tlamovci.cz
tlamovci.cz


Tanganjika 650l - osadka

Dobrý den všem, pořizuji si akvarium typu Tanganjika 650l (200x50x65) - profi udelané na míru (fy Macenauer) a chtel bych poprosit zkušené o radu jakou osádku tam dát, jako základ bych chtel Frontosy...a ted bych potřeboval poradit kolik jich mám do takovéhoto akvaria pořídit, kde je sehnat (chtel bych nejlepe) Blue zaire...a jestli je vhodné je nakombinovat i s jiným druhem (jakým, jestli např calvus)----měl jsem predtím dlouhá leta Malawi, ale Tanganjika bude první...moc dekuji za rady...


tanganjika
16. října 2017, 16:12


16. října 2017, 22:01 - odpověď č. 1

To bude šířka 50cm a výška 65?

miran bez účtu
17. října 2017, 11:48 - odpověď č. 2

ano, ale z té výšky 65cm bude využito 60cm,,,

tanganjika
17. října 2017, 16:07 - odpověď č. 3

A to jako do takové nudle chceš dát frontozy??šířka 50cm na 30cm ryby?

miran bez účtu
19. října 2017, 14:25 - odpověď č. 4

Zdravím: použiji jen mírně upravenou kopii mé odpovědi (včetně obrázku) z nedávného podobného dotazu zde:
Pokud můžete, udělejte hloubku (ne výšku) nádrž 60 nebo 70 cm a získáte nějaké další litry. Přesně v takové 600 l nádrži (na obrázku, ještě bez Placidochromis) jsem choval před pár lety 1 + 15 ks Cyphotlapia giggerosa "Kapampa-Blue Zaire" (samec necelých 30 cm, samičky 17 - 20 cm) a 2 + 3 Placidochromis phenochillus "Lupingu". Všechny ryby WF, krásné ryby a bezproblémová kombinace. Cyphotilápiím, které uplavou půl metru za den, a je úplně jedno jestli má nádrž 160 cm nebo 200 cm, je to jedno, spíš je zajímá, jak se o ně staráte, jak mají čistou/měněnou vodu, jestli jsou ve vhodném sociálu a čím je krmíte. I kdyby ta nádrž měla 3 metry, stejně to nebude ani jedna stamiliontina jezera:-).
Doplním: Altolam. calvus jsem s gibberosami Blue Zaire (ve vyobrazené nádrži) choval asi 5 let a naprosto bez problémů. četl jsem tu xkrát, že calvusové žerou Cyphotilápiím jikry, ale v mé nádrži k tomu nedocházelo nikdy, jde o vhodné rozvržení dekorace v nádrži.

miroslav kraut
19. října 2017, 16:28 - odpověď č. 5

Zdravím, moc dekuji za odpověď, podle me tech 10cm roli určitě nehraje, já navíc mám pozadí jen 2D, které nezabírá misto...když má nekdo 3D a šířku 60 nebo 65cm mají ryby prakticky stejně místa jako v nádrži 50cm s tenkým pozadím...jj o tech Calvusech uvažuji...myslím že by to mohlo vypadat pěkně..a navíc ty Giggerosi mají tech 20-30cm na délku nikoli na šířku :)

tanganjika
19. října 2017, 16:56 - odpověď č. 6

Jo,ale ta 30cm ryba se neotočí na pětníku jako 10cm mbuna,navíc nádrž nad 60cm by už se měla lepit s 15mm skla a to je celkem dost peněz navíc.A za 3roky pak pochopíš tenhle pro tebe nepodstatný rozdíl.

miran bez účtu
19. října 2017, 17:15 - odpověď č. 7

Nad 60cm myšleno výška nádrže,tam se totiž rapidně mění tlaky,narozdíl od šířky.

miran bez účtu
19. října 2017, 19:16 - odpověď č. 8

C.gibberosa Moba -700 l

Vl. Šebesta
19. října 2017, 19:17 - odpověď č. 9

Část nádrže

Vl. Šebesta
20. října 2017, 10:35 - odpověď č. 10

Parádní ryby Vlasto.
Hezký víkend

miroslav kraut
21. října 2017, 10:02 - odpověď č. 11

Měl jsem Moby. Co se týče šířka x výška tak 60x60 a pod to bych nešel spíš ještě bych jim přidal na šířce. Buď upravit rozměr nebo zvolit jinou obsádku. Můj názor.

EgoTanga
23. října 2017, 7:33 - odpověď č. 12
vyřazení samci
vyřazení samci

Dobré ráno.
Zkuste zvolit obsádku altolamprologus-leleupi-cyprichromis-paracypri-neolamprologus-xenotilapie-barevné varianty jsou k sehnání, sám jsem začínal v 90 letech s frontosama v 1200lit akva, pak jsem jim postavil 2500
lit akva a i to se mě zdálo malé k jejich velikosti.
Foto Vás snad uvede v pořádné přemýšlení než si frontosy pořídíte- v přírodě musí plavat stovky metrů za potravou , ale my jim dopřejeme jen omezený prostor k životu-když jsem krmil živýma rybama tak dovedly neuvěřitelně zrychlit- přeji šťastnou volbu při výběru rybí obsádky.
Petr Otradovec

Otradovec
23. října 2017, 7:55 - odpověď č. 13

já rovněž souhlasím s názorem, že 50cm je pro tyhle ryby zoufale málo a je jedno jestli bude 3D,2D,1D pozadí :) Je pravdou, že tyhle ryby toho moc nenaplavou,ale ve větších nádržích jsou mnohem klidnější a méně agresivnější, protože si navzájem nenarušují, nebo mnohem méně, svůj osobní prostor - platí i pro samice. Důležitý je rovněž počet jedinců ve skupině - pod 10ks bych tyhle ryby nechoval. Každopádně tohle akvárium je ideální tak do 3-4 let jejich věku a pak věřím, že i tazatel pochopí, že to není úplně OK.

mattes
25. října 2017, 9:22 - odpověď č. 14

Pro pana Otradovce...už se to tu samozřejmě řešilo, ale takováto monstra ryby v jezeře prostě opravdu neplavou. Ten samec na obrázku má hodně přes 40 cm, spíš k 50 cm. Dospělí WF samci (několikaletí samci), kterých jsem desítky u importérů viděl mají kolem 30 cm. Největší WF samec, kterého jsem viděl měl odhadem tak 38 - 40 cm a byl to podle stavby hlavy a obecně další morfologie skutečně prastarý samec na sklonku života. To ten na obrázku určitě není a je výrazně větší. Neberu vám vaše přesvědčení, ale možná není úplně ideální dosahovat u velkého druhu nadměrným krmením a omezeným prostorem (kubík nebo dva je fakt jedno) co největší akvarijní velikosti a pak k tomu vztahovat podmínky k "ideálnímu" chovu.
Obecně: souhlasím, že ve větší nádrži mohou být ryby klidnější, ale to hlavně z důvodu toho, že můžeme pořídit větší hejno a to je u těchto ryb kardinální výhoda a velmi žádoucí.
Ale "děsit" tady chovatele, kteří mají normální prostorové podmínky a nemohou si kubíkovku nebo dvoukubíkovku postavit a touží tyto ryby chovat a dokáží o ně pečovat, je podle mého názoru zbytečné. Jak jsem popsal výše, choval jsem to hejno v 600 litrech několik let, udržel je v normální přírodní velikosti, s jedním samcem bylo hejno velmi klidné a pravidelně jsem odchovával mláďata.
Nepopírám, že je možné, že při větší nádrži, nadměrném krmení, by ryby ještě více vyrostly a měly i více mláďat, ale to problém i jiných druhů a je vždy na každém, jakou cestou chce jít.
50 cm hloubka nádrže je pro tyto ryby ale opravdu málo.

miroslav kraut
31. října 2017, 13:42 - odpověď č. 15

Dobrý den všem, tak akvarium od pátka hotové, p.Macenauer je fakt odborník a vypadá to krásně a hlavně výborně funkčně,,,teď máme měsíc "zabíhací provoz" a dal jsem tu na rady a místo Frontos tam potom půjde hejno Tropheusů moori (asi Bemby) a k nim asi menší skupinka A.Calvus...děkuji moc všem za rady...

tanganjika
31. října 2017, 13:44 - odpověď č. 16

Zabíhací provoz je co?jinak tropheus a calvus je fakt dobré složení:-)

miran bez účtu
31. října 2017, 14:40 - odpověď č. 17

K č.15-Nevídaná krása.
Nejvíc se mi líbí dvě věci a to jak vrchní dizajner pojal 3D jako modernu a přiznal hrany přepadového komínu. A druhá, jak citlivě zakomponoval ten kačírek do toho jemného ostře drceného písku, což celkově nádherně ladí ze zcela odlišnou barvou a texturou 3D.
Celkové skóre bych hodnotil asi takto...p.Macenauer získává za tento skvostný doplněk moderního interiéru celkem pět bludišťáků a uživatel tanganjika za celkovou toleranci a jistou dávku naivity bludišťáků hned osm.
A přátelská rada na závěr: Na bemby se vyprdni, protože hezký nejsou k sehnání. Do tvého aqa šoupni 50 ks trops ikola nebo kiriza a věř mi že uděláš líp.
PS: K těm trops jiné ryby nedávej a ne že tě napadne tam dát ancistrusa.

hr
2. listopadu 2017, 8:21 - odpověď č. 18

To pozadí je vážně nádherné, kéž by se mi podařilo alespoň vzdáleně dát něco podobného. Mohl by jste ho popsat co nejdetailněji? Zajímá mě vlastně vše okolo. Předem děkuji a ať se rybkám daří.

Jiri Fis
3. listopadu 2017, 15:03 - odpověď č. 19

to hr: moc děkuji za takové hodnocení, nechám si určitě poradit a jelikož tu je i mnoho zkušených chovatelů, nemáte někdo tip na ty Trops Kiriza, kde je nyní sehnat v dobré kvalitě?

to Jiri Fis: děkuji,jak jsem psal akvarium mě komplet navrhl i zrealizoval p.Jaroslav Macenauer ml. (jsem s jeho prací i přístupem opravdu moc spokojen), pozadí a moduly jsou od Back to Nature (p.Macenauer mě ukazoval i praktické ukázky, jak vypadá takové pozadí po pár letech provozu) světla tam mám 4xLED Eheim. z toho 2x modrá Marine a dá se to různě počítačové nastavovat do režimu...

tanganjika
3. listopadu 2017, 15:14 - odpověď č. 20
nepřehlédnutelné
nepřehlédnutelné

Uživatel tamgamjika řeší asi své první akva a proto je pochopitelně nadšen. Když na to koukám, tak "odborník"
p. Macenauer má asi typizovaná pozadí a nepočítá s tím, že si někdo pořídí akva s délkou 200 cm a tak tam
vlepí dvě menší stejná pozadí vedle sebe. A mezi to šoupne kvádr aby to tak nebilo do očí. Ale koukat na to pár týdnů, tak bude zrak přecházet. Ty peníze co to stálo bych si nechal vrátit.

Iris
3. listopadu 2017, 16:36 - odpověď č. 21

Kurde jestli je spokojeny,tak muto neberte,koukat na to bude on sám,záleží jak dlouho ho to bude bavit a jestli se pozadí nezkroutí,nesrazí atd.
Mě by spíš zajímalo jak probíhá ten měsíční zabíhací provoz,protože koukám nádrž prázdná,takže se nic nezabíhá a proto to vidím s těma rybama co se dají do té nádrže velmi bledě.

miran bez účtu
3. listopadu 2017, 17:10 - odpověď č. 22

to miran : v akvariu se filtruje, topí, svítí, jsou tam prozatím 3 SAE parmičky a 2x ancistrus, plovoucí rostliny, měří se dusíkaté látky, přidávám dle návodu nějaké látky na zaběhnutí filtru, trops tam půjdou samozřejmě až po té co budou všechny hodnoty v pořádku...http://www.tlamovci.cz/clanky.php?cisloClanku=7 tady jsem dokonce našel i článek, a podobné jsem dostal i instrukce podle kterých postupuji při tom záběhu...

to Iris . moc rád se podívám na jiné akvaria typu Tanganjika, tady jsem to prošel téměř celé...pozadí je slim, protože jsme nechtěli ubírat hloubku nádrže...a to se u B.to Nature vyrábí v určitém rozměru, proto je tam samozřejmě spoj, mě teda vůbec nevadí (na fotce to možná vypadá hůře jak v realu)...a můžete si ověřit že p.Macenauer opravdu stavěl i daleko větší nádrže než 2m... říkám, moc rád se podívám na lepší práce...já jsem spokojen s tímto..

tanganjika
3. listopadu 2017, 17:29 - odpověď č. 23

Jestli je to slimko od Btn tak to je super,každopádně se vyrábí více desek,které se dají napasovat vedle sebe pěkně navazují,že to vypadá jako jeden kus,bohužel asi neměl,důležité je,aby to dobře přilepil.
Co se týče toho zajetí,tak takhle nádrž s filtrem nezajedeš nikdy,nebo možná tak za 10let za předpokladu,že se ty rybičky tam rozmnoží aspoň na 250kusů.Pokud to zajíždíš podle toho článku co je tu na webu tak je to špatně a ten už měl dávno zmizet. Zadej si tady do vyhledávače zajetí filtru a akvária a studuj,několikrát sem to tu psal jak na to.Žádné chemie a vodičky ti nepomůžou,je to akorát ztráta peněz,stejně tak,že svítíš a topíš to nemá,žádný podstatný vliv na prázdnou nádrž.Takhle pak nasadíš ryby a do 20dnu půjdou do kopru.

miran bez účtu
5. listopadu 2017, 15:26 - odpověď č. 24

to tanganjika - kritika pozadí byla ve smyslu, že když to dělá profík, tak to má mít nějakou úroveň. Připomínku beru tak, že bych měl hodit do placu svoje pozadí. Tak že přikládám foto. Je to sice malawi, ale to nebude rozhodující. Vyrobeno doma na koleně.
A jinak ať se daří.

Iris
9. listopadu 2017, 8:05 - odpověď č. 25

Kritika nesmyslného článku tady na webu o nesmyslném "zajíždění" akvária je velmi oprávněná a podobné rady jsou hodně škodlivé.
Názory na 3D pozadí jsou zcela subjektivní a osobně nemám rád žádná vnitřní pozadí, ale kritizovat pozadí za design, což je super subjektivní a otázka vkusu je hodně úsměvné.
Mnohem podstatnější je plánované složení ryb.
Pro tazatele tanganijika: Složení Tropheus a Al. calvus je velmi nevhodné, ale to by vám Jarda Macenauer určitě řekl (tímto ho prosím ode mě pozdravujte, je to můj dávný kamarád a velmi slušný člověk). Tropheusy nechte v nádrži samotné (nebo máte možnost dát dva druhy) nebo můžeme nádrž poskládat tak ze 3 - 4 druhů naopak ke calvusům. O kvalitních Kirizách nyní nevím, vím ale o velmi kvalitních F1 Tropheus Ikola u kamaráda. Napište mi případně, pokud máte zájem na mail (miroslav.kraut@lovochemie), určitě tu osádku vhodně doladíme jak druhově, tak početně.
Zdravím

miroslav kraut


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 76
tučně označené položky jsou povinné