tlamovci.cz
tlamovci.cz


Akva Malawi 240l

Ahoj, chystám se založit akvárium Malawi. Plánuji Juwel RIO 240. A protože je to první pořádné akvárium, tak si dovolím pár dotazů.
- bude stačit vnitřní filtr Bioflow 3.0
- pozadí - asi Juwel nebo Diversa - jen cca 1 cm silné. Bohužel se tam asi nedá dát vcelku 120 cm, akvárium má příčku u krytu. Dá se ta Diversa přepůlit a v akva zase slepit, zkoušel to někdo. nebo koupit 2 ks s poloviční šířkou - dají se dát těsně vedle sebe?
- písek křemičitý - prý ideální ten do filtrace od Mountfieldu - bude to OK

A ještě dotaz, není zde někdo z Boskovicka, uvítal bych i třeba osobní dohled nad založením od zkušeného chovatele.

Díky za rady či náměty.

Pavel


PP
25. února 2015, 23:52


26. února 2015, 17:23 - odpověď č. 1

Pavle přečetl sis tady něco o Malawi akváriích???

hr
26. února 2015, 19:33 - odpověď č. 2

přečetl, i jinde, ale názory se docela různí, tak si to přebírám (jak na velikost akvárka - někomu se 1000 litrů zdá málo, jiný od 200l je úplně v pohodě, tak na značku, na filtraci - někdo vnitřní hodně chválí, většina ale ne, osádku mi doporučuje každý jinak, ...).

Juwel je dle mého dobrá značka, někdo set odsuzuje, ale je to jen o ceně.

Nicméně nakonec jsem se rozhodl v dobré akci koupit Aquatlantis - je o trochu větší, má LED osvětlení, reference celkem OK. Filtr dám vnější.

Tak už jen hledám nadšence z okolí Boskovic, který by pomohl radou, nápadem, doporučil jak sladit kameny s pozadím, ...

Díky za konkrétní nabídku pomoci.

PP
26. února 2015, 19:52 - odpověď č. 3

Ono úplně nejde o to že pro někoho je málo 200L a pro někoho 1000L. Jde o ryby které tam mají plavat. Pro některé opravdu může být i 1000L málo. Já osobně nejsem zastáncem "značkových" kompletů. Podle mě je nejlepší koupit akva u sklenáře a vybavit si ho na míru pro ryby které budu chovat. Komplet je vždy nějaký kompromis. A pokud jde o osádku tak pokud to bude těch 240L, tak ve finále z toho bude slabých 200L vody a pokud to zabiješ 3D pozadím tak ještě míň. To je s bídou tak na jeden (maximálně dva) menší druhy malawek (P. acei, P. saulosi, L. chisumulae, L. pearlmutt, L. caeruleus...)

fajanek
26. února 2015, 20:10 - odpověď č. 4

Díky za názor. Taky jsem zvažoval poskládat to, ale jde mi i o vzhled. Navíc při použití LED se to moc poskládat levněji nedá, tedy pokud osvětlení LED není domácí výroba.

Jak jsem psal, nakonec zvažuji značku Aquatlantis v objemu 300 litrů, pokud dám 1 cm silné pozadí, nějaké kameny, písek ... - tak 240 litrů beru jako čistý objem vody, což by snad už na nenáročné Malawi šlo?
Filtr vnější - asi nějaký Eheim, uvidíme.
Osádka - předběžně zvažuji dvě varianty.
I. Pseudotropheus saulosi "Coral Red" - cca 10 ks a Labidochromis caeruleus - 10 ks.

II. Pseudotropheus saulosi "Coral Red" - cca 12 ks a Aulonocara 'Rubin - red' - cca 8 ks

nebo ještě se mi líbí Iodotropheus sprengerae

Z toho bych to rád nějak poskládal, počítám vždy dva druhy, ale pokud by šlo ty Iodotropheus sprengerae přidat k některé variantě a mít tam 3 druhy, bylo by to super, ale nechám si poradit.

Jak posládat osádku z výše uvedeného do 240 litrů čistého objemu vody?

Vašich názorů si moc cením a věřím, že mi to pomůže založit trvale fungující akva bez začátečnických fatálních omylů. Moc děkuji.

Co je vhodnější?

PP
26. února 2015, 22:17 - odpověď č. 5

Já bych dal dva druhy mbun a je jedno jestli saulosi, s caeruleus nebo sprenagerae. Aulonocary bych vynechal. Jsou trošku jiné povahově i potravně od mbun a v menším objemu vody to (podle mého názoru) není úplně optimální i když to je někdy k vidění. Ty dva druhy mbun bych koupil po cca 15ti kusech od každého druhu. Dalo by se poohlídnout i po jiných druzích. Záleží co je v okolí k dostání nebo kam až si jste ochotný pro ryby dojet...

fajanek
27. února 2015, 17:54 - odpověď č. 6

Tak akvárko už je doma, náhodou jsem narazil na výhodnou akci, ale jen do konce února, tak pořízení bylo rychlé.

Jak už jsem psal, hrubý obsah je 300 l, vody se tam vejde 240 l. Mám i pár vápencových kamenů black and white, ne zas moc, bylo toho přes 20 kg. Chtěl jsem i jeden trochu větší, ale nebyl, snad dokoupím časem.

Teď musím někde sehnat pozadí - chci plastické, ale jen cca 1 cm silné. Moc toho k těm kamenům není.

Ale potřeboval bych poradit, kde začít shánět rybky. Ideálně okolí Brna, ale není podmínkou, jsem schopen i dojet někam dál, pokud by bylo nutné. Jde mi o kvalitní rybky, pěkně vybarvené, zdravé, ideálně pokud to někdo dělá ve větším a může zajistit komplexní osádku.

Máte nějaká doporučení, kde se dají koupit opravdu pěkně vybarvené ryby?

Děkuji.

PP
27. února 2015, 19:10 - odpověď č. 7

Pozadí mám od umeleskaly.cz a spokojenost. A pokud jde o ryby tak u Brna nikoho s Malawi neznám. Možná bych zvážil návštěvu ostravska - p. Null. Kontakt se dá najít na netu...

fajanek
27. února 2015, 20:38 - odpověď č. 8

Tuhle parádní pěstírnu máš kousek po dálnici směr Olomouc.
http://www.akvariumfami.cz/

hr
27. února 2015, 21:16 - odpověď č. 9

Díky za doporučení, Fami vypadá velmi dobře. Měl jsem je na seznamu, ale bohužel jako laik nedokáži poznat, zda je nabídka kvalitní. Pokud je doporučujete, jsem rád, asi se tam co nejdříve podívám.

Jinak jsem navštívil Sklorex, trochu zklamání, v jejich akváriích ryby moc pěkné, na prodej už méně. Aspoň podle mého laického soudu, čekal jsem lepší vybarvení (možná je to normální u malých, že nejsou tak barevné, ale podle obrázků z netu jsem to čekal).

Teď jen naplánovat osádku. Již vím, že čistý objem vody bude 240 litrů, takže podle různých rad na internetu je obecné doporučení 25 - 30 rybek.

Jako základ stále beru Pseudotropheus saulosi "Coral Red" - jsou to 2 barvy, ryby prý nenáročné. K tomu se mi líbí Labidochromis caeruleus. Když bych dal každého druhu 8 ks, tedy celkem 16, mohl bych dát i třetí druh - také těch 8 ks? Celkem 24 ks, což je snad v pohodě.

Výše jsem uváděl Iodotropheus sprengerae nebo Aulonocara 'Rubin - red' , ale i klidně něco jiného, co by k těm prvním dvěma sedělo. Jde mi o různorodost, ale chápu, že 240 l není až tak moc na divoké kombinace.

Myslíte si, že by šlo dát opravdu ty tři podobné druhy - vše po 8 ks? Nebo klidně, prosím , doporučte třetí druh vhodný.

Děkuji

Pavel

PP
27. února 2015, 21:31 - odpověď č. 10

Z akvafami jsem bával většinu ryb do svých realizací nádrží zákazníkům a ryby s této pěstírny byli vždy kvalitní a v dobré kondici, takže při jednoduchém provozu nepadali mladé ryby ani začátečníkum.
Jestli chceš mít dvoudruhovku s pěkným barevným kontrastem, tak si v akvafami u Ivoše Milara kup 15 ks P.saulosi a k tomu 12 ks P.socolofi albino.
Oproti žlutejm yellowkám budou sněhově bílé socolofi pěkně v kontrastu s oranžovýma a modropruhatejma sauloskama.
Další druhy ryb nepřidávej, nemáš na to objem.

hr
27. února 2015, 21:33 - odpověď č. 11

Ještě doplním, že v takhle malé nádrži nejde ani tak o počet celkový a rozmanitost druhů, spíš jako o počty druhové, to znamená méně druhů ve větších počtech.

hr
27. února 2015, 22:16 - odpověď č. 12

Jeee na Akvafami jsem úplně zapomněl. Pan Milar je moc příjemný pán. Kdysi jsme se potkali. =D

fajanek
27. února 2015, 22:45 - odpověď č. 13

No dobře, asi tedy dva druhy, nechci začínat s problémovým osazenstvem.

Ty socolofi - no moc se na to netvářím, ale jen podle vzhledu z netu, možná až uvidím naživo, budu mluvit jinak.

Ale co dát saluosi, ovšem verze modrá a žlutá a k tomu bych rád něco do červena, oranžova. Ty Iodotropheus sprengerae se zdají nenáročné, podle obrázků barva oranžovo-modrá, píšou až nachová.

Dva druhy, tři barvy - lze tato kombinace?

Jinak moc díky za rychlé odpovědi, pomalu se dostávám do obrazu, po neděli začnu nějaké práce na akváriu, tak jsem za všechny nápady rád.

PP
27. února 2015, 23:09 - odpověď č. 14

S Iodotropheusema by to mohlo vypadat zajímavě. Já bych v té kombinaci problém neviděl... Zde je 240L akva přímo s touto kombinací a mě osobně se to líbí. Jen nevím jakou mají ti Iodotropheusové povahu. Nikdy jsem je doma neměl. Ale asi to nebude žádný extrém. Takže proč ne =D Třeba se ještě vyjádří někdo kdo je chová nebo choval...

https://www.youtube.com/watch?v=kuTLj9rLe2U

fajanek
27. února 2015, 23:16 - odpověď č. 15

Díky za video, dokonce mám koupený stejný, nebo hodně podobný kámen.

Jen té modré bych tam viděl dát víc, ale jinak si to také dovedu představit.

Uvidíme, zda se ještě zrodí nějaká jiná kombinace.

PP
27. února 2015, 23:25 - odpověď č. 16

Tohle je skvělá kombinace ryb. Ale po pravdě, do 240 litrů bych dal osobně jednodruhovku jen z těch saulosek. Někde tu bylo video s daleko větším akva než máš ty a jen se saulosi. Byla to paráda...

Kozlik
28. února 2015, 21:27 - odpověď č. 17

Pokud někoho napadne ještě nějaká zajímavá kombinace, budu rád.

Ideálně celkově laděné akvárko - modrá, žlutá, červená. A dvoubarevná rybka - červeno/modrá by byla super, moc by se mi líbila, existuje nějaká nenáročná vhodná k saulosi (našel jsem pár, ale podle popisu do 240l nevhodné).

A ještě dotaz na tenké pozadí - nic moc nemohu najít. Snad jedině od firmy Back-to-nature - ale tam je cena přes 3 000 Kč, což se mi zdá dost.
Potřeboval bych něco do tmavé, šedé - ke kameni black and white od Rataje.
Nějaké má také Diversa - jsou kvalitní.

Jak instalujete pozadí - akvárium má v polovině nahoře spojenou přední a zadní stěnu. Jak tam dáváte pozadí - dělené, nebo se to vcelku dá nějak ohnout? Jak moc bývá pružné to tenké?

PP
1. března 2015, 8:56 - odpověď č. 18

Vzpěru odřízni a vlep pozadí. Potom aqa silikonem vlep očištěnou vzpěru zpět.

hr
1. března 2015, 10:20 - odpověď č. 19

Tak z nového akvária bych vzpěru rozhodně nevyřezával. A i ze staršího to jde hodně blbě, pokud je dobře vlepená.
To už radši dát pozor při nákupu toho pozadí a vybrat tak, aby se protáhlo. Může se dát i dělené a slepit silikonem, stejně se nejspíš na zadní stěnu bude silikonem nalepovat.

brbla
1. března 2015, 11:49 - odpověď č. 20

A proč by si to nvyřezával?
Asi si vyřezal spousty vzpěr a instaloval hodně 3D.
Každopádně rád podiskutuju s někým od fochu.

hr
1. března 2015, 19:32 - odpověď č. 21

hr: zajímavé řešení s odřezáním vzpěry, člověk uvažuje stereotypně jen o úpravě pozadí, ale jde to i jinak.

U Juwel by to tedy nešlo, tam není vlepená skleněná vzpěra, ale rámeček z plastu kolem celého akvárka tvoří jeden odlitek. Co jsme koupil Aquatlantis, tam je asi sklo.
Nicméně asi nakonec koupím to drahé BTN, to je dělené a půjde tam bez úprav.

Takže snad už dám vše dohromady, pak ta osádka. Opravdu není pěkná červeno/modrá nenáročná rybka, nějak po té kombinaci toužím.

PP
1. března 2015, 20:35 - odpověď č. 22

Červenomodré ryby samozřejmě existují. Např. Protomelas taeniolatus, Metriaclima esterae, různé Aulonocary... Ale vše to jsou ryby do větších akvárií.

fajanek
1. března 2015, 21:23 - odpověď č. 23

Jasně, proto jsem psal vhodné do 240l k saulosi a pod, jinak jsem jich na netu našel docela dost.

Dostal jsem radu na Aulonocara 'Rubin - red', prý by to neměl být problém k plánované velikosti akvárka a osazenstvu.

PP
1. března 2015, 21:41 - odpověď č. 24

Ahoj pozadí BTN se dá za slušný peníz koupit v Hornbachu. Kupoval jsem ho do akva 55x150cm + 25cm jako krytí filtru a vyšlo mne na 3.000,-. Lepení je v pohodě, a nemusíš vyřezávat středovou vzpěru. Pozadí mám již dva roky, a kvalitnější jsem zatím nenašel. Naprostá a 100% spokojenost.

Rosta
1. března 2015, 21:42 - odpověď č. 25

a další

Rosta
1. března 2015, 21:43 - odpověď č. 26

a další

Rosta
1. března 2015, 21:44 - odpověď č. 27

a poslední bez kamenů před dokončením

Rosta
1. března 2015, 23:02 - odpověď č. 28

Rosto, díky za info, podle obrázku chci to samé - Slim Line White Limestone.

Na webu výrobce jsem našel ještě trochu tmavší, snad imitace čediče, ale to jsem v ČR v nabídce nenašel, jedině objednat ze zahraničí.

Ale toto mi přijde moc pěkné, jen jestli k tomu nemám koupené moc tmavé kameny, nicméně kontrast také není od věci. A pozadí bude lepší světlé, aby akvárko nebylo ponuré.

Cenu mají shopy za rozměr 120 x 55 tak 3200 - 3500 Kč, takže Hornbach asi bude levnější. Mrknu do Brna, jestli ho tam mají.

Plánuji to nalepit jen na pár kapek, ne plošně, vždyť to nic nedrží. Koukám na ty podpěry, no myslel jsem, že to bude snazší, naboduji lepidlem, přiložím na sklo, počkám pár vteřin a hotovo. No jo no, začátečník, asi ten lepící silikon tak rychle neschne, že.

Lepíte bezbarvým, nebo černým, který se používá na lepení akvária. Na pozadí snad stačí průhledný.

PP
1. března 2015, 23:24 - odpověď č. 29

Já to lepil černým akvaristickým, stačila jedna tuba. Druhý den jsem napouštěl. To pozadí bylo mírně prohnuté, proto ty polystyrenové vzpěry.

Rosta
2. března 2015, 11:26 - odpověď č. 30

Hale koukni na umeleskaly.cz za tyhle prachy mi ho taky udeli a myslim ze je lepsi nez než z obchodaku..... a nemusis tam mit hranu na filtr jak v koupelne dlazbu... muzes si ho sam vymyslet tvar barvu atd... sice vzpera musela ven ale to je malickost ji vratit... p.s . Nemam nic spolecneho s firmou... jen jejich prace me nadchla...

jenista
2. března 2015, 12:04 - odpověď č. 31

Hele koukni jak dopadlo původní pozadí. Už nikdy více. Toť má zkušenost. Jako negativa vidím v tom, že ti to ubere drahocenné lity vody, budeš muset vyříznou středovou vzpěru, a mi navíc se za pozadím držel bordel. A to pozadí bylo originál nalepeno firmou akvária Farda. Je to jen na tobě, každý máme jiné zkušenosti, a pozadí Slim Line White Limestone je 100% záruka kvality.

Rosta
2. března 2015, 12:06 - odpověď č. 32

A takhle to vypadá po dvou letech.

Rosta
2. března 2015, 12:24 - odpověď č. 33

Umeleskaly můžu jen doporučit. Mám od nich pozadí už několik let a je super. Přikládám foto. (jsem hrozný fotograf ale snad to foto poslouží)

fajanek
2. března 2015, 12:25 - odpověď č. 34

A ještě detail. (bez ryb to nejde, ty potovry jak mě vidí tak jsou hned u skla=)

fajanek
2. března 2015, 12:25 - odpověď č. 35

nevloženo, tak znova...

fajanek
2. března 2015, 12:53 - odpověď č. 36

Díky za názory, zkušenosti.

S akvaristikou začínám, takže zvolím jednoduché řešení.

Slim pozadí neubere vodu, nemusím nic dělat se vzpěrou, líbí se mi, snadné nalepení, ...

Určitě se dá vyřešit velmi zajímavé pozadí, zakrýt filtry (ten origo vnitřní stejně plánuji jen dočasně, pak vnější), "vymakat" to do detailů, ale to až příště. Mám to jako dekoraci do kanceláře, nechci to odfláknou, musí se mi to líbit, ale zase to nemusí být vrchol umu.

Sám jsem zvědav, jak se s tím poperu.

PP
2. března 2015, 13:19 - odpověď č. 37

To od te firmy co jsem psal ma taky 0,5 cm...

jenista
2. března 2015, 21:54 - odpověď č. 38

rosta: všiml jsem si na fotkách, že máš na boku modrou tapetu. Nijak jsem o bocích nepřemýšlel, plánoval jsem pouze pozadí na zadní stěnu.

Na netu je samozřejmě mnoho fotek, ale většinou zepředu a nejde moc poznat, zda je na bocích také něco nalepeno.

Jako to máte ostatní? Boky volné, nebo nějaká tapeta? Co je běžnější?

PP
2. března 2015, 22:06 - odpověď č. 39

Pozadí od Firmy Back to Natere mám a jsem s ním stejně jako Rosťa spokojen.Nenáročná montáž,žádný prostor za pozadím.Pro ukrytí nasávání,výtlaku a topítka jsem použil jeden z modulů této firmy.

Ostravák
2. března 2015, 22:09 - odpověď č. 40

Omlouvám se za překlep.Back to Nature.

Ostravák
2. března 2015, 22:31 - odpověď č. 41

Vypadá to nadějně.
Akorát cena za to pozadí se mi zdá poněkud nestravitelná. Snad to aspoň něco vydrží.

brbla
2. března 2015, 22:35 - odpověď č. 42

díky za recenze na BTN, jen pro jistotu jsem napsal mail s poptávkou ještě na umeleskaly, uvidíme co odpoví.

Trochu mne zaskočilo, jak to všichni poctivě lepíte, jak kdyby to něco drželo. Někde jsem četl, že pozadí stačí pomalu jen opřít, když to přeženu.

Pokud bude rovné, tak to plánuji přilepit jen na pár bodů, předpokládám, že dodatečně se to vodou už nebude kroutit. Pokud to bude křivé, pak asi taky budu lepit pořádně.

Co ty boky, máte je volné, tapetu, nebo pozadí i tam?

PP
3. března 2015, 14:32 - odpověď č. 43

PP pozadí přilep tak, jak ti v odpovědi 29. ukazuje Rosta.
Silikonový rámeček těsně kolem kraje obvodu pozadí je důležitý, aby se za pozadí nedostával bordel.
Jestli to tak neuděláš, tak máš o problém postaráno.

hr
3. března 2015, 16:31 - odpověď č. 44

Díky, dám tedy lepidlo po celém obvodu pozadí, to je dobrá připomínka.

Jen dotaz předčasně, když budu chtít jiné pozadí, tapetu či podobně, dá se to lepidlo pak odstranit bez poškození skla?

PP
3. března 2015, 17:26 - odpověď č. 45

Ano žiletka to jistí, ale je to pekelně nepříjemná práce.

hr
10. března 2015, 23:41 - odpověď č. 46

Tak jsem trochu studoval doporučení výrobců slim pozadí a zjistil jsem, že je není nutné lepit vůbec, jen vložit k zadní stěně a zajistit.

Chápu v příspěvku výše, že pokud je dám jen na pár bodů lepidla, vteče za ně bordel a nepůjde nijak odstranit.

Ale když je jen přiložím a zajistím nahoře (háček, filtr, ...), dole třeba kámen, kdykoliv je mohu odklopit a vyčistit za ním. Jen se nesmí ve vodě kroutit, ale snad to mají výrobci vychytané.

Máte to tak někdo?

PP
11. března 2015, 10:42 - odpověď č. 47

http://www.backtonature.sk/instalacia-pozadia-slimline/

Rosta
11. března 2015, 14:23 - odpověď č. 48

rosta: jasně, to je klasické nalepení.

Ale jak už jsem psal, u některých výrobců je uvedena také možnost jen přiložit, dát bez lepení.

Prý je to možné, tak se ptám, zda to tak někdo zkoušel, jen "opřít" pozadí o zadní sklo.

PP
11. března 2015, 14:28 - odpověď č. 49

Upřímně nevidím důvod proč komplikovat instalaci pozadí tím že ho zapřu a budu koukat jestli se někde neodchlípává, jestli za něj nevjíždí potěr a nebo trnout že mi prostě vyplave. O komplikacích s čištěním škoda mluvit. Není jednodužší ho prostě nalepit a mít klid? A k otázce - zkušenosti s nenalepením pozadí nemám jelikož si myslím že je to blbost a komplikace.

fajanek
11. března 2015, 19:56 - odpověď č. 50

Zdravím, jaký máte názor na tento způsob využití prostoru za pozadím?
http://www.backtonature.sk/filter-za-pozadim/
P.

Piskotek
11. března 2015, 21:43 - odpověď č. 51

Asi každý, kdo má pozadí, má za ním schovaný filtr. Nevím jestli právě tohle je nejlepší způsob, nevím jak se to dá čistit, když je tam tolik malých kousků molitanu. Je to z důvodu dobrého využití prostoru, kdy se tak dosáhne maximálního objemu filtrační hmoty. Osobně bych dal spíše větší kusy, aby se daly lépe prát čas od času. Ale filtr za pozadím mám taky a je to super věc. Samozřejmě z hlediska údržby je jednodušší akvárium bez pozadí a filtr prostě volně v nádrži, případně pod akváriem. Když už ale pozadí je, tak toto je výborný způsob jak využít jinak bezcenný prostor za pozadím.

VGregr
12. března 2015, 8:20 - odpověď č. 52

Navlíkni si ty kousky molitanu třeba po 20-30 na silnější vlasec. Když je pak budeš potřebovat vyndat a jednou za čas vyprat usnadní Ti to dost práci. Jinak to funguje opravdu dobře, ale počítej trochu s prostorem kolem akva, protože tomu, že tam občas budeš muset sáhnout se nevyhneš.

charvis
12. března 2015, 9:09 - odpověď č. 53

Taky mi to přijde jako dobré využití místa, s tím vlascem jsem počítal, ale i tak bych tam dal spíš ty větší kusy.
P.

Piskotek
12. března 2015, 16:09 - odpověď č. 54

Udělat si takovej filtr za pozadím je počátek starostí a cmrndání se z vodou v místnosti s nádrží.
Kdo občas čistí boční filtry v pěstírnách nebo doma, tak ví o čem mluvím.
V žiovotě bych si takhle nezkomplikoval život.
Když 3D, tak tenké s filtrační komorou pro sání nebo čerpací hlavu s kostkou.
Filtr s objemem pro média je vždy lepší mít mimo nádrž s dobrým přístupem k němu.

hr
12. března 2015, 17:05 - odpověď č. 55

Díky za rady, ještě to promyslím,každá zkušenost a rada je dobrá. Než se člověk do něčeho takového pustí.

P.

Piskotek
12. března 2015, 20:21 - odpověď č. 56

Tak pánové, dnes jsem dal pozadí BNT slim. Nakonec jsem dal na vaše rady a nalepil to na zadní sklo podle návodu. Asi to fakt bude lepší a jak píšete, než si zadělávat na nějaké problémy. Jen mne překvapila spotřeba, měl jsem 100ml a musel rychle pro druhou tubu.

Po zaschnutí chci dát písek, mám křemičitý bílý. Ale nevím kolik. Zatím jsem počítal s vrstvou cca 1-2 cm, ale zase jsem dostal radu, že je to málo, že v písku jsou bakterie a tvoří tak rovnováhu - a doporučená vrstva je cca 4-5 cm. Prý bude akvárko stabilnější. 2 cm se dává údajně v nějakých odchovnách, pro okrasné akva doma raději více.

Takže dotaz: kolik cm písku do okrasného akvárka? Kolik v předu a kolik vzadu - tam asi víc?

Díky za rady.

PP
12. března 2015, 21:50 - odpověď č. 57

Ten kdo ti radí 4-5 cm ti radí špatně.
Osobně jsem do nádrží dával tak 1 cm písku a v některých případech, kde mě zákazník poslechl, jsem mu dno nádrže vymázl transparentním silikonem a posypal suchým pískem.
Takové dno, se potom po vyschnutí zametlo od přebytečného písku s posypání a zapískované dno se pokrylo vrstvou písku znovu, pouze cca ve vrstvě tak 3-8 mm, tak zvaně se pouze pocukrovalo, aby měly ryby co "křoupat".
Ve větších vrstvách se usazuje a zahnívá detrit.
Mrkni na fotky, kde uvidíš vrstvy tak max do 1 cm.
http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/#aqo-jpg
http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/#p1014504-jpg
http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/#malawi-rock-3-jpg
http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/#giberosa-2-jpg
http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/#tang1-jpg

hr
12. března 2015, 21:50 - odpověď č. 58

Písku dej maximálně 1,5 cm. Více nedávej, bude ti to zahnívat, a tím pádem si rozhodíš chemismus vody. Rada 4-5 cm je špatná rada. Taky mám 1-1,5 cm, a i když jsou někdy vidět kousky dna, je to pořád lepší než řešit zahnívající písek. Za mne teda méně písku.

Rosta
12. března 2015, 21:52 - odpověď č. 59

V Malawi je úplně jedno kolik písku dáš dopředu a kolik dozadu, ryby ti to stejně prehrabou. Ten kdo ti radil dát do nádrže 4-5 cm písku asi o chovu tlamovcu moc neví. Bakterie se drží v písku tak v rostlinných nádržích, kde je vrstva písku stabilni a neni neustále prehrabovana. V malawi by ti písek zahnival a voda by se zkazila. Proto dej všude do nádrže tak 1cm písku, který udržuje v neustálé čistotě, při čištění nádrže ho prohrabni a bordel pak odsaj.

VGregr
12. března 2015, 22:49 - odpověď č. 60
dno
dno

Mám okrasné akva a dno je "pocukrované" pískem. Vpravo je vidět i sklo, vlevo je v jednom místě max. 5mm. U zadního skla za kameny není písek vůbec. V celém akváriu (660L) je asi kilo písku ;-)

Gringo63
12. března 2015, 23:22 - odpověď č. 61

Dík za rychlé odpovědi. Také jsem všude našel info o malé vrstvě, ale to doporučení bylo od docela známé firmy, která realizuje akvária na klíč, tak jsem trochu zaváhal.

Ještě dotaz na uložení kamenů, mám jich jen pár. Největší má tak max 5 kilo, není to nic velkého. Plánuji je dát jen tak, ne přímo na sklo, ale na malou vrstvičku písku, pěkně je tam uložit, spodek mají celkem pěkně rovný.

Vím, že někdo pod velké kameny dává polystyren, ale na tak malé předpokládám, že je to zbytečné, že budou stačit dát jen do písku. Je to tak?

PP
13. března 2015, 8:00 - odpověď č. 62

Pod tak malé kameny neni potřeba nic dávat. Ale můžeš třeba ustrihnout malý kousek té šedé podložky pod akvárium a silikonem nalepit zespodu na kámen. Ten pak položky měkkou podlozkou na sklo. Obeslo by se to i bez lepení silikonem určitě. Ale normálně se dávají kameny rovnou na sklo.

VGregr
13. března 2015, 10:35 - odpověď č. 63

Díky za odpověď.

Jen pro upřesnění - dát kameny přímo na sklo a pískem jen obsypat, nebo dát nejdříve písek (cca 1 cm) na celé dno a do toho pak kameny usadit ?

PP
13. března 2015, 12:28 - odpověď č. 64

Mam ilangi a je jedno jak to udelas cele dno se hybe sem tam... a do toho vymeny vody... stejnak kameny klesnou na sklo. ;)

jenista
18. března 2015, 0:48 - odpověď č. 65

Tak konečně jsem dal písek, kameny, vodu, spuštěn filtr - zatím originál vnitřní. V pátek dodám "bordel" z vypraného filtru ze zajetého akva. Topím na 26 °C.

Rád bych vás, kdo bude ochoten, poprosil o dalších pár rad. Na netu je sice spousta informací, ale raději bych konkrétní doporučení, občas u některých položek váhám, co je pro mé akva vhodné.
Akva má nakonec cca 260 litrů, délka hrany 120 cm.

- jaký vnější filtr - vnitřní tam dlouho nechci, líbí se mi Eheim, ale není podmínkou. Jaký je vhodný složením filtračních materiálů pro akva s tlamovci. A pořídit s topením? Nebo nechat stávající topítko zvlášť?

- odkalovací zvon (akva má výšku 60 cm), ideáně s pumpičkou pro nasátí vody, vůbec netuším jaký má mít průměr, jak silnou hadici, ...

- jaké testy vody - NO2 a pod - jaké jsou nejlepší, přesné

Moc děkuji za pomoc

PP


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 10
tučně označené položky jsou povinné