tlamovci.cz
tlamovci.cz


Akvárium 180l

Dobrý den
Prosím a nekamenujte mě,ale poznal jsem chovatele který má tlamovec mbuna v rostlinném akváriu a tvrdí mě že je ve své 180 mohu mít také,je to možné????Moc děkuji za rady


Zbyněk fabaz@email.cz
4. května 2021, 10:43


29. června 2021, 15:18 - odpověď č. 1

Při pečlivém výběru ryb i rostlin to jde. Ph vody pro tlamovce je kolem 8, většina rostlin snáší ph do 7. Mbuny jsou navíc povětšinou vegetariáni. Do 180l čistého objemu vody a délce alespoň 120cm tak maximálně 1samec, 3-4 samice hmyzožravých mbun, vyjma p. crabro - příliš velcí.

Coton
9. července 2021, 12:14 - odpověď č. 2

Zdravím. Rostliny můžete mít s mbunami zcela určitě. Mbuny jsou vlastně býložravým ekvivalentem ryb rodu Tropheus z jezera Tanganika. Já sám mám s nimi v nádrži hodně rostlin rodu Anubias (A. nana a A. barteri) a velmi je doporučuji, protože rostliny jsou to jediné, co vám může pomoci v odstraňování dusičnanů z akvária. To žádný běžný akvarijní filtr prostě neumí. Navíc jsou velmi dekorativní a mohou poskytovat úkryt nebo hranici teritoria apod. Funkce rostlin je samozřejmě pouze pomocná a masívní výměnu vody (alespoň 2/3 vody týdně) nahradit nemůže.
Mohu poslat foto dvou nádrží obsahu po 250litrech kde chovám v každé cca 20 ks dospělých tropheusů. Do vaší 180 l nádrže můžete dát klidně 15 - 20 ks drobné mbuny (např. Ps. saulosi apod.) a několik trsů rostlin. Při popsané výměně vody, bude vše v pohodě fungovat.

miroslav kraut


VLOŽIT ODPOVĚĎ
Za jméno můžete uvést i kontakt
vepište prosím do políčka toto číslo 59
tučně označené položky jsou povinné