Dobrý den, chtěl bych založit dvě nová akvaria 960 a cca 700 Litru jedno určitě Malawi a druhé také nebo tanganika, Obě budou okrasná nechci ryby chovat ani množit. Mam pár dotazů a prosil bych jestli by mi někdo fundovaný poradil
1. V malawi bych chtěl ryby Cyrtocara moorii udělal bych ho asi z toho akravia 700 litrů rozměry jsou delka hloubka výška 1,6 m x 0,65 x 0,73. Poradíte mi kolik ryb tohoto druhu, nechtěl bych mít jen jednodruhové akrarium tak jaké ryby k nim a kolik a ještě bych chtěl nějaké ryby na dno jestli jsou do malawi nějaké vhodné.
2. jaký průtok by měla mít filtrace pro tohle akvairum, chtěl bych udělat například předfiltr s bioballs cca 50-90 litrů a odtamdut by voda tekla do externího kyblového filtru ze kterého by se čerpala do akvaria, před externím filtrem by byla UV lampa a průtokové topné tělísko.
Ahojte.Prave som si spravil tento filter Su to molitany 15x10x30 2ks a hlavica atman at-203 2000 l/h.Bude to do nadrze 180x45x40 24ks ryb.bude to stačit.Doteraz som mal filtre 2x at-202 a stale som mal na dne bordel.Teraz si to pekne taha do vnutra tej komory
Ahoj, přestěhovali jsme se a řeším parametry vody, které jsou trochu jiné. Je zde potřeba do vody něco přidávat? Případně Aquatan po výměně vody? Nikdy jsem ho tedy do vody nedával.
Díky
Zdravím,
Pročítal jsem fórum, ale tak uplne jsem nenasel odpověď.
Mam představu na skladbu ryb a to PS. Demasoni a Lab. Yellow, takova klasika.
Ale nevím presne v jakem poctu je složit. Bylo by mozne dat třeba 25x demasoni a 15 yellow?
Připadne bylo by možné do teto velikosti akva dat 3 druhy s tím, že třetí by byl Lab. Hongi Sweden?
Díky za postřehy :)
Dobrý den, zdědili jsme akvárko 2200l a nechali ho vybavit pro tlamovce. Společnost a ten kdo nám míchal rybičky, ale moc nedomyslel, že by se rybičkám mohlo dařit. Začali jsme na 81, asi 6 jich zemřelo, ale pak začala rodit jedna za druhou, nejvíce ty žlutý, těch bylo na začátku tak 40% a všechny co se narodí přežívají. Myslím si, že jich je tam teď tak 100 a počet se každý den zvyšuje. Co mám dělat? Pochytat ty malý nejdou, skovají se do kamenů :o)
zdravíčko mrkněte na tohle zajímal by mě váš názor https://www.youtube.com/watch?v=6_YAgOUjuEU
kdyby vás zajimalo víc tak když kliknete pak na Rico650 najdete tam videa ze stavby akva ,filtraci , o technice a zabydlení a spoustu dalších videí ze života ryb
Dobrý den, pořídil jsem si jednoho kluka a tři holky tohoto druhu a chtěl bych k nim dokoupit i jiné druhy rybek Malawi. Prosím o radu, jaké druhy budou nejvhodnější. Moc děkuju
Zakladam sve prvni Malawi pro Mbuny. Objem i s kameny cca 550 litru. Rozmery akvaria 120 x 76 x vyska76 cm. V aváriu jsou dva prepady. Jeden na předad z hladiny a druhý na nasavaní ze dna. Celkový objem filtrace je 220 litru. Z toho je 60 litru biokouli a 77 litru bioakvacitu. Ale ted k věci. Kam mám umístit přívod z filtru? Na hladinu, aby ceril jen tu. Nebo dát přívod z filtru na dno? A nebo na hladinu a pod 45 stupni hnát ke dnu? Mám z čerpadla k dispozici 3 trubky. Poraďte prosím jak je umístit, abych měl krásné čistý pisek.
Dobrý den,
potřeboval bych se poradit. V podstatě přes noc se na Tlamovci štíhlém objevilo poškození ploutví (viz foto 1).
Začal jsem léčit přípravkem esha2000. Druhý den se drobné rozdělení ploutví objevilo na několika dalších rybkách ale v menším měřítku. Dokončil jsem třídenní cyklus léčby eshou, provedl jsem standardní čištění a začal léčit léčivem s FMC. Dnes, po dalších 3 dnech obět vyčištěno a začínám léčit opět eshou. Poškození ploutví se nerozrůstá ale ani nelepší.Našedlé okraje rozstřepených částí nevidím, krupičku a bičíkovce jsem vyloučil (ryby se chovají naprosto běžně, plavou, žerou, samci se dvoří). Před cca 5 týdny jednu samičku Tlamovce Saulosova kousaly do ocasu - tenkrát jsem to přikládal snaze samce se třít s jinou samicí. Tuto napadenou rybku jsem dal na zotavenou na 3 týdny do druhého akvária a následně vrátil. V druhém akváriu nepozoruji žádné výrazné poškození ploutví rybek, nicméně rybky jsou malinké (do 4 cm). I V druhém akváriu jsem preventivně zaléčil eshou.
Podmínky mají si myslím dobré - několik párů se vytírá, pár dní před propuknutím nemoci byl vypuštěn potěr. Udělal jsem chybu tím, že jsem je přes vánoce překrmoval - jednak rybky při naší přítomnosti v domácnosti loudily a nechtěl jsem, aby sežraly potěr. Další chybou asi bylo přidání umělých rostlin a skořápek kokosových ořechů, jako úkryty pro malé. Krmení je nyní omezeno na minimum.
Jedná se o 400l akvárium s cca 40 rybkami (30 z nich menších 5cm). Jednou týdně propíráme kameny a rostliny, vysáváme dno a měníme 1/3 vody. Krmíme 4 druhy krmiva + zpestřujeme mraženou stravou. Teplota nastavena na 25 C.
Akvaristice se věnuji necelé 3 měsíce - od doby kdy jsem velké akvárium podědil, takže mé zkušenosti jsou nulové.
Mým dotazem je,
léčím správnou nemoc správným přípravkem? Baktropur je na cestě - přes svátky mi nešel sehnat.
Jak dlouho mám léčebné cykly opakovat?
Kdy mohu očekávat hojení poškozených ploutviček?
Díky za rady
Pavel Vrátník
Dobry den, rád bych se zeptal zda a co používáte pro ideálni zbarvení ryb. Konkrétně se mi jedná o ps saulosi coral red. Popř co by mohlo způsobovat, že nemají svoji krásnou červenooranžovou barvu.
Zdravím do budoucna budu řešit tuto nádrž chci se zeptat jestli by se v ní dali chovat 4 různé druhy tropheusu, zejména se mi jedná o duboisi,ikoli,Chipimbi či jiný podobný červený druh a moorii Mpulungu.
v nádrži by bylo velké množství vapencovích kamenu do kterych bych chtěl zabydlet kdyby to mohlo s tropheusi fungovat nějaké Julidochromis marlieri bo jiné spolu s nějakými šnekáči protože nemám zkušenst s mixem tanganiky raději se ptám jestli by to mohlo dohromady v těch asi 900l fungovat a kolik ryb od jakého druhu tam idealně mít.
Pak mě ještě zaujala jedna ryba o které ale nic nevím jen to že asi pochazí ze stejných vod a to Ophthalmotilapia Ventralis nemate info někdo?
Zdravím
Mám menší tvarem atypické akvárko (viz nákres) s výškou 60 cm a objemem 200 l.
3 roky jsem v něm odchovával Cichlidky Kakadu a pak i Akary modré.
Ted si chci pořídit (hlavně pro jejich zajímavé sociální chování) malé šnekáče- Neolamprologus multifasciatus (Pestřenec proužkovaný).
Zdrojovou vodu mám Ph 8 a tvrdost 10 dGH.
Na dně 2 cm 1 mm říčního písku.
Kameny jsou "měsíční kámen" - měl by přitvrzovat vodu. Nějaké Anubiasy z minulého akva. Filtr externí JBL e901. Světlo regulovatelné LED. Topení 150W.
A ted dotazy:
1. Kolik kusů těch šnekáčků vzít na začátek ?
2. Váš názor na vzhled (rozčlenění) akvária (viz fota).
3. Bylo by možné k nim přidat nějaké rybky, které by se drželi ve střední a horní části toho akva (při té výšce 60 cm a šnekáčích na dně bude zbytek akva prázdný :( - Uvažoval jsem chvilku nad Cyprichromis leptosoma, ale na ně je to asi malé - hlavně ta délka akva :(
Předem všem za rady a podměty.
Setkal se někdo s nestandardním plaváním Xenotilapia nigrolabiata Red Princesek, že je jim nadnášena zadní část těla, ale normálně žerou a rostou a při úleku se na chvilku srovnají ? Viděl jsem takové plavání i na některých youtubech.
ZDRAVÍM SHÁNÍM PIETRA KVŮLI DISTRIBUCI KRMIVA O.S.I DÍKY.
Ahoj, kolikrát denně a hlavně kolik (jak moc) krmit , mladé frontosy velikost mezi 6-8 cm mám jich 16ks
Zdravim, poradte prosim jake zvolit LED trubice 120 nebo 150cm.Chtel bych jednu studenou bilou a modrou. Poslete kdyztak prosim odkaz na studenou bilou, ktere maji nejvic Kelvinu a pak ty modry.Ty studeny bily jsem nasel max 6500K, pokud vite kde sehnat i s vic Kelviny, prosim poslete a ty modry jsem nejak nemohl najit, diky moc.
Dobrý den všem, mám cca 12 let starého vrubozubce, který je sám ve 240l nádrži. Poslední cca týden a půl mi nechce žrát a jen se apaticky lehce nakloneny na bok povaluje u dna nádrže. Delší dobu bojuji se zelenou řasou, ale ta mu nikdy predtím nevadila. Před týdnem jsem mu vyměnil cca 2/3 vody a vyčistil filtr. Navíc jsem vypnul osvětlení nádrže. Bohužel žádná změna. Nebyl by nějaký tip co bych pro něj mohl udělat?
Zde je krátké video: https://youtu.be/eWwnI9bSs4A
Děkuji za tipy.
Cau, potreboval bych poradit s osvetlenim, chtel bych tam led svetlo, nejlepsi asi led pasky ci trubice, nebo nejaky cipy nevim nevyznam se v tom....rostlinky tam mit nebudu a bude to na malawi.Pokud ty led pasky tak kolik rad pasku tam dat a jak dlouhe? aby to dostatecne prosvitilo akva....a jeste jaky typ pasku....je tolik druhu ze se v tom ztracim, na jake parametry koukat, kdyztak poprosim o kokretni typ :).Poradte prosim co pouzivate za osvetleni. Diky moc.
Zdravím,
už asi dva roky shromažďuju informace a prostředky pro založení nádrže s mbunama. Mám představu o menší jednodruhovce o přibližně 15 - 20 kusech a objemu cca 300 l. Potřebuju poradit, jestli stačí koupit vnější filtraci, nebo mám postavit z menšího akvárka úplně novou? Netuším, jakej objem medií a výkon čerpadla je potřeba pro moje účely a jestli se vyplatí kupovat komponenty a stavět filtraci, nebo funguje líp instantní řešení dojít do akvaristiky a koupit filtr. Díky
Sorry uživatel heriman, půjčil jsem si fotku tvejch Enantiopus, abych je zde přirovnal k mořským Valencienna.
Na fotkách je Valenciennea sexguttata a Enantiopus melanogenys a na videu jiný podobný druh
video:Valenciennea strigata
https://youtu.be/R8P48Z2byD0
video:Enantiopus kilesa
https://youtu.be/9M2w9-cfZKI
Máte taky někdo takové favority podoby ze zcela jiných biotopů?
Cau, mam dotaz ohledne stojanu, neni to totiz uplne rovny,kdyz prilozim dlouhou vodovahu, nekde to je treba o 2mm vypoukle nebo naopak propadle, co by jste dali na dno? napadlo dat tam polystyren, ze by se nerovnosti treba ztratili + tam tam kde je svar tak to taky je trosku vyssi
tak o 2mm.Znamej tam mel drevotrisku a na tom pak polystyren.Je duvod se toho bat? a jak by jste to vyresili? diky moc za rady
Dobrý den,
nevíte někdo (případně rovnou odkaz), zda někdy nebyli knižně, přehledně zpracovaní tlamovci z jezera Malawi? Česky nebo třeba i odkaz na nějakou anglickou publikaci? Případně pokud někdo máte k dispozici nějakou přehlednou nomenklaturu a třeba i s popisem nebo fotkami, rád ocením. Předem děkuji místním znalcům. :-)
Jirka