tlamovci.cz
tlamovci.cz


opět kámen do akva

Tak opět žádám o radu zkušené - je blbost dát tohle Malawkám do akva? Jedná se o tzv. Liebereckou žulu, kameny nemají příliš ostré hrany, ale jsou hodně hrubě členité a hrbolaté (cca 0.5x 0.8 mm zrnitost, a tak se bojím, aby se o ně tlamky neodřeli). Zatím tam mám nevzhledný keramický kořen ( dědictví po původním majiteli). Chci to vyměnit a ráda si dám práci s výběrem nejvhodnějšího kamene. díky moc předem


racerunner
21. února 2015, 15:20


21. února 2015, 15:21 - odpověď č. 1
liberecká žula
liberecká žula

pardon

racerunner
21. února 2015, 20:42 - odpověď č. 2

Liberecká žula vypadá jako žuly používané po vyleštění na obklady soklů ruzných ministerstev, úřadů a jiných hal.
Jestli se ti lýbí, tak rybám to bude fuk a můžeš ji tam klidně dát.

hr
21. února 2015, 21:24 - odpověď č. 3

No jo...jak to takhle píšete, tak mi to teprv dochází, že místo Malawi budu mít doma zatopenou radnici :))), máte recht!
Až roztaje sníh, ještě vyšlápnu na Ještěd, místní akvaristé chválí tamní kameny. Moc dík za trkanec :)))

racerunner
21. února 2015, 21:24 - odpověď č. 4

No jo...jak to takhle píšete, tak mi to teprv dochází, že místo Malawi budu mít doma zatopenou radnici :))), máte recht!
Až roztaje sníh, ještě vyšlápnu na Ještěd, místní akvaristé chválí tamní kameny. Moc dík za trkanec :)))

racerunner
22. února 2015, 14:48 - odpověď č. 5

Nemyslel jsem to nijak že by to vadilo.
Jen při pohledu na kámen mě to hned nabudilo tuhle představu.
Naopak, jestli jsou kameny pěkně tvarované, tak by nemusely v kombinaci s "bílým" křemičákem vypadat vůbecšpatně.
Byl by to pěknej kontrast.
jestli by ti ale lahodil pohled na něco co spolu více ladí a nebude tam takový barevný kontrast, tak k těmto kamenům dej klasické říční dno.
Zrnka písku v něm jsou stejně probarvená.
Každé Malawi nemusí mít tmavé valouny nebo, co hůř pro mé oko, vápencovou děrovanou vzpomínku na dovolenou v Chorvatsku.
Jestli chceš, tak zkus naskládat kameny před aqo, aby byla vidět jejich velikst a vyfoť to.
Potom budu chytřejší a napíšu ti konkrétně, které kameny bych vybral a jak bych to tam uspořádal.

hr
22. února 2015, 20:31 - odpověď č. 6

Děkuju ( ráda si nechám poradit) , já to asi zkusím, zatím jsem hezčí v okolí nenašla a popravdě- nelíbí se mi často používané tmavé kameny. Já se jen trochu stydím, mám to akvárko dobře zajeté od předchozího majitele, ale zatím bez pozadí a s těma sádrovejma kmenama - brr. Taky ty moje zděděný ryby jsou asi pěkný křížáci :) - měl tam jakousi směsku zeber a yelowek, jež se mu 10 let volně množila a část mrňat přežívala. No vysloužím si fotkou kritiku najisto :D. Ale musím napsat , že jsou rybky čilé, zdravé a množí se vesele i po transportu. Takže jdu zkusit kameny nainstalovat a dodám to foto . Fakt moc děkuju, je bezva, že sem člověk může hodit velmi konkrétní dotaz. Internet je plnej rozporuplnejch informací..

racerunner
22. února 2015, 21:21 - odpověď č. 7

I z kritiky se člověk hodně dozví, zaleží jen jestli není ješitnej vůl. :-)))))
Každopádně pozornej rozumnej čtenář nebude moct kritizovat nic, po přečtení toho co píšeš.
Tady se dá pouze poradit, na případné dotazy.

hr
22. února 2015, 22:54 - odpověď č. 8

pro HR ... takže se omlouvám, typická já... byla jsem zbrklá a kameny dala rovnou dovnitř - ono je to doopravdy lepší, než ta hruza , co tam byla dosud. Mrkenete, prosím, na to? Mám to přeskládat? A nebo sehnat jiný a tohle vyrazit uplně :D? Mě to teda nepřijde tak šílený, ale možná to nemám uplně odbře uskupený.Děkuju!!! Kritika vítána, já se fakt spíš bojím, abych ty tlamky něčím netýrala.

racerunner
22. února 2015, 22:57 - odpověď č. 9

za pruhy omluva, nevím, proč tu zářivku foťák nebere...

racerunner
22. února 2015, 22:59 - odpověď č. 10

detail

racerunner
22. února 2015, 23:02 - odpověď č. 11

znovu a lépe

racerunner
22. února 2015, 23:05 - odpověď č. 12

levá strana

racerunner
23. února 2015, 21:34 - odpověď č. 13

Neřešíme ryby a tak k tomu dezignu :-) jen tolik, že dobrý, ale jak známo, tak to je za 3. :-)
Osobně bych zrušil ten Stonehenge na pravé straně aqa a místo toho bych tam jako solítéru šoupl ten kámen co je uprostřed aqa u zadního skla.
Teprvě k němu bych položil z jedné strany dva menší a z druhé jeden kámen a molo by bejt, zn:foto to prověří. Toť můj skroný dojem.
Proč nedopustíš vodu?

hr
24. února 2015, 23:40 - odpověď č. 14

:-) Jste ke mně schovívavej, že? Trojku beru, ale polepším to. Vodu dopustím, nemám zatím vzduchování a myslela jsem, že filtr musí bublat a voda padat do akva, aby bylo provzdušněné. Mám ale už vzduch. kámen, napravím...bude i pozadí a důstojný místo.
Podle mě je tam i špatný světlo, malinko teď bojuju se zelenou...a ty kameny přeskládám jak píšete (stounhenč nebyl cíl, šlo mi o "prolejzačku" ). Jen ještě blbej dotaz - drobných úkrytů či jeskyněk tlamovcům není třeba? A když to někteří jedinci dělají, že si občas " zalezou" ( v noci - téměř všichni nazalézali do kmene , teď jen pár jedinců do stounhenče ).... taky blbě? Na netu to všude píšou jinak ... uáá fakt se stydím, že se ptám
Pokud Vám nelezu na nerva - co je zle na rybách? Vím, že je to mix, ale s tím nic moc neudělám, leda je poslat do potoka - tyhle svoje křížáky neudám a pulpikany a 2 delfínky moc nechci udat. Mě se zdají fakt vesměs vpoho, občas se sic proženou - ty pulpikany a největší samec - křížák -jinak je klid, ale já jsem žabař, tak souboje třeba nevidím ...
Ach jo, mám se hodně co učit, že... pozdrav a dík za trpělivost

racerunner
25. února 2015, 9:57 - odpověď č. 15

Pro racerunner: ve vašem uspořádání kamenů nevidím žádný problém a pravděpodobně ani v jejich druhu. Z fotografie nedokážu poznat o jaký druh jde, ale barva je dobrá (špatná volba jsou kameny tmavé - ryby se jim zbarvením přizpůsobují) a pokud váš dotaz směřoval na to, jaké lepší kameny dát africkým tlamovcům do akvária, pak odpověď nezní v jakém designu, ale ve složení. Ideální jsou se zásaditou reakcí, která příznivě ovlivňuje PH v akváriu pro tyto ryby. Jinak je úplně jedno jestli tam dáte žulu (chemicky netečná vyvřelina) nebo nějaký jiný podobný kámen, který se vám líbí. Nevím proč si necháte mluvit do toho, co se vám má líbit. Proč by vám měl někdo diktovat svůj pseudovkus? Důležité je to, co vyhovuje rybám, než to, co se zdá nedostatečně nebo dostatečně kontrastní nějakému hr. Proč by vám měl někdo cizí vybírat a rovnat kameny ve vašem akváriu? Nějak to nedokážu pochopit - omlouvám se :-).
Obecně není dobré pro tlamovce budovat v nádrži příliš mnoho úkrytů, protože se o ně ryby obvykle hodně a mnohdy zbytečně rvou. V mnoha starších článcích a tady na internetu se většinou tvrdí opak, ale je to skutečně hloupost a kopírovat v omezeném objemu akvária terén jezera, je pro ryby v akváriu opravdu špatné a kontraproduktivní.
To akvárium může takto fungovat klidně dál, písek máte naprosto v pohodě, pozadí také a snížení hladiny chápu...esteticky to není samozřejmě ideál....ale při zděděném typu filtrace je toto opatření dobré pro provzdušnění vody. Lepší by bylo samozřejmě vodu alespoň o něco doplnit a vývod z čerpadla vyústit výše - z obrázku nelze zcela posoudit jakým způsobem.
Pokud se vám osádka ryb, které jste zdědila, líbí a máte k nim empatický vztah, nevím proč byste je měla likvidovat. To, že je někdo před vámi případně i zkřížil není ani jejich ani vaše vina. Potřeba je jen tyto ryby dále nereprodukovat. Máte tam planktonožrouty ("delfínci", žlutí Labidochromisové) i řasožrouty (ten zbytek), tak krmení upravte na kompromis, tj. vločkové "zelené" (např. Sera Flora, Tetra Phyll apod.) plus mražený plankton (dafnie, cyklop). Výměnu vody doporučuji týdně cca 1/2 nádrže, teplotu cca 26°C.
Pokud byste měla zájem něco dalšího ve vašem akváriu konkrétně řešit, obraťte se případně na můj mail. Do očekávaných reakcí se nejspíš nebudu zapojovat. Miroslav.kraut@lovochemie.cz

Miroslav Kraut
25. února 2015, 16:52 - odpověď č. 16

No vidíš racerunner, princ na bílém koni se náhle a nečekaně zjevil a vysvobodil tě ze spárů příšery hr. :-))))
Odborník Kraut ti zde bude tvrdit, že to s tou nízkou hladinou a argumentem o okysličení chápe, místo toho, aby ti ferově a otevřeně napsal, skutečný fakt.
Ani se vlastně nedivím, protože on má ve zvyku se takhle jako raději kamarádíčkovat, než na rovinu napsat že v odkrytém aqu, jako máš ty a jen pitomec nebo slepý stařec to na fotce přehlídne, ti stačí puze vracet vodu z filtrem pod hladinou bez jakési imitace splávku.
:-)))))))
Je to starej taškář a i jeho reakce je pouhým fouknutím do ohýnku, aby se tento panďulák mohl ukájet na rádoby sporem k jeho trapnému příspěvku.
Tolik ke zdejší postavičce jménem Miroslav Kraut.
Zpět k tvému aqu.
Okysličení vody a píšu zde na těchto stránkách o tom dost často, je proces mezi vodní hladinou a atmosferickým vzduchem.
Tím že rozpohybuješ hladinu jakýmkoliv způsobem, např... návrat z filtru, čerp.hlava, nebo gejzír bublin z kostky, je jedno.
Jde pouze o faktor mísících se vrstev vody.
Níkoliv o nějaké bubliny ve vodě.
Každopádně jestli chceš, tak maila od staryho lovochemika si dostala, tak klidně s ním můžeš pokračovat nebo tyhle zcela netajemné a věci veřejné, můžeme probírat bez nějakého stihomamu zde a kdo bude mít co říct, k probýrané věci, tak zareaguje, protože jak známo, víc hlav víc ví.
Teda někdy. :-)))

PS:Jinak krom toho, že by Mirda Klaus eee teda Kraut mohl konkurovat pořadu debilní keci, tak kromě nich ti poradil s rybama, krmením, nešvarem úkrytů a provozem aqa správně.

hr
25. února 2015, 23:58 - odpověď č. 17

:-D děkuji oběma princům - tomu na divokém a druhému na bílém koni :D.
Podstatou je, že oba rozumí tlamkám :-D
/jo...přiznávám, chci se taky kamarádíčkovat, až někdo nestranný poznamená něco o lezení někam :D/

Po probírání diskuzí tady, jsem si nejprve říkala, jaká škoda, že se téměř všechny stočí od původních témat k šarvátkám. Blbě se v tom laikům pak hledá...
Následně jsem přišla na to, že vás zkušené dost často rozdráždíme my nováčci :D, čemuž se upřímně nedivím. Pokory zde jako šafránu jest.
Nakonec si říkám, že pokud se jedná o špičkování bez sprosťáren, je to pořád / a teď mi prosím oba promiňte / docela sympatické hecování nadšených kluků. Takový boj za svou pravdu a přesvědčení. Je furt lepší kočkovat se o něčem, co má podstatu, než podobné tlachání u piva o nesmrtelnosti boruka ( chvála však entomologům). V hospodách potkáte odborníky na všechny sféry lidského bytí, jen toto poměřování pindíků (jak tady už někdo trefně napsal přede mnou) nemívá erudovaný základ :-D.
Takže díky oběma, jsem upřímně ráda, že můj dotaz nebyl tak pitomej, aby vám ani nestál za odpověď!

racerunner
26. února 2015, 7:12 - odpověď č. 18

Dobré ráno, chtěl jsem jen poradit a vyjádřit svůj názor na funkčnost Vašeho akvária....pokud to berete jako šarvátku, tak se omlouvám. Ať se vše podaří a akvárium Vám dělá radost.

Miroslav Kraut
26. února 2015, 18:09 - odpověď č. 19

vždyť to ale byla malá šarvátka a našla bch jich tady na tucev :), upřímně si Vaší rady moc vážím...Navíc, pokud to vyznělo blbě, omlouvám se já!!! Už jste mi poradil minule a naprosto perfektně- jsou z toho čilé malé rybičky v chovné nádržce :-).
Mail mám a cca tisíc dotazů...
Myslim, že mam odřenou rybu :-( - kámen je opravdu žula a ty potvory se tam teď víc proháněj - 1 yelowka má zarudlé odstáté šupiny na boku, cca 1cm na2...chová se normálně, plave a žere ... a ch jo, nedaří se mi :( nevim, zda nemam přerybeno a teď ta změna...

racerunner
27. února 2015, 13:41 - odpověď č. 20

To je v poho...a přerybněno rozhodně nemáte. Pokud budete chtít, tak napište. Mimo pracovní dny mám mail: mirek.kraut@email.cz. Hezký víkend.

Miroslav Kraut
27. února 2015, 20:20 - odpověď č. 21

Kraute proč chodíš na tlamovce, kde se lidi veřejně baví o rybách a píšeš tady lidem že jim poradíš po mailu.
Bojíš se že by tě opět a znovu někdo upozornil na některé tvoje vousaté bláboly?
No ani se nedivím, když to tak motáš.

hr
3. března 2015, 7:49 - odpověď č. 22

Jestli se to někomu motá v hlavě, tak jsi to ty, ty kašpare, protože už nevíš, kdy si co od koho a kam okopíroval a už si nevzpomínáš, kdy jsi naposled měl nějakou použitelnou praktickou osobní zkušenost. Možná bys mohl zpracovat nějaké pojednání o vytápění nádrží čerpací hlavou :-).
A jestli se něčeho bojím, tak o tom nic nevím a rozhodně to nejsi ty a tvoje rádoby odborné glosy. Jen je pro mě už ztráta času dohadovat se tady s papouškem s nulovými zkušenostmi a čekat na reakce dalších borců tvého typu. Patlání 3D pozadí se do chovatelských zkušeností moc nepočítá:-). Takže zde již dále bez komentáře.

Miroslav Kraut
3. března 2015, 14:36 - odpověď č. 23

Pro dobro tazatelů by bylo lepší, kdyby to z tvé strany bylo bez komentáře nejen zde.

hr


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 55
tučně označené položky jsou povinné