tlamovci.cz
tlamovci.cz


Vhodná velikost akvária

Ahoj, chtěl bych akvárium s těmito rybami:
N. multifasciatus
N.leleupi
A.calvus
J.regani
Můžete mi prosím doporučit vhodnou velikost a počet ryb aby se ¨snesly¨?
zatím mám zkušenosti pouze s multíky, těch bude asi 20-25.


heriman
15. června 2017, 13:04


15. června 2017, 14:25 - odpověď č. 1

Zdravím, pro společný chov bych doporučil nádrž velikosti nejlépe cca 300 - 400 litrů s dostatečnou velikostí dna. Optimálně např. Délka 120 - 130 cm, hloubka alespoň 60 cm, výška 50 cm. Na zadní stěnu bych zhruba do poloviny výšky narovnal úkryty z na sebe naskládaných plochých kamenů (např. břidlice nebo opuka - ta je lepší pro chemismus vody), do volného prostoru uprostřed nádrže bych dal větší trsy rostlin Anubias (A. barteri + A. nana), aby nádrž rozčlenily cca na 2 poloviny , nebo bych ji "rozpůlil" velkým kamenem. Do jedné poloviny bych před zadní skalnatou stěnu až k čelnímu sklu umístil na písečné dno větší shluk malých ulit pro kolonii Neol. multifasciatus. Do druhé poloviny bych dal někam ke kamenu několik větších ulit pro Alt. calvus. Těch bych do nádrže dal cca 6 kusů (ideálně 1 samce + 5 samic). Od N. leleupi bych dal cca 8 kusů, udělají si páry a měli by přednostně obsazovat zadní stěnu, kde je dobré mezi kameny v delších roztečích a různých výškách nastrkat ploché keramické úkryty (výška max. 3 cm), které rádi vyhledávají pro tření. J. marlieri (chápu, že se vám líbí) bych do nádrže nedal ideálně vůbec nebo jen max. 1 pár, pro jejich velmi vysokou vnitrodruhovou rvavost a agresivní kolonijní chování navenek po nakladení jiker.
I tak bude nádrž působit poměrně prázdně, protože všechny vámi popsané druhy budou plavat převážně ve spodní třetině nádrže. Doporučoval bych tedy pro obsazení horní poloviny, dekoraci a rozhýbání nádrže cca 10 - 15 ks Cyprichromis "leptosoma -jumbo" nebo Cyprich. microlepidotus.
Teplota 26 - 27 st. C, výměna vody cca 1/2 týdně, krmení základ vločky, odpoledne, larvy komárů, plankton, artemie apod.
Je to samozřejmě jen rada, kterou můžete využít a také nemusíte. Vychází ovšem z mé osobní praxe - všechny tyto druhy jsem kdysi dlouhodobě choval, takže se nejedná jen o smyšlené dojmy nebo odhady :-). Měl jsem s nimi v nádrži ještě Chalinochromis brichardi, které mohu doporučit (např. 6 kusů). Jsou krásní a je to "párovka" s příjemně nízkou agresivitou a chováním, podobným jako N. leleupi. Nikdo vám nedá záruku, že bude vše bez sebemenších potíží (jsou to přece jen všechno cichlidy :-)), protože ani dvě stejné nádrže, nefungují většinou stejně, ale taková nádrž může poskytnout poměrně zajímavou a atraktivní podívanou.
Přeji ať se vše podaří.

miroslav kraut
15. června 2017, 20:48 - odpověď č. 2

Nahoře zmíněná kombinace mi přijde velikostně dost nevyvážená. L. multifasciatus jsou prckové oproti ostatním zmíněným druhům. Pokud už multíci plavou doma, popřemýšlel bych o jiných menších druzích k nim - např. J. gombe, J. dickfeldi, J. transcriptus, J. ornatus, N. buescheri, N. marunguensis, N. gracilis, N. facicula, N. helianthus, N. savoryi... A k nim klidně nějaké Cyprichromis nebo Paracyprichromis (alespoň 20ks). Vše je chovatelné ve vícedruhovém akváriu od cca 300L.

fajanek
16. června 2017, 7:33 - odpověď č. 3

Děkuji za odpovědi. Nádrž s plochou dna 120x60 a výškou 50cm bude tedy vyhovující. Cyprichromis leptosoma byli hned pod čarou. Druhá varianta je tato:
Neolamprologus multifasciatus - 20-25x
Altolamprologus calvus - 6x
Cyprichromis leptosoma - 20x
dno s menšími a vetšími (nemáte tip na vhodný druh?) ulitami pro multíky a calvuse, několik kamenů dělících teritoria a volný prostor pro Cyprichromis.
Lze toto osazenstvo ještě doplnit o vhodný druh nebo zvýšit počet?

heriman
16. června 2017, 10:32 - odpověď č. 4

Všichni uvedení velikostně "vyváženější" J. gombe, J. dickfeldi, J. transcriptus, J. ornatus, N. buescheri, N. gracilis, N. facicula, jsou násobně rvavější a teritoriálnější (zejména uvedení Neolamprologusové v kolonii s různě starými mláďaty¨), než "nevyvážený" Al. calvus, který mi k multifasciátů přijde mnohem vhodnější. Za mne vše.
Hezký víkend všem.

miroslav kraut
16. června 2017, 15:00 - odpověď č. 5

heriman: Jestliže bude nádrž 120cm, zvolil bych určitě mírnější a klidnější Cyprichromis leptosoma (než výše doporučované C. Jumbo), nebo případně ještě klidnější Paracyprichromis. Pokud jde o ulity, tak multifasciatusům stačí obyčejné ulity našich zahradních šneků, calvus potřebuje větší. Ty se ale o poznání hůře shánějí. Na internetu ale k dostání jsou.

MK: Asi to bude tím jak jste zmínil výše, že "ani dvě stejné nádrže, nefungují většinou stejně". Mě naopak přijdou vhodnější a díky své velikosti mají i menší teritoria. Nehledě na to že se většina z nich pohybuje téměř výhradně podél kamenů a tím pádem neobtěžují šnekáče ani Cyprichromise. A pokud jde o ty Cyprichromise, tak jestli se nepletu, tak ve své knize jste uváděl u C. jumbo minimum 10samců a optimálně 20+15 a nyní jen 10-15ks? Mě to přijde nesmyslně málo, stejně jako hrana 120cm. U Cyprichromis Jumbo bych pod 150cm nešel. PS: přikládám foto mého dospělého samce calvuse. Opravdu si takovou velkou rybu dovedu představit ve 120cm akváriu s hejnem Cyprichromisů =D

fajanek
19. června 2017, 7:53 - odpověď č. 6

pro fajanek. Al. calvus jsem choval v nádrži o objemu 600 litrů s gibberosami, ale také v nádrži obvjemu 250 litrů s menšími druhy a je to úplně bez problémů, že si to nedovedete představit je váš problém. C. leptosoma jumbo jsem doporučil, protože jsou, podle mých zkušeností, méně útočné než klasické menší C. leptosoma. Vidíte nějaký problém dát tam od C. leptosoam jumbo 10 samců a 5 samic? Já nikoli a určitě bych to tak i udělal, protože je to v té nádrži druh spíš na koukání a vyplnění prostoru než na produkci mláďat, alespoň se domnívám.
Doporučovat tak teritoriálně agresivní ryby jako jsou třeba N. falcicula nebo N. buescheri jen proto, že dorůstají menší velikosti, než Al. calvus, je úsměvné. O velikosti to ve spojení s agresivitou v akváriu opravdu není. Mimochodem jedem samec calvus velikosti kolem 13 - 14 cm a skupina samic velikosti kolem 7 cm mi přijde do nádrže přes 300 litrů naprosto v pohodě.
Jj, jak říkáte, každý máme jiné zkušenosti a také zřejmě jiné podmínky a to je normální o tom diskuse bývají.

miroslav kraut
22. června 2017, 14:30 - odpověď č. 7

Takže budu postupovat asi takto:
do nové nádrže o objemu 432 litrů (120x60x60) dám na dno 1cm nového písku, nějaké nové kameny, staré kameny z nádrže s multíky, ulity z nádrže s multíky, vodu z zádrže s multíky (asi 60 litrů), vnější filtr z nádrže s multíky, druhý vnější nový filtr, doleju novou vodu, musím vypustit multíky i se zbytkem staré vody (asi 20 litrů).
Mohu hned vypustit nové ryby (asi 20ks mladých Cyprichromisů a 8 Calvusů) nebo mám s jejich nákupem chvíli počkat?

heriman
22. června 2017, 21:04 - odpověď č. 8

Když se týden počká, nic se nestane. Alespoň si to akvárium "sedne". A pokud jde o ty calvuse, můj názor jsem psal již výše...

fajanek
23. června 2017, 9:54 - odpověď č. 9

Pro heriman: se "sednutím" akvária bych počkal max do druhého dne. Jediného co týdenním čekáním a "sedáním" získáte bude úbytek (hlady) filtračních bakterií, protože bude v akváriu jen zlomek budoucí osádky. Zpočátku krmte opravdu opatrně, opravdu malé dávky a vícekrát denně. Pokud použijete pro novou nádrž starý dobře zajetý filtr z fungující nádrže, není vůbec na co čekat. Písku dejte co nejméně a co nejjemnější a opravdu důkladně vypraný. Staré jeté kameny jsou super. Staré vody dejte co nejvíce a při napouštění nové vody dejte přípravek pro to určený, ideálně např. Sera Aqutan - dávkování je na obale.
Při nákupu Cyprichromisů buďte obezřetný, kupte raději větší rybky (pokud seženete) v malé velikosti jsou choulostivé na přepravu a obecně se jejich kvalita v ČR díky nízkému dovoz WF ryb v posledních letech poměrně dost zhoršuje. Ideální by bylo sehnat ryby F1 ve velikosti cca 5 - 6 cm. Krásné míval např. pan Nyč z Karlových Varů, na ty byly radost se podívat.
Přeji ať se vše podaří. Hezký víkend všem.

miroslav kraut
23. června 2017, 11:20 - odpověď č. 10

Děkuji za důležité informace.
Jsem z jižní Moravy, můžete mi doporučit chovatele těchto ryb v mém okolí? Obávám se přepravy kurýrními službami na tak velkou vzdálenost.

heriman
27. června 2017, 10:53 - odpověď č. 11

Není vůbec zač, rádo se stalo. Zkuste Vlastu Šebestu (píše sem také), je poblíž vašeho regionu a v tanganických rybách se hodně dobře vyzná, třeba vám někoho tam od vás poradí.

miroslav kraut
22. října 2017, 20:38 - odpověď č. 12

Přidávám několik fotografií necelé 2 měsíce po založení. Osádka je nakonec trochu jiná, ale moc hezká. Cyprichromis leptosoma 16 kusů a Enantiopus (Xenotilapia?) melanogenys 11 kusů. Dokonce už mi tam plave i 1 drobek od Cyprichromisů a vypadá to že přibudou další.

heriman
22. října 2017, 20:39 - odpověď č. 13

další

heriman
22. října 2017, 20:40 - odpověď č. 14

další

heriman
22. října 2017, 20:41 - odpověď č. 15

další

heriman
22. října 2017, 20:42 - odpověď č. 16

a jedna s miskama

heriman


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 37
tučně označené položky jsou povinné