Identifikace a určení druhu nemoci u ryb

Dobrý večer, prosím o pomoc s identifikací onemocnění a o radu jak postupovat při léčbě. 3 dny jsem aplikoval Esha 2000, včera (4. den) ráno Esha 2000 a večer Exit. Vždy jsem použil standardní doporučenou dávku. Včera jsem přidal do vody 1 polévkovou lžíci soli (na 350l). Teplotu jsem zatím nezvýšil, mám standardních 26 st C. Onemocnění se stále zhoršuje, dnes se mi navíc zdá, že tlamky některých dalších ryb mají náznak bílé skvrny. Předem dík za radu.

lisuten

Identifikace a určení druhu nemoci u ryb
23.5.2015 7:26

Takhle na dálku je těžké radit, ta Esha by měla pomoci. Každopádně dát jednu pol. lžíci kuchyňské soli na 350 l vody, je jako prdnout do lesa zavolat haló. Běžně se preventivně dává 1 lžíce na 100 l vody. Po dobu několika dní malawské cichlidy v pohodě zvládnou léčebnou dávku cca 100 g na 100 litrů vody.

hynek dařbujan
23.5.2015 19:20

Jestli Ti můžu poradit, tohle mě potkalo před třemi lety a 50% osádky mi pošlo a to hlavně díky zaručeným radám a ve stresu zakoupeným a zaručeně nejlepším přípravkům. Žádná Esha,Sera ani jiné srajdy nepomohly, ale obyčejná sůl dávkoval jsem na 360l 6 polévkových lžic, přidat pokud možno vzduchování, po třech dnech asi 120l vody vyměnit, takhle jsem to praktikoval čtrnáct dní a bylo po hrůze, bohužel to odnesli starší a oslabení jedinci ale silné a vitální ryby se z toho dostaly. Sůl přidávám při každé výměně vody na 150l 2lžíce a nemám problém. Přeju Ti hodně štěstí a pevných nervů.

lombardo
24.5.2015 16:32

Doufám, že se z tohoto příběhu poučí i ti internetoví radiči, kteří na tomto webu x krát psali jak je přídavek kuchyňské soli pro Mal-Ta-Vi cichlidy zbytečný a nebo i škodlivý.

HD
24.5.2015 23:17

Děkuji za odpovědi. Léčbu pomocí Esha jsem dokončil a před 3 dny přidal i sůl 100 g / 100 l. Onemocnění se nezhoršuje ale ani výrazně nezlepšuje. Nemocná ryba má částečně rozpadlé prsní ploutve a je trochu aktivnější než dřív. Stále ale nežere. Zvýšil jsem i teplotu na 29 st C, ale zdálo se mi, že se zvýšila agresivita (především dominantního samce), takže jsem ji opět snížil na 27 st C. Ostatní ryby vypadají OK, světlejší fleky na tlamce a pod ní u další ryby si vysvětluji souboji s jiným samcem (včera jsem viděl poprvé). Nevím, zda mám nemocnou rybu dále léčit ve společném akváriu (nemám jinou vhodnou nádrž) nebo ji raději utratit. Mám obavy z rozšíření.

Lisuten
25.5.2015 13:30

Pro lisuten: asi by bylo lepší tu rybu odlovit samostatně, tam zvednout teplotu a přidat sůl. Podle mého názoru (nikoli osobní ale sdílená zkušenost) by bylo dobré přidat i léčivo typu Sera Ektopur. HLAVNĚ ostatní ryby stále pozorujte, pokud by se příznaky objevily na dalších rybách, pak by byl problém mnohem větší a doporučil bych neztrácet čas a okamžitě dávkovat do společné nádrže antibiotikum. Nepředpokládám, že by se vám to stalo, ale kdyby, tak neváhejte...před x lety jsem si s importem jedno takové onemocnění přivezl...prvotní příznaky bylo banální transportní zaplísnění na ocasních plotvích, ale byl to neřád silného kalibru, některé ryby velmi rychle hynuly a šlo tam o hodiny. Pro HD: nevím, kde se bere tvůj stihomam, že tu někdo psal, že těmto rybám sůl škodí. Co vím, tak jsem tu psal, že stálá dávka škodí rostlinám v nádrži a to je nesporné. Cpát sůl do nádrže neustále je zbytečné a nevidím pro to důvod. Zdravá ryba ve zdravých podmínkách fungujícího akvária a vhodného sociálu a kombinace druhů ji k regeneraci nepotřebuje. Naopak na oděrky ryb po transportu nebo i po domácí manipulaci s nimi (např. přelovování), ji vřele doporučuji. Léčebný účinek soli je jasný a nikdo ho tu myslím nikdy nezpochybňoval, ale myslím, že mnohem lépe funguje u jednorázové aplikace, než když jsou v ní ryby namočené zbytečně neustále, jak to doporučuješ ty.

Miroslav Kraut
25.5.2015 20:05

Pro lisuten: Záleží na tobě jak se rozhodneš, máš tady opět pár názorů a rad, a jen bych si dovolil Ti poradit jestli můžu abys byl opatrný se všemi těmi léčivy a antibiotiky které určitě neprospějí bakteriím ve filtraci, protože pokud má léčivo zničit baktérie nemoci jak se asi budou tvářit bakterky ve filtraci moc šancí jim nedávám. Tímto se nechci dotknout pana Krauta, nemám tolik zkušeností, popsal jsem jenom svoje martýrium před lety a dovedu si představit co zažíváš. Hodně štěstí a křišťálovou vodu.

lombardo
25.5.2015 23:46

Za sebe řeknu jen to,že sůl není žádný lék,ale používá se jako prevence a zvyšuje větší tvorbu kožního slizu,který rybu chrání.Není to na škodu.Co je,ale pravda,že rostlinám to vyloženě škodí. Co se týče léčby krupičky,tak ono se zdá,že je to jednoduchá nemoc,ale není.Pokud se to nechytne ze startu,tak se často vrací. Nejlepší lék na to je obyčejné FMC,kde je jako u všech těch léčiv určených pro léčbu krupičky,plísní apod.základem Malachitová zeleň,cenově je na tom podstatně lépe.

miran bez účtu
26.5.2015 9:33

Mirku, osobně pochybuji, že ryba na obrázku má jen krupičku, ale je to jen dojem z fotografie a to se těžko posuzuje. Co se týká ochranného slizu na povrchu těla ryby, tak ta si ho ryba ve vhodných normálních podmínkách tvoří zcela dostatečné množství a pravidelné solení nepotřebuje a argument, že je to prevence, nechápu, ale to je asi můj problém. Zvýšenou tvorbu slizu potřebuje ryba po manipulacích,transportu apod., ale o tom už jsem psal. Pro lombardo: to se mne nedotýká...v pohodě, je to jen diskuse....to, co píšete je pravda, antibiotika jsou až ta nejzazší možnost a rozhodně je nedoporučuji používat běžně. Snažil jsem se jen popsat situaci, kdy bylo jejich nasazení poslední možností a domněnka, že by v té situaci pomohlo solení nebo zvýšení teploty (oboje jsem samozřejmě použil tehdy jako první kroky) nebo nasazení obvyklých (slabých) akvarijních léčiv, bylo značně iluzorní a jen ztráta času, která znamenala v čase úhyny ryb. Ta hranice se ale určuje jen velice těžko a je velmi individuální. Rozhodující je podle mého názoru to, zda se příznaky nemoci rychle šíří na další ryby, protože banální infekce a plísně bývají obvykle spíše individuální a postihují zpravidla jen napadané, vystresované, staré nebo jinak oslabené ryby.

Miroslav Kraut
26.5.2015 15:05

Pro Lisuten: Poslední malá rada na kterou jsem zapomněl po dobu léčení jsem nekrmil, protož mám dojem ,že jsem si to způsobil mraženým krmením. Teď krmím granulemi od Hikari a spokojenost bez zákalu a krásné barvy.

lombardo
27.5.2015 0:12

tak ta ryba vypadá celkově zbědovaně a je i zaplísněná.Co se týče té soli dávám jí od dětství,ale jen dospělákůma 2krát za měsíc mořskou:-))a navíc krmím živým,takže prevence je prevence.

miran bez účtu
30.5.2015 13:14

Na kožovce mi nezababralo žádné z běžných léčiv,údajně jsou to zmutované kmeny z pěstíren v Azii(bez záruky).Pomohl až chinin.

digi
31.5.2015 19:29

Byl jsem pracovně pár dní v cizině a tak reaguji opožděně na č.5. MK nevím, kde se bere tvůj stihoman, že jsem internetovým rádcem myslel zrovna tebe. Ty nejsi typický příklad, protože o rybách aspoň něco víš a máš pro ně cit.

HD
2.6.2015 10:27

Děkuji ti za uznání...nápodobně. Nekomentoval jsem tvoji formulaci internetový rádce ale zbytečné přidávání soli. Koho, jak nazýváš, je mi fakt jedno.

Miroslav Kraut

VLOŽIT ODPOVĚĎ