tlamovci.cz
tlamovci.cz


Volba pisku

Dobry den, chci se zeptat , jaky je vhodny pisek pro malawi mbuny....zda svetly ci cerny....cetl jsem ze bily pisek stresuje ryby a nejsou tak vybarvene je to pravda?zajimaji me vyhody a nevyhody bily X cerny pisek.A dalsi vec je zrnitost,jaka je vhodna?nikdy jsem moc jemny nemel, tak kdyz budu odkalovat tak abych neodsal pulku pisku,dekuji za rady.


Jakub
8. února 2017, 9:47


9. února 2017, 12:15 - odpověď č. 1

Zdravím, osobně používám jemný říční plavený písek (betonářský) smíchaný s velmi jemným bílým, kterým se spáruje zámková dlažba. Vše je nutné velmi důkladně před použitím proprat (tak 10x až 15x). Poměr mám asi 2:1. Používám vrstvu 0,5 - max. 1 cm a pak není co odkalovat, ryby tak malou vrstvu písku přeberou a "pročistí". Při týdenní výměně vody, při jejím vypouštění jen písek prohrabu po celém dně prsty, ale obvykle se už nic neuvolňuje a voda je stále téměř čirá. Moc tmavý písek nedoporučuji (ani kameny) ryby pak zbytečně tmavnou podle substrátu. Velmi často používaný hrubý písek ve velké vrstvě má opodstatnění pouze u holandských akvárií s půdním filtrem, plných rostlin, u afrických jezerních cichlid je obecně velmi špatnou volbou a počátkem veškerých problémů s nadbytkem dusičnanů nebo (ještě hůře) dusitanů. Vím, že ho poradí a prodá začínajícím akvaristům 95% prodavačů (v mém náhledu spíš podavačů) v Zooshopech - BOHUŽEL. Zdravím.

miroslav kraut
14. února 2017, 22:21 - odpověď č. 2

Diky za rady.... a co takovy pisek urceny do filtraci?je vhodny?

j.tomm@seznam
16. února 2017, 6:22 - odpověď č. 3

Není vhodný, je to drceny křemen a je ostrý, rybám to nesvědčí. Koralovy písek je dobrý, navíc udržuje vhodné parametry vody.

VGregr
24. února 2017, 9:25 - odpověď č. 4

Souhlasím s tím, že korálový písek je vhodný pro udržení parametrů vody, jeho barva může ovšem mnoha plašším a skrytě žijícím druhům působit potíže. Možná by byla ideálnější směs s říčním pískem.

miroslav kraut
24. února 2017, 20:29 - odpověď č. 5

a jakou by jste doporucili zrnitost? mam strach ze u hodne jemneho
pri odkalovani dost nasaju....jakou mate zkusenost?asi vyzkousim ten koralovy pisek

Jakub
27. února 2017, 8:41 - odpověď č. 6

Co nejjemnější a slabou vrstvu do cca 0,5 - 1 cm. Taková vrstva sama přirozeně slehne, ryby jí v celé vrstvě obvykle prohrabou nebo ji v týdenním intervalu při výměně vody prohrabte. Podle mých zkušeností, není při tomto modelu co odkalovat.

miroslav kraut
28. června 2017, 13:35 - odpověď č. 7

Takže koralovy pisek pro mbuny vhodný je? Mohl by mi prosím někdo napsat odkaz na internetovou stránku, kde bych ho mohl zakoupit?

Těhňajs
29. června 2017, 13:04 - odpověď č. 8

Jak vám píše pan Kraut. Použijte jeden díl Coralitu 1mm a smíchejte se dvěma díly obyčejného říčního písku. Zadejte do vyhledavače Coralit. Je běžně dostupný na internetových akvaobchodech.

snake1194
19. září 2017, 9:59 - odpověď č. 9

Dobrý den, když dám do akvaria pro mbuny pisek zrnitosti 1-2 mm je to v poradku, nebo by měl být ještě jemnější?

Těhňajs
20. září 2017, 8:03 - odpověď č. 10

Ano, doporučoval bych jemnější, proto je dobré smíchat ten např. koralit s plaveným říčním (betonářským pískem) pískem, který obsahuje všechny jemné frakce, tedy i ty úplně nejjemnější, které ryby často přijímají s potravou i v jezeře. 1 - 2 mm rozhodně není dostatečně jemná frakce. Zdravím

miroslav kraut


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 71
tučně označené položky jsou povinné