tlamovci.cz
tlamovci.cz


Začátečníky - zdědění tlamovci


Ahoj, koupily jsme akvarko 120l, jsou tam tlamovci 8 tlamovcu a 2 zatím menší vrubozobci - ti mají jit k původnímu majitele do týdne až koupi nové akvárium, v akvárium byl jen štěrk... Dokoupil jsme odolné rostliny a teď budeme dělat kameny a ukrytý. Není to málo místa na 8 tlamovcu, uvažoval jsem i darovat tlamovcu a koupit menší, barevné a více druhů je to pro děti akvárium. Díky za rady.


jikokoj
13. prosince 2016, 7:18


13. prosince 2016, 10:49 - odpověď č. 1

Spláchněte je do záchodu. Alespoň to budou mít rychleji za sebou než postupně umírat v nevhodných podmínkách. Aneb na blbou otázku blbá odpověď. Stačí použít jakýkoliv internetový vyhledávač a do něj zadat "chov tlamovců" a vyjede minimální velikost akvária i vybavení. Vy nesplňujete ani jedno.

fajanek
13. prosince 2016, 10:59 - odpověď č. 2

http://www.ifauna.cz/akvaristika/clanky/r/detail/3474/otazky-a-odpovedi-z-chovu-africkych-tlamovcu/

fajanek
13. prosince 2016, 11:12 - odpověď č. 3

od Fajanka myslim zbytečně hrubá odpověď, leč obsahově má pravdu.
Já doplním - pokud máte akvárium pro děti, tlamovce někomu udejte a pořiďte si třeba živorodky. (platy, mečovky, blackmolly apod.) Dejte tam víc rostlinek (pro jejich nenáročnost doporučuju třeba růžkatec, ludvigii, anubiase, cryptocorynu)a živorodky budou spokojený. Dětem se bude líbit, že občas najdou v akvarku miminko, rybičkám bude dobře, kytky by se taky mohly dařit...prostě idylka pro všechny. Těch tlamovců je mi líto.

MrRema
13. prosince 2016, 11:59 - odpověď č. 4

no když bych je chtěl trápit tak se neptám... dostal jsem je včera, takhle žili prý asi rok...
vyměnil jsem vodu po pul roce... a koupil topení ..
proto se ptám hned, pár článku jsem přečetl a chci dokoupit ty kameny ať mají kde se schovat, s chemii vody zkušenosti moc nemám zatím. Ale ten prostor je malý jak je pozoruji...

zkusím je dát do zverimexu nebo jestli někdo má zájem o ně tak je zdarma dovezu i jezdím Nový jičín, Frenštát, Opava, Ostrava, FM,

děkuji

jikolojj
13. prosince 2016, 13:39 - odpověď č. 5

MrRema:
Takovýto dotaz je tady minimálně jednou do měsíce. A je to v podstatě jako přes kopírák - malé akva, v něm pár tlamovců namíchaných podle barev a nevhodně zařízené akvárium k tomu. Pro mě to svědčí jen o lenosti tazatelů si cokoliv o rybách vyledat. Ono je jednodužší napsat dotaz a doufat že nějaký ňouma popíše pár papírů A4 návodem jak na to. Ono to ale nefunguje. Chov ryb se nedá vysvětlit pár větama. Jo, můžu napsat písek na dno, minimum dekorací, vhodně sestavit osádku a zdvojnásobit velikost akva. Ale k čemu to bude, když dotyčný nejspíš nemá tušení o vodě, krmení, sociálu tlamovců a dalších důležitých věcech? To vše je pomalu na knihu!
jikolojj:
Opravdu bude lepší ryby dát pryč. Pokud chcete pěkné akva pro ryby s africkými rybami, pořiďte jim do toho akvária tzv. šnekáče. Drobné zajímavé cichlidky co žijí ve šnečích ulitách a vyhovují jim akvária od 30L. Je na ně super podívaná, hlavně když pak z ulit začnou vykukovat mláďtata. K zařízení akva stačí pár ulit, písek. Náměty viz video:
https://www.youtube.com/watch?v=WnuJPFxba2A
https://www.youtube.com/watch?v=hQgZb6U3iPw
https://www.youtube.com/watch?v=f7Pt1mdEU0I

fajanek
13. prosince 2016, 13:58 - odpověď č. 6

Fajanek
máte úplnou pravdu a chápu Vás. Je vidět, že já sem nechodím tak často, proto mě to tolik nerozčiluje :-) Ale přijde mi lepší radši nic neodpovídat, než nadávat na hloupej dotaz...člověk tu pak hledá nějaký téma, najde, je u něj 100 odpovědí, ale položené otázky se týkají třeba jen 2 odpovědi. Zbytek jsou vzájemné urážky a špičkování...a to mám potom taky chuť ten dotaz radši položit znovu a lépe než se prodírat tímhle blátem...snižuje to kvalitu tohohle fóra a to je velká škoda.

MrRema
13. prosince 2016, 14:15 - odpověď č. 7

děkuji vám za odpověď, chtěli jsme prvotně koupit prázdné akvárium a nakoupit drobné rybky jak jste radili, ale našli jsme právě koupi celého setu za pár peněz. takže to nebyl plán tam mít ty ryby :) jinak bych vše nastudoval a pak koupil daný druh :)

Fajanek: koukal jsem na vaše akvária a to je opravdu o něčem jiném. 1200 vs 120 :)

dotaz spíše měl znít jestli 120l je v pohodě třeba pro 3-6 rybek nebo nejde o prostor jako takový, ale o délku, protože v vašich galerii vidím akvaria s několika desítkami ryb.

jikokoj
13. prosince 2016, 14:49 - odpověď č. 8

Jikokoj:
1200L akvária mám od léta. Je to můj splněný sen. S jídlem ale roste chuť a v současné době se mi řežou skla na 3m akva cca 1500L. U afrických ryb jde nejen o délku, ale hlavně o plochu dna. Záleží pak na Vás jestli chcete zkusit jejich chov nebo se budete držet klasiky - živorodky, tetry... Afrika je ale mnohem zajímvější na pozorování. Narozdíl od ostatních ryb šnekáči (i ostatní africké cichlidy) neplavou jen sem a tam. Vytváří páry, hlídají mláďtat, budují hnízda, imponují si, namlouvají se a bojují mezi sebou. I v případě malinkých šnekáčů je to super podívaná. V dohledné době chci dceři taky udělat takové akvárium. Alespoň se mi nebude pořád motat v rybárně =D
https://www.youtube.com/watch?v=b7y5V-otr_I

fajanek
13. prosince 2016, 18:54 - odpověď č. 9

No abychom nebyli afrocentričtí, tak námluvy, teritoria, hlídání potomstva a další, to dělá i spousta dalších ryb a nemusí se jednat pouze o cichlidy.

hr
13. prosince 2016, 19:33 - odpověď č. 10

Máš pravdu Radku. Ale afrika má podle mě toto chování asi nejvýraznější. Živorodky - námluvy ale péče žádná. Tetry (pokud opominu pár druhů) tak péče taky nulová. Z pečujících ryb vhodných pro začátečníka do 120L mě opravdu napadají jen cichlidky. Jo, můžou to být třeba jihoamerický (Nannacara, Apistogramma..) ale náročnost je vyžší než u šnekáčů. Za mě jsou šnekáči nejlepší pro začátečníka. Vodu nevyžadují tak kvalitní jako např. Tropheusi a odpustí i nějaké to pochybení při krmení.

fajanek
13. prosince 2016, 22:39 - odpověď č. 11

Nejvýraznější asi bude kančík příčnopruhý,pár ve 120L by šel.

digi
18. května 2017, 20:40 - odpověď č. 12

Prodejte ty tlamovce a kupte tam nejake tetry a třeba cichlidku ramirezovou, trochu kořenu par rostlin a máte akvárium pro děti.

ondra.kotyza
17. září 2021, 16:03 - odpověď č. 13
Prosím o radu
Prosím o radu

Po manželovi mi zůstali tlamovci, jakžtakž jsem si poradila,co mám dělat a jak to vyčistit, ale teď najednou po pěti měsících mi skoro každý týden začne jedna z rybiček plavat bříškem nahoru, teď už je to třetí. Pořád se hýbe, teplotu mají stejnou, chystám se odkalit, ale teď se bojím, aby jim výměna vody neublížila. Nikdy jsem rybky neměla, v jezírku jsou všechny v pohodě, ale doma se bojím, aby mi postupně nevymřely. Čím to může být, když nikde nevidím náznak parazita nebo boje (to už poznám, že se porvali), tohle byla zdravá rybka v kondici, a najednou tohle.. viz foto. Děkuji a prosím o neurážlivé komentáře, manžel náhle zemřel a nemám tu nikoho,kdo by poradil..

GE
17. září 2021, 22:09 - odpověď č. 14

Nechci vás urazit,ale ty ryby vypadají celkově hrozně.Nevim jak máte velkou nádrž,jaký je filtr,jak často měníte vodu a čím krmíte.Chápu vaší situaci,ale pokud tomu opravdu nerozumíte,těžko radit.

Miran bez účtu
18. září 2021, 10:58 - odpověď č. 15

Já vím, i když bych chtěla, při třech zaměstnáních to jde horko těžko. Foto je před výměnou vody. Jde mi o to, než je budu moci předat odbornější osobě, aby to co nejméně odtrpěly. Tedy vyměnit vodu určitě a mám změnit krmení z vloček na čočky?... ještě něco, co v této situaci pomůže? Jestli pomůže častější čištění, klidně to udělám, jenom potřebuji vědět, co mám dělat, ať to ještě více nezkazim. Moc děkuji

GE
18. září 2021, 20:41 - odpověď č. 16

Vločky jsou v pořádku,pokud jsou pro býložravé ryby, neodpověděla jste na věci které jsem se ptal.Neni to jen i výměně vody.Ale o velikosti nádrže kvalitní filtraci a dostatečném počtu ryb o jednoho druhu,kvůli fungujícímu sociálu,tzn.cca 10 až 15 kusů ryb od jednoho druhu.

Miran bez účtu


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
Napište prosím číslo pětset třicet dva
tučně označené položky jsou povinné