chybný a opačný závěr...ale je to jen názor resp. zkušenost. Zdravím, ať se vám i rybám daří.

Miroslav Kraut
18. června 2015, 16:09 - odpověď č. 258

M Kraut: Dobrý den.Rozhodně nezpochybňuji výměnu a množství vody. Pravděpodobně jsem to jen zle podal. Jen jsem chtěl říci že jsem při první výměně neměl být tak "důkladný" v praní filtrační matrace a odsátí dna. Tím jsem asi dal "na zadek" nitrifikaci u pořádně nezajeté nádrže. Přeji hezký večer všem.

snake1194
19. června 2015, 9:46 - odpověď č. 259

Pro snake: nesdílím ten názor, ale to je vedlejší. Vypráním filtru v akvarijní vodě nezničíte vůbec nic a odkalením už vůbec ne, rozhodně spíš naopak. Filtr, který používáte (stejně jako 99% ostatních akvaristů) není denitrifikační, ale nitrifikační a denitrifikace v něm funguje jen velmi omezeně, takže jste jeho vypráním v akvarijní vodě nemohl nic zásadního negativně ovlivnit a nebo to u Vás funguje jinak než při tisíci výměnách vody a praní filtru u mě...nechávám v nádrži 5 - 10 cm vody a peru vždy veškeré filtry a mám WF tanganiku a nikdy nic "nelítá"...maximálně samci kolem samic po napuštění vody :-))... prostě jste měl jen starou vodu a trochu jste překrmil u mbuny s dlouhým střevem...kdyby vám tam lítaly čpavky a dusitany, jak tady někdo naznačoval, ryby by hynuly rapidně rychleji a projevilo by se to i u Labidochromisů...jak, říkám, je to jedno, je to jen o názorech, hlavně ať se Vám i rybám daří.

Miroslav Kraut
19. června 2015, 16:23 - odpověď č. 260

MK: to by bylo donekonečna, jen vám tedy na základě vašich teorii doporučuji je chovat při teplotě minimálně 32 stupnu, bo pak budou plavat a trávit uplně nejrychleji.
přečtěte si něco o fyziologii ryb, pro začátek stačí Fauna čr a sr, Mihulovci a ryby, díl 1,uvodní kapitoly, je to česky, tak se toho nebojte:-)

vám nikdy nic nelítá a nikdy ste neměl žádný problémy, ale jen si přečtětě vaše starší články v akváriu teráriu a jiných časopisech, tam ste tak suverénní nebýval:-)

Martin_Parizek
22. června 2015, 10:27 - odpověď č. 261

Děkuji za doporučení literatury...nemusí to ale fungovat v praxi vždycky, jak je vidět na vás, pokud ten rozdíl mezi 23 až 24°C a 26 - 27°C na rybách nepoznáte, můžete číst odbornou literaturu do skonání světa a bude to marné...
Máte pravdu...s vámi to donekonečna určitě je a myslím, že to už za sebe zakončím. Snažím se lety chovu poučit a jestli jsem nebyl před lety suverénní nevím, necítím se tak ani teď, jen se snažím nedělat chyby, pozorovat své ryby, jejich chování a přemýšlet o nich a o něm a případně pak poradit, co mi funguje. Zda se tím někdo bude řídit, je věc druhá a nic nikomu nehodlám nutit, jen tu nebudu psát a podporovat kraviny, jako že výměna vody a vyprání filtru v akva vodě škodí rybám, když je to přesně naopak.

Už jen glosa: teď v sobotu letos 26. letošní výměna 80% vody a vyprání filtrů...voda za půl hodiny jako křišťál, samičky dále nosí jikry a embrya, barvy i chování ryb pohodové...asi je někde něco špatně...nebo že by po 26-té letos zase náhoda?? :-))

Miroslav Kraut
26. června 2015, 11:14 - odpověď č. 262

Trochu oživím diskuzi. Narazil jsem ve vodárenské společnosti na naprosto skvělou paní technoložku. Poslala mi kompletní rozbor vody za poslední tři roky. Chtěl bych požádat zdejší odborníky na chemii, jestli by mi pomohly rozklíčovat pár hodnot? Trochu v té tvrdosti plavu. Toto mi zaslala :...........Pokud budeme porovnávat jednotlivé hodnoty za poslední roky, tak v průměrných hodnotách jsou si vzájemně dosti podobné. K dokonalejšímu vystihnutí zasílám i hraniční hodnoty k jednotlivým parametrům.
Dusičnany - hodnoty v rozsahu 4 – 17 mg/l, průměr okolo 7 mg/l.
Dusitany jsou skutečně zanedbatelné <0,010 mg/l.
Celková tvrdost (suma vápenatých a hořečnatých iontů) se pohybuje v rozmezí od 0,9 – 1,8 mmol/l – průměrná hodnota je 1,3 mmol/l.
Uhličitanová tvrdost z hlediska akvaristiky je většinou zaměňována za hodnotu alkality – ta se pohybuje v rozmezí 0,6 – 1,8 mmol/l – průměrná hodnota 1,3 mmol/l.
pH kolísá od hodnot 7,5 do 8,9. Průměrná hodnota pH je 7,8. Aktuální dusičnany 5,3 mg/l.

snake1194
26. června 2015, 14:13 - odpověď č. 263

MK: to bylo jen k nastudování toho, jak to v rybě chodí....,
pěkné, jak si dovolujete tvrdit, co poznám nebo nepoznám, klasika,asi jste jasnovidec.
nicméně, mohl by jste se občas poučit, to není nikdy na škodu.
Vám se sice s vodou a filtrem neděje nic, ale zde třeba snakovi ano, všechny indicíe pohromadě. Ale vy prostě ne, tohle se přeci stát nemůže.
Konec pravidelného pátečního okénka.

Martin_Parizek
26. června 2015, 14:20 - odpověď č. 264

snake: hodnoty dost kolísají, od měkké po středně tvrdou, ale spíše je ta voda mekčí, pH dost lítá.
špatný je, že nikdy nevíš, jak jim to zrovna vyjde.
Příprav se na to, že se to u tebe může klidně opakovat.....

Martin_Parizek
26. června 2015, 15:16 - odpověď č. 265

Díky pane Pařízku. Proto se ptám jak vodu nejlépe "zajistit". Paní technoložka mi průměrovala hodnoty z průběhu posledních tří let. Snad to kolísání nebude tak časté. Během tří měsíců je PH stále stejné +- 7,5. Po přidání sody je na 8,3PH a KH je cca 14.

snake1194
29. června 2015, 13:34 - odpověď č. 266

Pro snake: myslím, že máte vodu podobnou, jaká teče mě (osobně při tomto pH sodu nepřidávám). Je to voda dost stabilní a tak bych se výměny odchlorované vody vůbec nebál a na rybách to v delším horizontu určitě poznáte. Je to ovšem samozřejmě na Vás. Zdraví, ať se rybám daří.

Miroslav Kraut
29. června 2015, 13:57 - odpověď č. 267

Pro MP: snad jen závěrečná glosa: je možná úsměvné ale určitě zarážející, kolik poměrně vzdělaný člověk, který určitě chová své tropheusy v normální teplotě kolem 26°C, vynaloží úsilí na obhajobu nesmyslu, že ji stačí max 24°C jen proto, aby mi oponoval a někomu jinému lezl do...
To, že je někdy chováte i ve 23 - 24°C nebo že jim to nevadí mi prosím nepište, bylo by to zbytečná ztráta času...a ten čas raději věnujte dále studiu, jak to v těch rybách probíhá.
Hezký den všem.

Miroslav Kraut
29. června 2015, 14:21 - odpověď č. 268

Pro MK: Zravím, o víkendu jsem vyměnil 2/3 vody a sody přidal trochu méně, nechci hodnotu PH změnit šokově. Rybám se snad daří, momentálně se potýkám s hnědou řasou. Zatím se jí u mě daří a momentálně nevím jak na ní. Svítím 2x36 wattů 12 hodin denně, určitě nepřekrmuji, vodu měním pravidelně a řasa stále přibývá. Snad se mi podaří ji nějak eliminovat. Druhou věcí bude asi brzo přemnožení ryb. Už nosí celkem 5 samic a nedokážu si představit odlovovat potěr. Přiznám se že bych nejraději potěr redukoval přírodní cestou, ale je mi jasné že k Demasonům žádného lovce umístit nemohu. Přeji hezký den.

snake1194
8. července 2015, 11:20 - odpověď č. 269

MK: mám vám najít vaše parametry vody, který uvádíte v AT?:-)), sou značně jiný než má snake... a bez sody mu PH klesne, protože je ta voda měkká a nemá stabilitu.
asi vás zklamu, nemám teploměry, tak nějak to odhaduji, ted jak sou vedra, tak mají teplotu vyšší, rozhodně jim jí nechladím na 26 st, v zimě ji mají o něco nižší, možná i těch 24, a ryby se projevujou tak nějak normálně. Sou důležitější věci, než je teplota....
no a kde ste to vzal? že píšu že jim stačí max 24st?, naučte se porozumět psanému textu, evidentně v tom máte jisté slabiny.
takže na bezkomentářovanou:-)

Martin_Parizek
8. července 2015, 18:04 - odpověď č. 270

Zdravím pánové. První potěr je na světě a zároveň přibývají nosicí samice. Nemám šanci odlovit mladé, nechci stresovat ryby a bourat vnitřek akvária. Jestli se budu ptát hloupě odpuste mi to. Nenapadá vás nějaký druh , který by redukoval potěr a zároveň netrpěl býložravou dietou? Jestli je to hloupý nápad tak mě zaražte.

snake1194
8. července 2015, 18:19 - odpověď č. 271

co přežije a doroste můžeš nabídnout,když budou hezké tak dobré demasoni není určitě problém prodat.Nech tomu volný průběh

miran bez účtu
8. července 2015, 18:36 - odpověď č. 272

Vytvoř v aqu takové teritoria, aby byla funkční pro ryby, údržbu, hezké pro oko a zároveň aby se v ní nemohl ukrývat potěr který opustil tlamku. :-)

hr
8. července 2015, 19:24 - odpověď č. 273

Zajímavá úvaha, má to logiku. O to jsem se právě snažil, ale co dokáže samice vymyslet mě překvapilo. Díky oběma za názor. Jinak akva je konečně stabilní a ryby spokojeně rostou.

snake1194
9. července 2015, 10:14 - odpověď č. 274

Jsem moc rad, ze si vse sedlo a ted se Vam to zacne mnozit jako mysi. Samozrejme by se tam dal pustit nejaky lovec, ktery by na zelenem take prezil a "maso" by si nalovil. Ja bych to udelal, jak psal miran a jeste budete mit prispevek na krmeni. Ten pohled na akva, kde jsou ruzne stare ryby je stejne lepsi. Tak at se dari!

Jerry1
9. července 2015, 12:03 - odpověď č. 275

Díky Jerry. Toho dravce už jsem zavrhnul, napadl mě Calvus, ale nebudu si rozbíjet biotop. Co přežije nechám dorůst a prostě jednou za čas mě síťka nemine. Už vím čím jsem si málem popravil ryby. Měli pravdu v postatě uplně všichni. Neodhadnutí krmné dávky v kombinaci s pořádně nezajetým akváriem. Venkovní filtr s nasazenou kostkou na sání se "zajížděl" v podstatě skoro tři měsíce. Krmím Floru, dvakrát týdně Cyklop a odčas spirulinu od JBL, tu přidávám i jemně nadrcenou do cyklopu. Už se peru jen s hnědou řasou, vyřadil jsem jednu ze dvou Narva Oceanic Star 36w a nahradil klasikou Osram Skywhite 880. Chtěl bych se dočkat zelené řasy. Barvy ryb je stále intenzivnější a je to nádherná podívaná.

snake1194
9. července 2015, 13:51 - odpověď č. 276

Ta rasa ma nad nami nejak navrch a ukocirovat ji neni snadne ... ja bych to ted nechal a neresil ji u novych nadrzi vetsinou zacne hneda, ktera bud zustane nebo prejede do zelene, zaklad je kvalita vody, delka, intenzita a barevne spektrum svetla, ale ja bych to ted opravdu neresil a uvidite jak to bude vypadat za 1/2 roku, drzim pesti a at se dari

Jerry1
11. července 2015, 11:26 - odpověď č. 277

Jen pro představu, subdominantní jedinec. Omluvte kvalitu fotky, jen upatlaný mobil. Dominantní samci jsou už vybarveni podstatně víc.

snake1194
5. června 2017, 13:49 - odpověď č. 278

Zdravim. Zaujimalo by ma v akom stadiu je akva. Ako sa dari demasonom, pripadne agresivita, ci boli nejake straty atd.
Dakujem

Snoopy


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 88
tučně označené položky jsou povinné