tlamovci.cz
tlamovci.cz


Rybi osadka malawi 120x50x55

Ahoj,
Chtel bych vas poprosit o rasu co se tyce slozeni ryb do meho noveho akvaria malawi 120x50x55
Pocital bych cca 30 ryb, (vykonou filtraci mam) ted spis zvolit tu pravou kombinaci.
Predstqvoval byvh si 2-4 druhy mbudy a jeden druh alonacary ale je tto jen predstava :-) rad bych znal vase zkusenosti co maji pofobne velke akva a jaka kombinace ryb jim funguje :-)
Predem diky za odpovedi


Sinatrax-cz
11. července 2018, 10:06


13. července 2018, 7:08 - odpověď č. 1

Zkusím sám trošku rozproudit diskuzi co by jste řekli na sestavení osádky:
18x pseudotropheus demasoni
8x pseudotropheus saulosi/Labidochromis caeruleus - který z těchto druhů by se do této kombinace lépe hodil?
5x pseudotropheus acei
3x aulonocara stuartgranti

popřípadě jak upravit počty a poměr samec/samice

předem dík za odpovědi

sinatrax-cz
13. července 2018, 12:34 - odpověď č. 2

330l nádrž není vhodná pro tolik druhů tlamovců. Navržené počty u jednotlivých druhů jsou též nedostatečné. Demasonek se dává minimálně 20, ale raději 25 a více. U ostatních navržených tlamovců je 10ks též minimum. Též bych zvážil, jestli míchat býložravé Demasonky s planktonožravými Aulonocarami, Yellowkami či Aceikami. Mj. pro P. acei je 120cm dlouhá nádrž na pováženou, dorůstají pohodlně přes 15 cm. V první řadě bych zvážil, jestli jít do býložravých mbun nebo do planktonožravých tlamovců. Vybral bych 2 druhy po 12-15ks (dle velikosti a temperamentu) podle toho, co se líbí, pohlaví bych neřešil. Tři druhy menších a klidnějších mbun po 10ks jsou teoreticky také možné, ale nikdo nezaručí, že nebudou problémy. Samozřejmostí musí být pravidelná vodovýměna a kvalitní filtrace.

pj
13. července 2018, 16:13 - odpověď č. 3

dekuji za odpoved :-)
takze dle vasi rady bych mel volit ze dvou variant, nerikam ze tka to presne bude ale at mam jasno jak to zvolit :-)
1) planktonožravý
6xAulonocara
12xYellowka
8xAceika
2)mbuna
20xdemason
12xsaulosi

popřípadě jak tyto kombinace upravit?

jsem rád že se diskuse konečne rozjela :-)

Sinatrax-cz
13. července 2018, 22:13 - odpověď č. 4

No, varianta 1 není dobrá - Aceiky i Aulonocary nejsou v dostatečných počtech, což by nemuselo dělat dobrotu, i když patří mezi pohodovější tlamovce. Navíc Aceiky jsou hejnové rybky. Tady bych volil dvoudruhovku - například Yellowky + nějaké Aulonocary (modročervené - Eureky, Ngary; modré - např. Chilumby; červené - Firefishky). Nebo Yellowky + Aceiky. Anebo bez Yellowek - Aceiky + Aulonocary. Všechny uvedené kombinace v celkovém počtu cca 25 ks.
U možnosti 2 se nedoporučuje chovat společně Demasonky a Saulosky - stejný rod a podobnost samců. U demasonek by byla nejlepší jednodruhovka v počtu 30-35ks. Zajímavá kombinace by mohla být saulosky + socolofi albín (kombinace modrá, žlutá, bílá, resp. modrá, oranžová, bílá u Saulosek Coral Red). Záleží na vkusu, možností je mnoho. Každopádně bych opět zůstal jen u dvou druhů - u menších mbun do třiceti ryb - a neubíral bych rybám místo kamenolomem a pozadím.

pj
13. července 2018, 23:17 - odpověď č. 5

kvariante 2)
v cem je problem ze je stejny druh? Jako že se ryby můžou křížit?
popripade co kombinace
Maingano + saulosky?
1)
by se mi asi libila Aceiky+ Aulonocary, jaké byjste doporucil pocty?

Sinatrax-cz
14. července 2018, 9:36 - odpověď č. 6

Ano, mohou se křížit. Kombinace Maingano + Saulosky možná je. Acei + Aulonocary bych dal po 12 ks.

pj
22. srpna 2018, 11:52 - odpověď č. 7

Tak akvárko napuštěné (čistý objem 280l) teď jen nechat ustálit vodu počítám cca 3 týdny,
prezentace:
rybicky.net/nadrze/29025-malawi-reef

ted k posádce, mám nakonec dvě favoritní sestavy, jednu z nich vyberu a dám do akva a chtěl bych vás poprosit o rady co by mohlo býti lepší volbou popřípadě proč

a)
25x pseudotropheus Demasoni
10x Labidochromis caeruleus

b)
10x Labidochromis caeruleus
15x pseudotropheus saulosi coral red
10x Labidochromis hongi super red

Sinatrax-cz
23. srpna 2018, 7:12 - odpověď č. 8

Akvárium vypadá moc hezky, pozadí je luxusní. Ale bohužel ubere i nemálo vody, které je možné do akvária dát. Po odečtení objemu skla, pozadí, kamenů, písku se do 280l akva vejde sotva 200 litrů vody. To je na 35ks ryb i při dobré filtraci málo, proto bych neuvažoval nad vícedruhovkou. Pokud budete chtít mít klid, tak bych do Vašeho akva dal 15-20ks saulosek a měl ho jako jednodruhovku. Osobně bych preferoval přírodní modro-žlutou formu před Coral red, samci u přírodní formy jsou dle mého jednoznačně hezčí. Ale to je otázka vkusu. Druhou možností by bylo 25ks Demasonek, ale při členitém pozadí a vložených kamenech je velmi pravděpodobné, že se samci mezi sebou budou doslova řezat a budete odlovovat jednu mrtvolu za druhou.

pj
23. srpna 2018, 14:50 - odpověď č. 9

Cisty objem akvaria je 280 litru meril jsem to pri plneni... teoreticky objem dle velikosti je 330l....
Jinak dekuji za pochvalu :-)

Sinatrax-cz
24. srpna 2018, 7:00 - odpověď č. 10

No jo, taky jsem si to mohl podle rozměrů přepočítat :-) Ale i tak mi to na 35 ryb, kde by byly Yellow a Hongi dohromady se Sauloskama nevychází. Ale dvoudruhovka bez Hongi by šla - Coral Red + Yellow vypadá barevně hezky. Pokud by volba měla padnout na Demasonky, tak bych jich dal 30ks jako jednodruhovku bez Yellow.

pj
24. srpna 2018, 8:47 - odpověď č. 11

ta varianta Saulosek mě láká asi nejvíc i z důvodu, že by měly rybky prosperovat což demasonky jsou taková sázka do loterie....
Chtěl bych se ještě zeptat k sauloskám je to možná hloup otázka ale rád bych znal odpověď :
Je možné chovat spolu Saulosi yellow a Saulosi coral red? je mi jasné, že potomstvo budou hybridi, ale to by mohl obstarat jeden Sciaenochromis fryeri a bylo by po problému co se potomků týče, ale jak by to bylo se snášenlivostí? fungovalo by to? protože z vzhledové stránky by to vypadalo dobře

sinatrax-cz
24. srpna 2018, 10:09 - odpověď č. 12

No nevím, samozřejmě se křížit budou a potomstvo je neprodejné. Ještě bych to zvážil, ono vidět samici s plnou tlamkou, jak si potomstvo hýčká, často chovatele přiměje, aby zkusil malé odchovat, takhle byste si k případným odchovům předem zavřel vrátka. Pro Fryerku je ta nádrž malá, i když bude sama a pokud nebude mít dostatečný přísun mladých, tak bude jako masožravec strádat. A potěru na ni opravdu moc nezbude, ono je to chutný a lákavý doplněk i pro Saulosky, kterým rozhodně nepohrdnou. Jinak Saulosky potřebují spíše rostlinnou stravu, ta Fryerku nezasytí. Kamenolom tam nemáte, ono pravděpodobně žádný prcek ani se Sauloskama nepřežije (nebo jen opravdu výjimečně).

pj
24. srpna 2018, 10:15 - odpověď č. 13

Ještě taková poznámka, pokud chcete v akváriu opravdu výraznou žlutou, tak jedině Yellowky. Saulosky tak výrazně žluté nebývají, nosící samice (a nejen ty) často chytají špinavou barvu, jako když se začínají přebarvovat samci.

pj
24. srpna 2018, 11:02 - odpověď č. 14

Takže Yellowky a Saoulosky coral red by byla lepší varianta? než klasický saoulosky? viděl jsem akvárko s saoulosi coral red a to vypadalo dobře ta sytě oranžová vůči studenému kameni a písku krásně kontrastovala

sinatrax-cz
24. srpna 2018, 12:16 - odpověď č. 15

To už je o vkusu. Sauloska je ideální ryba pro jednodruhovku, přinese do akva dvě barvy. V kombinaci s Yellow je potřeba trošku s citem s krmením, Saulosky potřebují více zeleného a Yellowky naopak více planktonu. Ale samozřejmě nepotřebují tolik živočišné stravy jako Fryerka. Když si člověk není jistý, jaké ryby do akva vybrat, je nejlepší zajet k nějakému chovateli, který nabízí větší množství druhů. Pak člověk vidí ryby, o jaké by měl zájem naživo, obrázky a videa z webu často zkreslují. Nebo naopak zaujmou druhy, nad kterými člověk vůbec nepřemýšlel. Navíc dobrý chovatel poradí, pokud není doma zajetá filtrace, tak vymačká houbu, aby se nalila do akva atd. Odkud jste?

pj
24. srpna 2018, 12:43 - odpověď č. 16

Jsem od Šternberka to je kousek od Olomouce. Co se tyce akvaristiky zkusenosti nejake mam :-) ale jen s amerikou... ale afrika me vzdy lakala a konecne jsem se odhodlal

Saulosky jak rikate jsou idealni asi do jednodruhovky coz zvazuji cim dal vice nerad bych aby akvarium vypadalo barevne chaoticky
Saulosky se zdrzuji v celem vodnim sloupci? Nerad bych zas zvolil jednodruhovku a mel pak akva ,,prazdne,,

Sinatrax-cz
24. srpna 2018, 19:16 - odpověď č. 17

Možností je mnoho. Zkuste se spojit s panem Milarem z Olšan u Prostějova, Saulosky má myslím v nabídce. Je to super člověk, poradí, ukáže, pomůže. A uvidíte.

pj
29. srpna 2018, 13:52 - odpověď č. 18

Děkuji za tip s paem Milarem jsem domluven že bych se u něj o víkendu stavil, tak pak dám referenci co jsem vybral :-)

sinatrax-cz
30. srpna 2018, 6:26 - odpověď č. 19

Zapomněl jsem odpovědět na jednu otázku. Co jsem měl a mám akvária s tlamovci, tak se mi zdržují v celém vodním sloupci a to se týkalo i Saulosek. Dominantní ryby si hlídají svá teritoria u dna, subdominantní samci a samice se jim klidí z cesty, takže budou blíže hladiny. Ale až jako dospělé. Drobotina je bázlivá a bude se držet u dna a blízko úkrytů, to je normální jejich chování. Ať se daří a vybrané ryby dělají radost.

pj
16. února 2019, 18:03 - odpověď č. 20

Nejkrasnejsi je Melanochromii Johhani T

Tommy Von


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 34
tučně označené položky jsou povinné