tlamovci.cz
tlamovci.cz


Labeotropheus

Zdravím vespolek,
nevím, jestli to tu už proběhlo, jestli ano, tak se omlouvám. Počet druhů rodu Labeotropheus se rozšířil na pět. Osobně tipuji, že se bude rozšiřovt dál. Na rozdíl od jiných rodů cichlid z Malawi (např. Maylandia) byly doposud barevné varianty všechny přičleněny buď k druhu L. trewavasae, nebo L. fuelleborni. Změn je vůbec více...např. nový rod Chindongo, kam patří zmámé druhy Ch. saulosi, demasoni a socolofi. A dalo by se pokračovat. Taxonomie cihlid jezera Malawi je stále v pohybu :)


kolodej
16. října 2017, 8:10


19. října 2017, 15:02 - odpověď č. 1

Zdravím, obávám se, že cca 90% zdejších čtoucích akavristů ani po 15ti letech nezaznamenala, že "zebry" už nejsou Pseudotropheusové ale Metriaclimy, natož vámi popisované změny :-).
Ale vážně, určitě dobrá a potřebná informace, jen houšť. S tím taxonomickým "pohybem" máte bohužel pravdu :-)...zažívám to téměř nepřetržitě u svých milovaných Tropheusů z jezera Tanganika...tam je tedy opravdu hokej a někdy fakt těžkej mač:-)).
Mimochodem, dnes jsem v článku Dr. Jaroslava Hoffmanna dozvěděl, že krásná malawská cichlida Placidochromis phenochillus ve své nádherné geografické variantě z Tanzánie se stříbrnými nepravidelnými skvrnami na modrém podkladě u samců (dovezl jsem je shodou okolností jako první v 90. letech do ČR)dostane zřejmě status samostatného druhu nikoli pouze barevné geografické varianty...také zajímavé.
Hezký den
(pozn: přiložené foto není moje, ale stažené z googlu)

miroslav kraut
3. listopadu 2017, 8:13 - odpověď č. 2

Otázka je, kolik lidí vůbec zaregistrovalo, že zebra byla Pseudotropheus a že většina zeber vlastně zebra nikdy nebyla :) Metriaclima/Maylandia, zdá se, že tento rod zahrnuje stejné druhy, nechápu, proč se nedohodnou na jednotném názvu.

Našel jsem náhodně tento pěkný web http://www.malawi-cichlidy.cz/ byť by tedy mohl být udělán lépe.

kolodej
7. listopadu 2017, 15:05 - odpověď č. 3

Mimochodem - krásná ryba.

kolodej


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 38
tučně označené položky jsou povinné