tlamovci.cz
tlamovci.cz


Osádka 260 x 40 x 60 (d,š,v) - 624l

Dobrý den / ahoj,
již několik let provozuji biotop amazonie. Nyní nastal čas na změnu a rád bych si zařídil akvarium s tlamovci. Rozměry akva jsou 260 x 40 x 60 s tím, že je uvnitř vybudován filtr s objemem 12litrů bioakvacitu s čerpaným objemem vody 600l/hod.
Rád bych se Vás proto zeptal na radu, jaké je vhodné osazenstvo nádrže a případně tip na nějakou pěknou kombinaci. Moc se mi líbí alunocary.
S tlamovci a jejich chovem nemám zkušenosti, choval jsem pouze skaláry, cichlidy mnohotrnné, pancéřníčky kropenaté, ancistrusy a pestřence červené.

Akvárium aktuálně upravuji (pozadí, přípravy). A rád bych se také zeptal, jaká je nejlepší zrnitost křemičitého písku k osádce, kterou případně nabídnete.

Moc děkuji a přeji pěkný den.


Radek rdkhvl@gmail.com
11. března 2019, 15:15


12. března 2019, 14:26 - odpověď č. 1

Tady se asi mnoho odpovědí nedočkáte, moc lidí už sem nepřispívá. Stejný dotaz jste položil i na FB, tam asi získáte více rad a názorů. Předpokládám, že přemýšlíte nad tlamovci z Malawi. Šířka Vašeho akva není moc ideální, ale snad to vynahradí délka. Aulonocary jsou překrásné ryby, jen musíte počítat s tím, že hezky barevní jsou pouze samci. Kterou z nich vyberete je na Vás, záleží jakou barvu ryb v akva preferujete. Není dobré kombinovat více forem v jednom akváriu, ochotně se kříží. Na druhou stranu pokud nebudete mít kamenolom (u Aulonocar by byl zbytečný), tak mladých přežije minimum nebo žádné (za předpokladu, že je nebudete množit, nevěděl byste, s jakým samcem se samice vytřela). K Aulonocarám lze dát jiné planktonožravé tlamovce, například Labidochromis caeruleus (Yellow) a budete mít krásnou barevnou osádku. Rozhodně bych nešel vzhledem k malé šířce akva do větších haps (Protomelas, Placidochromis, Copadichromis...) Záleží i na zarybnění akva, mám pocit, že jste někde psal, že akva nechcete mít přerybněné. V tom případě bych volil 3 druhy ryb po 12-15ks.
Co se týká vybavení, vyloučil bych 3D pozadí, ubralo by šířku akvária, takže tapetu. Písek je nejlepší klasický říční, křemičitý je nepřirozeně bílý a pokud se zvolí křemičitý písek do filtrací, tak ten je drcený, tj. ostrý. Zejména pro Aulonocary, které neustále prosívají písek, by to bylo nežádoucí. Filtraci bude potřeba navýšit, 12 litrů bioakvacitu je na tento objem akva málo. Pro zajištění potřebné kvality vody by měl objem filtračních médií činit kolem 5-ti % objemu akva. Důležitá je pravidelná a vydatná vodovýměna, aby se ve vodě nehromadily odpadní látky. PH vody by mělo být nad hodnotou 7,5 (dá se upravit přidáním jedlé sody po vodovýměně).

pj
13. března 2019, 14:17 - odpověď č. 2

Děkuji moc. Na FB jsem se zeptal na to samé, ale odpovědi jsem se v podstatě nedočkal. Připadá mi to tam dost rychlé a hlavně dost povrchní, na nějakou seriozní diskuzi tam není moc prostor.
Děkuji za obsáhlou odpověď, pokud to tedy chápu správně, jako osádku by bylo možné zvolit:
Alunocara sp red rubin - 16 ks, 4 samce a 12 samic
Labidochromis caeruleus - 16 ks, 4 samce a 12 samic
A ještě nějaký třetí druh ?

3D pozadí jsem plánoval, ale pouze 1-2cm široké, je to dle Vás vhodné ? Co například černé pozadí ? Přiznám se, že tapety se mi moc nelíbí.
Jako podklad tedy zvolím říční písek do zrnitosti 2mm, výška cca 1cm. Filtrace vychází na 30 litrů bioakvacitu, zkoušel jste někdy Siporax ? Mám ho i koupené 2 litry, dle toho co jsem se dočetl by měl mít mnohem větší osidlovací plochu než bioakvacit. Máte s tím nějaké zkušenosti ?

Co se týče vody, je dostatečné 1x za dva týdny 1/3 vody ?
Předpokládám, že k tlamovců se narozdíl od amazonie nedávají žádné kytky a díky tomu je nutné měnit tolik vody a dostat NO3 díky tomu na dobrou mez.

Ještě jeden dotaz, nechci nějak ve velkém chovat Alunocory, ale pokud by se povedl odchov tak mě to potěší. Existuje způsob jak zařídit akvárium, aby několik kousků z výtěru přežilo ?

Díky a pěkný den.
RH

Radek rdkhvl@gmail.com
14. března 2019, 8:03 - odpověď č. 3

Já bych to 3D pozadí vynechal, každý centimetr navíc je dobrý. Tapety se nejčastěji dávají černé a modré, někdo je zastáncem první, někdo druhé. Za sebe bych řekl, že dost záleží i na barvě chovaných ryb, modré ryby by se mi na modrém pozadí nelíbily. U černého pozadí je potřeba mnohem více svítit, aby se ryby svým vybarvením nepřizpůsobovaly pozadí, tj. nebyly by tak vybarvené. Ale je to otázka vkusu. Co se týká osádky, neřešil bych poměr ryb. Na starších webech se uvádí poměr pohlaví třeba 1/3 - 1/4, dnes už poměry řeší jen v pěstírnách, kde potřebují co nejvíce samic, aby měli co nejvíce odchovů. Pro okrasné akvárium bych volil poměr jak se to vyvrbí, ideálně 1 ku 1 nebo i klidně s menší převahou samců. Bude to barevnější, bude se více tříštit agresivita samců. Co se týká výběru druhů, jukněte na web Tomáše Vrzala www.malawi-cichlidy.cz, najdete tam spoustu druhů, které by se Vám mohly potravně hodit k Aulonocarám a Yellowkám.
Filtrace je nejlepší přepážková, kam se dá naskládat jak akvacit tak média jako siporax, zeolit, pemza atd., které mají výrazně větší plochu pro osídlení bakteriemi než akvacit. Je třeba je ale umístit až za akvacit, který odfiltruje větší část bordelu, jinak by se siporax bordelem rychle zanášel a bakterií by na něm bylo výrazně méně. Sám ve filtru siporax i zeolit mám a podle vitality ryb slouží asi dobře.
Výměnu vody bych doporučoval masivnější, ale záleží na zarybněnosti akvária. Já mám akvária zarybněná více, takže měním min. 50% jednou za 7-10dní. Čas od času vyměním vody 75-80%, abych z akvária dostal co nejvíce nahromaděných odpadních látek. Při jakékoliv částečné výměně totiž odpadní látky pouze ředíte. Kytky se k tlamovcům dát dají, ale jestli chcete, aby přežily, tak bych výměr omezil na anubiasy, cryptocoryne aponogetifolia (usteriana) nebo vallisneria gigantea, ostatní kytky by pravděpodobně neobstály. Kořeny stačí zatížit nějakým kamenem, není třeba je sázet do nějakých květináčů se substrátem. Dusíkatých látek asi moc nespotřebují, ale obohacují vodu jinými prospěšnými látkami.
Pokud chcete, aby nějaká drobotina občas přežila, tak je potřeba akvárium vybavit nějakými skrýšemi, tj. nějakým tím kamenem, pod který se schovají.
Ať se daří :-)

pj
14. března 2019, 10:01 - odpověď č. 4

Ještě k těm zvoleným druhům. Pro Aul. Red Rubin je třeba jet k chovateli, který má opravdu hezké vymazlené kousky. Jinak budete zklamaný z jejich zbarvení. A bude je potřeba od mala krmit kvalitním suchým krmením na podporu vybarvení + kvalitní mražený nebo ještě lépe živý cyklop, artemie, koretry. U toho třetího druhu by se dala vybrat nějaká Cynotilapia nebo Chindongo (dříve Pseudotropheus) elongatus - zde se mi líbí např. forma Chewere nebo Mphanga. Uvedení tlamovci jsou sice mbuny, ale všežravé, takže by to z Aulonocarami šlo. A měl byste v akva ryby do červena, žluté i modré. Ale záleží hlavně na Vás :-)

pj
14. března 2019, 21:12 - odpověď č. 5

Děkuji za přínosnou diskuzi :)
Tedy stav je následující :
3D pozadí ne, pozadí bude černé, možná s náznaky šedé (zkusím si s tím vyhrát).
Na dně bude písek, výška 1 - 2 cm , zrnitost do 2mm říční. Filtrace 20 litrů, z toho 2 litry siporax, zbytek bioakvacit. Čerpadlo 1250l/hodinu. V akváriu přidán jeden vzduchovací kámen.
Dekorace prozatím plánuji vyrobit s polystyrenu, s tím že dovnitř bych zalepil kámen, aby to neplavalo. Na povrchu bych dal epoxidovou pryskyřici certifikovanou pro styk s pitnou vodou.

Co se osádky týče, tak po diskuzi s panem Vrzalem uvažuji o následujícím :
Aulonocara fire fish hybridní forma
Labidochromis caeruelus yellow
Protomelas sp johnstoni solo nebo Placidochromis phenochilus white lips

Co se týče krmení, je možné použít Tetra Rubin pro vybarvení a živé krmení mražené ze zverimexu ?
Rubin jsem používal u amazonie a moc si ho chválím.

Kytky - pouze valisneria gigantea, s tou mám dobré zkušenosti a roste to samo.

Svícení:
2x profi led od Modus TOP4000 2x29W,2x4300lm
2x poloprofi led 2x20W 2x2000lm

Ta idea s rybkami žluté, modré a červené se mi líbí :)

Můžete doporučit nějakého dobrého chovatele ?

Radek rdkhvl@gmail.com
14. března 2019, 21:22 - odpověď č. 6

Ještě doplním, kontaktoval jsem přes bazoš chovatele pana Málka z Českých budějovic. Ten mi doporučuje následující složení:
Otopharynx Roxy
2. Labidochromis Caeruleus / Yellow/
3. Haplochromis Borley Red Fin
4. Haplochromis Cribensis
5. Afra Top Whitte
6. Saulossi Coral Red

Celkem doporučuje 80-90ks ryb, to mi připadá jako příliš. Dle diskuzí a toho co jsem četl by byla vhodná pro moje akvárium zhruba polovina ryb, cca 45 ? Preferuji spíše nepřerybněnou nádrž.
Co si o tom myslíte ?

Radek rdkhvl@gmail.com
14. března 2019, 23:40 - odpověď č. 7

Řiď se tim co ti poradil pan Vrzal,tu nesmyslnou kombinaci druhů a počtů pusť do ztracena.Nádrž máš pěkně dlouhou ale strašně úzkou a na afriku to není dobré.Ze startu to bude vypadat prázdné,ale to je otázka 7-8měsíců,když se oto budeš dobře starat.

miran bez účtu
15. března 2019, 7:00 - odpověď č. 8

Návrh od pana Málka snad ani nechci komentovat, časem byste byl nešťastnej. Dát borleyky dorůstající 20cm do 40cm širokého akva je nesmysl a kombinovat je s býložravými sauloskami by dříve nebo později skončilo jejich střevními potížemi. U odpovědi č.5 bych se zamyslel nad uvedenými Placidochromisy i Protomelasy, sice nejsou tak temperamentní ryby jako borleyky, ale pořád to jsou ryby dorůstající 20cm. Jak jsem psal výše, třídruhové akva považuji za nejrozumnější variantu, ale ten třetí druh bych volil rozumněji, nějaké návrhy jsem napsal. Tetra Rubin asi bude dobrý, nemám s ním zkušenosti. Ohledně mraženého určitě vynechat nitěnky a raději i patentky. Lépe než ze zverimexu je kupovat chovatelská balení (např. 1kg) mraženého krmení a nalámat si potřebné kousky. Je to kvalitnější a cenově výhodnější. Osobně je kupuji od pana Grýgery z Prahy. Ohledně doporučení chovatele, odkud jste?

pj
15. března 2019, 12:14 - odpověď č. 9

Protomelasové se pohybují kolem 15cm,vyjímka je spilonotus tanzania ten je schopen dorůst 20cm,ti placiďáci taky 15-17cm v akvarijních podmínkách,tam jde o to že jsou to klidní plavci.Osobně bych do téhle nudle navolil cca 60menších mbun. Ps.demasoni,red top ndumbi,sauloisy,membe deep,msobo,labidochromis yellow,sweden,cynothilapie je mraky druhů a udělá to větší parádu.

miran bez účtu
15. března 2019, 13:53 - odpověď č. 10

Tak to já je viděl větší a ne jednou. Je ale pravda, že vykrmit se dá každá ryba. Zrovna tlamovci bývají v akváriích často většího vzrůstu než v přírodě. S těma mbunama souhlasím, ale pán chtěl Aulonocary, tak jsem zkoušel najít nějakou alternativu k nim.

pj
15. března 2019, 17:39 - odpověď č. 11

Taky sem viděl větší,o to tu nejde.jde oto,že pán něco chce,ale chybí mu k tomu adekvátní nádrž co se týče šířky.Jak sem tu již několikrát psal,není 600litrů jako 600litrů.Kdyby nádrž měla 200x60x50 tak je úplně jinde.

miran bez účtu
15. března 2019, 20:13 - odpověď č. 12

Centimetr sem, centimetr tam, vidíme to stejně. Proto jsem tazatele směřoval spíše na ty elongaty nebo cynotilapie.

Pj
16. března 2019, 11:28 - odpověď č. 13
Amazonie
Amazonie

Dobré ráno,
PJ chtěl jsem Vám poděkovat za cenné rady.
Osádku jsem předpokládal:
15ks Aulonocara fire fish hybridní forma
15ks Labidochromis caeruelus yellow
15ks Protomelas sp johnstoni solo nebo Placidochromis phenochilus white lips

PJ, Miran
Jak jste psali Protomelas i Placidochromis dorůstají do větší délky, čím tedy doplnit ty Aulonocary a Labidochromis, aby to bylo rozumné ?

Jsem z Jihlavy, ale dojet se do Prahy určitě dá, jde mi především o kvalitní ryby. Mohl bych Vás poprosit o kontakt na pana Grýgeru ? Třeba mail ?

Ještě si čtu Vaše odpovědi č11 a č12. Pokud je moje nádrž pro alunocary nevhodná tak je určitě možné to změnit.
Asi se zeptám přímo, jaké tři druhy a v jakých počtech by se v mé nádrži cítili spokojeně ?


Miran
Také díky za rady :)

Pro představu, amazonie v příloze, když ještě běžela.

Radek rdkhvl@gmail.com
16. března 2019, 14:07 - odpověď č. 14

K těm Aulonocarám a Yellovkám bych dal nějakou Cynotilapii nebo elongata, jak už jsem psal. V téhle variantě bych dal 3 x 15 ks. Teoreticky by šly i Melanochromis cyaneorhabdos Maingano, jsou to všežravci - tuhle kombinaci jsem viděl na fotce Martina Tůmy, tj. červená, žlutá, modrá. Mj. jako chovatele Vám jej doporučuji - https://malawi-nizbor.webnode.cz/ Dále bych samozřejmě doporučil Hynka Dařbujana (http://www.hynek-darbujan.cz/), ten má několik elongátů v chovu. K němu ale jeďte už pevně rozhodnutý, jaké ryby chcete, trpělivost s nerozhodnými zákazníky moc nemá.
Druhá možnost je bez Aulonacar, tam se dají kombinovat býložravé a všežravé mbuny. Možností je mraky, já bych si určitě dal saulosky ať už přírodní modrožlutou formu nebo vyšlechtěnou modrooranžovou Coral red. Jsou to krásné a vděčné rybky. A k nim, co se Vám bude líbit o co bude ladit Vašemu oku. Počty u druhu 15ks, u druhu, který se Vám bude líbit nejvíce třeba 20 (do 50 ryb celkem).
Kontakt na pana Grýgeru je: http://nakrmryby.cz/

pj
16. března 2019, 22:02 - odpověď č. 15

Super, moc děkuji.
Mohl bych dostat kontakt i na Vás ? Třeba email ?
RH

Radek rdkhvl@gmail.com
16. března 2019, 23:40 - odpověď č. 16

Pokud tu nádrž nezazdíte ještě pozadím,tak ty aulonacary tam můžou být v klidu,pěkné fire fishky+yellowky.K tomu bych tam střelil copadichromis azureus a černou variantu pseudotropheus acei ,ta nádrž snese 50-60ryb volně.A pozadí bych určitě nedával černou folii.

miran bez účtu
17. března 2019, 11:30 - odpověď č. 17

Miran a jaké byste dal pozadí ? Resp. jakou barvu ? Napadla mě tmavě šedá, tam by mohly viniknout všechny barvy.

Radek rdkhvl@gmail.com
17. března 2019, 18:39 - odpověď č. 18

Za mě zásadně modrá,znamená vodu,nejlépe odráží světlo a na ryby nejlepší vliv.Druhá věc je že každému říkám,ať si dá do nádrže co chce-časem na všechno příjde sám:-)

miran bez účtu
17. března 2019, 19:17 - odpověď č. 19

Modrou tam aktuálně mám, používal jsem to pro tu amazonii i když to na fotkách vypadá spíše do zelena.
Já se právě snažím hodně ptát, abych se vyhnul začátečnickým chybám u tlamovců. Jinak s akvaristikou mám zkušenosti cca 7 let.
Každopádně díky :)

Radek rdkhvl@gmail.com
19. března 2019, 12:37 - odpověď č. 20

Zdravím Radku. Já mám akva d x š x v - 168 x 68 x 51 cm. Vzhledem k šířce jsem si mohl dovolit 3D. Ale stejně jsem s tím laboroval a jednou jsem ho za provozu měnil neb nebylo úplně dle představ. Na druhý pokus jsem volil odstíny šedé, o kterých uvažujete. Tak jen pro zajímavost případně inspiraci. Ono se to pak špatně napravuje.
https://www.youtube.com/watch?v=aiMabMZrEJU

Iris
19. března 2019, 22:59 - odpověď č. 21

Iris super, to vypadá moc pěkně a krásné ryby :) Děkuji za inspiraci.

Radek rdkhvl@gmail.com


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 32
tučně označené položky jsou povinné