tlamovci.cz
tlamovci.cz


Keramzit ve filtru

Zdravím,
používáte někdo pro biologickou filtraci Keramzit? Jaké s ním máte zkušenosti? Má cenu kupovat drahý věci jako např.Siporax nebo Seachem Matrix nebo je plocha pro bakterie obdobná? (nechce se mi věřit těm údajům od výrobců)
Zařizuji nové akva pro Tropheusy 630 litrů. Mám v něm vestavěný vnitřní filtr se třemi komorami o celkovém objemu cca 40 litrů + externí filtr Aqua Nova 1500. Přemýšlím, čím nejlépe ty filtry naplnit. Poradíte? Vnitřní bude mít průtok 400 l/h a bude hlavně na biologickou filtraci. Externí bych chtěl tudíž i na mechanickou. Za rady děkuji.


MrRema
24. února 2017, 13:54


24. února 2017, 13:58 - odpověď č. 1

Možná ještě doplním: akvárium má rozměry 150x70x60 výška. Vím že Aqua Nova 1500 je poměrně slabý na toto akvárium. Mám ho ze stávajícího 300 l. akvária a případně mohu zapojit ještě Aqua Nova 1200...

MrRema
24. února 2017, 15:18 - odpověď č. 2

Keramzit dejte do květináčů. Pokud řešíte levnější média, využijte klasický bioakvacit, zeolit, pemzu.

snake1194
27. února 2017, 8:47 - odpověď č. 3

Každý filtr, i ten podle vás "mechanický", je biologický a jeho náplň osadí nitrifikační bakterie. Mně přijdou dva filtr zbytečné, ale když se vám chce...Zcela postačuje jeden filtr s dostatečně výkonným čerpadlem (ve vašem případě cca 1000 - 1500 l/hod), náplň vyhovuje klidně akvacit, stejně zde jen o dostatečný povrch pro usazení bakterií. Žádný filtr stejně výměnu vody nemůže nahradit a u tropheusů, jako ryb hodně kakajících, už vůbec ne. Zdravím.

miroslav kraut
27. února 2017, 12:27 - odpověď č. 4

Miroslav Kraut: a to myslite jeden filtr celkem nebo jeden vnitrni a jeden vnejsi? Kombinaci vnitrni/vnejsi mi doporucil pan Svacha z Kolina (tusim, ze ho znate)a prave mi řekl, ze pro biologickou filtraci ma většina ext.filtru prilis vysoky prutok a doporucil mi prutok vnitřního filtru max. tech 400 l/h.a jako medium keramzit. O vlastnostech keramzitu ve filtru jsem se nikde prilis nedocetl, proto se ptam na zkusenosti zde...diky.

MrRema
1. března 2017, 12:32 - odpověď č. 5

Pana Svacha z Kolína neznám, ale nehodlám zpochybňovat jeho názory, má na ně právo a každý ať filtruje a věří čím chce a čemu chce. Opakuji jen, že všechny filtry filtrují v podstatě stejně a je téměř jedno, jak vypadají. Záleží na množství filtrační hmoty, jejím povrchu a kyslíku pro funkci bakterií. Všechny filtry nám nitrifikují a bohužel ponechávají dusičnany v nádrži. Denitrifikace v nich probíhá naprosto minimálně a byla by možná dostatečná v 500 litrové nádrži zarostlé hustě rostlinami a osazené 20ti neonkami. Tam by asi stačilo filtrovat podle návodu výrobců filtrů a vodu dolévat jen odpařenou.
Výměně vody se u afrických tlamovců nevyhnete a je jedno, kolik filtrů budete mít. KDO JI NEMĚNÍ A ZDŮVODŇUJE SI TO TÍM, ŽE TO RYBY PŘEŽIJÍ, "JSOU V POHODĚ" A JEŠTĚ SE MU TŘOU, JE JEN POHODLNÝ A PŘESVĚDČUJE O NESMYSLU SÁM SEBE. Doporučuji pouze to, co mám OSOBNĚ přes 20 let vyzkoušené u odchytových Tropheusů a to je: jeden vnitřní filtr s dvěma velkými matracemi (kvůli postupné výměně), matrace co největší, ideálně téměř přes celý bok nádrže a pravidelnou výměnu vody a to minimálně 2/3 týdně. Platí pro tropheusy a mbunu z Malawi ale i jiné tanganické tlamovce jako jsou xenotilapia, cyprichromis, cyathopharynx, oopthalmotilapia a další. Pokud budete mít nádrž s kameny, dostatek rostlin a v ní třeba jen několik párů karnivorních Neolamprologusů apod., pak stačí třeba 1/2 vody za 14 dní. Tolik z mých zkušeností (nikoli vyčtené domněnky z netu), jsou to samozřejmě ale stále jen doporučení, které můžete ale nemusíte použít.

miroslav kraut
1. března 2017, 19:22 - odpověď č. 6

Miroslav Kraut: Experimentoval jste též se selektivním anexem pro snižování nitrátů? Malawi haps mi s tím zatím fungují, zajímá mne odezva citlivějších ryb z Tanga. Dik.

malawiP
2. března 2017, 8:25 - odpověď č. 7

Pane Kraut moc děkuju za jasnou stručnou informaci. Na netu se člověk dozví tolik různých informací, že nakonec neví ani čí je. :-)
Přidávám se k malawiP - taky by mě zajímala Vaše zkušenost s Anex 202, Purigenem a podobnými medii k odstraňování dusičnanů. Mají tato media i nějaký negativní vliv?

MrRema
2. března 2017, 9:14 - odpověď č. 8

MrRema : anex má po regenraci tendenci snižovat PH.

mattes
2. března 2017, 9:51 - odpověď č. 9

Pro mr rema: není zač, rádo se stalo. Nemám zkušenost a nebudu mít.
Pro mattes: děkuji.

miroslav kraut


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 66
tučně označené položky jsou povinné