tlamovci.cz
tlamovci.cz


Dno Tanganika

Zdravím pánové, mám na vás dotaz.
Má, či měl někdo z vás v akva tmavý říční písek?
V řece to vypadalo úžasně, tak sem si domů dovezl asi 30kg. Dá se to? Nebo radši do cementu? :D
Respektive bych ho chtěl použít u Tropheusů a Eretmodů. Je to vhodné?
Máte s tím někdo zkušenosti?
Popř. nějaké fota celého akva?
Díky za odpovědi a rady.... :)


EgoTanga
10. července 2015, 7:37


10. července 2015, 7:53 - odpověď č. 1

já měl dříve ve 160ce klasický bílý křemičitý když sem začínal, ale bylo to moc sterilní a světlé, takže do 370ky sem ho namíchal s říčním přímo od Labe zrnitost ještě menší než ten křemičitý + v tom byli namíchané i maličké oblázky různé zrnitosti, aby to vypadalo pokud možno reálně a vypadá to dobře, stále je to trochu světlejší, ale už ne tak sterilně bílé :D jen to čištění mi dalo zabrat ale stálo to za to, foto je čistě ten od Labe než sem ho namíchal

miras.87
10. července 2015, 7:58 - odpověď č. 2

a foto už namíchané s tím křemičitým v akváriu, ale opravdu v realu to je tmavší než dělá fotka, ale jak říkám už to aspoň nepůsobí tak strašně nově a sterilně :D

miras.87
10. července 2015, 14:59 - odpověď č. 3

Přesně o to mi taky jde ať to nevypadá sterilně :)
Na to čištění se teprve chystám :D taky zvažuji ještě domíchat s trochou oblázků kvůli té reálnosti ať to nevypadá jako pískovna :D i to namíchání s křemičitým mě napadlo... tak se s tím nějak poperu aby byl výsledek co nejlepší :) Díky za odpověď a fota :)

EgoTanga
10. července 2015, 17:12 - odpověď č. 4

jen ten říční písek 1.foto když sem pral cca 20kg tak sem řádně zasral vanu a hrozně to kalí vodu je to fakt dost jemné, fakt sem si máknul :D ale záleží jak jemný ho budeš mít ty ;) ale na oko se mi to líbí i mixnuté s tím křemičitým, bylo mi líto ho vyhodit ze 160ky a výsledek snad vypadá dobře a co víc, vyhovuje rybám, přerývají o 106 :D takže držím palce, určitě to bude vypadat dobře

miras.87
11. července 2015, 10:52 - odpověď č. 5

Já užívám leta světlý křemičitý písek co se používá na vysypávání zámkové dlažby a spokojennost.Vrstvu okolo 1 cm .Jednou týdně při odkalování prohrábnu.Je pravda,že písek časem začne být do hněda.Tak ho občas vyhodím a dám nový.Mám tam tak kýbl a to mě stojí 20kč.

adam1108
13. července 2015, 16:39 - odpověď č. 6

Pánové řešíte tu estetiku a realitu prostředí, ale jaksi vám unikl fakt, že v jezerech jsou oblasti s navátým pouštním pískem, kde je dno pokryté pouze silnou vrstvou jemného světlého písku, tudíž řešit jestli je něco, jak vy píšete, sterilní, je hloupost.
Osobně jsem si rovněž natěžil tmavý písek z řeky, ale už jsem ho ničím neřízl a nechal tak.
http://akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/photogallerycbm_85834/40/#p1014504-jpg

hr
13. července 2015, 22:43 - odpověď č. 7

ano estetiku a snahu napodobit aspoň částečně realitu a ta je taková že nikde v jezeře nebude písek bílý jako mouka nebo sůl i ten z pouště bude barevně něco mezi žlutou až do červena.(proto se říká písková barva, ne bílá jako písek) Navíc nejspíše tam bude kal, bordel a řasy, takže to tam nebude ani vypadat sterilně. Jen tím chci říct že čistě bilým křemičitým pískem nedosáhneme vhodného napodobení vzhledu dna v jezeře. Takže jestli je hloupá snaha co nejvíce napodobit reálné prostředí, tak sem hloupý :)

miras.87
15. července 2015, 22:15 - odpověď č. 8

Nevím jak moc hloupý jsi, ale vím, že jsi ještě viděl moc málo videí s jezera nebo přírozených lokalit výskytu některých akvarijních ryb nebo afrických jezer vůbec.
Nechápu, proč tady píšeš nesmysly o kalné vodě a zařaseném dně. Je sice pravda že lokality Lamrologů uliťáků jsou zasviněné sedimentem, ale jsetli chceš být realista, tak držím palce.
Tohle napodobyt v aqu a udržet ho při životě nelze.
Takovou nádrž zobrazující podmínky v daném biotopu ti klidně postavím, ale potom se z ní může natočitnějaké video a pořídit nějaké fotky a zdar:
To je pouze pozlátko jakési výstavní aranžerské schopnosti některých akvaristů, ovšem málo která taková nádrž potom funguje dlouhodobě.
Těžko radit člověku co má nějaký dojem, kterým se řídí a bere ho jako jediný fakt.
A jen tak mimochodem co je to písková barva, bych řekl, že bude všeobecně bráno jako klasický okrově nebo hořcicově žlutý kopaný písek.
Než ale začneš slovíčkařit a řešit hlouposti, na které ses neptal, je třeba si uvědomit, že různé písky mají takovou škálu barev, že tvoje argumentování o barvě písku v jezeře, že je to taková ta žlutá až červená, je opravdu hodné hlupáka. Navíc když přihlédnu k velikosti jezera a rozlehlosti různých lokalit, jejich hloubkové rozdíl atd...atd, tak množství a různorodost podloží v jezeru bude tak rozmanitá, že nemusíš mít obavu, že by si tam nenašel písečnou pláž s právě oním křemičákem, kde jeho naváté vrstvy budou takové, že po jiné hornině nebude ani stopy.
Proto míchat nebo nemíchat,?, dát tmavší nebo světlejší,?,....toť otázka Obojí je správně a kdo chce být puntičkář, měl by si v prvé řadě prohlédnout videa s přírodních lokalit výskytu svých ryb a potom se snažit něco napodobyt, jestli na to má.
https://www.youtube.com/watch?v=MoLAMPVy5U0

hr
16. července 2015, 9:10 - odpověď č. 9

hr
Jsi k smíchu ty troubo.Napsat slovo "napodobyt" může jen opravdový hlupáček!Ne mirase.87,sám sebe se ptej,jak velký jsi idiot.My ostatní už to dávno víme.

Vláďa K
16. července 2015, 9:52 - odpověď č. 10
Tanganika
Tanganika

Dovoluji si jen pžidat fotky, které jsem fotil v jezerech a je na nich vidět písečné dno

HD
16. července 2015, 9:54 - odpověď č. 11
Malawi
Malawi

Sorry přidat a né pžidat

hd
16. července 2015, 11:00 - odpověď č. 12

já nevím kde si vzal, že jenom jeden dojem a to ten můj je dobře? Naopak snažím se si s lidmi o rybách psát a povídat. Byl jsem na návštěvě i u třech chovatelů, ano zkušeností mám málo až nula to přiznám. Ale myslím si, že hlavní funkce akvaristiky je zajistit rybám co nejvhodnější podmínky (to jsou ty přirozené) nebo je aspoň napodobit. Takže do tanganika akvária nedám kořeny a haldy kytek a eL sumce že, taky tam nedám červený nebo modrý písek a hrad nebo vrak lodi. Dohadovat se tady s nikým nebudu, ale můj osobní názor je, že sem ani na jednom videu neviděl čistě bílý písek jako kdybych tam nasypal třeba sůl. Určitě bude světlý, jako třeba ten co se přidává do malty, ale podle mě ne zcela bílý. Tím bylo myšleno že to vypadá moc sterilně ;)

miras.87
16. července 2015, 17:57 - odpověď č. 13

Ach jo... zase dojem.
Rybám je úplně fuk jestli je písek modrej nebo hnědej, nedo jestli je v aqu vrak lodi nebo kořen.
Nejdůležitější faktory jsou parametry vody a ona dekorace (ať už je jakákoliv), aby byla ve vhodném množství a dobře rozmístěna.
Ryby se v přírodě vyvíjely v určitém druhu prostředí a podle toho se mu přizpůsobyly. Ryby odchované v zajetí, mají některé základní instinkty vrozené po svých divokých předcích ovšem nemají potřebu v aqu lovyt ukrývat se nebo prostě žít většinou krátký mnohem obtížnější život, nežli jejich potomci v zajetí nebo ryby vyšlechtěné přímo pro akvaristiku.
Začni si číst a jak jsem psal, těch videí musíš prohlídnout ještě spousty.
No nebaví mě přít se tu s někým kdo si pouze myslí že má pravdu a na jednoduchou otázku ohledně písku to začne stáčet všemi směry.
Prostě nechápu o čem se splu máme přít ohlednbě akvaristiky nebo života v přírodě :-)))))
Posílám ti link na 200 videí na téma Tanganika, kde jich bude jistě dost s jezera a snad budeš mít štěstí a sám objevíš onu různorodost lokalit o kterých jsem psal a třeba když budeš pozornej cca v první minutě prvního videa, tak si všimneš onoho světlého podle tebe sterilního písku, ve kterém loví vydra a nějaký druh ledňáčka ryby v jezeře.
Tak zas někdy.
https://www.youtube.com/watch?v=wonYRF4e4sI&list=PLiZQ1V-Tz5BnjI6pIgm01RhKt2VOaab0Z

hr
16. července 2015, 22:29 - odpověď č. 14

tak zaprvé, nepíšu o světlém písku, proti tomu nic nemám, ale proti bílému jako třeba sůl nebo sníh, že je až moc světlý, čti pozorně. Zadruhé píšu že netvrdím, že můj názor je ten nej viz č. 12 hned úvod. Navíc čti i po sobě více pozorně např. lovyt atd ;).... a btw nemam potřebu nic přetáčet, já stále píšu o písku v akváriu a o písku v jezeře a o tom že by ty podmínky měly být podobné a o ničem jiném. Leda ty píšeš nesmysly, že ryby v zajetí nemusí lovit a schovávat se? Takže eL sumec nepotřebuje úkryty a třeba arowana narozená v zajetí nemá potřebu lovit? Píšeš zmateně. Já o akvaristice takřka nic nevím to přiznám, ty máš své stránky o akvaristice a určitě zkušenosti a něco si dokázal, to nepopírám a máš ode mě palec nahotu pro tebe a ani půl křivého slova, ale jako člověk.....jestli si akvarista tvého kalibru myslí že je fajn mít akvárium s vrakem lodi a potápěče z proudem bublinek k tomu modročervený písek a mraky umělých rostlin se závojnatkou tak pak není opravdu o čem se bavit. Na všech fórech je to furt to samé dokola a z každého tématu i triviálního jako je barva písku dokážeš udělat kovbojku, řekl bych že spíše než akvaristice se věnuješ debatám s lidmi ať už zkušenými nebo laiky co se snaží mít doma aspoň kousek přírody. Tak zase někdy ;)

miras.87
16. července 2015, 22:41 - odpověď č. 15

palec nahoru* sry překlep

miras.87
16. července 2015, 22:55 - odpověď č. 16

Děkuji za pochvalu. :-))))
Nemá cenu se v tom hrabat.
Prostě a jednoduše jestli se ti nelíbí křemičák, tak si v nějaké řece nahrab písek, ten přesej přes sítko a vyper dočista.
Vyvař a šupni do aqa.
Dno může potom vypadat stejně jako v jedné z podob mého aqa.
Snad ti to bude připadat méně sterilně, protože celá nádrž byla zařízena tak, aby byla absolutně antisterilní, prostě natůra jako řemen.
Video si pusť, nastav HD pro lepší obraz a na minutku pauzni obraz, ať se to trošku načte.
Objevíš tam i svoje oblíbené šnekáče.

https://www.youtube.com/watch?v=9acCFCfAD-M

hr


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 35
tučně označené položky jsou povinné