tlamovci.cz
tlamovci.cz


jak doplnit hejno Tropheus Kiriza

Zdravim,
vím, že se to tu řešilo v jiném vlákně, ale jednoznačné odpovědi jsem nevyčetl, tak se prostě zeptám znovu a snad mě nikdo nesežere: v soucasnem akvariu 350 litru mam cca 30 ks Tropheus Kiriza (mlade ryby cca 6-8 cm)a 6 ks mladých Erethmodu 3-5 cm. Chystám se prestehovat do akvária 630 litru, kde tech 30 Kiriz bude docela malo. Nejradeji bych k nim ještě jeden druh Tropheusu. Jaky druh byste mi doporucili krome Maswa? Nebo je to hloupost a jednoznacne lepsi variantou by bylo přikoupit více Kiriz?


MrRema
14. března 2017, 9:53


14. března 2017, 11:14 - odpověď č. 1

To bude nějaká provokace! :-)

hr
14. března 2017, 11:40 - odpověď č. 2

Napíšu ti to tu jednoduše, protože to jinak udělat nelze. Budu citovat klasika z tématu:Dalo se to čekat?:
" 6. března 2017, 19:00 - odpověď č. 18
A tak dá se, ale zase platí ona klasika nějakého rozptýlení.
Do téhle vany k dospělým mbunas byli přidáni špunti 4-5 cm. Dospělý mix vyrůstal s albama to za prvé a ještě prcci byli vpuštěni k dospělcům do 300L sudu, kde společně čekali tak hodinku na dodělání aqa. Potom byly společně vpuštěné.
hr"
A ještě jeden postřeh z mokré čtvrti. Tentokrát z tématu:chov více tropheusů v nádrži:

"25. ledna 2017, 13:01 - odpověď č. 13
Mílo, samozřejmě že můžeš ryby přidat. Stačí dodržet jednoduchý trik. Ryby odlov ze stávající nádrže do jiné provizorní, kam společně s nima dáš i nové ryby.
V domovské nádrži udělej 75% vodovýměnu a opticky změň teritoria a potom ryby vrať už spolu zpět. Ryby nech dva dny bez krmení a další dva dny krm jen poloviční dávku jemně nadrcených vloček. V případě přidávání mladých ryb v juvenilním zbarvení není ani potřeba starousedlíky odlovovat a přeskládávat teritoria. Dospělci nijak zvlášť juvenily nepronásledují. Při přidávání juvenilů stačí udělat jen 75% vodovýměnu, která rozruší starousedlíky a nebudou hned "očuchávat jak vlci nově příchozí kůzlata". Když je odpuštěno 75% nádrže, přidáš mladé rybky a potom dopustíš. Není potřeba dělat z trpheusů nějaké tajemné ryby, které zvládnou jen nějací "staří mistři". Stačí dodržovat už dávno popsané a vyzkoušené postupy a všechno jde. Takových v chovu choulostivějších ryb jako jsou trops je spousta a jak píšu netřeba z toho dělat alchymii, ale shánět info a dodržovat popsané praktiky.
hr"

Měj po ruce entizol nebo bactopur. Ten se ovšem při chovu trops vyplatí mít někde na skladu pořád.
Jestliže ti nebude po přečtení citací něco jasné, ptej se konkrétněji.
Maswy samo doplnit můžeš osobně by podle mě kontrastněji vynikli Murago.

PS: když jde ale o tropheuse, budeš si muset počkat na odpověď velkého čaroMKděje ze země Oz, protože jedině jeho názor k těmto rybám je legitimní a správný. Vše ostatní jsou jen doměnky.
https://youtu.be/6H4OG2d8P-M

.................................................

hr
14. března 2017, 12:21 - odpověď č. 3

hehe :-) díky, tohle všechno jsem cetl, takze vim JAK na to, ale nejsem si jist, jake druhy Tropheusu k tem Kirizam, aby nebyli moc agresivni, nebo se nekrizili...v tom oznacovani jednotlivých druhu kapku plavu. Napr. Trop. Bemba jsem na netu nasel jako: moori bemba, spec. bemba, black bemba, bemba pemba...stejne tak u jinych druhu. Tak nevim, jak poznam, jestli jsou pribuzny nebo ne.:-)
At nepisu zbytecne dlouze- můžete mi tedy poradit, jake presne druhy by ke Kirizam povahove a "pribuzensky" sli, aby se nekrizili a neutlacovali? Jestli se mam v tomto ohledu nejlepe ridit jejich rozmistenim v jezere( což jsem se také docetl), vyplývá mi, že by k nim šli třeba Kirschflek nebo Ikoly...to se mi ale nezda..

MrRema
14. března 2017, 14:02 - odpověď č. 4

Je to jak píšeš Kirschflek nebo Ikoly můžou podle geografického a DNA dělení těchto ryb být v aqu spolu s Krizou.
Teoreticky se jedná o rozdílné druhy a tak by v dobře postaveném a dostatečně druhově zarybněném aqu nemělo ke křížení docházet. Teorie je jedna věc. Problém bych viděl spíše v podobném zbarvení a tak bych pro "klid" obou hejn volil jak jsem psal zcela nepodboné Murago, klidně ty Maswy nebo některé jižní Moorii.

hr
15. března 2017, 10:16 - odpověď č. 5

ok, diky.

MrRema
16. března 2017, 9:54 - odpověď č. 6

Mílo, prosím Vás, hlavně se nedržte rady v č. 4 . A jinak slévat ty ryby do provizorní nádrže není nutné a je to možný, ale ve vašem případě naprosto zbytečný krok.
Až budete mít tu novou a velkou nádrž, zařiďte ji pískem a kameny - ideálně částečně ze zajeté nádrže, dejte do ní část zajeté matrace jako filtrační médium. Sežeňte druhý druh a vpusťte je do nové nádrže naráz. Ideální by byl přibližně stejný počet a cca stejná velikost (rozptyl 1 cm je v pohodě). Jediná relevantní informace z č. 2 je ta o krmení - přesně tak krmte.
Hlavně prosím ne to, co radí Havlena v č. 4. Křížení Kiriz s Ikolami nebo Bulu Pointy (Kirschfleck) je časem téměř 100%tní. Konings je v nové monografii o tropheusech opět řadí do stejného druhu. Osobně si myslím, že se od Pemb a Kiriz (a Caramb, Rutung) apod.) přece jen trochu liší, ale ne do té míry aby to nebezpečné a nežádoucí křížení nebylo reálné.
Ke Kirizám můžete bez obav dát "pravé" Tr. moorii ( Kasakalawe, Kalambo, Kasanga, Murago, Muzi, Chaitika a další) nebo červené druhy (dříve také Tr. moorii), které se dnes uvádějí jako Tr. spec. "red" a patří k jim rasy, např. Lunangwa, Moliro, Chipimbi, Chisanse, Chilanga, Livua, Kachese a další.
ještě k těm "Bembám", zmatek v názvosloví, dělají sami importéři, obchodníci, neználci na netu a někdy se s postupem doby měni i ve vědeckém názvosloví s vývojem poznatků, genetických testů a podobně.Všechny názvy, které jsete u bemb popsal znamenají jednu a tu samou rybu. Současné správné označení (zdroj Konings, 2012) by mělo být Tropheus spec. "black" "Pemba". Označení spec. "red" je přechodné vědecké prozatimní označení černých druhů tropheusů. Vaše ryby jsou tedy správně Tropheus spec. "black" "Kiriza".Ještě poslední info: k černým druhům tropheusů by neměli být dáváni ani Tr. brichardi nebo annectens (polli), protože jsou geneticky blízko a také tam hrozí reálné křížení.

miroslav kraut
16. března 2017, 9:58 - odpověď č. 7

Omlouvám se za nepřesnost:...."Označení spec. "red" je přechodné vědecké prozatimní označení černých druhů tropheusů". Správně má být samozřejmě spec. "black". Spec. "red" je logidky správně pro červené druhy:-). Hezký den.

miroslav kraut
16. března 2017, 12:39 - odpověď č. 8

MrRema, nevidím nic špatného na vypuštění hejna rybek z transportních sáčků do provizorní nádrže společně s osádkou ryb jejichž nádrž se upravuje. Budou mnohem méně ve stresu v hejnu dalších ryb než v pytlíku a rovněž se rybky omrknou bez nějakých teritoriálních projevů agrese. To ale producent ryb jako je Kraut nemůže vědět, protože on jede jako tažnej kůň s klapkama na očích, aby ho nerozptylovalo okolí, protože jinak by se mohl vylekat. Jeho praxe v akvaristice je totiž omezena pouze a jenom na produkci ryb za účelem zisku a proto taky jeho šmelení s WF chovným materiálem, kterej drží ve vyselektovaných počtech horentních počtů samic a pár samců, které po vždímání prodává. To jest zkušenost tohoto pána, kterej v překladači mizerňe překládá odbornou literaturů a v minulosti z ní opsal do jakési mizerné brožury, čímž vykradl práci jiných. Navíc MrRemo vidíš sám jak je tento jedinec, o dva roky mladší než čert, zmatenej když si tě plete snad s nějakým svým prapravnukem a oslovuje tě Mílo. :-))))) Je to prostě dopletenej senil, co mu už pokulhává rozum a tak ho prosím omluvte a berte jeho výkřik do tmy s rezervou a úsměvem.
Tak po špetce toho akvaristického suchého humoru zpět k opsaným domněnkám poplety Krauta. To co zde Kraut píše o nejnovějších zjištěních svého tropheusího guru, může být klidně pravda, ale stejně tak za rok to může být zase jinak. Kdo chce může číst píč.viny z tlustých knih o příbuzenských liniích trops, kdo ne poučí se z praxe chovatelů, kteří různě složené hejna těchto ryb chovali nebo chovají. Když jde o produkci, tak jednodruhovka je prostě top(osobně se mi líbí jednodruhovky trops i v pěkném obývákovém aqu) avšak řešíme tu dilema člověka, který chce aqo pro oko a ne na vylepšení ekonomické situace své prkenice. MrRemo choval jsem pouze pět druhů tropheusů, ale zato ve třídruhovém hejnu a v dvoudruhovce, kde právě ona dvoudruhovka byla složena z druhů, které tady pan translator Kraut opisuje podle Koningse, že se spolu kříží. Před tímto nejnovějším poznatkem by ti tu ale psal, že se spolu nekříží a že dokonce žiji v jezeře vedle sebe nebo na společných lokalitách.
Sranda že? Já už jsem se dědu Krauta naučil brát s rezervou a pouze tady ve většině vláken poukazuju a jeho přebrepty.
Odkaz na moje bývalé aqo s tr.ikola VS tr. bulu-point:

akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/photogallerycbm_85834/40/#p1014504-jpg

Měl jsem tuto dvoudruhovku cca 4 roky a v životě nebyl náznak mezidruhového tření. Proč tak že? Je to nejen u těchto ryb o dostatečném druhovém zastoupení. Ke nechtěnému tření by mohlo docházet, když dám do aqa ke skupině bulu a třeba jednu ikolu, ale bude záležet taky na tom, jestli někdo z dostatečně početné skupiny bulu se bude chtít třít ze zcela jinak zbarvenou rybou a tak Konings může dál pitvat ryby za určením přibuzenské linie a Kraut dal opisovat do translatoru něčí poznatky a tady je s důležitosti sobě vlastí papouškovat, aniž by mu docházela tolik důležitá autenticita věci. V případě mizerných podmínek nemusí být ryby ani z jednoho druhu jak kdysi ukazovalo ňekým vložené video třecího aktu Duboisi a snad Bemby.
To je asi tak vše přátelé.

hr
16. března 2017, 13:43 - odpověď č. 9

Havleno, ty kašpárku, to že se tyhle ryby kříží tu píšu už několik let, tak mi tu neblinkej, že bych to napsal jinak, tvoje 4 roky chovu jsou v překladu do skutečnosti tak 4 týdny nebo max měsíce jsou opravdu humor. Mezitím si patlal ty svoje 3D pozadí, co vypadala jak uschlý exkrementy :-). Tvůj zákazník, kterému si tuhle kombinaci (Ikola + Bulu Point)uvařil, mi později psal, co s tím, že s tím má problém a tak jsme to řešili, jen se to sem bál adresně napsat.
Ke komplexům a exhibicionismu si ještě přidej do portfolia sedmilhář a manipulátor.
pro Mr rema: za to oslovení se omlouvám, spletl jsem si Vás zřejmě s podobným tazatelem v jiném vlákně. Zdravím

miroslav kraut
16. března 2017, 14:22 - odpověď č. 10

pro hr: je pravda, že tvým bohatým chovatelským zkušenostem se prostě rovnat nemohu, to se mi nikdy nepodaří :-). Mimochodem odborné překlady svěřuji překladatelům nikoli netovému překladači, ale to těžko pochopíš, protože bys ty údaje o rybách stejně nedokázal správně vyhodnotit a rozpoznat, co je možné a co ne. Vždyť ty jsi choval pět druhů tropheusů! Obávám se, že si trochu pleteš pojem druh a geografická rasa a viděl bych to u tebe tak na tři druhy, ale to je v tomto případě úplně jedno. Tvoje osobní zkušenosti s chovem tropheusů jsou ve skutečnosti velmi minimální a pár lidí si tu ještě určitě vzpomene, jak jste tady s kamarádem zamordovali celý import a následně pak další tropheuse zkoušeli (zřejmě z preventivních důvodů) pasterizovat vysokou teplotou :-) Směji se tobě, nikoli těm rybám, těch mi bylo hluboce líto a nakopal bych tě za to do p..., kdybych tě někde potkal. Tak piš a opisuj dál a raď ty tvoje bláboly, smyšlenky a pseudozkušenosti, protože u tebe to ani jinak nejde a psát prostě něco musíš, když už ti všechno ostatní postupně nevyšlo. Zaplaťbůh za tenhle web, viď ty chudáku:-)
Osobně jsem choval za těch téměř 30 let asi 25 geografických ras od 5ti druhů (Ikoly a Bulu Point počítám ke spec black) a to v jednodruhovkách, dvoudruhovkách a třídruhovkách, ale kam na tvoje nezměrné zkušenosti :-).
Také mne vždycky znovu pobaví, jak strašně tě irituje ta moje vydaná příručka o tlamovcích a jak se k ní neustále vracíš. Je to ovšem u tebe typické a pochopitelné a vidíme to v celé společnosti. Vždycky nejvíc vykřikují a kritizují nešťastníci, kteří nejsou schopni vyprodukovat vůbec nic a tak musí jen afektovaně pokřikovat a pomlouvat. I ta tvoje naprostá ingorance uznávaných kapacit a lidí kteří v daném oboru něco dokázali, jako je například pan Konings, je naprosto typická pro zakomplexované nýmandy, jakým jsi bezpochyby ty.

miroslav kraut
16. března 2017, 15:10 - odpověď č. 11

No člověče Mílo eee teda Míro tobě musel vskočit pulz :-))))))
Ale víš co, ani se ti nedivím. Seš nemocnej člověk a tak těžce neseš když někdo srozumitelně oponuje těm tvým popleteným citátům.
Dědo, zpomal, vem si pilulku kterou sis po obědě zapomněl vzít a přestaň lhát.

Za prvé... akvárium s trops, jsem stavěl a zaribňoval někomu jinému než sobě pouze jednou a to ve složení bemba+duboisi(Nedávno sem napsal v jiném vlákně, že jsem aqo s trops jinému než sobě nedělal. Píšu to proto, že jsi tam rovněž lhal o nějakém mnou zarbněném aqu s tropheusama.). Zapomněl jsem na tohle jediné. To že si majitel dorybnil dle svého dál ještě ikolama a i jiýma druhama už nebylo s mojí asistencí a prý mu ryby prodal a schválil do téhle kombinace nějakej jeho známej co chová trops. Ten se podle mě zbavoval jen starejch vypráskanejch ryb, stejně jak to umíš i ty, z čehož vplývá že lžeš. Poslal mi dodatečně fotku, kterou jsem chtěl do fotogalerie 3d.Je to tahle 800 l nádrž což je opakuji jediná mnou postavená nádrž pro jinou osobu s trops:
akva-pozadi-3d.webnode.cz/fotogalerie/#p1200077-jpg
To se ale ještě neví, kdo je lhář.
Za druhé jsem jasně napsal, že to aqo bulu a ikola je moje, tudíž to nemůže být jak tvrdíš cituji: "Tvůj zákazník, kterému si tuhle kombinaci (Ikola + Bulu Point)uvařil," Takže opakuji... LŽEŠ!

Kraute je pravda, že jsem sem v minulosti pár p.čí a kur.v napsal, ale většinou se to týkalo tebe(nebo smečky tvejch stejně hloupejch přicmrndávačů), protože mě neskutečně sralo jakej seš vejtaha, ale hlavně lhář. Dnes už mě to nesere, protože jsem postupem času zjistil, že plno lidí tě má rovňež za namyšlenýho blbečka a tak se mojim sportem zde stalo ono pouhé výše zmiňované upozorňování na tvoje mylné reakce k akvaristice a glosování tvé směšné persóny.Píšu to ale proto, že lidi ,kteří mě osobě poznali že jsem jim dělal něco z aqem nemají důvod mít strach napsat něco o nějakém špatném aqu nebo osádce. postavil a zarybnil jsem po celé repulice dost nádrží a většina lidí na mě narazila zde, proto kdyby neblo něco cajk tak by mě jistě někdo vytkl špatnou práci. Urážet tě už není třeba, protože ty se svým chováním a projevem to děláš sám.
Nakonec co se týká křížení ikol a bulu tak sám si přiznal jaký tady píšeš hovadiny. viz... dopletené tebou opsané druhové řazení trops, jenž navozuje neznalému dojem, že se jedná o složitou alchymii, versus moje polopatická reakce, dle selského rozumu, ověřena nejen mou vlastní zkušeností, ale hlavně zkušenostmi možného chovu těchto dvou druhů společně, od jiných chovatelů, u kterých jsem se poučil a inspiroval.
Nepleť lidem hlavu špatně přeloženýma opiskama, přestaň lhát a bude klid. Měj se hezky a nezapomeň na ten prášek, ať na noc nebereš dva. Víš že ti to nedělá dobře, když pak sebou mrskáš na podlaze vedle postele a křičíš že si tropheus.

hr
16. března 2017, 16:31 - odpověď č. 12

Dlouho jsem se nenasmál jak u poslední věty odp.č.11 HR kde to lovíš?

Kozlík
20. března 2017, 7:18 - odpověď č. 13

Za mně už bez dalšího komentáře, byla by to absolutní ztráta času.

miroslav kraut
20. března 2017, 10:23 - odpověď č. 14

no já děkuju za pár užitečných informací, co se vtěsnaly do té Vaší výměny názorů. Zajímalo by mě, co jste si vy dva udělali, že po sobě jdete jak slepice po flusu...je celkem znamo, ze každému funguje v akvaristice něco "trochu" jiného, Vám oběma se ryby dari, tak proc radsi nenajdete spolecnou rec...? Když jsem uvidel 12 novych komentaru, rikal jsem si "super, to si poctu"...no početl jsem si :-)

MrRema
20. března 2017, 11:07 - odpověď č. 15

Pro MrRema.
Nemáte zač. Zdravím.

miroslav kraut


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 34
tučně označené položky jsou povinné