tlamovci.cz
tlamovci.cz


Nemoc-pomoc

Zdravim, nevite prosim co to muze byt za nemoc? Hrozne vyhubla. Mam uhyn v cele nadrzi. Na svedech jsem videl nejakou plisen tak jsem hned nasadil eSha2000, ale nepomaha to. Chcipa me to jedna za druhou. Postupne ze zacnou stranit od ostatnich a polehavaji na pozadi az umrou. Jsem zoufalej uz. Nadrz mam zalozenou asi 4 mesice a po mesici zarybnenou. Ale uz jsem prisel postupne asi o 16 ryb. Jsem zacatecnik a prosim o rady. Teplota kolem 26 stupnu, menim 1/3 vody jednou za tyden


Kudla
14. listopadu 2016, 15:45


14. listopadu 2016, 22:23 - odpověď č. 1
Pomoc nemoc?
Pomoc nemoc?

........

Kudla
14. listopadu 2016, 22:24 - odpověď č. 2
pomoc nemoc?
pomoc nemoc?

Akvarium

Kudla
15. listopadu 2016, 21:44 - odpověď č. 3

Nikdo z erudovanějších kolegů s radou nespěchá, tak zkusím být nápomocen já. Možná už jste si pročítáním zdejšího webu na pár otázek odpověděl, vláken s názvy nemoc, pomoc atd. je tu nespočet. Pokud jsou ryby vyhublé, nepřijímají potravu (mohou jí vzít do tlamy, ale pak ji vyplivnou) a objevují se u nich světlé nitkovité táhnoucí se výkaly, pak se nejspíš jedná o střevní parazity. Zde eSha 2000 nepomůže, chtělo by to léčbu Entizolem (co a jak viz jiná vlákna). Příčinu zaplísnění bych viděl v tom, že ryby v lepší kondici napadají nemocné a na poraněných místech se objeví plíseň.
Nutné je však i odstranit příčiny problému. Zde by se to chtělo více rozepsat např. o parametrech vody (pH, dusitany, dusičnany), filtraci, čím a jak krmíte a hlavně, jak jste zakládal akvárium. Viděl bych to na špatně založenou nádrž, kde od počátku špatně fungovala filtrace. Měl jste zajetý filtr z jiné nádrže, případně "naočkovaný" filtr bordýlkem z již fungujícího filtru?
Co se týká vybavení nádrže, vyhodil bych ten kořen, může snižovat pH, což u tlamovců není žádoucí. Ve velkém akváriu to vypadá na písek, nemělo by ho ale být moc, stačí 1-2cm. Ten štěrk na fotce, to je v karanténě? Hrubý štěrk též není vhodný, tlamovci rádi jemnější písek.
Omlouvám se, přišel jsem po 14-ti hodinách z práce a víc už mě nenapadá. Třeba mě někdo doplní či opraví...

pj
15. listopadu 2016, 23:17 - odpověď č. 4

Na ty strevni parazity by to sedelo, ty dlouhe nitkovite vykali se objevuji. Pokusim se najit, jak pouzit lecbu tim entizolem. Popripade prosim poradte konkretne jak na tuto lecbu. V nadrzi mam jemny kremicity pisek frakce cca 1,2mm, filtrace byla naockovana bordylkem se zabehleho akvarka. Byl jsem 14 dni na montazi a ryby krmila babicka, takze si myslim ze to prekrmila a od toho by asi mohl byt ten parazit ze? Krmim granulama SAK 2x dene davku kterou skoro okamzite sezerou a cca jednou za tyden dostanou cerveny cyklop. Beru kazdou radu jak jim zlepsit treba potravu. A v posledni rade udelam testy Ph vody, na to jsou Ph papirky predpokladam, ale jaky testy se delaji na dusitany a dusicnany prosim ? Dekuji moc ze jste se ozval a nakopl me k dalsimu kroku se pokusit zachranit co jeste jde.

Kudla
16. listopadu 2016, 7:45 - odpověď č. 5

Ohledně Entizolu. Je to lék na předpis, v lékárně jej tedy volně nejspíš nekoupíte. Takže rychle k doktorovi a nechat si napsat nějakých 5 krabiček (jsou myslím po dvaceti tabletkách). Vysvětlete mu, k čemu to máte, možná se bude zdráhat to napsat na pojišťovnu. Klidně ať je to bez pojišťovny, jedna krabička stojí cca 30 Kč, což je myslím v pohodě.
Zadejte si do diskusního fóra například heslo Entizol, určitě tam něco ohledně léčby najdete. Pokud si nebudete jistý, napište, teď nemám moc času se rozepsat, musím zase do roboty :-(
Krmení SAK není úplně vhodné. Pro začátečníka bych doporučil spíše vločky s menším podílem bílkovin - oblíbená je Sera Flora, Tropical Malawi, JBL Malawi. U granulek doporučím značku NLS, Hikari Excel. Jsou to oproti SAKu dražší krmení, ale rozhodně se vyplatí si nějakou tu korunu připlatit, než později řešit pohromy. Nekupujte ale malá balení, ale zkuste od někoho koupit volně vážené krmení, vyjde to 2-3x levněji (u chovatelů, na burzách).
Krmení ryb od známých často končí tragédiemi, chtějí rybám přilepšit, ale tlamovci na to nejsou stavění, hlavně ti rostlinožraví. Navíc se pak mnohem rychleji kazí voda.
Měření vody různými testy je jen orientační, nic přesného nelze čekat. Pro pH jsou to opravdu papírky, ale jelikož se naměřená hodnota odečítá z barevné stupnice, jsou naměřené hodnoty dost subjektivní. Ale stačí to na to, aby člověk zjistil, zda má doma/v nádrži vodu kyselou či zásaditou. Pokud je kyselá, bylo by dobré pH upravovat jedlou sodou (přidává se po výměně vody, ne později). Mírně zvýší pH a částečně jej stabilizuje. Ten kořen bych každopádně raději vyndal. Pro přesnější info o parametrech vody je dobré kontaktovat místní vodárny.
Ohledně dusitanů a dusičnanů - na měření jsou dostupné testy - Sera, Tetra, JBL, levnější jsou od Rataje. Něco stojí, ale bylo by dobré vědět, na čem jste. Dusitany byste neměl naměřit žádné, pokud ano, tak filtrace nefunguje tak jak má. Hodnota dusičnanů je odvislá od vstupní vody z kohoutku, pro tlamovce je vhodné, aby dlouhodoběji nestoupala nad 30 mg/l.
Omlouvám se, psal jsem to ve spěchu a už musím letět. V případě potřeby doplním později.Hlavně teď sežente ten Entizol...

pj
16. listopadu 2016, 20:49 - odpověď č. 6

Něco podobného jsem měla pomohly solné koupele 10g soli na 1 litr vody ryby ponořit a podle reakce but ponechat 5 min nebo měnit lazen neutrální voda.

pefa
17. listopadu 2016, 7:46 - odpověď č. 7

10g soli na 1L vody není solná lázeň. Solná lázeň má mnohem větší koncentrace soli a ryby doslova leží na hladině jelikož nedokážou v tak slané vodě plavat. Solná lázeň navíc rozhodně nevyřeší ryby které mají pravděpodobně problém se střevními bičíkovci. V tomto případě bych rozhodně zvolil Entizol nebo komerční a dražší Sera Flagellol. A taky bych se zaměřil na káva jako takové. Na dno písek, kořen vyhodit a již zmíněné krmení s menší výživnou hodnotou. A asi pro příště nechat radši ryby hladovět než k nim pustit babičku...

fajanek
17. listopadu 2016, 7:47 - odpověď č. 8

*akva

fajanek
19. listopadu 2016, 19:44 - odpověď č. 9

Procital jsem ruzna vlakna, ale jak presne entizol pouzit v mojim pripade: cca 350l vody. 14 tablet entizolu 250mg rozdrtit a rozpustit v kybliku a nalit do nadrze? Potom bych se chtel zeptat po jake dobe davkovat, jestli staci jedna davka na den a 6 dni lecby? Jestli pred kazdou aplikaci vymenit 1/3 vody?

Kudla
20. listopadu 2016, 16:49 - odpověď č. 10

Já dávkoval celé balení na 450L co tři dny cca týden.

Vilda
20. listopadu 2016, 16:51 - odpověď č. 11

Jo a samo rozpustit ve vodě a vzduchovat.

Vilda
21. listopadu 2016, 7:41 - odpověď č. 12

Zdravím a omlouvám se, že reaguji se zpožděním. Velké zkušenosti s léčením Entizolem nemám - naštěstí... Dávkoval bych jednu tabletu na 25 litrů vody, rozdrtit na prach a rozpustit v teplé vodě (40-50 stupňů). A teď jsou dvě možnosti, buď tuto dávku aplikovat jednou denně po dobu 6-8 dnů nebo dvakrát denně 3-4 dny. Vzhledem k tomu, že Vám ryby již umíraly, tak raději léčit déle. Ob den je potřeba vyměnit cca 1/3 vody (z vody je třeba odstranit látky vzniklé rozkladem Entizolu), u intenzivnější varianty o něco víc. Teplotu vody v akva je potřeba zvýšit nad 27 stupňů. Určitě po tuto dobu nesvítit, světlo urychluje rozklad léčiva. Po dobu léčby i nějaký čas po ní krmit méně, ryby se potřebují nejdříve dát dohromady. Čím krmit viz výše...

pj
21. listopadu 2016, 21:28 - odpověď č. 13

Dekuji za rady, vyzkousim vse dat do poradku. Koren uz je pryc, zmenim krmivo a pokusim se prelecit.

Kudla
13. září 2021, 10:20 - odpověď č. 14

Chtel jsem se jen zeptat zdály při parazitech v rybách se přenáší i na potěr v tlamce???

Najvarr
13. září 2021, 16:08 - odpověď č. 15

Těžko říct,to už je na nějakou vědeckou studii,ale pokud nosici samice je nemocná tak si myslím že dříve umře než donosi mladé

Miran bez účtu


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 99
tučně označené položky jsou povinné